Podstawowe informacje o charcie szkockim

Popularne nazwy:
Deerhound (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 10 - Charty > Sekcja 2 - Charty szorstkowłose
71 - 76 cm
36 - 37 kg
76 - 80 cm
45 - 46 kg
8 - 10 lat
duża potrzeba ruchu, pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 350 zł
Imiona dla charta szkockiego:
Tajfun, Desna, Fred, Hrabia, Północ, Kajko, Dzikus, Kaprys, Jazz, Rufus, Bulgur

Dawniej wykorzystywano charta szkockiego do polowań na daniele, sarny i jelenie. Był to ulubieniec szlachty. Deerhound to jedna z najstarszych ras. Jak wygląda ten pies? Czy jest duży? Jaki jest jego charakter? Jaka jest cena za szczeniaki charta szkockiego? Czy chart rosyjski, chart polski i bedlington terrier kosztują podobnie? Do jakiego stowarzyszenia powinna przynależeć hodowla? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chartach.

Charakterystyka rasy – deerhound (chart szkocki)

Wygląd, pielęgnacja, zdrowie – co warto wiedzieć?

Chart szkocki nie jest małym psem. Według wzorca rasy minimalna wysokość w kłębie u psa wynosi 76 cm, a u suki 71 cm. Właściwa masa ciała samca powinna wynosić ok. 45,5 kg, a samicy ok. 36,5 kg. Deerhound jest mocno zbudowany. Jego grzbiet powinien być lekko zakrzywiony. Ma nisko osadzony i długi prawie do samej ziemi ogon. Kończyny charta szkockiego są umięśnione i długie. Głowa tego psa powinna być szeroka między uszami i długa. Jego uszy są wysoko osadzone i małe. Stop nie jest widoczny.

Sierść charta szkockiego jest sztywna lub szorstka w dotyku. Zwłaszcza na zadzie, szyi, tułowiu i kończynach tylnych włos powinien być drutowaty o długości od 8 do 10 cm. Sierść jest bardziej miękka na brzuchu, klatce piersiowej i głowie. Włos powinien być gęsty i przylegający do ciała. Można zauważyć niewielkie pióro na wewnętrznej stronie kończyn. Deerhound nie może mieć wełnistej sierści.

Dopuszczalne jest kilka umaszczeń. Sierść charta szkockiego może być: niebiesko-szara (ciemna), o różnych odcieniach szarości (jaśniejszych i ciemniejszych), żółta, piaskowa, pręgowana, rudo-płowa (z czarną maską, czarnymi końcówkami kończyn i uszami oraz czarnym końcem ogona). Pies ten może mieć białe znaczenia na plecach, przedpiersiu i końcu ogona, ale nie są pożądane. Białe plamki nie mogą być na głowie i kryzie.

Średnia długość życia deerhounda to 9-11 lat. W tej rasie do najczęstszych chorób zaliczane są: skręt żołądka, nowotwory, choroby serca. Deerhounda należy wyczesywać raz na dwa tygodnie. Regularnie trzeba kontrolować stan jego zębów, uszu, oczy i pazurów. Można trymować jego sierść, ale najlepiej zlecić ten zabieg specjaliście.

Jaki charakter ma chart szkocki?

Różni się nieco zachowaniem od innych chartów. Nie jest tak niezależny i uparty jak np. chart perski czy rosyjski. Jest przez to łatwiejszy od nich w wychowaniu, ale wciąż nie jest to najłatwiejsze zadanie. W czasie szkolenia trzeba zachować konsekwencję i być cierpliwym. Powinien chętnie się uczyć, gdy będzie pozytywnie zmotywowany (np. smaczkami). Nie należy na niego krzyczeć ani stosować kar cielesnych.

Na co dzień jest to piesek pogodny, łagodny i spokojny. Lubi odpoczywać, ale podczas spacerów się nie oszczędza. Jego ulubioną rozrywką są wszelkiego rodzaju gonitwy. Chętnie bawi się z innymi psami. Jest przyjaźnie nastawiony do innych czworonogów i nie wykazuje w ich kierunku agresji. Jeśli wychowa się z kotami, to nie powinien widzieć w nich swojej potencjalnej ofiary.

Jest to czuły piesek, który bardzo potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Choć mocno przywiązuje się do opiekuna, nie powinien się mu narzucać. Jest cierpliwy względem dzieci. Nie ma problemów z przystosowaniem się do życia rodziny. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby pies ten miał codziennie dużo ruchu. Jak inne charty, ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki i tendencje do ucieczek, więc nie należy spuszczać go ze smyczy w niepewnym miejscu, a ogród trzeba dobrze zabezpieczyć. A może zainteresuje cię także ten artykuł o psie rasy chart miniaturowy?

Co warto wiedzieć, zanim wybierze się hodowlę i psa?

Ile kosztują rasowe szczeniaki?

Cena chartów nie jest odgórnie określona. Ostateczna kwota zależy od kilku czynników. Ważna jest renoma hodowli, ale także dostępność danej rasy w Polsce. Jeśli pieska będzie trzeba sprowadzić zza granicy, jego cena wzrośnie (inna stawka za psa, transport, dłuższy pobyt w hodowli etc.). Znaczenie ma to, czyje geny przekazuje piesek i jakie osiągnięcia na wystawach mieli jego rodzice. Każdy szczeniak z miotu może kosztować inaczej, ponieważ w różnym stopniu mogą wpasowywać się w ramy wzorca rasy.

Zarówno chart rosyjski (borzoj), jak i chart szkocki (deerhound) przeważnie mieszczą się w przedziale cenowym 3500 – 4500 zł, choć niektóre osobniki można kupić za ok. 5000 zł. Chart polski kosztuje ok. 2500 – 3500 zł. Za bedlington terrier zazwyczaj trzeba zapłacić od 4000 do 5000 zł.

Pseudohodowcy wystawiają szczeniaki na sprzedaż za 500 – 1500 zł. Z legalnych źródeł rzadko można trafić na sytuację, w której młody pies sprzedawany byłby za taką kwotę. Zwykle to tylko kilkuletnie osobniki, które zostały wyłączone z planu hodowlanego, są sprzedane za ok. 1000 – 1500 zł.

Hodowla a pseudohodowla – różnice, informacje

Niekiedy pseudohodowcy sprzedają pieski drożej, dlatego cena nie może być jedynym wyznacznikiem legalność hodowli. Nie należy sugerować się także zdjęciami, które są zamieszczone w ogłoszeniu. Na czas zdjęć piesek może być przeniesiony w czyste miejsce, a na co dzień może żyć w okropnych warunkach. Można to zweryfikować dopiero podczas spotkania w hodowli.

Najważniejszy jest opis. Powinny znajdować się tam informacje o miocie lub o konkretny szczeniaku (data urodzenia, charakter, badania, rodzice, umaszczenie etc.), a także o hodowli. FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) zezwala na to, aby w każdym kraju funkcjonowała jedna organizacja, której zadaniem będzie zrzeszanie hodowców psów. U nas jest to ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce).

W dniu odbierania szczeniaka z hodowli piesek musi mieć skończone 8 tygodni. Do tego czasu powinien zostać dwa razy odrobaczony i raz zaszczepiony. Obowiązkowy jest także CHIP. Rodowód to dokument potwierdzający, że piesek jest rasowy. Nowy właściciel otrzymuję metryczkę psa, na podstawie której może wyrobić rodowód szczeniaka w lokalnym oddziale ZKwP.

Chart szkocki jest w miarę łatwy do ułożenia jak na charta. Te psy na ogół są bardzo niezależne i uparte, ale deerhound nie zawsze taki jest. Trzeba jednak pamiętać o cierpliwości podczas szkolenia. Piesek ten źle reaguje na agresję. Odpowiednio wyszkolony nadaje się jako towarzysz rodziny. Należy tylko pamiętać o aktywnych spacerach i regularnym szczotkowaniu.

Zalety i wady charta szkockiego

Zalety
 • łagodny
 • można uprawiać z nim sporty
 • tolerancyjny wobec innych psów
Chart szkocki zwykle dobrze odnajduje się w kontaktach z dziećmi oraz innymi psami. Można z nim aktywnie spędzać czas.
Wady
 • wymaga dużo uwagi
Chart szkocki wymaga uwagi związanej z jego potrzebą aktywności i stymulacji umysłowej. Zdarza mu się uciekać.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • nos czarny,
 • mocna szyja,
 • wysoko osadzone uszy,
 • długi ogon,
 • długa głowa,
 • przylegające wargi,
 • pochylony zad
Chart szkocki jest dobrze zbudowany, ale elegancki.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • pręgowane,
 • żółte,
 • szare,
 • piaskowe,
 • szaro-niebieskie,
 • płowo-czerwone
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Chart szkocki

Charakter charta szkockiego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
 • duża potrzeba ruchu,
 • pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Chart szkocki opisywany jest jako delikatny i łagodny pies.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Chart szkocki może dać się ponieść instynktowi myśliwskiemu i oddalić od opiekuna.
Użytkowanie:
Chart szkocki to pies myśliwski, który ze względu na swój charakter stał się również pupilem do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
nie

Chart szkocki - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Chart szkocki może nadawać się jako pierwszy pies, choć należy mieć na względzie, że zdarza mu się pokazywać swoją niezależność.
Dla kogo się nadaje:
Chart szkocki to pupil dla osób aktywnych. Może mieszkać w domu z dziećmi i innymi zwierzętami.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Chart szkocki uważany jest za psa łagodnego i delikatnego. Jest w stanie odnaleźć się w domu z dziećmi.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Chart szkocki nie będzie miał problemu z zostawaniem bez opiekuna, o ile zostanie do tego przyzwyczajony.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Chart szkocki jest pojętny i szybko się uczy. Niektóre psy bywają dość niezależne i należy mieć to na uwadze. Chart szkocki potrzebuje ruchu i ćwiczeń umysłowych.

Pielęgnacja charta szkockiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Chart szkocki wymaga wyczesywania raz na kilka dni i trymowania, by jego sylwetka miała właściwy kształt. Opiekun powinien dbać o higienę jamy ustnej psa i skracanie jego pazurów.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF),
 • Karma dla psów ras dużych
Chart szkocki może jeść karmy gotowe, posiłki domowe lub surowe (BARF). Ważne by dieta była zbilansowana i dopasowana do potrzeb psa związanych z wiekiem, aktywnością oraz stanem zdrowia.
Podatność na choroby:
Chart szkocki może mieć tendencję do skrętu żołądka. U psów warto wykonywać badania profilaktyczne raz w roku. Powinny one obejmować badanie moczu, krwi oraz kału, a także USG jamy brzusznej.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do charta szkockiego