Podstawowe informacje o charcie hiszpańskim

Popularne nazwy:
Galgo Español, Spanish Greyhound (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 10 - Charty > Sekcja 3 - Charty krótkowłose
60 - 68 cm
23 - 25 kg
62 - 70 cm
23 - 25 kg
12 - 15 lat
duża potrzeba ruchu, pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
- zł
Miesięczne koszty utrzymania:
150 - 250 zł
Imiona dla charta hiszpańskiego:
Dama, Szejk, Mimi, Hrabia, Florencja, Kaprys, Jazz, Frytka, Kuna, Boston, Martini

Hodowla charta hiszpańskiego istnieje tylko w Hiszpanii i psa tego nie można kupić w Polsce. Psa tej rasy można jednak uzyskać ze stowarzyszenia zajmującego się ratowaniem krzywdzonych zwierząt. W Hiszpanii charty są wykorzystywane jako narzędzie do polowania. Po zakończonym sezonie polowań są brutalnie uśmiercane lub porzucane, zaś myśliwy po prostu kupuje nowe. Liczne organizacje ratują psy, oferują je do adopcji oraz walczą o zmianę sytuacji prawnej tych psów. Te łagodne z natury psy, mogą potrzebować pomocy behawiorysty pomagającemu psom po ciężkich przejściach.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chartach.

Chart hiszpański (Galgo espanol) - hodowla i pochodzenie

Hodowla charta hiszpańskiego - mało kto wie jak okrutny los spotyka te piękne psy

Pochodzenie charta hiszpańskiego nie jest znane. Mogli go sprowadzić do Hiszpanii Celtowie lub Maurowie. Psy te od wieków wykorzystywane były do polowań, zaś pierwsze wzmianki o polowaniach z chartami w Hiszpanii pojawiają się w źródłach pisanych już w XII wieku.

Polowanie z chartami jest zabronione w większości krajów. Niestety w Hiszpanii nadal się odbywa i wiąże się to z barbarzyńskim traktowaniem psów. Szczenięta kupowane są niezwykle tanio w pseudohodowlach, a następnie przetrzymywane w koszmarnych warunkach, tak aby wyzwolić w nich agresję na polowaniu. Psy te wykorzystywane są do polowania tylko przez jeden sezon, zaś po zakończonym sezonie polowań ich właściciele zastępują je nowymi. Psy te są masowo mordowane w okrutny sposób. Nie rzadkie są przypadki, gdy właściciel torturuje psy w barbarzyński sposób z zemsty za nieudane polowanie. Nawet te, które zostały po prostu porzucone, nie czeka lepszy los. Przepełnione schroniska zmuszone są usypiać psy, jeśli nie uda się ich adoptować w ciągu 2 tygodni.

Niestety działania obrońców zwierząt, mające na celu ukrócenie barbarzyńskiej praktyki i ulżeniu doli zwierząt w Hiszpanii, do tej pory nie zakończyły się sukcesem. Niestety polowaniami z chartami zajmują się wpływowi i bogaci ludzie. Obrońcy zwierząt starają się działać przy pomocy prawa. Jednak w Hiszpanii galgo espanol jest uznawany za zwierzę pracujące i służbowe, czyli narzędzie a nie żywą istotę. Dlatego też władze hiszpańskie uważają, że nie odnoszą się do nich prawa o ochronie zwierząt.

Ile kosztują rasowe szczenięta?

Cena szczeniaków chart hiszpańskiego nie jest ustalona. Wchodzi w grę raczej nie cena zakupu psa, lecz cena sprowadzenia go z zagranicy. Szczeniaki tej rasy czy też dorosłe psy rasowe nie są dostępne w naszym kraju. W zasadzie chart hiszpański nie jest znany poza Hiszpanią. Z uwagi na barbarzyńskie traktowanie tych psów w Hiszpanii, prozwierzęce organizacji międzynarodowe zajmują się ratowaniem ich.

Dlatego też, jeśli chcemy posiadać psa rasowego, należy rezerwować szczeniaki z dużym wyprzedzeniem i czekać. Możemy również uratować dorosłego psa tej rasy. Organizacje prozwierzęce zajmują się ratowaniem zwierząt i znajdowaniem im domów. Niektóre specjalizują się w ratowaniu psów określonej rasy, na przykład oferują mopsy do adopcji. W przypadku chartów hiszpańskich należy szukać organizacji międzynarodowych.

Miesięczny koszt utrzymania tego psa nie jest duży. Jednak nie są to mopsy do adopcji. Psy te mogły być maltretowane, głodzone, dlatego też należy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty opieki weterynaryjnej i behawioralnej. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat charta irlandzkiego.

Należy pamiętać, że w Polsce posiadanie chartów, bez względu na to czy będzie to chart miniaturowy czy duży chart długowłosy ozdobny, wymaga pozwolenia starosty. Pozwolenie to należy mieć przy sobie w czasie spaceru z chartem, nawet jeśli logiczne wydaje się, że na przykład chart miniaturowy nie nadaje się do polowania.

Jak wygląda chart hiszpański (Galgo espanol)

Wszystkie charty, czy będzie to chart miniaturowy czy chart irlandzki, charakteryzują się aerodynamiczną budową ciała, smukłą linią, długimi nogami, które umożliwiają im osiąganie dużej szybkości w biegu. Charty używane były do polowań na otwartej przestrzeni na stepie, gdzie rozwijały ogromną szybkość. Podobną budowę ma chart hiszpański (Galgo espanol).

Rasowe charty osiągają wysokość około 70 cm i wagę do 30 kg. Charakterystyczną cechą charta hiszpańskiego jest długi ogon, który niemal dotyka ziemi. Umaszczenie charta hiszpańskiego może być różne. Jego szata jest najczęściej krótkowłosa, choć pojawiają się też charty półdługowłose.

Charakter i usposobienie charta hiszpańskiego

Opinie o chartach hiszpańskich - dla kogo ta rasa

Opinie o charakterze chartów są różne i nie każdemu podoba się typowe usposobienie tej rasy. Jednak łagodne i energiczne charty hiszpańskie nie sprawią trudności początkującym opiekunom. Ważne jest, aby zapewnić psu dużo ruchu, najlepiej na dużym, zamkniętym wybiegu. Dobrze jest, aby opiekun chart mieszkał w okolicy, gdzie nie ma zwierzyny, na którą można polować.

Przyjmując tego psa do adopcji ze stowarzyszenie, warto postarać się o pomoc behawiorysty, który umie pokierować psem po ciężkich przejściach.

Chart hiszpańskie nadaje się dla rodziny z dziećmi. Będzie okazywał dzieciom cierpliwość, lecz nie będzie uczestniczył w ich zabawach. Psy te nadają się również na towarzyszy dla osób starszych, o ile zapewni się im długie spacery.

Jeśli zapewni mu się dużą ilość ruchu i możliwość wybiegania się, pies ten może mieszkać w mieszkaniu w mieście. Nie zaleca się jednak, aby mieszkał z kotem. Również mieszkanie z innym psem może być problematyczne.

Chart hiszpański charakter i usposobienie

Chart hiszpański ma spokojne i łagodne usposobienie. Jednak jak wszystkie charty, tak i chart hiszpański potrzebuje bardzo dużo ruchu i wybiegania się. Na spacerach to wulkan energii. Jako pies myśliwski może złapać trop i popędzić za nim. Skłonność do ucieczek jest ogromną wadą tych psów. Warto pamiętać, że psy te są w stanie przeskoczyć bardzo wysokie ogrodzenie. Jeśli się jednak wybiega, w domu jest nadzwyczaj grzeczny i spokojny.

Charty przywiązują się do opiekuna, jednak zachowują pewną rezerwę. Pies ten lubi zabawy, lecz muszą one być ciekawe i zajmujące, jak na przykład tropienie. Pies tej rasy odnosi się nieufnie wobec obcych. Nie jest jednak agresywny, tylko ich ignoruje.

Chart hiszpański - szkolenie

Pojawiają się opinie, że jest to rasa trudna do szkolenia. Wynika to z faktu, że nie są to słodkie mopsy do adopcji. W przypadku charta hiszpańskiego adoptujemy nie szczenięta, które łatwiej jest ułożyć, lecz psy dorosłe, które nierzadko przeszły w życiu traumę.

Ponadto ten inteligentny pies nie lubi szkolenia. Pewne efekty można uzyskać drogą wzajemnego zrozumienia i szacunku. Psy te mają niezależny charakter, co może sprawiać trudności początkującym opiekunom. Jednak generalnie psy te uwielbiają człowieka i proponowane przez niego aktywności.

Należy uzbroić się w cierpliwość. Zapewnić psu stabilne i bezpieczne otoczenie. Konieczna jest również konsekwencja i zdecydowanie, gdyż psy te mają duży temperament.

Zalety i wady charta hiszpańskiego

Zalety
 • oddany
 • łatwa pielęgnacja
 • można uprawiać z nim sporty
Chart hiszpański to doskonały pies dla osób lubiących aktywność fizyczną. Jest łatwy w pielęgnacji i oddany opiekunom.
Wady
 • nieufny wobec obcych
 • wymaga dużo uwagi
 • instynkt łowiecki
Chart hiszpański potrzebuje dużo ruchu. Jest nieufny wobec obcych, a jego instynkt łowiecki sprawia, że może uciekać.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • nisko osadzony ogon,
 • trójkątne uszy,
 • głęboka klatka piersiowa,
 • długa kufa,
 • zgryz nożycowy,
 • małe oczy,
 • długa szyja,
 • wąska głowa
Chart hiszpański to pies o długich liniach i długiej głowie. Ma pojemną klatkę piersiową i wyraźnie podkasany brzuch.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
orzechowe

Galeria zdjęć - Chart hiszpański

Charakter charta hiszpańskiego

Charakter:
 • zrównoważony,
 • oddany,
 • żywy
Potrzeba ruchu:
 • duża potrzeba ruchu,
 • pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Chart hiszpański to pies trzymający obcych na dystans, ale oddany swoim opiekunom.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Chart hiszpański jest psem myśliwskim i może dać się ponieść instynktowi.
Użytkowanie:
pies myśliwski
Chart hiszpański to pies użytkowany głównie do polowań.
Poddawany próbom pracy:
nie

Chart hiszpański - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Chart hiszpański to rodzinny i oddany pies. Szybko się uczy, ale opiekun musi być cierpliwy i konsekwentny. Lepiej poradzi sobie osoba mająca doświadczenie w pracy z rasami myśliwskimi.
Dla kogo się nadaje:
Chart hiszpański to pies dla ludzi aktynych. Nadaje się do rodzin, o ile domownicy są chętni do ruchu, spacerów i zabaw.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Chart hiszpański może być doskonałym psem rodzinnym. Potrafi być bardzo oddany i uwielbia zabawy. Kontakt dzieci i psa powinni jednak nadzorować dorośli.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Chart hiszpański poradzi sobie z nieobecniścią opiekuna, ale nie lubi zostawać sam zbyt długo. Potrzebuje sporo ruchu i nie jest psem dla osób, których często i długo nie ma w domu.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Chart hiszpański to bystry pies, który może być dość niezależny. Należy zadbać o jego socjalizacje oraz prawidłowe szkolenie.

Pielęgnacja charta hiszpańskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Chart hiszpański jest łatwy w pielęgnacji. Wymaga jednak dbania o higienę jego jamy ustnej, kontrolowania stanu uszu oraz skracania pazurów.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF),
 • karma dla psów aktywnych
Chart hiszpański może być karmiony dobej jakości karmami gotowymi lub posiłkami przygotowanymi przez opiekuna. Decydując się na dietę domową lub BARF opiekun musi dobrze bilansować posiłki i uzupełniać je o właściwe suplementy np. kwasy tłuszczowe omega-3 lub jod.
Podatność na choroby:
 • alergie pokarmowe,
 • urazy kończyn
Chart hiszpański jest wrażliwy na zimno. Należy je zatem ubierać w odzież dla psów w okresie jesienno-zimowych chłodów. U aktywnych psów mogą zdarzać się kontuzje.
ikona podziel się Przekaż dalej