Podstawowe informacje o charcie afrykańskim

Popularne nazwy:
Azawakh, Tuareg Sloughi
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 10 - Charty > Sekcja 3 - Charty krótkowłose
60 - 70 cm
15 - 20 kg
64 - 74 cm
20 - 25 kg
10 - 12 lat
duża potrzeba ruchu, pies aktywny
trudny w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 300 zł
Imiona dla charta afrykańskiego:
Boni, Cleo, Kaprys, Jazz, Mus, Jane, Blue, Szafir, Bulgur, Koral, Jowisz

Ten chart jest trochę mniej znany w porównaniu do innych chartów. Jaki charakter ma ten pies? Ile kosztuje azawakh? Czy cena charta afgańskiego jest większa? Czy borzoj jest dużo droższy? Gdzie powinna przynależeć legalna hodowla? Czy charty do adopcji (bezpłatnej) mogą pochodzić tylko z pseudohodowli? Czytaj dalej.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chartach.

Krótka charakterystyka rasy – azawakh (chart afrykański)

Wygląd, pielęgnacja – co warto wiedzieć o tym psie?

Chart afrykański jest szczupłym i wysokim psem. Jest bardzo zwinny. Według wzorca rasy odpowiednia wysokość w kłębie u suczki wynosi 60-70 cm (dopuszczalne 58-72 cm), a u samca 64-74 cm (dopuszczalne 62-76 cm). Preferowana waga u suki to 15-20 kg. Samiec jest nieco cięższy i powinien ważyć ok. 20-25 kg.

Pies tej rasy ma krótki włos, który jest delikatny. Jego brzuch jest nieowłosiony. Bardzo dobrze radzi sobie z wysoką temperaturą, ale zaczyna marznąć już przy ok. 10 stopniach Celsjusza, dlatego należy pamiętać o specjalnym ubranku dla niego. Chart afrykański chętnie śpi pod kołdrą lub przytulony do innego psa, bo w ten sposób się ogrzewa.

Pielęgnacja charta afrykańskiego nie jest tak wymagająca, jak np. w przypadku charta afgańskiego. Zazwyczaj wystarczy wyczesywać go co kilka dni, aby pozbyć się martwego włosa. Uszy tego psa są podatne na infekcje, dlatego warto je kontrolować. Regularnie trzeba sprawdzać także oczy, zęby i pazury.

Dopuszczalne jest umieszczenie płowe (od piaskowego do ciemnorudego/mahoniowego) lub pręgowane (barwa podstawowa dalej płowa w różnych odcieniach). Dopuszczalna jest czarna maska. Białe znaczenia powinny znajdować się na każdej łapie (w postaci białych skarpetek lub palców) i przedpiersiu. Mała biała plamka na karku jest dopuszczalna.

Jaki charakter ma chart afrykański?

Ten pies potrafi nawiązać silną więź ze swoim właścicielem. Jest czuły wobec osób, które zachowują się wobec niego łagodnie. Zazwyczaj jest delikatny dla członków rodziny, ale nie jest polecany dla dzieci. Ten pies był wykorzystywany do polowań na m.in. gazele, strusie i zające, a także strzegł przed hienami czy nawet lwami. Ma silny instynkt myśliwski, więc jeśli nie wychowa się z kotem, to może mieć problem z jego zaakceptowaniem. Za to powinien dobrze dogadywać się z innymi psami.

Jest to niezależny pies, a do tego niezwykle bystry. Nie ułatwia to jego tresury. Rozumie, czego oczekuje od niego właściciel, ale nie wykona każdej komendy. Przy tym psie trzeba zachować konsekwencje i cierpliwość. Nie wolno pozwolić mu na łamanie zasad panujących w domu, ponieważ przestanie całkowicie współpracować. Izolacja sprawi, że pies ten stanie się agresywny. Niektóre osobniki mają ciężki charakter, a inne wręcz przeciwnie.

Chart afrykański nie rzuca się z entuzjazmem do innych ludzi, ponieważ nie ufa obcym. Należy dać mu czas na zapoznanie się z gośćmi. Ma dobrą pamięć, więc na bardzo długo zapamięta nawet raz poznaną osobę. Ten pies potrzebuje bardzo dużo ruchu. Nie jest polecany do miasta i bloku, ponieważ powinien mieć ogrodzony teren, na którym może się swobodnie wybiegać (bez smyczy). W domu powinien zachowywać się spokojnie. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł o psie rasy chart irlandzki.

Legalna hodowla a pseudohodowla – cena, informacje

Chart afrykański - ile kosztuje rasowy szczeniak?

Rasowe pieski nie są tanie. Hodowcy poświęcają swój czas i pieniądze na utrzymanie wzorca rasy, zdrowie wszystkich piesków (badania, szczepienia, odpowiednia karma) oraz socjalizację szczeniąt. Ostateczna kwota zależy od tego, w jakim stopniu szczeniak wpasowuje się w ramy wzorca rasy i czy jest obiecujący. Pieski po wybitnym psie będą droższe. Znaczenie ma nie tylko to, czy rodzice szczeniaka mieli wysokie osiągnięcia na psich wystawach, ale także ważna jest renoma hodowli.

Cena charta afgańskiego zazwyczaj waha się od 3500 do 4500 zł. Borzoj kosztuje podobnie. Chart afrykański może być nieco tańszy. Jego cena przeważnie mieści się w granicach 2500 – 4000 zł. Jednak pies sprawdzany zza granicy będzie droższy, ponieważ dochodzą dodatkowe koszty za np. transport. Dorosłe osobniki, które zostały wyłączone z planu hodowlanego, zazwyczaj kosztują ok. 1000 – 1500 zł.

Nie wszystkie charty do adopcji (bezpłatnej) będą pochodziły z pseudohodowli. Czasami hodowca odbiera od nieodpowiedzialnego właściciela pieska pochodzącego ze swojej hodowli. Zwykle oddaje takiego pieska za darmo, ponieważ zależy mu na znalezieniu dobrego domu dla pokrzywdzonego psa, a nie na wzbogaceniu się na jego nieszczęściu. Istnieją też różne stowarzyszenia (np. Pomoc Chartom), które powstały, aby pomagać chartom i ich mieszańcom. Tam można adoptować takiego pieska.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze psa?

Nie każda hodowla psów okaże się legalna. Warto wiedzieć, po czym poznać, że ma się do czynienia z oszustami. Choć cena ma znaczenie, bo odpowiedzialni hodowcy nie sprzedają szczeniąt za 500 – 1500 zł (poza naprawdę wyjątkowymi sytuacjami), to jednak pseudohodowcy niekiedy także żądają wyższej kwoty za młodego psa.

Przede wszystkim sprawdź, do jakiego stowarzyszenia przynależy hodowla. Przynależenie do odpowiedniego klubu wiąże się z koniecznością przestrzegania zasad przez hodowców, które to mają na celu dobro psów. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) pozwala na to, aby w każdym kraju funkcjonowała jedna organizacja, która zrzesza wszystkich hodowców rasowych psów. U nas jest to Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP).

Szczeniak nie może być w tzw. typie rasy, bo oznacza to, że rasowego psa tylko przypomina. Piesek może opuścić hodowlę po skończeniu 8 tygodni. Musi być dwa razy odrobaczony i raz zaszczepiony, a także mieć wszczepiony CHIP. W dniu odebrania szczeniaka, nowy właściciel otrzymuje jego metryczkę. Na jej podstawie może wyrobić rodowód w lokalnym oddziale ZKwP. Rodowód przysługuje każdemu rasowemu pieskowi. Otrzymuje go nawet ten pies, który nie do końca wpisuje się w ramy wzorca rasy.

Chart afrykański nadaje się dla kogoś, kto zna się na psach i ich tresurze. Właściciel tego charta powinien być konsekwentny, ale nie może traktować psa zbyt ostro. Azawakh wobec właściciela i rodziny jest delikatny i czuły. Nie ufa obcym. Od tego psa nie można wymagać bezwzględnego posłuszeństwa, ale przy odpowiedniej socjalizacji i łagodnym podejściu da się wypracować z tym psem bardzo wiele. Chart afrykański potrzebuje dużo ruchu, dlatego nie jest polecany dla osób starszych. Choć ten pies ma silny instynkt łowiecki, w Polsce jest zabronione polowanie z chartami.

Zalety i wady charta afrykańskiego

Zalety
 • oddany
 • łatwa pielęgnacja
 • cichy
 • można uprawiać z nim sporty
Chart afrykański, którego potrzeby są prawidłowo realizowane jest spokojny i oddany opiekunowi. Potrafi okazywać czułość, ale jedynie najbliższym ludziom z otoczenia. Można aktywnie spędzać z nim czas. Nie należy do szczekliwych pupili.
Wady
 • wymaga dużo uwagi
 • niezależność
Chart afrykański wymaga uwagi związanej z jego potrzebą aktywności oraz szkoleniem. Jest niezależny i nie ufa obcym. Może być skłonny do ucieczek.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • oczy w kształcie migdała,
 • wysoko osadzone uszy,
 • nisko osadzony ogon,
 • lekko opadający zad,
 • długa kufa,
 • długa głowa,
 • przylegające wargi,
 • wyraźnie zaznaczony kłąb
Chart afrykański jest smukły i elegancki.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • płowe,
 • pręgowane
Kolor oczu:
brązowe

Galeria zdjęć - Chart afrykański

Charakter charta afrykańskiego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
 • duża potrzeba ruchu,
 • pies aktywny
Poziom agresji:
umiarkowany
Chart afrykański może być agresywny, jeżeli nie przeszedł właściwej socjalizacji.
Skłonność do ucieczek:
wysoka
Chart afrykański ma instynkt łowiecki, któremu może dać się ponieść.
Użytkowanie:
pies myśliwski
Chart afrykański to bardzo szybki pies, który przeznaczony był m.in. do polowania na gazele.
Poddawany próbom pracy:
nie

Chart afrykański - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Chart afrykański jest niezależny, a jego szkolenie nie jest proste.
Dla kogo się nadaje:
dla osób aktywnych
Chart afrykański to pies głównie dla osób aktywnych, które będą miały czas i odpowiednie podejście do jego szkolenia.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Nie
Chart afrykański nie jest typowym psem rodzinnym. Bardziej niż z dziećmi lubi się bawić z innymi psami.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Chart afrykański nie ma zwykle problemów z zostawaniem samemu. Jeżeli jego potrzeby związane z aktywnością nie będą zaspokajane może wtedy może niszczyć przedmioty w domu.
Podatność na szkolenie:
trudny w szkoleniu
Chart afrykański jest niezależny i początkowo zdystansowany. Praca z psem musi zacząć się bardzo szybko i być konsekwentna. Ważne jest budowanie więzi z psem i stosowanie pozytywnych metod.

Pielęgnacja charta afrykańskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Chart afrykański wymaga szczotkowania sierści, kontrolowania długości pazurów oraz stanu uszu. Warto dbać również o higienę jamy ustnej pupila.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Chart afrykański może jeść karmy gotowe, dietę domową lub surową (BARF). Model żywienia należy dobrać do potrzeb psa oraz możliwości opiekuna.
Podatność na choroby:
urazy kończyn
Chart afrykański należy do ras uznawanych za zdrowe. Może być jednak narażony na urazy i kontuzje.
ikona podziel się Przekaż dalej