Podstawowe informacje o catahoula leopard dog

Popularne nazwy:
Catahoula Hog Dog (ang.)
Pochodzenie:
Stany Zjednoczone
Kategoria FCI:
rasa nieuznawana przez FCI
51 - 61 cm
25 - 35 kg
56 - 66 cm
30 - 40 kg
12 - 13 lat
pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
250 - 400 zł
Imiona dla catahoula leopard dog:
Duch, Ares, Piksel, Nora, Tajfun, Mamba, Desna, Kora, Fred, Ajvar, Jack, Black, Dżin

Jest to rasa nieuznana przez FCI. Jak wygląda catahoula leopard dog? Jakie usposobienie ma ten pies? Jaka jest cena catahoula leopard doga? Czy szpic niemiecki mały lub szpic miniaturowy Boo są od niego droższe? Ile kosztuje skye terrier? Co powinien zawierać opis ogłoszenia na portalu ogłoszeniowym? Jakie są opinie o catahoula leopard dog?

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach psów.

Co warto wiedzieć o catahoula leopard dog?

Wymiary, umaszczenie – jak wygląda ten pies?

Catahoula leopard dog pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Ten pies nie jest uznany przez FCI, ale przedstawiciela tej rasy można oficjalnie zarejestrować w ZKwP w grupie psów ras nieuznanych. Jest to pies myśliwski, pasterski i stróżujący.

Prawidłowe wymiary tego psa zostały zapisane we wzorcu. Samiec powinien ważyć 25-41 kg, a suczka 20-29 kg. Idealny wzrost w kłębie u psa to 55-65 cm, a samica powinna osiągnąć 50-60 cm. Znaczenie ma odpowiednia proporcja wagi do wzrostu. Przy każdym odchyleni sprawdza się jego wielkość i jego wpływ na samego psa (czy dalej jest zdolny do pracy etc.).

Pies tej rasy ma sierść jednowarstwową i krótką, przez co nie jest trudny w pielęgnacji. Wystarczy wyczesywać go raz na dwa tygodnie, a tylko w okresie linienia warto robić to częściej. Występuje w wielu odmianach kolorystycznych. Umaszczenie catahoula leopard doga może być: czarne, rude, czekoladowe, pręgowane, czekoladowo-marmurkowe i niebiesko-marmurkowe. Białe znaczenia mogą znajdować się w różnych miejscach (m.in. na klatce piersiowej, ogonie, nogach). Maść może być podpalana. Niedopuszczalna jest tylko nadmierna ilość białego (więcej niż 70% powierzchni ciała) oraz biała głowa.

Jakie usposobienie ma pies rasy catahoula leopard dog?

Jest to pies, który przywiązuje się do swojej rodziny, a wobec dzieci jest troskliwy. Szczenięta tej rasy są niedelikatne w czasie zabawy, więc ich kontakt z małymi dziećmi powinien odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Szczeniaki lubią podgryzać wszystko, co się im nawinie (też ręce czy buty) oraz skakać. Catahoula leopard dog jest psem, który nieufnie podchodzi do obcych.

Ta rasa psów odznacza się dużym temperamentem i inteligencją. Catahoula jest przede wszystkim psem użytkowym. Od zawsze miał pomagać człowiekowi. Jest świetnym stróżem, ponieważ nie tylko ostrzega przed potencjalnym zagrożeniem, ale też nie opuści swojego posterunku. Będzie ochraniał nie tylko terytorium, ale też właściciela i dobytek. Niektóre osobniki pilnują także swoich zabawek czy jedzenia. Jest to pewny siebie i odważny pies.

Catahoula od zawsze pomagał na farmach. Był zarówno obrońcą gospodarstwa, jak i pasterzem bydła czy psem myśliwskim. Tropi zarówno większe zwierzęta jak niedźwiedzie, jelenie czy dziki, jak i mniejsze np. szopy czy wiewiórki. Jest wytrzymały i zwinny. W ciągu dnia trzeba zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i ćwiczeń umysłowych, bo w przeciwnym razie będzie niszczył różne sprzęty domowe. Może brać udział w różnych psich sportach m.in. agility czy posłuszeństwo.

Jest to pies dominujący. Trzymanie dwóch dorosłych samców tej rasy może się źle skończyć. Warto pamiętać, że pies ten ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki, więc może polować na inne zwierzęta. Powinien zaakceptować kota, jeśli się z nim wychowa, ale może ścigać obcych przedstawicieli tego gatunku.

Catahoula wymaga konsekwentnego wychowania. Szczeniak już pierwszego dnia powinien poznać zasad, jakie panują w domu. Później nie można go chwalić za ich łamanie, bo to sprawi, że przestanie się słuchać. Odpowiednio zmotywowany powinien chętnie współpracować z człowiekiem, ponieważ ten pies ma pracę we krwi. Jednak jego niezależny charakter może sprawić, że nie zawsze będzie wykonywać wszystkie polecenia swojego właściciela. Nie należy na niego krzyczeć i zachowywać się agresywnie. To nie sprawi, że będzie posłuszny. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach nieuznanych przez FCI.

Legalna hodowla rasowych psów – opinie, cena

Catahoula leopard dog - ile kosztują rasowe szczeniaki?

Na cenę ma wpływ to, w jakim stopniu szczeniak wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Istotne jest to, czy piesek jest po wybitnym psie oraz czyje geny przekazuje. Znaczenie ma to, czy rodzice szczeniaków mają wysokie osiągnięcia na psich wystawach. Ważna jest renoma hodowli, ale także to, czy rasa jest łatwo dostępna w kraju.

W Polsce jest mało hodowli catahoula leopard doga. Do tej pory pojawiło się tylko kilka miotów. Cena szczeniąt wynosiła ok. 4500 zł. Za pieski sprowadzona zza granicy trzeba zapłacić ok. 1000 euro. Z kolei skye terrier zwykle kosztuje ok. 3000 – 3500 zł. Szpic niemiecki mały jest dostępny zarówno za 2500 zł, jak i za 4500 zł. Szpic miniaturowy Boo to niepoprawne określenie rasy. Tak naprawdę Boo to imię psa, który zyskał popularność za sprawą ciekawego przystrzyżenia. Pomeranian jest drogim psem. Zazwyczaj jego cena mieści się w przedziale 4000 – 6000 zł, ale można go kupić także za 8000 zł i 12000 zł.

Rasowe szczeniaki nigdy nie są tanie. Jeśli trafisz na ofertę, w której piesek sprzedawany jest za 500 zł, to możesz być pewien, że trafiłeś na pseudohodowlę. Za kwotę około 1500 zł można dostać jedynie kilkuletnie pieski, które zostały wyłączone z planu hodowlanego.

Jak nie dać się oszukać przez pseudohodowcę?

Cena nie jest jedynym wyznacznikiem tego, że mamy do czynienia z pseudohodowlą, ponieważ nie zawsze sprzedają pieski za niską kwotę. Kiedy nie znasz jeszcze żadnej hodowli i przeglądasz ogłoszenia, powinieneś zwrócić uwagę na opis. Szczeniak nie może być miniaturką, jeśli taka odmiana nie występuje we wzorcu. Pies nie może być w tzw. typie rasy, bo oznacza to, że przypomina rasowego psa, ale nim nie jest (np. tylko jeden z rodziców był rasowy). W związku z tym jego charakter może znacznie odbiegać od wzorca rasy.

Opis powinien zawierać nie tylko informacje o szczeniaku, ale także o hodowli. Legalna hodowla powinna być częścią Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). W naszym kraju funkcjonuje Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), który jej podlega.

Catahoula leopard dog to pies dla doświadczonego psiarza. Nie nadaje się dla osób, które nie znają się na tresurze psów. Pies ten wymaga konsekwentnego właściciela, który nie będzie pozwalał psu na łamanie ustalonych zasad. Catahoula leopard dog to pies niezależny, więc nie zawsze będzie posłuszny, ale nie można zlekceważyć jego tresury.

Zalety i wady catahoula leopard dog

Zalety
 • łatwa pielęgnacja
 • można uprawiać z nim sporty
 • wszechstronny użytkowo
 • dobry stróż
Catahoula Leopard Dog to pies wszechstronny użytkowo. Można uprawiać z nim sporty lub uczynić z niego psa stróżującego.
Wady
 • wymaga dużo uwagi
 • skłonność do agresji
Catahoula Leopard Dog może niszczyć przedmioty w domu, jeżeli jego potrzeba aktywności nie jest realizowana. Psy tej rasy miewają skłonność do pilnowania zasobów. Możliwe jest prezentowanie zachowań agresywnych.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
zwisające uszy
Catahoula Leopard Dog to dobrze zbudowany i umięśniony pies o średniej wielkości. Nie ma jednego wzorca rasy.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • pręgowane,
 • czarne,
 • czekoladowe,
 • rude,
 • niebieskie marmurkowe
Kolor oczu:
 • ciemne,
 • brązowe,
 • orzechowe,
 • bursztynowe,
 • niebieskie

Galeria zdjęć - Catahoula Leopard Dog

Charakter catahoula leopard dog

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
umiarkowany
Catahoula Leopard Dog może być agresywny. Ważna jest prawidłowa socjalizacja i praca z psem.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Catahoula Leopard Dog ma instynkt łowiecki, dlatego może oddalać się od opiekuna.
Użytkowanie:
Catahoula Leopard Dog to pies myśliwsko-pastersko-stróżujący. Użytkowane są na ranczach i farmach.
Poddawany próbom pracy:
nie

Catahoula Leopard Dog - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Catahoula Leopard Dog to pies uparty i pewny siebie. W jego szkoleniu przydaje się doświadczenie w pracy z psami.
Dla kogo się nadaje:
Catahoula Leopard Dog to pies dla doświadczonych opiekunów. Mogą być psami rodzinnymi.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Catahoula Leopard Dog to psy opisywane jako lubiące dzieci. Bywają jednak niedelikatne w czasie zabaw.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Catahoula Leopard Dog jest dość niezależnym psem i zwykle radzi sobie z nieobecnością opiekuna.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Catahoula Leopard Dog jest uparty, ale chętny do pracy z człowiekiem.

Pielęgnacja catahoula leopard dog

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Catahoula Leopard Dog wymaga wyczesywania sierści, pielęgnacji jamy ustnej (mycia zębów) oraz skracania pazurów. Zimą można pielęgnować opuszki łap specjalnymi preparatami.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Catahoula Leopard Dog może jeść karmy gotowe (mokre lub suche), a także dietę domową lub surową BARF. Dieta powinna być dobrana do wieku, aktywności oraz stanu zdrowia psa. Decydując się na dietę domową lub surową należy skonsultować się ze specjalistą, który zbilansuje przepisy i dobierze suplementy dla psa.
Podatność na choroby:
głuchota
Catahoula Leopard Dog może mieć problemy ze słuchem. U psów warto raz w roku wykonywać badania profilaktyczne.
ikona podziel się Przekaż dalej