Podstawowe informacje o buldogu amerykańskim

Popularne nazwy:
American Bulldog (ang.), Old Country Bulldog (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
rasa nieuznawana przez FCI
50 - 61 cm
27 - 45 kg
50 - 71 cm
34 - 56 kg
11 - 14 lat
pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
300 - 500 zł
Imiona dla buldoga amerykańskiego:
Mango, Toto, Książe, Nori, Beza, Kleks, Dżin, Bob, Amper, Amelia, Topaz, Opal

Buldog amerykański to rosły, krępy pies, należący do rodziny molosowatych. Rasa nie została uznana przez FCI, jednak znajduje wielu swoich zwolenników. Poniżej podpowiemy, jak wygląda rasowy buldog amerykański, opiszemy jego usposobienie i wyszczególnimy kilka istotnych wskazówek, które warto znać przed wyborem danej rasy.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o buldogach.

Buldog amerykański – pochodzenie, wygląd i prawdziwy charakter

Historia rasy buldog amerykański

Jak sama nazwa wskazuje, pies rasy buldog amerykański został wyhodowany w Stanach Zjednoczonych. Pierwsi hodowcy byli imigrantami, którzy sprowadzili psy z Wielkiej Brytanii. Rasie towarzyszyła duża siła fizyczna, odwaga i niezależność, dlatego świetnie sprawdzała się do pilnowania bydła. Pies tej rasy okazywał się też idealnym stróżem i obrońcą, który chronił swoich właścicieli w przypadku zagrożenia.

Niestety II wojna światowa doprowadziła do niemal całkowitej eliminacji rasy. Szacuje się, że na świecie pozostało zaledwie kilkanaście psów. W latach pięćdziesiątych hodowcy o nazwiskach Johnson i Scott zajęli się powolną rekonstrukcją rasy. Stąd też popularne dziś nazwy odmian buldogów angielskich.

Z początku nie występowała odmiana typu Scott i odmiana typu Johnson. Hodowany pies pochodził z jednej linii, a szczenięta miały spełniać podobne kryteria. Po wielu latach rekonstrukcji okazało się, że dwaj hodowcy dążą do innych standardów. Doprowadziło to do wyodrębnienia dwóch odmian, różniących się od siebie pod względem rozmiarów, budowy, a często także predyspozycji charakteru.

W odmianie typu Johnson zaczęto dokładać starań do stworzenia psa masywnego, bardzo czujnego i z masywnymi szczękami. Jego głównym przeznaczeniem miało być stróżowanie i obrona posesji. Z kolei odmiana typu Scott miała być bardziej atletyczna, nieco drobniejsza, a przez to lepiej przygotowana do polowań na dziki.

Buldog amerykański - opis wzorcowego wyglądu i popularne odmiany

Buldog amerykański wyróżnia się muskularną budową i brachycefaliczną budową czaszki. Rasie towarzyszą duże gabaryty ciała. Dorosły, prawidłowo zbudowany pies waży około 30 – 58 kg, przy wzroście w kłębie 50 do 71 cm. Suka może być nieco drobniejsza, a jej wzorcowa waga została oszacowana na 27 do 41 kg. Idealna wysokość w kłębie została określona na przedział 50 do 61 cm.

Pies amerykański występuje w kilku odmianach. To właśnie odmiana wyznacza najważniejsze cechy ich wyglądu. Poniżej dokonamy ogólnego opisu i podpowiemy, czym wyróżniają się poszczególne buldogi amerykańskie.

  • Odmiana typu Johnson – to buldog amerykański o bardzo silnym umięśnieniu, dużej, nieco kwadratowej głowie i większych gabarytach. Opis ze wzorca ABA wskazuje, że pies może ważyć około 36 – 54 kg. Pies typu Johnson może okazać się nieco mniej zwinny, jednak wyróżnia się dużą wytrwałością i zaciętością. Przeglądając zdjęcia owej rasy zauważymy wiele podobieństw do odmiany Scott, jednak wyższa waga, krótsza kufa i bardzo silne umięśnienie sprawiają, że obie odmiany są dość łatwe do rozróżnienia.
  • Odmiana typu Scott – cieszy się największą popularnością. Odmiana Scott jest też często nazywana standardową, a jej wygląd mocno przypomina bardzo dużego pitbulla. Pies odmiany Scott najczęściej posiada białe umaszczenie i bardzo odważny charakter. Wielu hodowców opisuje, że odmiana Scott najmocniej przypomina pierwotne buldogi amerykańskie. Rasie towarzyszy chęć do walki, nieufność oraz duży stopień samodzielności. Co ciekawe, buldog amerykański Scott jest nieco mniejszy niż pies typu Johnson. Jego waga w standardzie rasy ABA wynosi od 27 do 49 kg.
  • Odmiana typu hybrydowego – jak sugeruje sama nazwa, jest to pies pochodzący ze skrzyżowania linii hodowlanych typu Johnson i Scott. Wzorcowy opis wskazuje na występowanie dużej różnorodności w wadze, budowie ciała i ogólnych cechach wyglądu. Wzorcowa waga odmiany hybrydowej wynosi około 35 – 57 kg.

Rasie towarzyszy także krótkie, przylegające do ciała futro. Przeglądając zdjęcia odmiany typu Johnson, Scott i hybrydy zauważymy, że przeważnie posiadają umaszczenie w kolorze białym, czerwonym i pręgowanym. Pies może także posiadać charakterystyczne znaczenia o różnych odcieniach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o buldogu francuskim?

Jakie usposobienie towarzyszy rasie buldog amerykański? Sprawdzamy buldoga amerykańskiego

W ciągu kilkunastu ostatnich lat narosło wiele legend o rasie. Niektórzy opisują ich usposobienie, jako szczególnie niebezpieczne i nieprzewidywalne. Jednak rzeczywistość z reguły wygląda zupełnie inaczej. Dorosły, prawidłowo socjalizowany i szkolony buldog amerykański to pies bardzo mocno przywiązany do rodziny. Jest wobec niej wyjątkowo lojalny i oddany. Z radością spędza czas u boku właściciela, a często lubi być też w centrum uwagi. Ze względu na duży stopień przywiązania, rasie mogą towarzyszyć pewne problemy w pozostawaniem w długotrwałej samotności.

Szczenięta wymagają odpowiedniej socjalizacji i szkolenia. Mogą niekiedy okazywać się nieco niesforne i niezależne, jednak objęte właściwą opieką staną się idealnymi towarzyszami całej rodziny. Opis charakteru buldoga angielskiego obejmuje także łatwość w kontaktach ze znanymi sobie zwierzętami. Rasie nie towarzyszy tendencja do nieuzasadnionej agresji i atakuje tylko wtedy, jeśli uzna, że ona lub jej właściciele znajdują się w zagrożeniu.

Pies rasy buldog amerykański nie jest tak podatny na szkolenie jak buldog niemiecki, a jego usposobienie nie jest tak uległe jak charakter nowofundlanda. Jednak przy odpowiednim doświadczeniu szkoleniowca, pies tej rasy okazuje się pojętnym uczniem. Odwaga, siła i wytrwałość towarzysząca rasie sprawiła, że buldog amerykański jest często wykorzystywany do pracy w służbie celnej.

Opisując prawdziwe usposobienie towarzyszące buldogom amerykańskim, warto odwiedzić forum czy grupę entuzjastów rasy. Znajdziemy tam nie tylko zdjęcia, ale i opis charakteru niektórych przedstawicieli rasy. Forum tematyczne wskaże też najczęstsze opinie o samej rasie, opinie o dobrych hodowlach, a także pomoże w wyborze idealnego szczeniaka.

Najważniejsze wymagania rasy – co warto wiedzieć przed zakupem psa

Buldog amerykański - pielęgnacja i możliwe choroby

Rasa buldog amerykański uchodzi za dość zdrową, a średnia długość jej życia dochodzi do 13 lat. Jest to bardzo dobry wynik, jak na psy o dużej masie ciała. Co więcej, szczenięta i dorosłe psy nie posiadają szczególnych wymagań pielęgnacyjnych. Krótka sierść nie jest podatna na kołtunienie, a zatem szczotkowanie nie jest wymagane. Rasa wymaga jedynie kontroli stanu uszu oraz zębów. Jak u wszystkich psów z oklapniętymi uszami, mogą zdarzać się zapalenia.

Jak już wiemy, buldog amerykański czy buldog niemiecki są dość zdrowymi rasami, które rzadko goszczą w gabinetach weterynaryjnych. Jednak każda rasa jest predysponowana do pewnych problemów zdrowotnych. W przypadku buldogów jest to nużyca, zaćma oraz niedoczynność tarczycy. Psy mogą być także obarczone dysplazją stawu biodrowego i stawu łokciowego. Jest to choroba przenoszona genetycznie, dlatego warto kupić szczenięta ze sprawdzonej hodowli, dopuszczającej do rozrodu jedynie zdrowe i przebadane pod kątem dysplazji osobniki.

Rasa buldogów amerykańskich może też cierpieć na niedoczynność tarczycy i tak zwany syndrom ras brachycefalicznych. Drugie schorzenie obejmuje zespół wad anatomicznych, a w tym niedorozwój tchawicy i zwężone otwory nosowe. Rasa może głośno chrapać, mieć trudności z intensywnym wysiłkiem, a w niektórych sytuacjach głośno charczeć w próbie zaczerpnięcia powietrza.

Prawo i idealny właściciel dla buldoga amerykańskiego – czy buldog amerykański to rasa dla mnie?

Na wstępie warto podkreślić, że buldog angielski to rasa wpisana do wykazu psów uznanych za agresywne. Wiąże się to z koniecznością uzyskania zezwolenia na posiadanie psa. Wszelkie informacje o procedurze formalnej powinny być wyjaśnione w hodowlach, które sprzedają szczenięta.

Oglądając zdjęcia młodych psów, możemy mieć wrażenie, że są one łatwe w ułożeniu. Niestety miniaturka dorosłego buldoga amerykańskiego od samego początku wykazuje niezależne usposobienie. Szczeniaki musza być zatem objęte przemyślaną socjalizacją, która przygotuje je do dorosłego życia.

Buldog amerykański może okazać się wspaniałym towarzyszem, o ile trafi na odpowiedniego właściciela. Przyszły nabywca musi być pewny siebie, konsekwentny i wzbudzający autorytet. Ważne będzie również poznanie prawidłowych zasad szkolenia, które sprawią, że miniaturka dorosłego psa wyrośnie na zrównoważonego i wyjątkowo lojalnego towarzysza.

Cena szczeniaków w hodowlach – na co zwrócić uwagę?

Cena jest jednym z ważnych kwestii, które bierzemy pod uwagę przy wyborze hodowli. Szczeniaki mogą pochodzić z różnych skojarzeń, jednak nie znajdziemy ich w ofercie Związku Kynologicznego w Polsce. Jedyną drogą zakupu jest skorzystanie z oferty sprzedaży w hodowlach, które należą do innych związków i stowarzyszeń.

Podczas wyboru hodowli sugerujemy się uniwersalnymi zasadami. Hodowca powinien udostępnić nam zdjęcia sprzedawanych szczeniąt i omówić charakter buldoga czy charakter nowofundlanda. W ten sposób upewnimy się, że dana linia hodowlana spełnia nasze oczekiwania. Drugim krokiem jest osobiste odwiedzenie hodowli i ocena warunków, w jakich żyją psy hodowlane. Jeśli nic nie budzi naszych wątpliwości, a hodowla posiada pozytywne opinie, możemy dokonać zakupu szczeniaka.

Cena za buldogi amerykańskie jest dość zróżnicowana. Stawka za zakup szczeniaka przeważnie rozpoczyna się od kwoty 2000 zł. Przeciętna cena za pieski z dobrego skojarzenia i znanej linii hodowlanej przeważnie wynosi 3000 – 5000 zł.

Buldog angielski nie jest zbyt popularną rasą, a mniejsza liczba hodowli może rodzić problemy z nabyciem szczeniaka. Niekiedy hodowle prowadzą rezerwacje na zakup szczeniąt, które dopiero się narodziły lub znajdują się w planach hodowlanych. Wiąże się to z dłuższym czasem oczekiwania na szczeniaka.

Zalety i wady buldoga amerykańskiego

Zalety
  • oddany
  • łatwa pielęgnacja
  • można uprawiać z nim sporty
Prawidłowo zsocjalizowany pies jest oddany, czuły i przyjaźnie nastawiony do rodziny. Jego pielęgnacja nie jest trudna. Opiekun może uprawiać z nim sporty, gdy pies zakończy wzrost.
Wady
  • nie lubi samotności
  • nieufny wobec obcych
  • skłonność do agresji
Buldog amerykański może być nieufny wobec obcych, czasami nawet agresywny. Nie zawsze toleruje inne zwierzęta. Dodatkowo nie przepada za zostawaniem samemu.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • nos czarny,
  • duży nos,
  • krótka kufa,
  • szeroka klatka piersiowa,
  • nisko osadzony ogon,
  • krótki grzbiet,
  • mocny grzbiet,
  • średniej długości szyja
Psy tej rasy są mocne w budowie.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Buldog amerykański

Charakter buldoga amerykańskiego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
wysoki
Buldog amerykański znajduje się w polskim wykazie psów agresywnych. Prawidłowo zsocjalizowany i prowadzony pies nie jest jednak skłonny do agresji.
Skłonność do ucieczek:
niska
Buldog amerykański jest psem terytorialnym i przywiązanym do opiekuna.
Użytkowanie:
Buldog amerykański ma w sobie wiele ze stróża. Może być również psem do towarzysta, jeżeli jest właściwie zsocjalizowany i prowadzony.
Poddawany próbom pracy:
nie

Buldog amerykański - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Buldog amerykański nie jest psem dla każdego. Bywa uparty i ma silny charakter. Rasa znajduje się w wykazie psów agreswynych, dlatego opiekun musi mieć doświadczenie oraz wiedzę o psach. Ważna jest konsekwencja i wyczucie.
Dla kogo się nadaje:
Buldog amerykański to pies, który nadaje się dla osób aktywnych mających doświaczenie z psami.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Buldog amerykański nie jest typowym psem rodzinnym. Prawidłowo zsocjalizowany może być łagodny, czuły i przyjacielski, ale jest również silny. Konatkt z dzieci z psami zawsze powinien być nadzorowany przez osoby dorosłe.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Buldog amerykański nie lubi zostawać sam. Jest psem mocno związanym z opiekunem.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Buldog amerykański ma dość silny charakter i nie zawsze łatwo poddaje się szkoleniu. Należy pracować z nim od szczeniaka i zadbać o pozytywne szkolenie. Opiekun musi być wyrozumiały i stanowczy, ale nigdy nie może być agresywny wobec pupila.

Pielęgnacja buldoga amerykańskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja buldoga amerykańskiego nie jest trudna.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF)
Żywienie buldoga amerykańskiego powinno być dopasowane do jego wieku, aktywności oraz ewentualnych chorób. Do wyboru są karmy gotowe (mokre lub suche), diety domowe gotowane lub surowe.
Podatność na choroby:
Psy tej rasy cierpią m.in. na syndrom ras psów brachycefalicznych. Oprócz tego mogą być również alergikami i prezentować objawy chorób stawów.
ikona podziel się Przekaż dalej