Podstawowe informacje o border collie

Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające > Sekcja 1 - Psy paterskie
46 - 53 cm
12 - 19 kg
48 - 56 cm
14 - 20 kg
10 - 17 lat
duża potrzeba ruchu
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 400 zł
Imiona dla border collie:
Szejk, Baflo, Perła, Mars, Rybka, Łapa, Plamka, Amelia, Nono, Topaz, Opal, Błysk

Border collie - wszystko, co warto wiedzieć o tej rasie psów

Border collie są typowymi psami pasterskimi o świetnej kondycji fizycznej, podatności na szkolenie oraz umiejętności współpracy z człowiekiem. Bez wątpienia jest to też rasa, którą chętnie wybieramy do udziału w sportach kynologicznych. Jak wygląda border collie i o czym warto wiedzieć przed zakupem szczeniaka? Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki rasy, wraz z opisem jej najistotniejszych cech.

Border Collie - charakterystyka i wzorzec rasy

Psy rasy border collie należą do ras pasterskich i zaganiających. Rasa została uznana przez FCI, a jej wzorzec odnajdziemy pod numerem 297. W dokumentacji odnajdziemy wszystkie istotne informacje, które dotyczą wyglądu, użytkowości oraz pożądanych cech charakteru. Wzorzec FCI zaklasyfikował border collie do sekcji psów pasterskich, podlegających próbom pracy.

Rasa posiada harmonijną budowę ciała o eleganckich liniach. Sylwetka jest mocna, ale i pełna wdzięku. Niepożądana jest natomiast budowa zbyt ciężka, ani zbyt wiotka. Co istotne, kufa oraz mózgoczaszka powinny posiadać podobną długość. Pies powinien posiadać szeroko rozstawione, owalne oczy w kolorze brązowym. U borderów o umaszczeniu marmurkowym oczy mogą być całkowicie lub częściowo niebieskie, tworząc wyjątkowy efekt wizualny. Rasa posiada też średniej wielkości, szeroko osadzone uszy, które mogą być stojące lub częściowo załamane.

Swobodny, płynny ruch łączy się z gracją i wytrzymałością psa. Na uwagę zasługuje także specyfika szaty. Wzorzec dopuszcza dwie odmiany sierści, czyli szatę średnio długą i krótką. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku konieczny jest gęsty włos okrywowy o średniej twardości oraz miękki, gęsty podszerstek. To właśnie podszerstek stanowi naturalny izolator termiczny, chroniący psa przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych.

Rasa występuje w wielu opcjach umaszczenia, wzorzec dopuszcza tu różne wybarwienia sierści, jednak biel nie może przeważać nad innymi barwami. Czysto białe umaszczenie pupila jest niedopuszczalne. Wzorzec określa także rozmiary pupila. Border collie są psami o średniej wielkości. Idealny wzrost psa określa się na 53 cm. Suczki mogą być nieco drobniejsze i niższe. Standard FCI nie określa wagi, która byłaby idealna dla rasy.

W celu dokonania dokładniejszej charakterystyki border collie, warto omówić także najważniejsze cechy jego charakteru. Rasa słynie z wytrzymałości oraz zdolności do ciężkiej pracy. Bordery oddają się w całości powierzonym im zadaniom i wyjątkowo szybko się uczą. Ich ważną cechą jest szybkość reagowania na komendy, ożywiony i bystry temperament, a także wysoki stopień podatności na szkolenie. W hodowlach nie dopuszcza się do rozrodu psów nerwowych, agresywnych ani nadmiernie lękliwych.

Jaki jest charakter psa rasy Border Collie?

Rasa border collie zdobyła popularność na całym świecie. Jest to związane z jej wytrzymałością, efektownym wyglądem i pozytywnymi cechami charakteru. Rasa świetnie odnajduje się przy zaganianiu zwierząt, jest przy tym zdeterminowana i bardzo oddana zadaniu. Bez wątpienia border collie należą do psów aktywnych, lubiących odpowiednią dawkę aktywności fizycznej oraz zajęć umysłowych. Rasa świetnie sprawdza się na torach agility, a w terenach górskich do pilnowania owiec. Jej wychowanie nie sprawia nadmiernych problemów, bowiem bordery przeważnie lubią dzieci, posiadają chęć do nauki i wyjątkowo szybko uczą się nowych komend posłuszeństwa. Rasa na ogół nie przejawia negatywnych zachowań wobec osobników tego samego gatunku.

Szczeniaki powinny zostać objęte przemyślaną socjalizacją, która rozpoczyna się już w hodowlach. Przyjazny charakter sprawi, że bordery dobrze dogadają się z innymi zwierzętami, o ile zostaną zawczasu nauczone. Inteligentny border collie wymaga odpowiedniej, przeważnie dużej dawki ruchu i z pewnością nie jest psem kanapowym. Jest to jedno z wyzwań dla przyszłych właścicieli.

Inteligentny, czarny, czarno biały lub marmurkowy border nie zadowoli się samodzielną eksploracją posesji. Musimy zapewnić mu urozmaicone zabawy i długie spacery w nowe miejsca. Jako przystosowany do pracy pies pasterski, border nie znosi nadmiernej nudy. Pozbawiony odpowiedniej dawki ruchu może przejawiać niepożądane zachowania. W tej sytuacji może pojawić się psocenie w domu, niszczenie przedmiotów lub nadmiernie ekspresyjne podejście do człowieka. Dlatego pochodzący z Wielkiej Brytanii border nie jest najlepszym kandydatem na psa dla psów mocno zapracowanych lub właścicieli, którzy stronią od aktywności fizycznej i nie planują szkolenia psa.

Czy Border Collie jest agresywny?

Rasa border collie słynie z wielu pożądanych cech charakteru. Wzorzec rasy dyskwalifikuje z hodowli osobniki agresywne. Border collie nigdy nie powinien mieć skłonności do nieuzasadnionej agresji, jednak podobnie jak owczarki niemieckie, może skutecznie bronić się w sytuacji zagrożenia. Duży wpływ w kształtowaniu charakteru psa ma wczesna socjalizacja szczeniąt i odpowiednie szkolenie.

Ze względu na nieustającą popularność psów rasy border collie, pojawia się wiele pseudohodowli, które dopuszczają do rozrodu osobników o zróżnicowanym charakterze. Agresja nie jest typowa dla rasy, jednak może dotyczyć psów pochodzących z niesprawdzonego źródła. Pewnym problemem będzie także większe ryzyko choroby, bowiem nie wszystkie hodowle dopuszczają do rozrodu jedynie w pełni zdrowe i odpowiednio przebadane osobniki.

Agresja może pojawiać się u wszystkich ras w wyniku złych doświadczeń. Skrzywdzone przez człowieka psy stają się nieufne, a agresja może być wynikiem zakorzenionego lęku. Taka przykra sytuacja dotyczy przeważnie dorosłych, oddanych do adopcji psów. Takie zwierzaki potrzebują kontaktu z doświadczonym behawiorystą oraz właściciela, który poświęci czas na zbudowanie więzi z pupilem i zapewni mu pełne poczucie bezpieczeństwa.

Ile żyje Border Collie?

Kochające prace border collie są rasą uznawaną za długowieczną. Większość osobników cieszy się dobrą kondycją i pełnym zdrowiem aż do sędziwego wieku. Przeciętna długość życia wynosi 10 do 16 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na rasę o średnich rozmiarach ciała. Co ciekawe, to właśnie przedstawiciel rasy borderów znajduje się na liście długowiecznych rekordzistów. Pochodzący z Wielkiej Brytanii border collie imieniem Bramble dożył 27 lat i 211 dni, co stawia go na czwartym miejscu rankingu najstarszych psów świata.

Długość życia psa zależy w dużej mierze od wyboru zdrowego, pochodzącego od przebadanych rodziców szczeniaka. Dlatego warto wybrać godną zaufania hodowlę, która dopuszcza do rozrodu jedynie silne, przebadane i wolne od wad genetycznych osobniki. Cena zakupu szczeniaka nigdy nie powinna odgrywać pierwszoplanowej roli.

Nasz słynący z dużej energii i długości życia border collie wymaga odpowiedniej opieki właściciela. Prawidłowo dobrana karma, regularna kontrola weterynaryjna oraz dobre warunki życia mogą pozytywnie wpłynąć na długowieczność pupila. Nie bez znaczenia okazuje się także odpowiednia dawka aktywności fizycznej, pozwalająca psu zachować dobrą kondycję. Warto bowiem pamiętać, że zaniedbany pod względem aktywności, otyły pies będzie bardziej podatny na choroby.

Skąd pochodzi Border Collie? Krótka historia rasy

Pochodzenie border collie nie jest w pełni znane i możemy spotkać się z kilkoma teoriami. Najbardziej prawdopodobne podanie donosi, iż na rozwój rasy wpłynęli starożytni Rzymianie. To właśnie oni mieli sprowadzić pasterskie bordery na Wyspy Brytyjskie. Psy były wtedy typowymi zwierzętami użytkowymi.

Znany obecnie border collie jest potomkiem psów hodowanych w hrabstwach na pograniczu Szkocji oraz Anglii. Rasa zyskała popularność dzięki swej wytrzymałości, skuteczności oraz przydatności. W wieku XIX wyodrębniono ją pod nazwą working sheepdog (czyli pracujący owczarek). Pierwsze brytyjskie zawody z udziałem borderów odbyły się w 1873 roku w Walii.

Rok 1915 nazwa working sheepdog została oficjalnie zmieniona na border collie. Rasa została uznana przez FCI i doczekała się własnego wzorca. Border collie zostały zaklasyfikowane do grupy psów pasterskich i zaganiających. Rasa podlega próbom pracy, a jej wzorzec FCI odnajdziemy pod numerem 297. Jak nietrudno się domyślić, patronatem rasy została objęta Wielka Brytania. Bordery były nawet jednymi z pupili królowej Wielkiej Brytanii Wiktorii.

Ile kosztuje szczeniaczek Border Collie?

Ciekawy wygląd, użytkowość oraz pozytywne, towarzyszące rasie opinie sprawiły, że bordery cieszą się niesłabnącą popularnością. Sytuacja dotyczy także naszego kraju, a bordery stały się popularnymi kandydatami do sportów i pracy. Dzięki temu znajdziemy całkiem dużo hodowli, które specjalizują się w owej rasie. Niestety nie każda z nich zapewnia idealne warunki, dlatego warto dokonać własnej selekcji i wybrać szczeniaka ze sprawdzonego źródła.

W Polsce działa wiele związków i stowarzyszeń kynologicznych. Największą renomą cieszy się Związek Kynologiczny w Polsce, który współpracuje z międzynarodową federacją FCI. Cena za szczeniaka z takim pochodzeniem może być najwyższa, jednak daje gwarancję czystości rasy. Koszt zakupu małego szczeniaka będzie uwarunkowany kilkoma istotnymi czynnikami. Jako główne wymienia się renomę hodowli, linię hodowlaną, eksterier szczeniąt, ich predyspozycje, a często także przeznaczenie wystawowe.

Cena za szczeniaka z pochodzeniem FCI na ogół mieści się w przedziale 4500 – 6000 zł. Mowa tu o psach przeznaczonych do roli pupila domowego. Cena psa z uznanej, renomowanej hodowli może być niekiedy nieco wyższa. Znacznie wyższa będzie także cena psów z uprawnieniami do brania udziału w wystawach. Górna granica jest trudna do ustalenia i zależy wyłącznie od eksterieru, predyspozycji i pochodzenia szczeniaka. Warto zauważyć, że uprawnienia wystawowe dają drogę do uzyskania odpowiednich not, będących niezbędnym elementem uzyskania przez psa uprawnień hodowlanych.

Psy pasterskie rasy Border Collie w mieszkaniu w bloku?

Trzymanie aktywnych psów w mieszkaniach od lat budzi niemałe kontrowersje. Jedni uważają, że psy nie nadają się do mieszkania na niewielkim metrażu, inni wskazują, że jest zupełnie odwrotnie. W rzeczywistości warto zapoznać się z potrzebami danej rasy i samodzielnie ocenić to, czy jesteśmy w stanie zapewnić jej wszystkie niezbędne wymagania.

Border collie to pies stworzony do pracy, niemal pracoholik. Jednak owa praca odbywa się u boku człowieka. Dlatego pod tym względem nie ma znaczenia czy pies mieszka w przestronnym domu lub w mieszkaniu. W każdym przypadku musimy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, najlepiej połączonego z ćwiczeniami, węszeniem i zajęciami intelektualnymi.

Żyjący w mieszkaniu, otoczony opieką aktywnego właściciela border collie może być wyjątkowo szczęśliwym pupilem. Wybierając tę rasę, musimy uwzględnić jej potrzeby ruchu. Bez wątpienia nie jest to pupil, któremu wystarczy samodzielne bieganie po dobrze znanej posesji. Jeśli zapewnimy mu odpowiednią dawkę urozmaiconej aktywności, niewielki metraż i mieszkanie w centrum miasta nie będą dla niego żadną przeszkodą.

Każdy szczeniak wymaga czasu na poznanie wymagań właściciela. Na szczęście bordery posiadają cechy, które ułatwiają im szybką naukę. Warto zadbać o właściwą socjalizację, a także wyuczenie umiejętności odpoczywania. Jest to szczególnie istotne w przypadku psów ze skłonnościami do pracoholizmu. Border collie musi nauczyć się wyciszenia, co przyda się zarówno podczas życia w przestronnym domu, jak i mieszkaniu.

Jaka karma dla Border Collie i co prócz niej?

Dobór odpowiedniej karmy wpływa na właściwe odżywienie ciała, zapewnienie pięknej sierści, a często także pełnej sprawności stawów. Menu border collie musi uwzględniać jego stan zdrowia, wiek oraz poziom aktywności fizycznej. W wieku szczenięcym podajemy karmy rangi puppy, które posiadają zwiększoną zawartość białka. Po ukończeniu 1 roku życia możemy przechodzić na produkty dedykowane dorosłym psom.

Dobra karma nie powinna posiadać sztucznych wzmacniaczy smaku ani ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego. Warto czytać dokładny skład karmy i dopasować ją do potrzeb pupila. Psy pracujące mogą zjadać posiłki dedykowane dla zwierząt sportowych, z kolei zbyt duża waga psa jest wskazaniem do podawania karm typu light.

Przychylne opinie zdobywają takie karmy jak Brit Care, Optimanova, Taste of The Wild czy Fish4Dogs. Ta ostatnia opcja jest szczególnie rekomendowana u psów z alergią pokarmową. Ryby są tu głównym źródłem białka i mogą okazać się dobrym pomysłem na żywienie psów z nietolerancją białek, które najczęściej znajdują się w karmach bytowych (np. drobiu).

Karma nie jest jedyną możliwą formą żywienia pupila. Ciekawie prezentuje się także samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa. Na szczególną uwagę zasługuje dieta BARF, polegająca na podawaniu odpowiednich porcji mięsa, podrobów, kości oraz nieznacznych ilości warzyw i owoców. Dieta BARF wymaga także dobrze przeliczonej suplementacji i zajmuje właścicielowi więcej czasu. Mimo pewnych trudności, to właśnie ten model żywienia jest uznawany za najlepiej odwzorowujący naturalne żywienie wilków.

Dieta border collie może być także wzbogacona o przysmaki treningowe, naturalne gryzaki (np. z poroża jelenia) i podawane okresowo kości wraz z mięsem. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele różnorodnych wyrobów dla psa i kota. Warto zapoznać się z ich jakością i wybrać bezpieczne, pozbawione chemicznych dodatków produkty.

Ile je Border Collie? Jak to wyliczyć?

Prawidłowa pielęgnacja i żywienie psa należą do podstawowych obowiązków każdego właściciela. Nasz pies z białymi łatami nie jest nadmiernie wybredny, a jako zwierzak pracujący, rzadko cierpi na dużą nadwagę. Mimo tego warto odpowiednio racjonować posiłki i podawać je o określonych porach.

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile je border collie, musimy najpierw określić model jego żywienia. Karmy suche są najbardziej kaloryczne, a silna koncentracja składników odżywczych sprawia, że dzienna porcja będzie znacznie mniejsza w porównaniu do racji karmy mokrej. W ofertach branży zoologicznej znajdziemy wiele godnych uwagi karm dla psów aktywnych. Ich dawkowanie powinno być podane na opakowaniach produktu. Naszym zadaniem jest dopasowanie ilości pokarmu do wieku, aktywności i stanu zdrowia pupila. Dawkowanie na opakowaniach przedstawia wartość poglądową. Pracujący, aktywny border zazwyczaj wymaga przynajmniej o kilkanaście procent większej dawki żywieniowej, którą dzielimy na kilka równych posiłków.

Karmy mokre i posiłki samodzielnie komponowane przez człowieka nie powinny być przeliczane wyłącznie na wagę, ale i na kaloryczność posiłków. Ogólne wyliczenia mówią, że dzienna racja pokarmowa powinna wynosić około 2% masy ciała zwierzęcia. W przypadku psów aktywnych, przelicznik ulega zwiększeniu. Dlatego najlepszym pomysłem będzie racjonalne dawkowanie jedzenia oraz jednoczesna, regularna kontrola stanu tkanki tłuszczowej i wagi pupila. Jeśli border collie traci na wadze lub uznamy, że okrywająca ciało tkanka tłuszczowa jest bardzo mała, delikatnie zwiększamy dawkowanie. W przypadku wykrycia nadmiernego otłuszczenia postępujemy w odwrotny sposób, zmniejszając dzienną rację posiłków bądź lekko ograniczając ich najbardziej kaloryczne składniki.

Jak opiekować się Border Collie?

Pielęgnacja border collie nie jest skomplikowana, ale wymaga systematyczności. Pies (szczególnie długowłosy) wymaga bardzo dokładnego wyczesywania futra. Czynność możemy przeprowadzać raz na tydzień, a w okresie intensywnego linienia kilka razy w tygodniu. Dobrze sprawdzi się tutaj większa szczotka oraz filcak. Ten drugi pomaga w rozplątywaniu kołtunów i zapobiega filcowaniu szaty.

Ruchliwe, średniej wielkości bordery same ścierają rosnące pazury, jednak warto regularnie kontrolować ich stan. Zadaniem właściciela będzie także regularne czyszczenie uszu oraz szczotkowanie zębów. Alternatywą dla szczotkowania okazują się pasty enzymatyczne, które wystarczy jedynie nanieść palcem na zęby lub umieścić na granulkach karmy.

Podstawowa pielęgnacja to jedynie początek zajęć z borderami. Największym wyzwaniem stojącym przed właścicielem jest zapewnienie psu dostatecznej dawki ruchu. Bordery wymagają regularnych spacerów, ćwiczeń i urozmaiconych zabaw. Jako psy pracujące, bordery bardzo źle znoszą długotrwałą nudę. Rasa została przyzwyczajona do współpracy z człowiekiem, dlatego samodzielna eksploracja nawet dość dużego terenu nie będzie dla nich wystarczająca.

Dla prawidłowej opieki nad borderami niezbędne będzie także właściwe żywienie. Aktywne psy na ogół otrzymują karmy wysokobiałkowe, zapewniające całkowite zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze. Karma powinna być dopasowana do wieku i trybu życia pupila. W efekcie uzyskamy piękną sierść i optymalne odżywienie pupila. Warto przy tym zauważyć, że posiłki powinny być rozplanowane po zakończeniu intensywnej aktywności. Innym rozwiązaniem będzie podawanie jedzenia na przynajmniej dwie godziny przed spacerem. Bezpośrednio po posiłku warto zapewnić psu spokój, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko skrętu żołądka.


Zachowanie tych psów jest cenione przez pasterzy. Border collie to psy do zaganiania owiec. Świetnie sprawdzają się w tej roli od stuleci. Teraz jednak coraz więcej osób decyduje się na zakup tego psa z innych względów. Jakie usposobienie ma border collie? Jaki jest ich charakter? Czy istnieje border collie „coli” miniaturka? Jakie umaszczenie ma ten pies? Czy jego sierść może mieć kolor czarny lub biały? Czy „coli” jest długowłosy czy tylko krótkowłosy? Jaka jest historia tego psa? Dlaczego „colie” to błędny zapis? Charakterystyka rasy i informacje o hodowlach rasowych psów znajdziesz w tym artykule.

Border Collie - charakterystyka i wzorzec rasy

Skąd pochodzi Border Collie? Krótka historia rasy

Rasa ta miała swoje początki w Wielkiej Brytanii. Zakłada się, że do ich powstania przyczynili się rzymianie oraz wikingowie. Jest to bardzo wiekowa rasa, która powstała w wyniku różnych krzyżówek. Już w XVI wieku znana była rasa border collie. Z zapisków wynika, że był to pies pasterski, który pomagał w wypasaniu i zaganianiu bydła.

Przez stulecia psy te były rozwijane i hodowane w różnych zakątkach, przez co istniały ich różne odmiany. W XIX wieku zorganizowano zawody, aby sprawdzić umiejętności tych psów w przepędzaniu różnych zwierząt gospodarczych trasą z przeszkodami. Ich najlepszy zawodnik przysłużył się stworzenia wzorca. W 1906 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Psów Pasterskich (ISDS).

Uznaje się, że „border collie” oficjalnie otrzymało swoją nazwę w 1916 r. za sprawą Jamesa Reida. „Border” odpowiadało regionu, w którym rozwijano wrodzone talenty tych psów. Drugi człon nazwy w dialekcie celtyckim oznacza coś użytecznego, ale również coś czarnego. Przyjęło się również, że na wszystkie owczarki mówiono „collie” (nie „colie”). Jednak sama rasa została późno zatwierdzona, ponieważ uznano ją dopiero w 1982 roku i dopuszczono do wystawiania na psich wystawach.

„Colie” to błędny zapis, literówka. Jednak „coli” również jest błędem, ale niektórzy używają tego zapisu jako skrótu. Nie mówią wtedy „border collie” a jedynie „coli”. Dlatego tak jeszcze można o nich mówić, ale „colie” bez drugiego „l” jest zdecydowanie błędem.

Czarny, niebieski czy czarno-biały – jakie umaszczenie może mieć border collie?

Border collie nie jest długowłosy. Rasa ta ma dwa rodzaje szaty. Ich sierść może być średniej długości lub krótka. Wszystkie posiadają gęsty i miękki podszerstek (chroni przed zimnem) oraz równie gęsty, ale już średniej twardości włos okrywowy.

Dopuszczalne są wszystkie umaszczenia, jednak kolor biały nie powinien stanowić więcej niż 30% powierzchni ciała. Najczęściej spotykany jest czarno-biały border collie. Jednak ich sierść może być też trzykolorowa. Możliwe rodzaje umaszczenia coli to również m.in.: niebieski marmurkowy (blue merle), niebiesko-biały, czekoladowy marmurkowy (chocolate merle), liliowy marmurkowy trójkolorowy (lilac tricolour merle) czy rudo-biały. Border collie ma brązowe oczy, czasami niebieskie lub mieszane. Nigdy nie jest to kolor czarny, rzadko ciemny.

Jest to pies średniego rozmiaru. Według wzorca idealna wielkość tego psa to 53 cm, ale suczka powinna być nieco mniejsza. Waga nie jest ustalona, ale można założyć, że pieski tej rasy powinny ważyć w granicach 15-20 kg. Nie istnieje border collie miniaturka.

Zdarza się, że coli w wersji blue merle jest mylony z psem innej rasy. Owczarek australijski tylko na pierwszy rzut oka przypomina tego psa. Choć może być marmurkowy, to jego sierść nigdy nie jest krótka, jak w przypadku border collie. Do tego owczarek australijski nie może pochwalić się takim samym ogonem, ponieważ on go w zasadzie nie ma. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szczeniakach border collie?

Czy border collie jest agresywny?

Ten pasterski zwierzak ma wesołe usposobienie. Jego przyjacielski charakter jednak wyklucza go z pełnienia funkcji stróża. Nie przejawia agresji ani do człowieka, ani do innych zwierząt. Jest posłuszny swojemu właścicielowi, bardzo oddany i wręcz uległy. Zmienia się diametralnie, gdy ma zajmować się stadem. Wtedy jest stanowczy i czujny. Nie spuszcza wzroku ze zwierząt, którymi ma się opiekować. Raczej nie szczeka, gdy to robi. Potrafi również udać się na poszukiwania zagonionej owcy i zaprowadzić ją z powrotem do zagrody. Słucha się poleceń swojego pana.

Border collie jest najinteligentniejszym psem. Z tego też powodu wymaga nieustannego zajęcia i ćwiczeń umysłowych. Potrzebuje także sporo ćwiczeń, więc jego właściciel musi mieć wystarczająco dużo wolnego czasu, aby móc go poświęcić na treningi z borderem. Jest bardzo uczuciowy i wrażliwy, łaknie kontaktu z człowiekiem. Potrafi być nachalny i może wręcz zaczepiać, aby zainteresować sobą właściciela. Ze względu na to, że jest przyjacielski i nie wykazuje agresji, nadaje się do dla rodzin z dziećmi oraz posiadających już inne zwierzęta. Jeżeli od samego początku zapozna się z kotami, będzie je akceptował. Jednak jego instynkt może przejąć górę i będzie próbować je zaganiać, podobnie jak dzieci. Trzeba uważać, w którym miejscu spuszcza się go ze smyczy, bo może pokusić się o przepędzanie samochodów!

Jaki jest charakter psa rasy Border Collie?

Pies ten idealnie odnajduje się w psich sportach. Jednak w zależności od psa, może bardziej skłaniać się do agility albo frisbee. Nie każdy border collie będzie przejawiał zainteresowanie wszystkimi sportami, jednak często nie ma nic przeciwko tzw. tańcu i różnym sztuczkom. Warto ćwiczyć z nim kilka razy w ciągu dnia, bo zbyt długie treningi mogą go nudzić. Trzeba być konsekwentnym w przestrzeganiu zasad, jakie próbuje się wpić border collie, ponieważ ze względu na jego charakter i inteligencję może zacząć się buntować, gdy choć raz się mu odpuścić i ulegnie.

Pielęgnacja i choroby psa coli

Pies ten nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Tylko ważne jest, aby regularnie wyczesywać tego psa. Krótkowłosy border collie może być czesany raz w tygodniu, a coli ze średniej długości sierścią nieco częściej, aby zapobiec powstawaniu kołtunów. Systematyczne rozczesywanie sprawi, że zostaną usunięte luźne włosy, a szata będzie przyjemna w dotyku. Zmniejszy to też ilość włosów pozostawianą przez psy na meblach, dywanach i ubraniach.

Warto dbać również o zęby i uszy psów, a także pazury. Uszy można przemywać zwilżonym wacikiem lub specjalną chusteczką, a zęby czyścić pastami dla psów. Pazurki wystarczy obcinać średnio raz na miesiąc. Border collie (nie „colie”) kąpie się w razie potrzeby. Należy wtedy używać szamponów dla psów. Przed suszeniem warto użyć spreju antystatycznego.

Ile żyje border collie?

Średnią długość życia tych psów szacuje się na 13-16 lat. Niestety w tej rasie wady genetyczne są często spotykane. Choroby u tej rasy są dość powszechne. Do tego dochodzą problemy z oczami (postępujący zanik siatkówki), padaczka, a także możliwy skręt żołądka. Zdarza się, że border collie ma dysplazję stawów biodrowych (rzadziej łokciowych). Niektóre leki są dla nich toksyczne. Mogą to być zarówno środki stosowane przy narkozie, jak i preparaty na odrobaczenie psa.

Hodowla rasowych psów – informacje, cena, opis

Ile kosztuje szczeniaczek border collie?

Cena za rasowe psy przeważnie mieści się w granicach 2000 – 8000 zł. Border collie można dostać za 4500 – 6000 zł. Ich cena jest adekwatna do wysiłku, jaki hodowca musi włożyć w hodowlę i rozwój szczeniaków. Do tego dochodzą jeszcze inne kwestie. Cena może być większa, gdy szczeniak mocno wpasowuje się we wzorzec rasy, a także, gdy jego rodzice osiągnęli znaczące osiągnięcia na psich wystawach. Ważna jest również renoma samej hodowli. Hodowcy, którzy dopiero zaczynają, mogą sprzedawać nieco taniej.

Wystrzegaj się jednak ogłoszeń, w których szczeniak kosztuje ok. 1500 zł. Pieski w takich cenach dostępne są tylko w pseudohodowlach. Nie jest to dobry wybór. Zwierzęta w takich miejscach są źle traktowane i niedożywione, ich sierść jest w opłakanym stanie, a ich charakter wypaczony. Dzieje się tak, ponieważ w pseudohodowlach nie jest istotna tzw. jakość tych psów, ich prawidłowy rozwój etc. Tam ważne jest tylko to, aby było ich jak najwięcej i można było je jak najszybciej sprzedać. Niższa cena ma do tego zachęcać i zrobić miejsce na następne szczeniaki. Do tego kojarzone są ze sobą osobniki, które są chorobę i zbyt blisko spokrewnione.

Oglądając ogłoszenia, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. W pierwsze w oczy rzucają się zdjęcia, ale to nie one są najważniejsze. Na nich można jedynie zweryfikować, czy pies nie wygląda na zagłodzonego lub chorego, a także, w jakich warunkach (czystych czy nie) zostały zrobione zdjęcia. Ważniejszy jest opis. Powinny tam znajdować się informacje o danym szczeniaku lub miocie: data urodzenia, rodzice etc. Musi być podana nazwa hodowli, czasami zamieszczony jest tam jej krótki opis i osiągnięcia ich psów na wystawach. Ważne, żeby była zrzeszona w odpowiednim stowarzyszeniu. Warto prześledzić stronę lub fanpage na Facebooku, a także przejrzeć jakieś forum lub grupę, w której łączą się miłośnicy danej rasy. Następnie należy umówić się na spotkanie, bo właśnie w ten sposób można się przekonać, jak hodowca traktuje swoje zwierzęta i w jakich warunkach naprawdę żyją.

Co warto wiedzieć o hodowli?

Charakter psa kształtuje się od pierwszych dni jego życia. Dlatego ważny jest wybór miejsca, z którego się go bierze. Szczeniak spędza w hodowli 8 tygodni, podczas których jest odpowiednio socjalizowany, a także powinien być dwa razy odrobaczony, raz zaszczepiony oraz mieć wszczepiony CHIP. Wszelkie badania powinny być umieszczone w jego książęce zdrowia.

W momencie odebrania psa powinno dostać się jego rodowód. Jest to wymóg konieczny! Tylko psy z rodowodem są psami rasowymi. Mogą nie do końca wpasowywać się we wzorzec, ale jeżeli ich rodzice byli rasowi, to dostają rodowód. To hodowca ocenia, czy dany pies może być dalej rozmnażany. Gdy uzna, że nie wpasowuje się we wzorzec, nie sprzedaje tego psa do innej hodowli.

Border collie (nie „colie”), który najczęściej występuję w kolorystyce czarny z białym, nie pasuje do każdego. Jego charakter jest cudowny, ale ten pies ma niezmordowany temperament. Trzeba poświęcać mu naprawdę dużo czasu, aby nieco go zmęczyć. Jest to pies pasterski, zakorzenione ma to, aby pilnować stada i sporo biegać. Jeżeli jego nowy właściciel nie zapewni mu odpowiedniej dawki ruchu oraz ćwiczeń umysłowych, piesek ten będzie nieszczęśliwy, przez co może zacząć niszczyć różne rzeczy oraz stać się osowiały lub nawet agresywny.


Border Collie to krótkowłosy lub pół długowłosy pies pasterski, zazwyczaj czarny, niebieski lub czerwony z dodatkami bieli. Uważany za najinteligentniejszego psa na świecie, border collie jednak nie nadaje się dla każdego. Jako typowy owczarek wymaga dużo ruchu i dobrze się czuje jeśli ma do wykonania jakąś pracę. Opiszemy charakter i usposobienie tej rasy, dzięki czemu zdecydujesz czy jest to rasa dla ciebie i czy warto, aby szczeniak tej rasy zagościł w twoim domu.

Charakterystyka rasy Border Collie

Border collie - opis wyglądu tej rasy oraz cena szczeniaka

Rasę tę określa się jako średnią. Border collie osiąga wysokość około pół metra i niezbyt dużą masę ciała. Z racji przyzwyczajenia do pracy jako owczarek, porusza się on jakby się skradał.

Rasa ta ma ponad 100 odmian kolorystycznych, jednak wykluczona jest przewaga bieli. Biała sierść nie może przekraczać 30 %. Najbardziej typowy border collie to pies czarny z białym paskiem pośrodku pyszczka, białymi łapkami i białym brzuchem. Poza typowym czarno-białym występuje także wariant czerwony, niebieski, Blue-Merle, Red-Merle czy Lilac oraz wiele innych. Border Collie ma czarny, brązowy lub grafitowy nos oraz brązowe oczy.

Border Collie to pies krótkowłosy lub półdługowłosy z gęstym podszerstkiem. Sierść długa nie występuje u tej rasy. Sierść wymaga starannej pielęgnacji i wyczesywania. Pies ten intensywnie linieje dwa razy do roku.

Cena szczeniąt border collie zależy od tego czy nabywamy psa u hodowcy czy też przez internet. Szczeniak tej rasy kosztuje około 1500 zł. Na Allegro oraz na Olx cena tej rasy kształtuje się od 800 zł do 3500 zł.

Charakter i usposobienie

Border Collie uważany jest za najbardziej inteligentnego psa na świecie. Potrafi zapamiętać i wykonać najwięcej komend. Jednocześnie jest to pies ogromnie uczuciowy wobec swego opiekuna, oraz ogromnie energiczny. Podstawowe cechy tego psa to ogromny temperament i uległość wobec właściciela. Nie jest agresywny wobec ludzi, zaś dla dzieci bywa idealnym towarzyszem zabaw. Jego charakterystyczne cechy to łagodność i przyjacielskość wobec ludzi oraz tolerancyjność wobec innych psów.

Border collie to pies pasterski, zaganiający, który został wyhodowany jako pomocnik pasterza do pilnowania stada owiec. Sprawdza się również w sportach kynologicznych oraz jako pies ratowniczy, tropiący. Rasę tę wykorzystuje się w dogoterapii oraz jako psa poszukującego ludzi zasypanych przez lawiny lub gruzy, czy też do poszukiwania narkotyków. Reaguje na polecenia, jest skoncentrowany na zadaniu i umie współpracować z innymi psami. Z powodu nie przejawiania agresji pies ten nie nadaje się na psa obronnego.

Rasa ta wymaga starannego wyszkolenia, na które trzeba poświęcić wiele czasu. Szczególnie ważne jest nauczenie psa przychodzenia na zawołanie, w przeciwnym razie będzie gonił do utraty tchu.

Jest to pies typu owczarek, dlatego wymaga dużo ruchu i ćwiczeń fizycznych. Musi się codziennie wybiegać. Nie wystarczą mu krótkie spacery na smyczy, musi być puszczany wolno.

Opis tej rasy nie może się obejść bez przedstawienia jego wad. Pozbawiony codziennego ruchu i wybiegania się border collie może niszczyć rzeczy i nabrać skłonności do ucieczek. Nie znosi samotności i będzie sprawiał problemy pozostawiony sam w domu. Niestety może demolować mieszkanie. Jest nachalny w okazywaniu uczuć, skacze na właściciela oraz obce osoby. Warto wiedzieć, że zaganianie leży w jego naturze. Będzie się starał zaganiać dzieci, zwierzęta a nawet samochody. Dlatego przy ruchliwej ulicy lepiej nie puszczać go wolno.

Psy pasterskie rasy Border Collie w mieszkaniu w bloku?

Charakterystyka tego psa wskazuje dokładnie jaki powinien być jego opiekun. Border Collie wyhodowany został jako pies pasterski, którego usposobienie cechuje posłuszeństwo, wytrzymałość i chęć do pracy. Zainteresowanie tą rasą jako psa rodzinnego, wynikające głównie z filmów, pojawiło się całkiem niedawno. Jednak wysiłki hodowców, aby ukształtować charakter tego psa w kierunku bardziej spokojnego psa rodzinnego, do tej pory nie przyniósł rezultatów. Cechy tego psa wykluczają go jako rodzinnego pieska dla początkujących.

Opiekun border collie musi mieć spore doświadczenie w szkoleniu psa. Ponadto osoba, która decyduje się na zakup szczeniaka border collie, musi mieć dużo wolnego czasu i sprawność fizyczną, aby odbywać długie spacery dające psu odpowiednią ilość ruchu, częste ćwiczenia i szkolenie psa. Ten inteligentny i uparty pies szybko zorientuje się, że ma do czynienia z nowicjuszem i może stać się trudny do opanowania. Dlatego też trzymanie tego psa wymaga dużego doświadczenia, szczególnie że nie wolno używać wobec niego siły.

Border collie to pies pracujący, który świetnie sprawdzi się jako pomocnik pasterza czy pies tropiący. Opiekun musi poświęcić wiele czasu na zabawy i aktywności, które zapewnią umysłowe zaangażowanie psa. Nie wystarczą nawet codzienne wycieczki rowerowe czy agility. Charakterystyka tego psa opiera się na dwóch zasadach: zaangażowanie umysłowe i aktywność fizyczna. Bez tego pies będzie się nudził i spróbuje sam znaleźć dla siebie zajęcie. Może to skutkować niszczeniem w mieszkaniu, próbami rządzenia dziećmi lub innymi zwierzętami, czy też agresją.

Pielęgnacja border collie nie jest trudna, jednak również wymaga regularnego zaangażowania opiekuna. Sierść border collie wymaga codziennego szczotkowania, co zapobiega pojawianiu się kołtunów. Ponadto konieczne są regularne kontrole uszu, oczu i zębów oraz umiejętne ich oczyszczanie.

Zalety i wady border collie

Zalety
  • chętny do współpracy z człowiekiem
  • łatwy w treningu
  • oddany
  • inteligentny
Border collie to cudowny pies, który może być oddanym towarzyszem. Jest inteligentny i kochający.
Wady
  • nie lubi samotności
  • wymaga dużo uwagi
Border collie wymaga sporo uwagi. Potrzebuje ruchu i wyznaczania mu kolejnych zadań. Gdy będzie się nudził może "rozrabiać" i wykazywać niepożądane zachowania.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • średniej wielkości uszy,
  • owalne oczy,
  • głęboka klatka piersiowa,
  • dobrze umięśniona szyja,
  • szeroko osadzone uszy,
  • długi ogon
Border collie to jarmonijny pies o eleganckich liniach. Ta rasa wg wzorca łączy w sobie klasę, wdzięk i wytrzymałość. Występują dwie odmiany sierści średniodługa i krótka. W każdym przypadku włos okrywowy jest gęsty, s podszerstek miękki. Sierść o średniej długości tworzy grzywę, portki i pióro na ogonie.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • biało-czarne,
  • biało-rude,
  • biało-brązowe,
  • trzykolorowe,
  • blue merle
Kolor oczu:
brązowe

Galeria zdjęć - Border collie

Charakter border collie

Charakter:
Potrzeba ruchu:
duża potrzeba ruchu
Poziom agresji:
niski
Border collie jest wrażliwy i chętny do pracy z ludźmi. Agresja nie leży w jego naturze, ale wiele zależy od szkolenia psa i jego prawidłowej socjalizacji.
Skłonność do ucieczek:
niska
Border collie nie jest psem, który ucieka od opiekuna.
Użytkowanie:
Border collie to pies, który pracuje z owcami. Jest doskonałym psem pasterskim. W przypadku osób aktywnych sprawdza się również jako pies do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
tak

Border collie - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Border collie jest chętny do pracy z człowiekiem i posłuszny. Potrzebuje jednak okazji do pracy i aktywności fizycznej. Brak ruchu może mieć negatywny wpływ na zachowanie psa. Ta rasa dobrze sprawdzi się dla osób z doświadczeniem, choć również "początkujący" opiekun z pomocą psiego przedszkola i pozytywnego szkolenia może skutecznie pracować z psem tej rasy.
Dla kogo się nadaje:
Border collie to pies dla osób aktywnych. Ten pies nie lubi nudy i nie zna bezczynności.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Border collie nie jest raczej psem dla rodzin z małymi dziećmi. Ten pies lepiej sprawdzi się jako towarzysz nastolatka, który będzie z nim trenował psie sporty i aktywnie spędzał czas.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Border collie nie lubi nudy i czasu bez opiekuna. Można go jednak oswoić z zostawaniem samemu na pewien okres czasu. Ważne, by opiekun dbał o jego aktywność oraz stymulację umysłową.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Border collie będzie wiernym i posłusznym towarzyszem, ale jego opiekun musi zapewniać mu aktywność fizyczną i stymulację umysłową. Podczas szkolenia psów tej rasy warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Pielęgnacja border collie

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Border collie jest prosty w pielęgnacji. U psów tej rasy należy dbać o to, co w przypadku każdego innego czworonoga. Opiekun musi pamiętać o skracaniu pazurów co 2-3 tygodnie, dbaniu o higienę jamy ustnej oraz o szczotkowaniu psiej sierści. Po letnich spcerach warto dobrze obejrzeć ciało psa w poszukiwaniu kleszczy. Zimą można smarować opuszki łap psa specjalnymi preparatami.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • karma dla psów aktywnych
Border collie powinien jeść gotowe karmy wysokiej jakości lub zbilansowaną dietę domową. Kolejną opcją jest dieta surowa (BARF). W przypadku karm gotowych dla psów tej rasy można wybrać produkt dla aktywnych lub sportowych czworonogów o wyższej kaloryczności.
Podatność na choroby:
U border collie występuje mutacja w obrębie genu MDR-1. Podowuje ona zwiększenie przepuszczalności bariery krew-mózg dla części substancji czynnych. Sprawia to, że psy border collie nie powinny przyjmować niektórych leków. U psów tej rasy zdarzają się również problemy ze stawami, choroby okulistyczne, czy problemy z alergiami.
ikona podziel się Przekaż dalej