Podstawowe informacje o bandogu

Pochodzenie:
Kategoria FCI:
rasa nieuznawana przez FCI
51 - 76 cm
45 - 57 kg
51 - 76 cm
39 - 48 kg
8 - 12 lat
pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
2000 - 4000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
250 - 400 zł
Imiona dla bandoga:
Kafel, Mango, Kokos, Niko, Mars, Karmel, Cookie, Lucyfer, Chicago, Hrabia, Jack, Black, Biceps

Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek inną rasę, która wzbudzałaby tyle kontrowersji, co bandog. Jest to dość młoda rasa, która nie została uznana przez FCI. Pierwotnie był to pies typowo obronny, jednak dziś coraz częściej znajduje się w domach i mieszkaniach. Z pewnością warto poznać pochodzenie i charakter american bandogge. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki rasy, wskażemy zdjęcia, a także podpowiemy, ile kosztuje szczeniak bandog.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach psów.

Pochodzenie i wygląd american bandogge

Rasa bandog jest bardzo młoda, jednak z roku na rok zdobywa coraz szersze grono swoich zwolenników. Jest to pies, którego pierwotnie hodowano do walk. W tym celu krzyżowano ze sobą rasy obronne, takie jak mastif czy pitbulterrier.

Pierwsze wzmianki o american bandogge pochodzą z XVII wieku. Amerykański weterynarz John Swinford chciał stworzyć psa, który wyróżnia się ogromną odwagą, umiejętnością obrony, a jednocześnie łagodnym usposobieniem w stosunku do członków swojej rodziny. W tym celu zaczęto krzyżować rasowe mastify, pitbulterriery i inne rasowe psy obronne. Niektóre wzmianki sugerują, że weterynarz miał także inny, ukryty cel. Miało to być stworzenie psa wyjątkowo wytrzymałego i niezrównanego w nielegalnych walkach. Jednak owe pogłoski nie zostały potwierdzone.

Rasowe bandogi są obecnie krzyżówką wielu różnych ras. Mogą posiadać nieustabilizowany genom, dlatego ich usposobienie i preferowany wygląd okazują się mocno uzależnione od konkretnej linii hodowlanej. W 2007 roku american bandogge został oficjalnie uznany za rasę. Miało to miejsce na światowej wystawie UCI.

Opisując psa rasy bandog, z pewnością zauważymy wiele cech wspólnych. Już same zdjęcia rasy wskazują na mocną sylwetkę, muskularną kufę i duże rozmiary ciała. Rasowe bandogi powinny posiadać silne umięśnienie, dużą sprawność fizyczną, a jednocześnie spiczaste, lekko opadające uszy.

Zdjęcia z wystaw UCI prezentują american bandogge w wielu opcjach umaszczenia (podobne do mastifów i molosów). W hodowlach zdarzają się psy o jasnym, brązowym, szarym, a także czysto czarnym umaszczeniu. Pies może także posiadać znaczenia lub podpalenia. W każdym przypadku powinien prezentować się dumnie, a jego wygląd i sylwetka powinny wzbudzać respekt.

Charakter bandogów

Rosnąca popularność bandogów nie jest dziełem przypadku. Entuzjaści tej rasy podkreślają jej wspaniałe usposobienie. Rasowe american bandogge to psy wyjątkowo odważne, obdarzone silnym charakterem i dużą wytrzymałością. Ich usposobienie jest też nastawione na stróżowanie, a także w dużym stopniu samodzielne.

W hodowlach american bandogge zwraca się uwagę nie tylko na wygląd, ale i pożądany charakter piesków. Preferuje się usposobienie o wysokim stopniu lojalności oraz przywiązania do właściciela. Dobrze szkolone bandogi to psy łagodne w obyciu z rodziną, towarzyskie i przyjaźnie usposobione wobec znanych sobie osób.

Na skutek krzyżowania takich ras jak mastif czy pitbull wyodrębniło się pewne siebie i czujne usposobienie. Warto przy tym podkreślić, że charakter psa będzie w dużym stopniu uzależniony od jego doświadczeń i specyfiki szkoleniowej. Dominujące usposobienie wymaga doświadczonego i zdecydowanego przewodnika, który będzie posługiwał się pozytywnymi metodami szkoleniowymi. Dzięki temu można uzyskać psa american bandogge o wyjątkowej lojalności, przywiązaniu do rodziny i delikatności w stosunku do mniejszych, znanych sobie piesków.

Niestety rasowe bandogi często przyciągają także osoby nieodpowiedzialne, którym imponuje groźny wygląd i mocne usposobienie rasy. Pozostawiony w nieodpowiednich rękach pies rasy mastif, bandog czy pitbull może okazać się bardziej uciążliwy, a czasem także trudny do opanowania. Z pewnością nie są to psy dedykowane dla osób niedoświadczonych, niemających czasu na szkolenie lub nieposiadających chęci do zapewniania psu dużej dawki ruchu i zajęć intelektualnych. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o niebezpiecznych rasach psów.

Prawidłowe szkolenie ras obronnych american bandogge

Wszystkie psy o silnym temperamencie (mastif, dog kanaryjski bandog itp) wymagają przemyślanego szkolenia. Pierwszym etapem, który zaczyna się już w hodowlach jest odpowiednia socjalizacja z otoczeniem. Szczeniaki muszą poznawać wiele nowych dźwięków, sytuacji, ludzi oraz innych zwierząt. Dobrze przeprowadzona socjalizacja sprawia, że młody pies nie jest nadmiernie agresywny czy lękliwy, a jego doświadczenie pozwala mu wejść w pożądane relacje.

Przeglądając zdjęcia bandogów czy mastifów, zauważymy psy, które już samym swoim wyglądem i postawą budzą respekt. Już młode szczeniaki bywają pewne siebie i świadome swojej siły. Możemy także zaobserwować pewną tendencje do dominacji oraz niezależności. Dlatego szkolenie powinno być przeprowadzone w sposób odpowiednio przemyślany, a jednocześnie konsekwentny.

Szczeniaki muszą nauczyć się podstawowych komend posłuszeństwa. W dalszym etapie można rozpocząć bardziej zaawansowane szkolenie, którego kierunek zależy od oczekiwanych efektów. Zarówno młode szczeniaki, jak i dorosłe psy obronne wymagają zrównoważonego podejścia. Wszelkie metody z użyciem wzmocnień negatywnych mogą odbić się w relacjach z właścicielem. Dlatego doświadczeni szkoleniowcy preferują wzmocnienia pozytywne, oparte na wzajemnym zaufaniu i budowaniu więzi z pupilem. Szkoleniowiec musi być osobą, która wzbudza u psa autorytet, potrafi wyegzekwować odpowiednie zachowania, a jednocześnie daje zwierzakowi poczucie przywiązania i bezpieczeństwa.

Co ciekawe, niektóre psy rasy bandog są nawet wykorzystywane w dogoterapii. Szczeniaki z pewnością nie są typami urodzonych morderców czy psów, które zagrażają człowiekowi. Ich charakter często bywa bardzo zrównoważony, a umiejętnie wyszkolony pies nie prowokuje konfliktów i okazuje się wyjątkowo stabilny pod kątem psychiki.

Ile kosztuje pies obronny? Cena za szczeniaki bandoga i cena doga kanaryjskiego

Jak już wiemy, bandogi znajdują się w niektórych krajowych i zagranicznych hodowlach. Cena za szczeniaki będzie ściśle uzależniona od renomy konkretnej hodowli, wyboru linii hodowlanej, a także predyspozycji młodego pupila.

Rasy bandog nie znajdziemy w hodowlach, które należą do krajowego ZKwP. Szczeniaki znajdują się natomiast w ofercie innych, mniej znanych związków i stowarzyszeń. Szczeniak przeważnie kosztuje ponad 2000 zł. Cena pupila z wybitnym wyglądem czy predyspozycjami może być znacznie wyższa. Bandog często kosztuje ponad 3000 zł, a górna cena jest trudna do jednoznacznego oszacowania.

Opisując, ile kosztują szczeniaki, warto zapoznać się także z cenami innych interesujących ras. Dobrym przykładem jest tu cena doga kanaryjskiego i cena ogara polskiego. Obydwie rasy znajdziemy w hodowlach należących do ZKwP. Cena doga kanaryjskiego z dobrym pochodzeniem to wydatek minimum 3000 zł. Z kolei cena doga kanaryjskiego ze znanych hodowli, przeważnie przekracza kwotę 4000 zł.

W nieco niższych przedziałach mieści się cena ogara polskiego. Mały szczeniak z dobrym pochodzeniem kosztuje minimum 2500 zł. Jest to bardzo atrakcyjna stawka. Cena ogara polskiego w znanych, renomowanych hodowlach przeważnie utrzymuje się w przedziale 2500 – 3500 zł.

Pamiętajmy, że cena bandoga, cena doga kanaryjskiego czy cena ogara polskiego nie powinny być głównym kryterium wyboru. Szczeniaki muszą pochodzić od odpowiednio przebadanych rodziców, co będzie miało duże znaczenie dla ich rozwoju. W pierwszym kontakcie hodowca powinien przekazać zdjęcia suki hodowlanej, zdjęcia psa reproduktora i zdjęcia szczeniąt. Będzie to pierwszy parametr wyboru mastifa czy innego, dużego psa. Warto także dopytać, czy szczeniaki są odpowiednio socjalizowane i zobaczyć na żywo warunki, w jakich żyją psy hodowlane. Cena doga kanaryjskiego, bandoga czy cena ogara polskiego powinna być jasno określona i spisana w umowie.

Warto także pamiętać, że szczeniak przeznaczony na wystawy na ogół kosztuje więcej niż psy, które nie posiadają takich uprawnień. Cena ogara polskiego czy wystawowego bandoga z wybitnym eksterierem oraz uprawnieniami wystawowymi może być o kilka tysięcy złotych wyższa. Dlatego warto omówić stawki przed zakupem psa, a w przypadku zakupu pupila nie wystawowego, dowiedzieć się o ewentualnym obowiązku kastracji.

Zalety i wady bandoga

Zalety
 • oddany
 • łatwa pielęgnacja
Pawidłowo ułożony bandog może być łagodny i bardzo oddany.
Wady
 • wymaga dużo uwagi
 • skłonność do agresji
 • niezależność
Bandog jest trudny w szkoleniu i dość niezależny. Niektóre osobniki mogą być skłonne do agresji. Psy tej rasy wymagają uwagi związanej z aktywnością oraz szkoleniem.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • mocne i zdrowe uzębienie,
 • mocne łapy,
 • atletyczna sylwetka
Bandog to pies, który nie ma jednego wzorca. Psy tej rasy mogą zatem różnić się od siebie wyglądem.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • płowe,
 • pręgowane,
 • czarne,
 • rude,
 • piaskowe
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Bandog

Charakter bandoga

Charakter:
 • pewny siebie,
 • odważny,
 • niezależny
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
umiarkowany
Bandog to pies, którego charakter może zależeć w dużej mierze od szkolenia. Wiele bandogów może być towarzystkich i łagodnych, ale inne psy potrafią być wyraźnie agresywne.
Skłonność do ucieczek:
niska
Bandog nie wydaje się skłonny do ucieczek, ale wiele zależy od jego szkolenia.
Użytkowanie:
Bandog to rasa stworzona jako psy obronne i przeznaczone do walk psów.
Poddawany próbom pracy:
nie

Bandog - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Bandog zdecydowanie wymaga doświadczonego opiekuna. Konieczne jest pozytywne szkolenie i cierpliwość. Źle prowadzony pies może być agresywny i trudny w kontaktach.
Dla kogo się nadaje:
Bandog to pies dla osób doświadczonych. Mających czas na trening i szkolenie pupila.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Nie
Bandog nie jest psem rodzinnym. Prawidłwo szkolony jest lojalny i oddany, ale zdecydowanie nie jest psem "dla dzieci".
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Bandog zwykle nie ma problemu z zostawaniem samemu, ale nie powinien być izolowany od ludzi.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Bandog wymaga cierpliwości i konsekwencji. Praca z psem nigdy się nie kończy.

Pielęgnacja bandoga

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele
Bandog wymaga szczotkowania sierści oraz okazjonalnych kąpieli. Opiekun musi pamiętać o skracaniu pazurów, myciu psich zębów, czy dbaniu o opuszki łap (szczególnie w okresie zimowym).
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Bandog może jeść pełnoporcjowe karmy gotowe. Dostępne są one w wersji mokrej oraz suchej. Opiekun może również zdecydować się na posiłki domowe lub dietę surową, o ile będzie pawidłowo bilansował psie menu. Dieta musi być dopasowana do wieku, aktywności psa oraz jego stanu zdrowia.
Podatność na choroby:
Bandog może mieć problemy ze stawami oraz alergiami.
ikona podziel się Przekaż dalej