Podstawowe informacje o australian stumpy tail cattle dog

Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające > Sekcja 2 - Psy zaganiające
43 - 48 cm
16 - 23 kg
46 - 51 cm
16 - 23 kg
14 - 17 lat
duża potrzeba ruchu, pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
5000 - 8000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 300 zł
Imiona dla australian stumpy tail cattle dog:
Mango, Kokos, Blue, Chilli, Bingo, Szafir, Sarang, Bulgur, Malibu, Koral

Australian stumpy tail cattle dog to wyjątkowy pies zaganiający. W Polsce nadal jest to mało znana rasa, jednak warto poznać jej ogólną charakterystykę. Poniżej wskażemy najważniejsze informacje o rasie, omówimy jej wzorcowy wygląd, charakter. Na koniec udzielimy także kilku praktycznych porad o australian stumpy tail cattle dogach.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach rasowych.

Australian stumpy tail cattle dog – ogólny opis i charakterystyka rasy psów pasterskich

Rasa australian stumpy tail cattle dog występuje pod wieloma nazwami. Do często używanych należy chociażby blue heeler, red heeler, queensland heeler, ACD czy queensland blue heeler. Jak nietrudno się domyślić, psy pochodzą z Australii, gdzie pełniły rolę zwierząt zaganiających. Rasowe Australian stumpy tail cattle dog zostały uznane przez FCI, a rasa doczekała się wzorca pod numerem 351. W dokumentacji znajduje się dokładny opis idealnego wyglądu, a także predyspozycji psa pasterskiego.

Nasz australijski krótkoogoniasty pies do bydła waży około 16 do 24 kg. Za idealną wysokość w kłębie dorosłego psa uznaje się wartość 46 do 51 cm. Suczki red heeler lub blue heeler mogą być delikatnie drobniejsze, a opis ich idealnej wysokości w kłębie wskazuje na przedział 43 do 48 cm.

Informacje ze wzorca rasy opisują także idealną maść. Nasz pies pasterski powinien posiadać krótki i twardy włos okrywowy, pod którym musi znajdować się miękki, gęsty podszerstek. Najdłuższy włos znajduje się na szyi, co tworzy ciekawy efekt wizualny.

Wzorzec rasy opisuje także kilka wariantów umaszczenia. Queensland heeler występują w umaszczeniu niebieskim dereszowatym (gueensland blue heeler) oraz rudym dereszowatym (red heeler). Co ciekawe szczeniaki Australian stumpy tail cattle dog rodzą się białe. Na ich szacie widoczne są jedynie ewentualne drobne łatki. Szata queensland blue heeler czy blue heeler wybarwia się wraz z wiekiem.

Obecnie Australian stumpy tail cattle dog jest uznawany za bardzo rzadką rasę (podobnie jak foxhound amerykański). Psy występują w niewielkiej ilości na terenie europy, nieco więcej przedstawicieli psów pasterskich odnajdziemy w Stanach Zjednoczonych i na terenie Australii. Z uwagi na bardzo małą popularność, szczeniaki tej rasy nie znajdują się w polskich hodowlach. Cena za szczeniaki okazuje się bardzo trudna do ustalenia. Pasterski queensland heeler czy zaganiający red heeler jest bardzo trudny do nabycia. Cena będzie uzależniona od kraju zakupu, a także renomy danej hodowli. W naszym kraju cena zakupu szczeniaków z rodowodem nie jest znana.

Queensland heeler – temperament, najważniejsze informacje i opinie o rasie psów zaganiających

Rasa pasterskich ACD uwielbia kontakt z człowiekiem i silnie przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Queensland heeler czy queensland blue heeler to psy oddane, towarzyskie i skore do zabawy. Na ogół okazują się dobrymi towarzyszami dla starszych dzieci, które znają już zasady prawidłowego obchodzenia się z czworonożnym pupilem.

Australian stumpy tail cattle dog posiadają pełen energii charakter i nastawiony na współpracę z człowiekiem temperament. Jest to rasa, która nie lubi się nudzić i uwielbia różnego typu zajęcia. Podobnie jak foxhound amerykański, psy ACD radośnie uczestniczą w zabawach na świeżym powietrzu i są bardzo chętne do nauki. Młode szczeniaki powinny zostać objęte wczesną socjalizacją, co wpłynie na ich temperament w wieku dorosłym.

Opisując charakter rasowego ACD, nie sposób pominąć kwestii kontaktów z innymi pupilami. Psy w hodowlach żyją w stadach i nie lubią samotności. Podobnie jest w przypadku domowych pupili, red heeler czy queensland blue heeler to psy, które nie lubią samotności i dobrze dogadują się z innymi pupilami domowymi. Właściwie socjalizowane szczeniaki dogadają się nawet z kotami i posiadają opinie psów łatwych w szkoleniu.

Rasowe queensland heelery posiadają opinie psów bardzo aktywnych. Podobnie jak foxhound amerykański i inne psy pasterskie, posiadają instynkt myśliwski. Rasa może niekiedy próbować zaganiać inne zwierzęta, jednak zawsze woli pozostawać w kontakcie wzrokowym z właścicielem. ACD nie pogoni za obcymi stworzeniami jak rasowe foxhound amerykańskie, jednak wymaga wyszkolenia przynajmniej podstawowych komend posłuszeństwa. Dzięki temu pies zaganiający okazuje się dobrym towarzyszem do spacerów, jak i bezproblemowym psem rodzinnym. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o australian cattle dogu.

Opisując opinie o rasie i temperament queensland blue heeler csy red heeler, warto także wspomnieć o kwestii kontaktów z obcymi ludźmi. Dobra, rozpoczynająca się w hodowlach socjalizacja sprawia, że ACD jest psem przyjaznym. Nieco nieufny do obcych nie będzie atakował bez potrzeby, jednak zaalarmuje właściciela o obecności nieznanych osób. Rasa posiada opinie delikatnie nieufnej, ale jednocześnie pewnej siebie i pozbawionej nadmiernej agresji (podobnie jak foxhound amerykański).

Australian stumpy tail cattle dog, o czym jeszcze warto pamiętać?

Przedstawiając informacje o rasie ACD, nie warto także przybliżyć informacje o ich wymaganiach. Queensland heeler jest psem mało wymagającym pod względem pielęgnacji. W hodowlach rekomenduje się regularne czesanie szaty przy pomocy gumowego zgrzebła.

Rasa posiada silny temperament, a zatem warto objąć ją wczesną socjalizacją. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na relacje pomiędzy osobnikami tej samej płci. Rasa australian stumpy tail cattle dog może niekiedy przejawiać chęć do dominacji, dlatego wymaga konsekwentnego, a jednocześnie łagodnego szkolenia.

Do głównych wymagań queensland heelerów należy także właściwe żywienie. Jak każda aktywna rasa psa, Australian stumpy tail cattle dogi wymagają posiłków z odpowiednią zawartością białka zwierzęcego. Może to być dobrej jakości, gotowa karma bytowa. Cena karm nie powinna być głównym kryterium wyboru. Znacznie istotniejszy jest skład, który powinien spełniać zapotrzebowanie aktywnego organizmu.

Australian stumpy tail cattle dogi świetnie odnajdują się także w żywieniu dietą BARF, która jest polecana w wielu hodowlach. Zaletą tego rozwiązania jest przyswajalność wszystkich składników odżywczych.

ACD - zalety i wady

Zalety
 • oddany
 • rodzinny
 • można uprawiać z nim sporty
Australian stumpy tail cattle dog to partner do psich sportów. Prawidłowo prowadzony toleruje inne psy, dobrze dogaduje się z dziećmi i jest posłuszny.
Wady
 • wymaga dużo uwagi
 • niezależność
Australian stumpy tail cattle dog wymaga uwagi związanej z jego szkoleniem oraz aktywnością fizyczną. Psy tej rasy miewają silny charakter. Mogą nie dogadywać się z innymi psami, jeżeli nie przeszły właściwej socjalizacji.

Australijski pies zaganiający - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • nos czarny,
 • wysoko osadzony ogon,
 • owalne oczy,
 • dobrze umięśniona szyja,
 • średniej długości kufa,
 • małe uszy
Australian stumpy tail cattle dog ma kwadratową sylwetkę i charakterystyczny ogon.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • niebieskie,
 • rude przesiane
Kolor oczu:
ciemnobrązowe

Galeria zdjęć - ACD

Charakter australian stumpy tail cattle dog

Charakter:
Potrzeba ruchu:
 • duża potrzeba ruchu,
 • pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Australian stumpy tail cattle dog nie jest agresywny, ale jest nieufny wobec obcych i może próbować bronić przed nimi swojego terenu i rodziny.
Skłonność do ucieczek:
niska
Australian stumpy tail cattle dog nie jest psem skorym do ucieczek.
Użytkowanie:
pies pasterski
Australian stumpy tail cattle dog to pies używany m.in. do przepędzania bydła.
Poddawany próbom pracy:
nie

Australijski pies do bydła - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Australian stumpy tail cattle dog jest oddany rodzinie, potrzebuje bliskości i wspólnych aktywności. Czworonogi tej rasy mają jednak dość silny charakter. Należy pamiętać o jego prawidłowej socjalizacji i o tym, że szkolenie powinno być pozytywne i atrakcyjne dla psa.
Dla kogo się nadaje:
Australian stumpy tail cattle dog to pies dla osób aktywnych, które zapewnią mu ruch i zabawy. Prawidłowo zsocjalizowany pies jest przyjazny dla dzieci i innych zwierząt.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Australian stumpy tail cattle dog to pies przywiązany do swojej rodziny i należącej do niej dzieci. Prawidłowo prowadzony jest łagodny i oddany. Lubi zabawy, ale jest bardzo energiczny, i pełen temperamentu, dlatego warto nadzorować jego zabawy z najmłodszymi.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Australian stumpy tail cattle dog potrzebuje bliskości człowieka.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Australian stumpy tail cattle dog to pies łatwy w szkoleniu, o ile opiekun prowadzi je we właściwy sposób. Psy tej rasy łatwo się uczą, ale ich szkolenie musi być pozytywne i ciekawe. Australian stumpy tail cattle dog potrafi być niezależny, co czasem utrudnia pracę z psem.

Pielęgnacja australian stumpy tail cattle dog

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Australian stumpy tail cattle dog nie sprawia kłopotów związanych z pielęgnacją. Konieczne jest wyczesywanie sierści raz na kilka dni, skracanie pazurów, czy mycie psich zębów.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Australian stumpy tail cattle dog może jeść karmy gotowe w wersji mokrej lub suchej. Ważne, by podstawą diety była karma pełnoporcjowa, czyli inaczej kompletna lub zbilansowana. Przysmaki nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii. Opiekun może także stosować dietę domową lub surową (BARF), o ile będzie ją dobrze bilansował i stosował suplementy.
Podatność na choroby:
postępująca atrofia siatkówki PRA
Australian stumpy tail cattle dog to rasa dość zdrowia i długowieczna. U psa warto jednak raz w roku przeprowadzać badania kontrolne.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do australian stumpy tail cattle dog