Podstawowe informacje o tureckim vanie

Popularne nazwy:
Swimming Cat (ang.), Van (ang.)
Pochodzenie:
Turcja
Kategoria FIFe:
Kategoria II
25 - 30 cm
3 - 8 kg
25 - 30 cm
4 - 9 kg
15 - 19 lat
lubi zabawę
Cena kociaka z hodowli:
3000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 200 zł
Imiona dla tureckiego vana:
Szejk, Mango, Kokos, Baflo, Nori, Migotka, Beza, Fuks, Kleks, Karob, Wiórek, Bulion, Melon

Nazwa tej rasy nawiązuje do jeziora Van w Turcji. To właśnie z tych okolic pochodzą te koty. Czy to prawda, że kot turecki van dobrze pływa? Czy pielęgnacja tego kota jest czasochłonna? Czy turecki van ma łagodny charakter? Jaka jest cena za koty tureckie? Czy kot norweski leśny rudy jest tańszy? Ile kosztuje kot burmski? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach rasowych.

Krótka charakterystyka rasy – turecki van

Wygląd i pielęgnacja – co warto wiedzieć o tym pływającym kocie?

Jest to rasa, która powstała bez ingerencji człowieka. Średnia długość życia tego kota wynosi 14-19 lat. Głównym pożywieniem tureckiego vana były ryby, dlatego ten kot doskonale pływa i nie boi się wody. To kot o półdługiej i jedwabistej w dotyku sierści. Nie ma podszerstka, a włos wierzchni jest pusty w środku.

Turecki van jest przystosowany do różnych warunków pogodowych. Sierść tego kota szybko schnie po kąpieli. Wymaga codziennej pielęgnacji w porze linienia. Na wiosnę traci bardzo dużo włosów, ponieważ całkowicie wymienia swoje futerko. Latem jest ono widocznie krótsze. Na zimę sierść tureckiego vana staję się gęstsza. Poza okresem linienia włosy nie powinny się kołtunić, więc wtedy wystarczy wyczesywać go raz na tydzień.

Ten kot jest cały biały z wyjątkiem dwóch miejsc. Na mocno owłosionym ogonie i w okolicach uszu występuje kolor. Plama na głowie powinna być przedzieloną białą strzałką tzw. palcem Allaha. Dopuszczalne kolory u kotów w tej rasie to: kremowy, rudy (kasztanowy), niebieski, czarny, szylkretowy, tabby. Turecki van może mieć oczy pomarańczowe (bursztynowe), niebieskie lub dwubarwne.

Jest to kot długi i muskularny z szeroką klatką piersiową. Jego głowa jest trójkątna i krótka. Turecki van ma mocną brodę i tępo ściętą kufę. Jego nos jest prosty. Oczy mają kształt pestki brzoskwini. Uszy powinny być szerokie u podstawy i wysoko osadzone. Ich wnętrze powinno być porośnięte włosami. Ogon jest średniej długości, podobnie jak kończyny. Łapy są okrągłe, a pomiędzy palcami rosną kępki włosów.

Turecki van - jaki charakter ma pływający kot?

To bardzo ciekawski kotek. W domu musi zwiedzić każdy kąt. Należy zadbać o zabezpieczenie balkonu i okien, ponieważ może spróbować się wymknąć, aby pozwiedzać nowe, nieznane mu tereny. Jest inteligentny i można nauczyć go wychodzenia na spacer na szelkach.

Turecki van jest kotem bardzo czułym, który to mocno przywiązuje się do swojego właściciela i całej rodziny. Jest bardzo towarzyski i źle znosi samotność. Dobrze dogaduje się nie tylko z innymi kotami, ale także z psami. Nie jest agresywny. Zwykle bardzo szybko akceptuje nowych domowników i jest do nich przyjacielsko nastawiony. Jest gadatliwy. Nie jest polecany dla osób starszych, które cenią sobie spokój.

Ten wesoły kotek jest bardzo energiczny. W kontaktach z dziećmi jest tolerancyjny i cierpliwy. Bardzo chętnie się z nimi bawi. Turecki van ma zrównoważony charakter, więc potrzebuje także miejsca, w którym może odpocząć. Uwielbia się wspinać, dlatego warto kupić dla niego wysoki drapak, z którego będzie mógł obserwować otoczenie. Bardzo chętnie wskakuje do wanny, zwłaszcza gdy ktoś się kąpie. Jeśli szukasz ciekawych inspiracji, sprawdź także ten artykuł o polecanych zabawkach dla kotów.

Hodowla a pseudohodowla kotów – cena, opis

Ile trzeba zapłacić za kocięta tureckiego vana?

Rasowy kot zazwyczaj nie jest tani. Tylko w wyjątkowych sytuacjach hodowcy decydują się na obniżenie ceny. Ostateczna kwota zależy od wieku kota i stanu jego zdrowia. Przede wszystkim znaczenie ma to, czy kociak mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Istotne jest to, czy jego przodkiem jest wybitny kot oraz jakie są osiągnięcia jego rodziców na kocich wystawach. Cena zależna jest także od renomy hodowli. Ważne jest to, czy rasa jest dostępna w kraju. Kocięta sprowadzane zza granicy są droższe, ponieważ poza inną stawką za kota dochodzą dodatkowe koszty (np. za transport).

Przeważnie koty tureckie można kupić od 2000 do 4000 zł. Kot burmski kosztuje ok. 3000 – 3500 zł. Kot norweski leśny rudy (podobnie jak i inne dopuszczalne umaszczenia w tej rasie) jest nieco tańszy. Za tego kota zwykle trzeba zapłacić ok. 2500 zł. Kilkuletni rasowy kot, który z jakiegoś powodu został wyłączony z planu hodowlanego, zazwyczaj sprzedawany jest za ok. 1000 – 1500 zł.

Cena rasowego kociaka nie powinna być mniejszą niż 1500 zł, ale ostatecznie to nie kwota jest wyznacznikiem legalności hodowli. Niektórzy pseudohodowcy sprzedają kocięta za ok. 500 zł, ponieważ mają ich dużo i taką ceną chcą zachęcić do zakupu kociaka. Z kolei inni przekonują, że posiadają unikatowe koty, za które należy zapłacić ok. 4000 – 5000 zł.

Turecki van - jak rozpoznać pseudohodowlę?

Łatwo nabrać się na chwyty marketingowe pseudohodowców, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Jeśli nie znasz jeszcze żadnej hodowli i przeglądasz ogłoszenia, dokładnie przeczytaj opis. To właśnie z niego powinieneś dowiedzieć się m.in.: kiedy kociak się urodził, jakie ma umaszczenie, jaki ma charakter oraz czy jego rodzice mają wykonane potrzebne badania.

Hodowla rasowych kotów musi przynależeć do wybranego stowarzyszenia. W naszym kraju funkcjonują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA. W dniu odbierania kociaka powinieneś otrzymać jego kilkupokoleniowy rodowód, który jest dokumentem potwierdzającym, że kotek jest rasowy. Musi być opatrzony potrzebnymi pieczątkami i podpisami. Kocięta mogą opuścić hodowlę, gdy skończą 12 tygodni. Muszą być dwa razy odrobaczone i dwa razy zaszczepione. Bardzo często są także kastrowane jeszcze w hodowli.

Turecki van jest bardzo czuły. Ten pływający kot uwielbia się przytulać i leżeć na kolanach właściciela. Chętnie też wskakuje do wanny, kiedy ten się kąpie. Turecki van jest ciekawski. Lubi odkrywać nowe miejsca, więc można wychodzić z nim na spacery. Należy pamiętać, aby zabezpieczyć wszystkie okna oraz balkon, aby nie mógł się wymknąć. Choć ma zrównoważony charakter, jest bardzo energiczny i gadatliwy, więc nie jest polecany dla osób ceniących ciszę i spokój.

Kurdyjski Van - zalety i wady

Zalety
 • łatwa pielęgnacja
 • wesoły
 • łagodny
 • rodzinny
 • toleruje towarzystwo innych kotów
 • toleruje towarzystwo psów
Turecki van to kot nadający się do domów z dziećmi i dla osób starszych, o ile są w stanie zapewnić mu zabawy. Toleruje inne zwierzęta, jest łagodny i wesoły.
Wady
 • linienie
 • wymaga dużo uwagi
Turecki van to kot dla osób, które zapewnią mu uwagę i zabawę. Nie nada się dla osób zapracowanych lub seniorów, którzy nie są w stanie bawić się z pupilem. Turecki van może intensywnie linieć i wymagać częstszego czesania.

Kurdyjski Van - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • średniej długości głowa,
 • duże uszy,
 • długi ogon
turecki van jest dobrze umięśnionym kotem o mocnej budowie.
Rodzaj owłosienia:
 • półdługowłosy
 • bez podszerstka,
 • jedwabiste,
 • miękkie
Umaszczenie:
van
Kolor oczu:
 • bursztynowe,
 • niebieskie

Galeria zdjęć - Kurdyjski Van

Charakter tureckiego vana

Charakter:
 • łagodny,
 • odważny,
 • czuły
Potrzeba ruchu:
lubi zabawę
Poziom agresji:
niski
Turecki van jest przyjaźnie nastawiony do ludzi i innych zwierząt.
Skłonność do ucieczek:
niska
turecki van nie jest skłonny do ucieczek. Jak każdy kot może jednak pójść na swoim łowieckim instynktem i np. wyskoczyć przez otwarte okno za potencjalną zdobyczą. Warto zatem zabezpieczać okna i balkony.

Kurdyjski Van - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Turecki van mocno przywiązuje się do opiekunów. Lubi zabawy i szybko nawiązuje relacje z ludźmi.
Dla kogo się nadaje:
 • dla osób aktywnych,
 • dla seniorów,
 • dla par
Turecki van to kot lubiący ludzi i tolerujący inne zwierzęta.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Turecki van lubi towarzystwo dzieci i nadaje się jako pupil dla rodzin. Ważne, by dzieci były uczone odpowiedniego podejścia do pupila.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
turecki van mocno przywiązuje się do opiekunów. Poradzi sobie z chwilą samotności, ale długie rozłąki nie są dla niego komfortowe.

Pielęgnacja tureckiego vana

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele
Turecki van to kot, który lubi kąpiele. Wymaga szczotkowania sierści raz w tygodniu, skracania pazurów oraz dbania o higienę jego jamy ustnej. Regularne mycie kocich zębów ogranicza ryzyko chorób przyzębia.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Turecki van powinien jeść karmę wysokiej jakości. Produkt musi być dopasowany do jego wieku, aktywności oraz stanu zdrowia. Do wyboru są wysokomięsne karmy mokre, czy suche. Opiekun może również przygotowywać kotu posiłki z gotowanego lub surowego mięsa. Ważna jest wtedy suplementacja i właściwe dobieranie składników.
Podatność na choroby:
kardiomiopatia przerostowa
Turecki van (jak każdy inny pupil) powinien być regularnie poddawany badaniom profilaktycznym, w tym badaniu stomatologicznemu.
ikona podziel się Przekaż dalej