Podstawowe informacje o toyger

Pochodzenie:
Stany Zjednoczone
Kategoria FIFe:
rasa nieuznawana przez FIFe
30 - 35 cm
2 - 6 kg
30 - 35 cm
3 - 7 kg
12 - 15 lat
lubi zabawę
Cena kociaka z hodowli:
5000 - 10000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 200 zł
Imiona dla toyger:
Kokos, Orient, Sir, Frytka, Kuna, Martini, Tea, Sosik, Karl, Jane, Chilli, Szafir, Porcja

Jest to młoda rasa kota, która pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jaki charakter ma toyger? Czy rasa naprawdę podobna jest do tygrysa? Czy nazwa tej rasy pochodzi od słowa „tiger”? Jaka jest cena za rasowe kocięta? Ile kosztuje kot manx? Czy kot europejski krótkowłosy jest droższy? Czy w ogłoszeniu najważniejsze są zdjęcia? Do jakiego stowarzyszenia powinna przynależeć legalna hodowla kotów? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na te pytania.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach rasowych.

Charakterystyka rasy – Toyger (tygrys kieszonkowy)

Wygląd, pielęgnacja, opis – co warto wiedzieć o tym kocie?

Toyger to połączenie dwóch słów „tiger” (tygrys) i „toy” (zabawka). Choć rasa podobna jest do tego dzikiego kota, to nie jest hybrydą. Hodowczyni Judy Sugden wybierała takie domowe koty, które mogły przekazać interesujące ją cechy. Oficjalnie rasa została uznana przez organizację TICA w 1993 roku, ale dopiero od 2007 roku mogła brać udział w wystawach.

Waga kotki to kwestia ok. 3-4,5 kg, a kocura 4,5-7 kg. Toyger ma długie ciało i jest bardzo umięśniony. Jego głowa jest owalna i średniej wielkości. Pyszczek powinien przypominać odwrócone serce. Uszy powinny być okrągłe, a nos szeroki i długi. Oczy tego kota są szeroko rozstawione i zaokrąglone. Jego ogon jest gruby i bardzo długi.

Sierść tego kota jest krótka i gęsta. Pręgi występujące na ciele mogą mieć kolor od czarnego do ciemnobrązowego. Maść bazowa na grzbiecie jest dyniowa, a na brodzie, brzuchu i szyi biała. Dopuszczalny typ umaszczeń to taki, w których pręgi przeplatają się pionowo i taki, gdzie pręgi są pionowe, grube i nieregularne.

Ten kot nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Należy szczotkować go raz na tydzień. W okresie linienia nie powinien gubić zbyt dużo włosów. Raz w tygodniu warto podawać kotu łyżeczkę smalcu z kaczki lub gęsi, aby w jego przewodzie pokarmowym nie zalegały kule włosowe. Należy regularnie sprawdzać stan jego oczu, uszu, zębów. Raz na miesiąc należy przycinać mu pazurki.

Jaki charakter ma tygrys zabawka?

Może wyglądać na dzikiego, ale tak naprawdę to bardzo łagodny kotek. Toyger jest bardzo czuły i choć duży, to lubi przesiadywać na kolanach właściciela. W ciągu dnia trzeba poświęcać mu dość dużo uwagi. Ten kot źle znosi długą samotność. Nie odmawia pieszczot i bardzo chętnie przebywa obok człowieka. Powinien bez problemu dogadać się z dziećmi, ale jeśli w pewny momencie postanowi odejść i skryć się gdzieś na górze, nie należy ściągać go na siłę. Nadaje się także dla osób starszych, pod warunkiem, że te będą w stanie zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia.

Toyger jest bardzo aktywnym kotem, ale lubi też nieco poleniuchować. Jest bardzo inteligentny, więc można go nauczyć różnych sztuczek (np. aportowania) oraz chodzenia na szelkach. Toyger lubi chodzić na spacery, ponieważ wtedy może rozładować swoją energię. Na ogół nie ma skłonności do ucieczek, ale warto zadbać o zabezpieczenie balkonu i okien. Ten kot ma mocno głos, ale rzadko go używa.

Nie jest to kot strachliwy. Zwykle z zaciekawieniem wita nowych gości, a nawet wskakuje im na kolana. Interesuje się tym, co dzieje się w domu i chętnie towarzyszy właścicielowi przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Jest także przyjaźnie nastawiony do innych kotów. Powinien również bez problemu zaakceptować psa. Przy wprowadzaniu nowego zwierzaka do domu warto wypróbować metodę socjalizacji z izolacją, żeby stopniowo zapoznać zwierzęta ze sobą. Jeśli planujesz zakup pupila, sprawdź także ten artykuł z polecanymi i ciekawymi imionami dla kota.

Hodowla a pseudohodowla kotów toyger – różnice, opinie, cena

Zakup kota toyger - jak nie dać się oszukać?

Prawdopodobieństwo trafienia na pseudohodowlę w mniej popularnej rasie jest znikome, ale nie jest całkowicie wykluczone. Z tego względu warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Niekiedy na pierwszy rzut oka wszystko może wydawać się w porządku. Zdjęcia zamieszczone w ogłoszeniu przedstawiają zadbane kotki, ale podczas spotkania w hodowli okazuje się, że kocięta żyją w okropnych warunkach i wyglądają na chore. Opinie o hodowlach możesz poczytać na różnych grupach na Facebooku.

Przede wszystkim kotek nie może być tylko w tzw. typie rasy, ponieważ oznacza to, że tylko przypomina rasowego, ale nim nie jest. Opis ogłoszenie powinien zawierać informacje o sprzedawanym kocie (wiek, charakter, umaszczenie, rodzice, badania itd.) i o hodowli. Bardzo ważne jest to, w jakim stowarzyszeniu zrzeszona jest hodowla. W naszym kraju funkcjonują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA. Choć to właśnie Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe) jest najczęściej wybierana przez hodowców, to jednak ta organizacja nie uznaje rasy toyger.

Młody kot nie powinien opuścić hodowli przed ukończeniem 12 tygodnia. Do tego czasu powinien być co najmniej dwa razy odrobaczony i dwa razy zaszczepiony. Każdy kotek musi mieć wszczepiony CHIP. W dniu odebrania kociaka, nowy właściciel otrzymuje jego rodowód. Nie ma wyjątków w tej kwestii. Każdy rasowy kot ma rodowód, nawet jeśli nie do końca wpasowuje się w ramy wzorca.

Ile kosztuje rasowy kot toyger?

Cena uzależniana jest od kilku czynników. Przede wszystkim znaczenie ma to, czy kociak mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Może okazać się tak, że każdy kotek z miotu będzie kosztować inaczej, mimo że wszystkie wywodzą się z bardzo dobrej linii genów. Istotna jest renoma hodowli, a także tytuły zdobyte przez rodziców kotka. Początkujący hodowca może sprzedać pierwszy miot taniej. Ważny jest wiek, płeć i przeznaczenie kociaka. Kotek do hodowli jest droższy od tego „na kolanka”. Znaczenie ma także to, czy rasa jest ogólnodostępna w kraju.

Pseudohodowcy sprzedają kocięta różnie. Niektórzy życzą sobie 500 zł, a inni 5000 zł. Nie zawsze niska cena oznacza, że mamy do czynienia z pseudohodowlą, ponieważ zdarzają się sytuację, w których hodowcy sprzedają swoje kocięta taniej.

W przypadku znanych ras kotów zazwyczaj ich cena waha się w granicy 2000 – 4000 zł. Toyger kosztuje ok. 4000 – 8000 zł. Kot europejski krótkowłosy nie jest popularny w naszym kraju, ponieważ na pierwszy rzut oka przypomina dachowca. Najwięcej hodowli tych kotów znajduje się w krajach skandynawskich. Jego cena to kwestia 800 – 1100 euro. Kot manx również nie jest dostępny w Polsce. Jego cena za granicą mieści się w granicy 400 – 1000 euro.

Niekiedy zdarza się, że hodowca wyłącza z planu hodowlanego swoje kilkuletnie koty. Powody mogą być różne, np. kotka nigdy nie dostała ryjki albo ostatni poród okazał się ciężki i kotka nie powinna więcej rodzić. Czasami hodowca jest zmuszony zamknąć swoją hodowlę lub znacząco zmniejszyć liczbę kotów. Adopcja takich osobników jest płatna. Zwykle jest to kwestia 1000 – 1500 zł.

Toyger to jeszcze bardzo rzadka rasa kota. Większość hodowli istnieje w Stanach Zjednoczonych, ale w Polsce również można go znaleźć. Cena za kieszonkowego tygrysa zazwyczaj wynosi od 4000 do 8000 zł. Jest to kot bardzo czuły, który lubi pieszczoty. Toyger lubi jeść, ale ze względu na swój aktywny tryb, nie ma skłonności do tycia. Mimo to należy kontrolować jego wagę i w razie potrzeby zmniejszyć lub zwiększyć dzienną porcję karmy. Toyger jest bardzo towarzyski i chętnie przebywa obok człowieka.

Zalety i wady toyger

Zalety
 • chętny do współpracy z człowiekiem
 • łatwa pielęgnacja
 • inteligentny
 • łagodny
Toyger ma przyjazny charakter, a jego pielęgnacja nie sprawia problemów. Rasa jest z reguły zdrowa.
Wady
 • nie lubi samotności
 • wymaga dużo uwagi
 • koszt zakupu
Toyger może być trudno dostępny i stanowić spory wydatek. Nie przepada za samotnością i nie nadaje się dla osób, których często nie ma w domu. Potrzebuje sporo aktywności fizycznej.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • wyraźnie zaokrąglona głowa,
 • głowa średniej wielkości,
 • małe uszy,
 • długi ogon,
 • krótkie kończyny
Toyger jest dobrze umięśniony, a jego sierść ma wzór przypominający umaszczenie tygrysów.
Rodzaj owłosienia:
 • krótkowłosy
 • włos gładki,
 • miękkie
Umaszczenie:
tabby
Kolor oczu:
 • bursztynowe,
 • zielone,
 • miedziane

Galeria zdjęć - Toyger

Charakter toyger

Charakter:
 • inteligentny,
 • wesoły,
 • przyjazny,
 • spokojny
Potrzeba ruchu:
lubi zabawę
Poziom agresji:
niski
Toyger nie jest kotem skłonnym do agresji.
Skłonność do ucieczek:
niska
Toyger nie wydaje się skłonny do ucieczek, ale jak każdy kot może dać się ponieść instynktowi łowieckiemu. Mając kota należy zabezpieczyć okna oraz balkony.

Toyger - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Toyger jest spokojnym kotem, który ma przyjazne usposobienie.
Dla kogo się nadaje:
 • dla rodzin z dziećmi,
 • dla seniorów,
 • dla singli,
 • dla par
Toyger nadaje się dla aktywnych seniorów, rodzin z dziećmi, czy par. Ważne, by dana osoba miała dla niego czas i zapewniała mu zabawy.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Toyger to kot dobry do domu z dziećmi. Jest pieszczochem, który lubi zabawy.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Toyger nie lubi samotności, dlatego nie jest dobrym wyborem dla zapracowanych osób, których często i długo nie ma w domu.

Pielęgnacja toyger

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja rasy toyger nie jest trudna, a koty zwykle lubią wyczesywanie sierści. Konieczne jest skracanie pazurów i mycie kocich zębów.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Toyger powinien jeść wysokiej jakości pełnoporcjowe karmy gotowe lub zbilansowaną dietę domową, czy surową. Ważne, by posiłki były dopasowane do wieku, poziomu aktywności oraz stanu zdrowia kota. Kot musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Jeżeli nie wypija jej ze zwykłej miski, można rozważyć dostępne na rynku miski typu fontanny.
Podatność na choroby:
kardiomiopatia przerostowa
U kotów rasy toyger może występować anomalia w budowie klatki piersiowej. Rasa jest jednak ogólnie uznawana za zdrową.
ikona podziel się Przekaż dalej