Podstawowe informacje o khao manee

Popularne nazwy:
Khao Plort (ang.), Diamond Eye (ang.), White Cat Of Thailand And India (ang.)
Pochodzenie:
Tajlandia
Kategoria FIFe:
rasa nieuznawana przez FIFe
25 - 30 cm
2 - 4 kg
30 - 35 cm
3 - 5 kg
10 - 12 lat
lubi zabawę
Cena kociaka z hodowli:
5000 - 20000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 200 zł
Imiona dla khao manee:
Kokos, Puszek, Perła, Lila, Plusz, Paris, Mimi, Toto, Hrabia, Sushi, Nori, Migotka

Jest to bardzo rzadka rasa kota. Skąd pochodzi ten kot? Jakie jest usposobienie khao manee? Czy to o tym kocie mówi się „Diamond Eye”? Jakie wymagania ma ten kot? Czy rasa jest uznana przez organizację The International Cat Association? Ile kosztuje khao manee? Czy inne rasowe kocięta są od niego tańsze? W tym artykule poznasz odpowiedzi na powyższe pytania.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach rasowych.

Charakterystyka rasy – khao manee, khao plort

Opis, pielęgnacja, wymagania – co warto wiedzieć o tym kocie?

Ta rasa wywodzi się z Tajlandii. Istnieją zapiski sugerujące, że kot manee istniał już parę wieków temu, ale był zarezerwowany wyłącznie dla królewskich rodzin. Khao manee to „biały diament” („biały klejnot”). Kot tej rasy znany jest również jako „khao plort” oraz „Diamond Eye”. Dopiero w 1999 roku, kiedy rasa była zagrożona wyginięciem, kilku przedstawicieli khao manee zostało przewiezionych do Stanów Zjednoczonych. Obecnie istnieje mało hodowli tych kotów. „Biały diament” został uznany przez The International Cat Association (TICA) w 2015 roku.

Khao manee jest dobrze umięśniony, ale przy tym smukły, wydłużony i elegancki. Sierść tego kota jest gładka, przylegająca do ciała i krótka. Khao manee ma bardzo mało podszerstka. Dopuszczalne jest jedynie białe umaszczenie, chociaż niekiedy w rasie rodzą się koty o innym umaszczeniu, które potem krzyżuje się z białymi osobniki. Najbardziej pożądane są koty o jednym oku niebieskim, a drugim żółtym lub żółto-zielonym, ale ten kot może mieć też jednobarwne oczy (niebieskie, złociste, zielone).

Średnia długość życia khao manee to 15 lat. Ze względu na znikomą ilość podszerstka, kot ten źle znosi niskie temperatury. W rasie zdarzają się osobniki, które są częściowo lub całkowicie głuche. Khao manee może mieć także problemy ze skórą oraz cierpieć na choroby przyzębia. Pielęgnacja tego kota jest prosta. Wystarczy raz w tygodniu go wyczesywać i regularnie sprawdzać stan jego uszu, oczu, zębów. Mniej więcej co 3 tygodnie należy przycinać mu pazury.

Ten kot nie ma tendencji do tycia, ale brak ruchu i nieodpowiednia dieta mogą przyczynić się do jego nadwagi. Koty są stworzeniami mięsożernymi, więc przede wszystkim powinny jeść mięso. Istnieją na rynku gotowe karmy (tzw. bytowe, podstawowe, wysokomięsne), które mogą stanowić podstawę diety kota, ponieważ zawierają odpowiednio wysoki procent mięsa i wszystkie niezbędne suplementy. Ważne jest także to, aby takie karmy nie miały w swoim składzie zbóż i cukrów. Jeśli planujesz zakup pupila, sprawdź także ten artykuł z poradami, czym karmić kota, a czego unikać.

Jaki usposobienie ma kot khao manee?

Khao manee ma zrównoważony temperament. Lubi się bawić i w ciągu dnia potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, ale po szaleństwach lubi długo odpoczywać. Powinien być dobrym towarzyszem dla dzieci, jeśli te będą go szanowały. Chętnie uczestniczy w życiu domowym i towarzyszy człowiekowi przy różnych czynnościach.

Ten kot przywiązuje się do opiekuna, ale jego ciekawska natura może sprawić, że będzie próbował wymknąć się z domu, dlatego lepiej zabezpieczyć balkon oraz okna. Ma przyjazny charakter i dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Powinien zaakceptować nie tylko innego kota, ale także psa, chociaż raczej preferuje towarzystwo człowieka.

Jest to dość ufny kotek, który z zaciekawieniem wita nowych gości. Khao manee jest inteligentny, więc można nauczyć go różnych sztuczek (m.in. aportowania piłeczki). Jest to gadatliwy kot, więc nie jest polecany dla osób spokojnych, które cenią sobie ciszę.

Hodowla rasowych kotów – wymagania, cena

Khao manee - na co zwrócić uwagę przy wyborze kota?

Bardzo ważne jest to, aby hodowla przynależała do odpowiedniego stowarzyszenia, ponieważ wtedy hodowca jest zmuszony przestrzegać pewnych zasad, które mają na celu dobro kotów (np. kotka nie może urodzić więcej niż 3 razy w ciągu 2 lat). W naszym kraju funkcjonują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, TICA i WCF.

W ogłoszeniu powinieneś znaleźć informacje na temat sprzedawanego kociaka (wiek, charakter, badania, rodzice etc.). Kocięta nie mogą opuścić hodowli, dopóki nie skończą 12 tygodni. Duża część hodowców sprzedaje młode koty dopiero po zabiegu kastracji, więc ich pobyt w hodowli przedłuża się jeszcze o 2-4 tygodnie. Kocięta, które zostają wydane do nowego domu, muszą być co najmniej dwa razy odrobaczone, dwa razy zaszczepione i muszą mieć wszczepiony CHIP.

Każdy rasowy kot ma rodowód. Powinien być odpowiednio uzupełniony (poprawnie), a do tego kilkupokoleniowy. Musi być opatrzony właściwymi pieczątkami oraz podpisami. Zazwyczaj posiada wytłoczenia i znak wodny. Nie może być to rodowód pisany „na kolanie”.

Ile kosztuje rasowy kot khai manee?

Na ostateczną cenę wpływa kilka rzeczy. Znaczenie ma linia genów, ale także to, w jakim stopniu kociak wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Każdy kotek z miotu może być w innej cenie pomimo dobrych przodków i tytułów zdobytych przez rodziców na wystawach. Istotna jest renoma hodowli. Początkujący hodowca może sprzedać pierwszy miot nieco taniej.

Znaczenia ma płeć, wiek i przeznaczenie kota. Starsze osobniki sprzedawane są taniej, z kolei kotki do hodowli kosztują więcej od kotów „na kolanka”. Na cenę wpływa także to, czy rasa jest ogólnodostępna w kraju, ponieważ kocięta sprowadzane zza granicy będą droższe (inna stawka za kota oraz dodatkowe koszty).

Cena za rasowe kocięta w Polsce przeważnie waha się od 2000 do 4000 zł. Khao manee nie jest dostępny w naszym kraju. Hodowle tych kotów istnieją głównie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Cena za kocięta tej rasy to kwestia ok. 7000 – 11000 dolarów.

Khao manee jest trudno dostępny, ale można kupić go za granicą. Jego cena nie jest mała. Przy wyborze kota, zwróć uwagę na to, czy hodowla, w której jest kociak, przynależy do odpowiedniej organizacji felinologicznej. „Biały diament” jest bardzo przyjacielskim kotem. Lubi towarzystwo człowieka i jest dość czuły. Chętnie uczestniczy w życiu domowym i bawi się z dziećmi. Khao manee to gadatliwy kot, dlatego nie jest polecany dla osoby, która ceni sobie ciszę.

Zalety i wady khao manee

Zalety
 • inteligentny
 • łagodny
 • przyjacielski
 • lubi głaskanie
Khao manee to towarzyski pupil, który uważnie towarzyszy domownikom w ich codziennych obowiązkach.
Wady
 • nie lubi samotności
 • koszt zakupu
Khao manee to kot drogi i trudno dostępny. Koty tej rasy nie lubią samotności, dlatego nie będą dobrym wyborem dla osób zapracowanych, których często nie ma w domu.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • oczy o bystrym wyrazie,
 • średniej długości kufa,
 • średniej długości ogon,
 • średniej długości szyja,
 • wydatne kości policzkowe
Khao manee to zgrabny kot o pięknej sylwetce.
Rodzaj owłosienia:
 • krótkowłosy
 • włos gładki i przylegający
Umaszczenie:
czysto białe
Kolor oczu:
 • zielone,
 • złote,
 • niebieskie

Galeria zdjęć - Khao manee

Charakter khao manee

Charakter:
 • łagodny,
 • czuły,
 • skory do zabawy,
 • towarzyski,
 • przyjazny,
 • ciekawski
Potrzeba ruchu:
lubi zabawę
Poziom agresji:
niski
Khao manee jest przyjaźnie nastawiony do ludzi i nie jest skłonny do agresji.
Skłonność do ucieczek:
niska
Khao manee nie wydaje się skłonny do ucieczek. Posiadając kota należy zabezpieczać okna oraz balkony siatkami.

Khao manee - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Khao manee jest przyjaźnie nastawionym kotem, który lubi głaskanie i spędzanie czasu z opiekunem.
Dla kogo się nadaje:
 • dla rodzin z dziećmi,
 • dla singli,
 • dla par
Khao manee jest kotem ciekawskim i aktywnym. Lubi zabawy i potrzebuje stymulacji umysłowej. Nadaje się zatem dla osób, które poświęcą mu czas.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Khao manee uznawany jest za kota dobrego dla rodzin z dziećmi.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Khao manee nie ma problemu z zostawaniem samemu, ale po powrocie opiekuna potrzebuje jego uwagi.

Pielęgnacja khao manee

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści
Pielęgnacja khao manee nie jest trudna. Warto regularnie szczotkować sierść kota, skracać jego pazury i dbać o higienę jamy ustnej.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
W diecie kota muszą znaleźć się głównie składniki pochodzenia zwierzęcego. Koty mogą jeść dobrej jakości pełnoporcjowe karmy mokre lub suche, a także dietę domową lub surową BARF. Ważne, by właściwie bilansować samodzielnie przygotowywane posiłki i uzupełniać je o suplementy diety.
Podatność na choroby:
głuchota
Khao manee to ogólnie zdrowa rasa. Opiekun powinien pamiętać jednak o badaniach profilaktycznych.
ikona podziel się Przekaż dalej