Podstawowe informacje o amerykański curl

Popularne nazwy:
American Curl (ang.)
Pochodzenie:
Stany Zjednoczone
Kategoria FIFe:
Kategoria II
30 - 35 cm
2 - 3 kg
35 - 40 cm
3 - 5 kg
13 - 15 lat
lubi zabawę
Cena kociaka z hodowli:
3000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 200 zł
Imiona dla amerykański curl:
Szejk, Kafel, Kajko, Irys, Kaprys, Jazz, Zuzu, Berni, Krem, Sisi, Karob, Bulion

Ten kot ma charakterystycznie wywinięte uszy. Jest to stosunkowo młoda rasa kota. Jaki charakter ma amerykański curl? Ten kot jest długowłosy czy krótkowłosy? Jaka jest cena za rasowe kocięta? Ile kosztuje kot singapurski? Czy kot Ashera jest dostępny w Polsce? Czy możliwa jest płatna adopcja kota, który jest starszy? Czytaj dalej.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach kotów.

Charakterystyka rasy – amerykański curl

Opis, pielęgnacja – co warto wiedzieć o tym kocie?

W latach 80. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych u pewnej dachowej kotki ujawniła się spontaniczna mutacja, która odpowiadała za to, że kotka miała wywinięte uszy. Kiedy na świat przyszło jej potomstwo, okazało się, że dwoje kociąt również odziedziczyło ten gen. Niedługi czas później rasa została zarejestrowana, ale Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe) uznała ją dopiero w 2002 roku.

Istnieją dwie odmiany tej rasy. Amerykański curl może być krótkowłosy. Wtedy jego futerko jest miękkie, jedwabiste, krótkie, sprężyste i przylega do ciała. Może być także długowłosy. Ta odmiana ma włos średniej długości i płasko leżący, ale równie jedwabisty i miękki. Na ogonie tego kota tworzy się pióro. Obie odmiany mają bardzo mało podszerstka. Umaszczenie tego kota może być jednolite (czarne, płowe, rude, niebieskie, czekoladowe, cynamonowe, liliowe, kremowe), szylkretowe, z białym, point, pręgowane (tabby), dymne, srebrzyste i złociste.

Jest to kot średniej wielkości. Jego waga waha się od 3 do 5 kg. Amerykański curl jest dobrze umięśniony, ale nie masywny. Oczy tego kota są w miarę duże i mają kształt orzecha włoskiego. Mogą być zielone, żółte (złote), niebieskie i dwukolorowe. Amerykański curl ma uszy wywinięte od 90 do 180 stopni do tyłu, ale pożądane jest to najmocniejsze wywinięcie.

Amerykański curl nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Ten kot nie zostawia w domu dużo sierści nawet w okresie linienia. Krótkowłosy amerykański curl może być wyczesywany raz na tydzień, ale długowłosy powinien być szczotkowany raz na kilka dni lub codziennie. Jego futro nie ma tendencji do kołtunienia się. Większą uwagę należy zwrócić na uszy tego kota. Trzeba je czyścić przynajmniej raz w tygodniu, ponieważ łatwo się brudzą.

Amerykański curl - jaki jest charakter tego kota?

Ta rasa kota uchodzi za bardzo towarzyską. Amerykański curl to kot czuły, który uwielbia się przytulać i zazwyczaj nie ma nic przeciwko noszeniu na rękach czy czesaniu. Mocno przywiązuje się do opiekuna i nie lubi się z nim rozstawać. Źle znosi samotność. Jeśli często będzie zostawać sam, powinien mieć kompana do towarzystwa. Jest przyjaźnie nastawiony do innych kotów, a także psów, ale warto przy zapoznaniu zwierząt zastosować metodą socjalizacji z izolacją.

Ten kot domaga się uwagi ze strony właściciele i nie lubi być ignorowany przez zbyt długi czas, ale nie jest nadmiernie gadatliwy. Niektóre osobniki bywają natarczywe. Mimo że amerykański curl tak mocno przywiązuje się do opiekuna, jest bardzo ciekawski i może próbować wymknąć się z mieszkania. Na ogrodzie można zrobić mu wolierę, a w domu zabezpieczyć wszystkie okna i balkon.

Jest to bardzo ruchliwy kot, który w ciągu dnia potrzebuje dużo ruchu. Lubi odpoczywać w wysoko położonych miejscach np. na szafkach. Uwielbia zabawę w każdym wieku i dobrze dogaduje się z dziećmi. Ten inteligentny kot interesuje się wszystkim i bardzo chętnie uczestniczy w różnych pracach domowych. Zazwyczaj nie jest strachliwy i z zaciekawieniem wita nowych gości. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami na temat wyboru drapaka dla kota.

Legalna hodowla a pseudohodowla kotów amerykański curl – informacje, cena

Zdjęcia czy opis – na co należy zwrócić uwagę?

Hodowcy umieszczają informacje o dostępnych miotach na swoich stronach internetowych, ale jeśli nie znasz jeszcze żadnej hodowli, poszukiwania kotka możesz zacząć od przeglądania ogłoszeń na portalach ogłoszeniowych. Choć to zdjęcia przekuwają wzrok, nie warto sugerować się tylko nimi, ponieważ nie zawsze przedstawiają warunki, w jakich na co dzień żyją koty.

Najważniejszy jest opis. Kot nie może być tylko w tzw. typie rasy, ponieważ oznacza to, że rasowego przypomina, ale nim nie jest. Obowiązkowo musi mieć kilkupokoleniowy rodowód, który będzie opatrzony odpowiednimi pieczątkami, podpisami, znakiem wodnym i wytłoczeniami. Hodowla musi być zrzeszona we właściwym stowarzyszeniu. W naszym kraju obwiązuje: FIFe, TICA i WCF.

Kocięta nie mogą opuścić hodowli zbyt wcześnie. Muszą mieć skończone 12 tygodni, ale część hodowców przetrzymuje koty jeszcze dłużej (2-4 tygodnie), aby wydać je do nowego domu po zabiegu kastracji i okresie rekonwalescencji. Kocięta są 2-3 razy odrobaczone oraz 2-3 razy zaszczepione. Obowiązkowo muszą mieć wszczepiony CHIP. Wszystkie informacje powinny być zapisane w książeczce zdrowia kota.

Amerykański curl - ile kosztuje rasowy kot?

Cena za każdego kota jest ustalana indywidualnie. Znaczenie ma linia genów i tytuły rodziców, ale przede wszystkim stopień wpasowania w ramy wzorca rasy przez kociaka. Kotek, który jest wybitnie obiecujący, będzie droższy. Ważna jest renoma hodowli oraz dostępność rasy w kraju. Będzie trzeba zapłacić więcej za koty, które będą sprowadzone zza granicy.

Istotny jest wiek, płeć i przeznaczenie kotka. Płatna adopcja kota, który przez kilka lat był hodowlany, jest możliwa, ale takie dorosłe osobniki sprzedawane są rzadko. Ich cena wtedy to kwestia ok. 1000 – 1500 zł. Z kolei kotek do hodowli będzie dwa razy droższy od tego „na kolanka”.

Za kocięta rasy amerykański curl trzeba zapłacić ok. 3000 – 4000 zł. Kot singapurski kosztuje już ok. 5500 zł. Kot Ashera nie jest dostępny w Polsce. Jest to bardzo rzadka rasa kota, która została wyhodowana z krzyżówki kota domowego i kota dzikiego. Kot Ashera mało uczula i jest bardzo duży. Jego cena to kwestia ok. 70000 – 400000 zł.

Prawidłowe żywienie – co powinien jeść amerykański curl?

Wszystkie koty są mięsożerne, dlatego podstawą ich diety jest mięso, a wszelkie zboża są zbędne. Amerykański curl nie ma skłonności do nadwagi, ponieważ jest bardzo aktywny, ale dzienną porcję karmy należy dobrać, uwzględniając nie tylko jego temperament, ale także wiek i stan zdrowia.

Możesz zdecydować się na dietę BARF, ale wcześniej musisz zdobyć odpowiednią wiedzę na ten temat. Ta dieta polega na podawaniu kotu surowego mięsa i suplementów, ale wszystko musi być właściwie dobrane. Za mało lub za dużo pewnych składników odżywczych może przyczynić się do złego stanu zdrowia kota.

Inną opcją są gotowe produkty. Karmy wysokomięsne (podstawowe, bytowe) można podawać kotu codziennie, ponieważ zawierają wysoki procent mięsa i wszystkie niezbędne witaminy. Karmy filetowe nie mają wszystkich wartości odżywczych, ale mogą być podawane od czasu do czasu jako smaczny przysmak. Sucha karma nie jest polecana przez niektórych właścicieli kotów. Koty czerpią wodę prosto z pokarmu, a suchy pokarm jest mało wilgotny.

Amerykański curl to bardzo żywiołowy kot, który uwielbia się bawić przez całe swoje życie. Jest łagodny i przyjazny. Mocno przywiązuje się do właściciela i niechętnie się z nim rozstaje. Uwielbia być głaskany i często sam doprasza się o uwagę właściciele. W ciągu dnia trzeba zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i zainteresowania. Powinien być dobrym towarzyszem dla dziecka. Ten kot nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, ale warto pamiętać o tym, aby jego uszy czyścić przynajmniej raz w tygodniu.

Zalety i wady amerykański curl

Zalety
 • oddany
 • łatwa pielęgnacja
 • wesoły
 • przyjacielski
Amerykański curl jest przyjacielski i oddany rodzinie.
Wady
 • nie lubi samotności
 • wymaga dużo uwagi
Amerykański curl potrzebuje sporo zabaw i stymulacji umysłowej. Warto dbać o urozmaicanie jego środowiska i codzienności. Koty tej rasy nie lubią samotności.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • duże uszy,
 • długi ogon,
 • mała głowa
Kot o silnej budowie. Charakterystyczne są wywinięte uszy.
Rodzaj owłosienia:
 • półdługowłosy
 • z podszerstkiem,
 • włos gładki
Umaszczenie:
 • czysto białe,
 • czekoladowe,
 • rude,
 • biało-rude,
 • niebieskie
Kolor oczu:
 • zielone,
 • złote,
 • niebieskie

Galeria zdjęć - Amerykański curl

Charakter amerykański curl

Charakter:
 • łagodny,
 • inteligentny,
 • skory do zabawy,
 • wesoły,
 • przyjazny
Potrzeba ruchu:
lubi zabawę
Poziom agresji:
niski
Amerykański curl jest łagodnym pupilem.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Amerykański curl, jak każdy kot, ma instynk łowiecki i może wyjść z domu, gdy coś go zaintryguje. Należy zatem zabezpieczyć okna oraz balkon.

Amerykański curl - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Amerykański curl to wierny i przywiązany do opiekuna kot. Jest pogodny i bystry.
Dla kogo się nadaje:
 • dla rodzin z dziećmi,
 • dla seniorów,
 • dla singli,
 • dla par
Amerykański curl to kot, który przywiązuje się do swoich bliskich. Nadaje się zarówno dla seniorów, jak i singli, czy rodzin.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Amerykański curl odnajdzie się w rodzinie. Lubi zabawy i jest przyjacielski.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Amerykański curl jest przywiązany do opiekuna, ale poradzi sobie z jego wyjściami do pracy.

Pielęgnacja amerykański curl

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele
Amerykański curl wymaga wyczesywania sierści, skracania pazurów, a także dbania o czystość uszu i higienę jamy ustnej. Kotu można myć zęby, o ile zostanie z tą czynnością oswojony.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Dieta kota rasy amerykański curl może opierać się na wysokiej jakościkarmach gotowych lub posiłkach serwowanych przez opiekuna (surowych lub gotowanych). Ważne, by była dobrze zbilansowana i dobrana do potrzeb kota wynikających z wieku, aktywności oraz stanu zdrowia.
Podatność na choroby:
kardiomiopatia przerostowa
Wiele kotów z kardiomiopatią przerostową nie prezentuje żadnych objawów. Inne mogą mieć duszności, być ospałe, mieć osłabiony apetyt lub wymiotować.
ikona podziel się Przekaż dalej