Żółtoczuba papuga australijska – opis, usposobienie, tryb życia, głos

Papuga kakadu żółtoczuba – wygląd, występowanie, środowisko życia

Kakadu żółtoczuba (żółtoczuba papuga australijska) to sympatyczna, duża pierzasta pupilka, wywodząca się z Australii. W naturze spotkać można ją w północnej i wschodniej Australii, Tasmanii, Nowej Gwinei i Nowej Zelandii.

Kakadu żółtoczuba zamieszkuje przede wszystkim tereny leśne i sawanny. Papuga ta jest pospolita na kontynencie australijskim. Masowe naloty australijskich ptaków różnych gatunków (w tym kakadu) na pola uprawne stanowią niemały problem dla tamtejszych rolników, przez co w swojej ojczyźnie nie cieszą się one sympatią.

Żółtoczuba papuga australijska jest jedną z najbardziej znanych australijskich papug należących do rodziny kakadu. Oprócz niej do tej grupy należą także gatunki takie jak m.in.:

 • kakadu biała,
 • kakadu białooka,
 • kakadu różowa,
 • kakadu molucka.

Papuga kakadu żółtoczuba wyróżnia się charakterystycznym żółtym czubkiem na głowie, od którego wzięła się jej nazwa. Upierzenie na całym ciele jest białe z niewielkimi fragmentami o żółtym zabarwieniu (po spodniej stronie skrzydła, w okolicach uszu i policzków). Podobnie jak inne gatunki żółtoczuba papuga australijska ma mocny dziób i specjalne pióra pudrowe wytwarzające puder do pielęgnacji upierzenia.

Australijskie duże papugi kakadu słyną z towarzyskiej natury i rozwiniętych zdolności do współpracy. Na co dzień żerują w niewielkich grupkach. Podczas żerowania na ziemi są narażone na ataki drapieżników, dlatego pozostawiają na drzewach specjalnych ptasich strażników, patrolujących cały teren i czuwających nad bezpieczeństwem grupy ptaków. Ze względu na donośny i przenikliwy wokal ptaki tego gatunku mogą bez problemu komunikować się nawet pośród gęstych drzew. Głos tych egzotycznych ptaków jest dość charakterystyczny z uwagi na wyjątkową chrypę. Kakadu do komunikacji używają różnych odgłosów – skrzeków, wrzasków, pomruków i gwizdów.

Papuga kakadu – opinie, charakter, usposobienie, zdolności

Duża papuga kakadu z żółtym czubkiem ma opinię prawdziwego ptasiego wrażliwca. Żółtoczuba papuga australijska silnie przywiązuje się do opiekuna i potrafi obdarzyć go dużą czułością. Sama też z entuzjazmem reaguje na pieszczoty i często się ich domaga.

Kakadu ma silną potrzebę kontaktów społecznych i źle znosi samotność. Jest bardzo inteligentna i wymaga stałej stymulacji umysłowej. Ze względu na dużą ekspresyjność łatwo uczy się sztuczek. Barometrem jej emocji są ruchy czubka. Żółtoczuba papuga australijska ma również niewątpliwy talent do nauki ludzkiego słownictwa. Potrafi ponadto dostosować ruchy ciała do taktu muzycznego, co sprawia, że może być uzdolnioną pierzastą tancerką.

Żółtoczuba papuga australijska polecana jest jedynie dla doświadczonych opiekunów ptaków, którzy są w stanie bardzo zaangażować się w opiekę. Urocza biała papuga ma kruchą konstrukcję psychiczną. Jest podatna na stres i reaguje emocjonalnie na zmiany zachodzące w otoczeniu. Bardzo często przejawia zachowania problemowe – ma skłonność do autodestrukcyjnego wyrywania piór, zachowań niszczycielskich i krzyczenia w celu przyciągnięcia uwagi opiekuna.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Dla wielu opiekunów dużych ptaków egzotycznych kakadu bardzo uciążliwy jest ich przenikliwy głos. Kakadu żółtoczuba, podobnie jak konura słoneczna, uważana jest za jedną z najbardziej hałaśliwych papug. Sprawdź także ten artykuł TOP 4 najpopularniejsze papugi domowe.

Kakadu żółtoczuba – hodowla, utrzymanie, wymagania, dieta

Papugi kakadu – klatka, zabawki, żywienie, warunki

Żółtoczube ptaki australijskie, ze względu na duże rozmiary, nie najlepiej czują się na małej przestrzeni. Wymagają klatki lub woliery o wymiarach minimum: 100 cm x 100 cm x 150 cm. Ze względu na puder z piór, który łatwo roznosi się po otoczeniu, trzeba szczególnie dbać o czyszczenie ptasiej klatki lub woliery. Duże znaczenie ma też odpowiednia aranżacja mieszkanka ptaków.

W klatce kakadu powinny znaleźć się:

 • grube nieokorowane gałęzie,
 • solidne pojemniki na pokarm i wodę,
 • zabawki do niszczenia,
 • huśtawki,
 • drabinki,
 • bawełniane liny,
 • zabawki na inteligencję ze skrytkami na pokarm,
 • elementy do manipulowania dziobem i stopami (np. klocki).

Papugi kakadu na wolności żywią się przede wszystkim zbożami i nasionami roślin. Chętnie sięgają również po orzechy, owoce, korzonki, pąki, kwiaty czy owady. W hodowli ptaki najlepiej karmić mieszanką dla dużych papug lub specjalnym granulatem. Zakup podstawowej karmy dla papug to koszt 15-40 zł/kg. Codzienny jadłospis australijskich ptaków powinieneś wzbogacać różnorodnymi owocami, warzywami, zieleniną i kiełkami.

Żółtoczuba papuga australijska – cena, długość życia, zakup, rozmnażanie

Australijskie ptaki kakadu uchodzą za trudne hodowli. Ze względu na kłopoty w dobieraniu par, późny wiek uzyskiwania dojrzałości płciowej (w przypadku ptaków ręcznie karmionych nawet 10 lat) oraz agresję samców w stosunku do partnerek rozmnażanie sprawia spore problemy. Hodowla papug powinna odbywać się w dużej klatce (o długości minimum 250 cm) wyposażonej w budkę lęgową o wymiarach: 40 cm x 40 cm x 90 cm. Do rozmnażania należy dopuszczać wyłącznie zdrowe ptaki, które są w dobrej kondycji i nie wykazują problemów behawioralnych. Australijska papuga żółtoczuba znosi zwykle 2-3 jaja, które wysiadują obydwoje rodzice przez około 30 dni.

Przyjaźń z kakadu żółtoczubą to zobowiązanie na długie lata. Nie należą do rzadkości przypadki, gdy australijskie egzotyczne ptaki przeżywają swoich opiekunów. Papuga kakadu żółtoczuba żyje znacznie dłużej niż konura słoneczna czy nimfa. Jej średnia długość życia wynosi 60-70 lat. Zdarza się, że niektóre osobniki są w dobrej kondycji nawet po ukończeniu 100 lat.

Koszt zakupu papugi kakadu jest dość wysoki. Cena australijskiej papugi żółtoczubej jest zbliżona do tej, jaką mają inne duże ptaki egzotyczne. Za australijskie papugi z charakterystycznym czubkiem trzeba zapłacić 6000-7000 zł. Dla porównania zakup konury słonecznej wiąże się z kosztem 1000-1500 zł, a żako 3000 zł.

Papuga kakadu żółtoczuba to wymagająca pierzasta podopieczna. By mogła rozwinąć swój potencjał, trzeba poświecić jej sporo uwagi i dostarczyć wielu rozrywek intelektualnych. Przy odpowiedniej opiece może jednak być wyjątkową towarzyszką przez długie lata.

ikona podziel się Przekaż dalej