Najpopularniejsze małe gatunki papug do domu

Papużka falista – energiczna i kontaktowa mała papuga

Papużki faliste to bez wątpienia najpopularniejsze małe papugi domowe. Niewielkie (ok. 20 cm) australijskie ptaki po raz pierwszy pojawiły się w Europie już w 1840 r. i szybko zyskały olbrzymią popularność. W naturze ptaki tego gatunku mają ciemnozielone, prążkowane upierzenie. W hodowli można podziwiać różne rodzaje (rasy) tych ptaków – znanych jest ponad 20 odmian barwnych.

Papugi faliste uznawane są za jedne z nielicznych udomowionych papug, które genetycznie znacznie różnią się od swoich dzikich krewnych. Ptaki urzekają swoim radosnym i energicznym usposobieniem. Na co dzień rozpiera je energia. Uwielbiają się bawić i ciągle są w ruchu, dzięki czemu obserwacja ich zachowań jest świetną rozrywką. Te małe papugi domowe łatwo się oswajają, są przyjazne i kontaktowe. Nie stronią od bliskości dotykowej – zwykle lubią pieszczoty.

Nie każdy wie, że papużki faliste zaliczane są do najlepszych gadających papug. Prawdziwy rekordzista potrafił wypowiedzieć ponad 1000 słów. Małe papugi nie mają skłonności do problemów behawioralnych i nie należą do ptaków hałaśliwych.

Papużki faliste nie należą do wymagających papug domowych. Do szczęścia nie potrzebują wielkiej przestrzeni, dlatego z powodzeniem mogą mieszkać nawet w mieszkaniu w bloku. W ich klatce nie może jednak zabraknąć zabawek takich jak huśtawki, liczydła czy dzwonki. W domu można karmić je mieszanką ziaren dla małych papug z dodatkiem owoców, warzyw i zieleniny.

Niestety, papużki faliste nie są długowieczne. Zwykle żyją około 10 lat. Ceny papużek falistych nie należą do wygórowanych. Te małe ptaki można kupić już w cenie 50 zł.

Nimfa – serdeczna papuga z uroczym czubkiem

W rankingu najpopularniejszych gatunków papug domowych nie może zabraknąć nimfy. Sympatyczna, średnia (ok. 30 cm) hodowlana papuga do domu z charakterystycznym czubkiem, kolorowymi policzkami i długim ogonem – podobnie jak papużka falista – pochodzi z Australii. Do popularnych ras (odmian barwnych) należą m.in.:

  • lutino,
  • cynamonowa,
  • szek,
  • białogłowa.

Nimfy to niezwykle spokojne, łagodne, czułe i serdeczne papugi domowe. Ptaki te potrafią stworzyć ze swoim opiekunem wyjątkowo bliską relację. Zazwyczaj bardzo lubią pieszczoty. Nimfy nie mają agresywnej natury, są towarzyskie i tolerancyjne, dlatego często polecane są jako papugi domowe dla początkujących. Wokalizacja hodowlanej nimfy jest stosunkowo cicha i przyjemna dla ucha. Samce potrafią melodyjnie gwizdać i chętnie uczą się naśladowania melodii.

Nimfa, ciekawa papuga do hodowli w domu oraz zestawienie TOP 4 najpopularniejsze papugi domowe
Papuga nimfa, jedna z 4 najbardziej popularnych papug domowych do hodowli

Papugi nimfy najlepiej czują się w dużych klatkach lub wolierach wewnętrznych. Można karmić je standardową mieszanką ziaren dla średnich papug, wzbogacając dietę warzywami, owocami i zieleniną. Nimfy w dobrych warunkach żyją nawet 15-20 lat. Cena tych pięknych papug nie jest wysoka. Nimfy zwykle oferowane są w cenach 100-150 zł.

Najczęściej wybierane duże gadające papugi domowe – rodzaje

Ara ararauna – łagodna i przebojowa żółto-niebieska papuga

Wśród dużych egzotycznych papug domowych prym wiedzie ara ararauna. Zielono-żółta południowoamerykańska papuga może poszczycić się naprawdę pokaźnymi rozmiarami. Osiąga aż 85 cm. Duża popularność ary ararauny nie wynika jednak tylko z jej gigantycznych rozmiarów i kontrastującego upierzenia.

Ara ararauna ma opinię łagodnego olbrzyma. Mimo sporych rozmiarów papuga ta jest przyjaźnie nastawiona do ludzi i zwykle szybko nawiązuje z nimi bliskie relacje. Ara zwyczajna jest ciekawska, inteligentna i spostrzegawcza. Lubi być w centrum uwagi i chętnie uczy się sztuczek.

Papugi arararuny zyskały także popularność jako gadające ptaki. Należą do utalentowanych pierzastych mówców – z łatwością są w stanie przyswoić nawet kilkanaście słów i prostych zwrotów. Te duże papugi domowe potrzebują jednak do życia sporej przestrzeni. Muszą być utrzymywane w przestronnych wolierach lub w systemie bezklatkowym (na stojaku).

Ara, papuga do hodowli w domu oraz TOP 4 najpopularniejsze papugi domowe
Papuga Ara, ładna papuga do hodowli w domu z TOP 4 najbardziej popularnych papug

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Gadające papugi, dysponujące potężnym głosem, czasami sprawiają problemy, jeśli nauczą się krzyczeć o uwagę opiekuna. Kłopotliwa bywa ich tendencja do badania otoczenia dziobem – mogą spowodować znaczne szkody w domowym otoczeniu.

Papugi ary ararauny najlepiej karmić karmą dla dużych papug domowych lub granulatem. W ich diecie powinny znaleźć się też orzechy, owoce, warzywa, skiełkowane ziarno i zielenina. Hodowlana papuga ara jest ptakiem długowiecznym – może dożyć nawet 60 lat. Niestety, ceny tych dużych gadających papug są wysokie. Za arę araraunę trzeba zapłacić nawet 10 000 zł. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, co jedzą papugi.

Żako (papuga szara) – najinteligentniejsza gadająca papuga

Kiedy mowa o najpopularniejszych gadających papugach, nie sposób pominąć żako. Szaro upierzona, duża (ok. 35 cm) afrykańska papuga na pierwszy rzut oka nie prezentuje się być może zbyt oszałamiająco. W papugach żako drzemie jednak olbrzymi potencjał.

Papugi szare uznawane są za jeden z najinteligentniejszych rodzajów ptaków. Ich zdolności poznawcze porównywane są do tych, jakie wykazują kilkuletnie dzieci. Afrykańskie papugi należą też do najlepiej gadających ptaków. W przeciwieństwie do większości papug domowych są w stanie nie tylko rozwinąć potężny słownik, ale również zrozumieć znaczenie słów. Z tymi gadającymi papugami domowymi można prowadzić całkiem sensowne rozmowy.

Żako o szarych piórkach, a także TOP 4 najpopularniejsze papugi domowe
Papuga Żako w hodowli domowej oraz inne najpopularniejsze papugi w hodowli w domu

Żako, podobnie jak niektóre rasy psów czy kotów, z pewnością nie są najlepszymi zwierzętami dla wszystkich. Ze względu na wysoką podatność na stres, silne przywiązanie do ludzi i skłonność do problemów behawioralnych (fobii, wyrywania piór) ich wymaganiom potrafią sprostać tylko nieliczni. Papugi popielate potrzebują zaangażowane opiekuna, który będzie w stanie poświęcić im mnóstwo czasu. Gadającym papugom trzeba ponadto zapewnić dużą dawkę stymulacji intelektualnej.

W domu żako można karmić karmą dla dużych papug/papug afrykańskich bądź granulatem. W diecie żako powinny znaleźć się ponadto orzechy, owoce, zielenina i warzywa. Cena papug szarych waha się od około 2500 do 3500 zł. Żako w odpowiednich warunkach żyje do 60 lat.

Niezależnie od tego, czy uwielbiasz małe czy duże ptaki, wulkany energii czy pierzaste pieszczochy, w świecie papug bez problemu znajdziesz idealnego kompana dla siebie.

ikona podziel się Przekaż dalej