Dlaczego ptaki śpiewają? – najważniejsze informacje

Śpiew ptaków – podstawowa forma komunikacji

Komunikacja wokalna odgrywa kluczową rolę w życiu ptaków. Wydawanie dźwięków umożliwia im organ wokalny (synrix) zlokalizowany przy wejściu do tchawicy. Papugi dodatkowo przy wydawaniu dźwięków wykorzystują ruchy umięśnionego języka.

Ptaki wypracowały szeroki repertuar odgłosów – od prostych i głośnych sygnałów ostrzegawczych po długie i zróżnicowane pieśni godowe, przypominające utwory muzyczne. Ich wokalizacja nigdy nie jest przypadkowa – różni się w zależności od sytuacji i nastroju.

Ptaki domowe, takie jak barwnica zwyczajna, lorysa górska czy kanarek, śpiewają z różnych powodów. Najczęściej i najładniej odzywają się w sezonie godowym – by zwabić samicę czy wyznaczyć swoje terytorium. Ptasie odgłosy skierowane bezpośrednio do potencjalnych partnerek często są wyjątkowo miękkie i delikatne, niczym czułe słówka. Ptaszki śpiewają również, by wyrazić swoje emocje – ekscytację czy radość.

Nauka śpiewu u ptaków – o czym warto pamiętać?

Talent do śpiewu jest u ptaków egzotycznych łatwych w hodowli widoczny tylko u niektórych gatunków. Najpiękniej śpiewające ptaki hodowane w domu zwykle nie potrzebują specjalnej zachęty do śpiewu ani skomplikowanego treningu.

By szlifować ich talent wokalny, warto jednak umożliwiać im przysłuchiwanie się dźwiękom dochodzącym z otoczenia i słuchanie muzyki. W tym celu można np. włączać radio. Częsta ekspozycja na różnorodne dźwięki sprzyja rozwojowi zdolności wokalnych.

W przypadku domowych papug (np. barwnicy zwyczajnej, nimfy, lorysy górskiej) duże znaczenie ma natomiast kontekst socjalny. Papugi chętnie powtarzają melodie zasłyszane bezpośrednio od opiekuna i często śpiewają bezpośrednio do niego.

Najpiękniej śpiewające ptaki hodowane w domu – gatunki i wymagania

Ptaszki egzotyczne, które śpiewają najładniej

Marzysz o śpiewającym towarzyszu? Poznaj TOP 4 gatunki ptaków, które śpiewają najpiękniej i sprawdź najważniejsze informacje na ich temat.

Kanarek

Kanarki to z pewnością najpopularniejsze najpiękniej śpiewające ptaki hodowane w domu. Zdolności wokalne u tych ptaków są ściśle związane z płcią. Talent do śpiewu wykazują jedynie samce. Odgłosy wydawane przez samice są znacznie mniej zróżnicowane i intensywne – przypominają szczebiot.

Samce kanarków śpiewają głośno i melodyjnie. Ich repertuar wokalny składa się z pieśni o różnym układzie strof. Choć kanarki mają wrodzony talent do śpiewania, by ich śpiew mógł się w pełni rozwinąć, potrzebują odpowiedniego nauczyciela. Kanarki uczą się śpiewu od swoich ojców lub innych samców na wczesnym etapie życia – już w piątym tygodniu. Ich podstawowa pieśń przypomina utwór, który usłyszały od swojego nauczyciela. Z czasem te zdolne ptaki egzotyczne łatwe w hodowli doskonalą swoje pieśni.

Pieśń kanarków pozostaje stabilna w danym roku. Po okresie godowym i pierzeniu ptaki jednak zmieniają swój repertuar. Głos kanarków może różnić się w zależności od rasy – każda z nich ma swój specyficzny śpiew. Niektóre śpiewają bardziej metalicznie, inne wyśpiewują miękkie nuty. Hodowla kanarków zwykle nie przysparza większych trudności. Ptaki te nie mają dużych wymagań. Cena tych małych ptaszków wynosi 50-100 zł.

Polecane produkty

Słowik chiński z żółto-szarym upierzeniem, a także TOP 4 najpiękniej śpiewające ptaki w hodowli domowej
Słowik chiński, a także inne z TOP 4 najpiękniej śpiewających ptaków na świecie

Słowik chiński

Wśród ptaków egzotycznych łatwych w hodowli, które śpiewają najładniej, nie może zabraknąć słowików chińskich. Te małe ptaszki (14-15 cm) odzywają się chętnie i głośno. Śpiewają wyjątkowo piękne, delikatne i długie pieśni – z nutką nostalgii – składające się z wielu sylab. Słowiki chińskie są niezwykle towarzyskie, dlatego w hodowli powinny być utrzymywane w grupach. Według informacji hodowców, ze względu na zamiłowanie do ruchu ptaszki te najlepiej czują się na większej przestrzeni. Wymagania żywieniowe tych owadożernych ptaków są specyficzne – potrzebują pokarmu jajecznego, świeżych owoców, warzyw i specjalnej karmy dla miękkojadów. Cena słowika chińskiego wynosi około 800-1000 zł. Sprawdź także ten artykuł o TOP 10 gatunków ptaków hodowanych w Polsce.

Szczygieł syberyjski na gałęzi, a także TOP 4 najpiękniej śpiewające ptaki hodowlane
Szczygieł syberyjski oraz inne z 4 najpiękniej śpiewających ptaków na świecie

Szczygieł syberyjski

Szczygły syberyjskie to kolejni wirtuozi wśród ptasich śpiewaków. Małe ptaki (12 cm) z rodziny łuszczakowatych, o charakterystycznym kolorowym upierzeniu, słyną z delikatnego i melodyjnego śpiewu przypominającego świergot. Podobnie jak w przypadku większości ptaków egzotycznych łatwych w hodowli zdolności wokalne u tych ptaszków to domena samców. Hodowla szczygłów syberyjskich nie jest jeszcze szczególnie popularna, jednak z roku na rok, ze względu na ich ładny śpiew, zainteresowanie tymi ptaszkami wrasta. Cena szczygła syberyjskiego wynosi około 500 zł.

Papugi o najpiękniejszym śpiewie

Papuga amazonka

Amazonki z pewności można uznać za papugi, które śpiewają najładniej. Uwagę zwraca ich głośny i mocny głos, który umożliwia im śpiewanie arii operowych. Papugi amazonki są bardzo wyczulone na dźwięki dochodzące z otoczenia i chętnie je naśladują. Ptaki te potrafią jednak nie tylko precyzyjnie śpiewać to, co usłyszały, ale również komponują swoje własne pieśni. Są przy tym niezwykle kreatywne, dzięki czemu ich repertuar wokalny może być bardzo różnorodny. Dodatkowo papugi amazonki mają niezwykły talent do nauki ludzkiego słownictwa. Do ptaków najpiękniej śpiewających hodowanych w domu należą m.in. amazonka niebieskoczelna, amazonka żółtoszyja i amazonka żółtogardła. Amazonki można nabyć w cenie 2500-3000 zł.

Papuga amazonka o zielonych piórkach, a także TOP 4 najpiękniej śpiewajace ptaki, które hoduje się w domu
Papuga Amazonka oraz zestawienie TOP 4 najpiekniej śpiewających ptaków na świecie

Inne domowe ptaki egzotyczne łatwe w hodowli znane z pięknego głosu to m.in.:

  • nimfa,
  • lorysa górska,
  • barwnica zwyczajna,
  • aleksandretta obrożna.

Jeśli uwielbiasz ptasią muzykę, najpiękniej śpiewające ptaki hodowane w domu z pewnością umilą Ci czas, urządzając wspaniale koncerty.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny