Wybór imienia dla papugi – o czym warto pamiętać?

Imię stanowi ważny element tożsamości nie tylko ludzkiej, ale również zwierzęcej. Wybór imienia dla papugi to jedna z kluczowych decyzji, jaką musi podjąć każdy nowy opiekun zwierzaka.

Odpowiednio dobrane imię podkreśla wyjątkowość domowego pupila. Imiona dla papug znacząco ułatwiają komunikację z ptasimi podopiecznymi. Dla ptaków bazujących na komunikacji wokalnej mają szczególne znaczenie.

Z ptasimi imionami warto jednak postępować ostrożnie. Czasami to, co miało być żartem, działa jak samosprawdzająca się przepowiednia. Lepiej więc uważać z nadawaniem spokojnym i cichym ptakom do domu imion typu „Krzykacz” czy „Monster”.

Imiona dla papug – jak nazwać pierzastego pupila?

Dobre imiona dla papug powinny być:

  • krótkie – papugi najszybciej wyłapują jedno- lub dwusylabowe słowa.
  • łatwe do zapamiętania – lepiej zrezygnować z nadawania samiczkom i samcom trudnych imion. Domownicy mogą je przekręcać, co wprowadzi spory zamęt do życia papug.
  • dźwięczne – jeśli wybierzesz melodyjne imię dla papugi, jest duża szansa, że Twoja podopieczna szybko je zapamięta.
  • dopasowane do papugi – imiona dla papug należy dopasować do ich cech. Ciche ptaki do domu nie powinny raczej nosić imion takich jak „Gaduła” czy „Śpiewak”.

Do najchętniej wybieranych imion dla samiczek i samców papug należą te związane z wyglądem zewnętrznym i cechami charakteru. Dużą popularnością cieszą się ponadto imiona inspirowane postaciami z bajek i filmów czy produktami żywnościowymi. Oprócz tego zawsze na topie są uniwersalne ludzkie imiona.

TOP 10 najlepszych imion dla papug

Jeśli masz dylemat, jak nazwać swoją papugę, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Poznaj najlepsze imiona dla papug – oto spis TOP 10.

1. Alex

Z pewnością słyszałeś historię Alexa – genialnego samca papugi żako, który zadziwił naukowców i zawstydził wszystkie mądre psiaki. Co ciekawe krótkie imię tego ptaka nie było wcale inspirowane zdrobnieniem imienia Aleksander. To akronim nazwy badania: „Avian Learning Experience”. Jeśli więc podejrzewasz, że w Twojej papudze drzemie podobny potencjał intelektualny, nazwij go imieniem najsłynniejszego ptasiego geniusza.

2. Einstein

Twój ptasi ulubieniec ma coś z prawdziwego geniusza? Einstein to niezawodne imię dla samca, który wyróżnia się ponadprzeciętną inteligencją, chęcią do nauki i dociekliwością w rozwiązywaniu zagadek oraz badaniu otoczenia.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

3. Charlie

Zastanawiasz się, jakie imiona dla papug niezmiennie cieszą się popularnością? Charlie to jedno z najbardziej znanych krótkich i fajnych ptasich imion. Doskonale pasuje do rezolutnych papużek falistych, ciekawskich nimf, ekspresyjnych kakadu i żywiołowych ar.

4. Czaruś

Jesteś opiekunem papugi, której nie można odmówić wrodzonego uroku? Twój pierzasty podopieczny wszędzie, gdzie się pojawi, roztacza swój czar? Taki samiec to z pewnością typowy Czaruś.

5. Śpiewak

Twój pierzasty podopieczny urządza wspaniałe koncerty? Jest prawdziwym muzycznym wirtuozem? Śpiewak to fajne polskie imię dla samców papug, które wyróżniają się muzycznym talentem. Jeśli więc masz ciche ptaki w domu, lepiej szukaj wśród innych imion dla papug.

6. Gwiazdor (Gwiazda)

Chcesz, by Twój podopieczny nosił fajne polskie imię? Gwiazdor (lub w wersji dla ptasiej dziewczynki Gwiazda) to idealna propozycja dla wszystkich papug, które lubią być w centrum uwagi, a na każdą okazję mają przygotowany specjalny repertuar swoich popisów. Sprawdź także ten artykuł TOP 4 najpopularniejsze papugi domowe.

7. Piękna

Szukasz polskiego imienia dla samiczki, które najlepiej odda jej niesamowitą urodę? Piękna to niezawodne imię, jakie można nadać pierzastej dziewczynce. Jeśli nie możesz napatrzyć się na kolorowo upierzoną ptasią samiczkę, skorzystaj z tej propozycji.

8. Elsa

W spisie najlepszych imion dla papug nie może zabraknąć Elsy. Swoją popularność to krótkie imię zawdzięcza słynnej bohaterce filmu animowanego. Elsa jako imię dla ptasiej dziewczynki sprawdzi się więc świetnie, jeśli chcesz wprowadzić do swojego wspólnego życia z papugą odrobinę magii.

9. Lola

Interesują Cię modne i fajne imiona dla papug samiczek? Lola to jedno z nich. Zdrobnienie od hiszpańskiego imienia Dolores, lub polskiego Karolina, jest proste i dźwięczne. Idealnie pasuje zarówno dla mniejszej (np. papużki falistej, nimfy), jak i większej (np. amazonki, ary) samiczki.

10. Tuptuś

Twój pierzasty przyjaciel nie potrafi usiedzieć w miejscu ani przez chwilę? Jesteś właścicielem papużki falistej lub nimfy, którą rozpiera energia? Tuptuś to idealne imię dla energicznej i żywiołowej papugi.

Spis TOP 10 obejmuje jedynie kilka propozycji imion dla papug. Gizmo, Felix, Mela, Rambo, Nela czy Wanda – pomysłów na fajne ptasie imiona jest bez liku.

ikona podziel się Przekaż dalej