Gatunki ptaków, które hoduje się w Polsce – zdjęcia i opisy

1. Kanarek

Jest to jeden z najbardziej znanych ptaków, które hoduje się w polskich domach. Kanarki spotykane w Polsce są różne, jednak najczęściej widuje się u nas rodzaje kanarków:

  • śpiewających – np. kanarki flandryjskie lub harceńskie. Te ptaszki najszybciej uczą się śpiewać – a już zwłaszcza harceńskie kanarki.
  • kształtny – w naszym kraju nie cieszy się tak dużą popularnością, jak harceński. Jednak, niektórzy hodują go ze względu na specyficzne pióra. Istnieje ok. 26 odmian kanarka kształtnego.
  • barwny – polskie odmiany najczęściej są żółte, zielone, czerwone oraz izabelowate. Żyjące na świecie kanarki dzielą się zaś na ponad 100 odmian barwnych.

2. Nimfa białogłowa

To coraz częściej spotykana papuga w polskich domach. Nimfa białogłowa pochodzi z Niemiec i pochodzi od papug niebieskich, które w naturze są zielone. Samica posiada wzór na spodzie ogona, samiec nie. Dlatego nie powinno się mieć większego problemu z wyborem papug.

Nimfa białogłowa na ręce, a także inne ciekawe gatunki ptaków występujących w Polsce
Gatunki ptaków w Polsce krok po kroku, czyli ptaki występujące w naszym kraju

Odmiany nimf białogłowych można łączyć z innymi papugami, by powstawały kolejne podgatunki. I tak, zestawiając białogłową nimfę z papugą lutino, można wyhodować papugę albinoskę – czyli całkowicie białą. Sprawdź także ten artykuł na temat nimfy białogłowej.

3. Papużki faliste

Są to popularne gatunki ptaków, hodowane w Polsce. Naturalnym środowiskiem papug falistych jest Australia, a liczebność ich jest ogromna. Faliste papugi są to ptaszki żyjące ok. 13 lat. Co ciekawe, jest ich ok. 330 gatunków – 7 podrodzin i 71 rodzajów.

Papużka falista w dużej klatce, a także inne ciekawe gatunki ptaków występujących w Polsce
Jakie są ciekawe gatunki ptaków w Polsce, czyli jakie ptaki warto znać

Papużki faliste posiadają mocny dziób i cztery palce, a także dość krótkie kończyny tylne. Ich pazurki są bardzo ostre, jednak charakter łagodny.

4. Papuga żako

Jest to mówiąca papuga, będąca marzeniem niejednej osoby uwielbiającej ptaki. Są to niezwykle inteligentne papugi, które wymagają poświęcania im odpowiednio dużej ilości czasu. Właśnie dlatego, zaleca się zainwestowanie w zabawki dla papug, które pomogą im zabić nudę i będą kreatywnie pobudzać żako.

Papuga żako na tle zieleni, a także inne ciekawe gatunki ptaków występujących w Polsce
Ptatki występujące w Polsce, czyli gatunki ptaków w naszym kraju warte poznania

Polecane produkty i akcesoria dla papug

Te gatunki ptaków słyną z umiejętności naśladowania głosu ludzkiego. A więc, ten niepozorny szary ptak, okazuje się świetnym towarzyszem człowieka. Nie tylko można popatrzeć na papugę i pobawić się z nią, ale nawet… porozmawiać!

5. Papużki nierozłączki

Papugi te są jednymi z najbardziej lubianych i najczęściej hodowanych ptaków w Polsce. Papużki nierozłączki należą do papug występujących naturalnie w Afryce. Hodując je należy pamiętać, że papugi wydają z siebie bardzo piskliwe i ostre dźwięki – z okazji… każdej sytuacji. Donośny głos to ich znak charakterystyczny.

Papużki nierozłączki na gałęzi w klatce, a także inne ciekawe gatunki ptaków występujących w Polsce
Gatunki ptaków w Polsce krok po kroku, czyli ptaki występujące w naszym kraju

Nie zapominaj również o tym, że czerwonoczelne nierozłączki mogą zachowywać się agresywnie wobec innych ptaków. Lepiej więc nie umieszczać ich z większymi ptakami – będą je drażnić. Małe też nie będą z nimi bezpieczne, bo mogą przez nierozłączki zostać zadziobane. Warto sprawdzić zdjęcia papug i pamiętać o ich bojowym charakterze.

Gatunki ptaków hodowanych w Polsce – wszystkie nazwy

6. Mewki japońskie

Niektórzy uważają je za ptaki leśne, ponieważ należą do rzędu wróblowatych. Jednak, nie są to typowo leśne ptaki, a udomowione formy mniszki białorzytnej (ptaka z rodziny astryldowatych). Mewki japońskie nie są trudne w hodowli, ponieważ nie wykazują wrażliwości na zmianę warunków atmosferycznych. Mogą przebywać razem z innymi, małymi ptaszkami.

Mewka japońska na tle liści, a także inne ciekawe gatunki ptaków występujących w Polsce
Ptatki występujące w Polsce, czyli gatunki ptaków w naszym kraju warte poznania

Należy pamiętać, że mewka japońska lubi kąpiele, korzystając z nich podczas wymiany wody. Lubi tez nocować w budce lęgowej. Jeżeli decydujesz się na hodowlę mewki japońskiej, wysyp jej piasek z dodatkiem skorupek kurzych jaj oraz ptasiego wapna.

7. Gwarek

Korzenie ptaka nie są polskie, a azjatyckie. Gwarek zamieszkuje w naturalnym środowisku południową Azję. W naszym kraju, najbardziej popularny jest gwarek czczony – z dużym dziobem o pomarańczowym kolorze. Gwarki dożywają średnio ok. 8 lat.

Ptak gwarek na tle zieleni, a także inne ciekawe gatunki ptaków występujących w Polsce
Popularne gatunki ptaków występujących w Polsce, czyli ciekawe ptaki hodowlane

Jeżeli kochasz ptaki, jednak nie masz wystarczająco dużo czasu dla nich, warto będzie postawić na tę odmianę. W przeciwieństwie do papug wymagających poświęcenia im szczególnej uwagi, gwarki nie potrzebują tak dużego i częstego towarzystwa człowieka. Możesz jednak w ich klatce umieścić zabawki dla papug, by się nie nudziły.

8. Gołąb grzywacz

Grzywacz występuje pod dosłownie każdą postacią upierzenia, jednak wyróżnia się na tle innych gołębi – głównie tym, że ma widoczne białe piórka na zgięciu skrzydełek. Grzywacz jest też cięższy i większy od zwykłego gołębia.

Gołąb grzywacz na łonie natury, a także inne ciekawe gatunki ptaków występujących w Polsce
Jakie są ciekawe gatunki ptaków w Polsce, czyli jakie ptaki warto znać

Warto pamiętać, że gołębie grzywacze mają osobliwe zwyczaje lęgowe – do składania jaj są gotowe w każdej chwili. Jednak, są też szybkie w porzucaniu swoich gniazd, gdy załamie się pogoda.

9. Papuga ara

To również jeden z częściej hodowanych ptaków w naszym kraju. Papuga ara znana jest z wielobarwnego upierzenia. Kiedy się zdenerwuje albo podnieci, stroszy je. Papuga ara posiada również masywny dziób o czarnym kolorze, a jej średnia długość życia to ok. 80 lat. Papuga występuje w Ameryce Południowej, zamieszkując lasy tropikalne.

Papuga ara na gałęzi na białym tle, a także inne ciekawe gatunki ptaków występujących w Polsce
Gatunki ptaków w Polsce krok po kroku, czyli ptaki występujące w naszym kraju

Papuga ara wydaje z siebie charakterystyczne krzyki podczas lotu. Właśnie dzięki nim papuga ara może utrzymywać stałą łączność między swoimi przedstawicielami. Trzeba tylko pamiętać, że papuga ta jest z natury nieufna i bardzo ostrożna. Dlatego, wymaga odpowiedniej socjalizacji i poświęcenia im mnóstwa czasu.

10. Zeberka zwyczajna

Listę ptaków hodowlanych w Polsce zamyka u nas zeberka zwyczajna. Jest to jeden z ptaków, które Polacy chętnie trzymają w domach. Ptaki są towarzyskie i radosne oczywiście, gdy poświęci im się wystarczająco dużo czasu. Pochodzą z Australii.

Zeberka zwyczajna na tle zieleni, a także inne ciekawe gatunki ptaków występujących w Polsce
Popularne gatunki ptaków występujących w Polsce, czyli ciekawe ptaki hodowlane

Hodowane w domu zeberki zwyczajne mogą dożyć nawet do kilkunastu lat. Wymagana jest jednak odpowiednia pielęgnacja zeberek, a także hodowanie ich w parach – towarzystwo znacznie polepszy zdrowie i samopoczucie zeberek, bo gatunek ten należy do stadnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny