Papuga rudosterka zielonolica – pochodzenie, wygląd, charakter

Rudosterka zielonolica – tryb życia, występowanie, opis

Rudosterka zielonolica (Pyrrhura molinae) to mała (26 cm) przedstawicielka papug południowoamerykańskich, zaliczana do grupy konur. W naturze spotykana jest na terenie Paragwaju, Boliwii, Argentyny i Brazylii. Zamieszkuje głównie gęste lasy (galeriowe, wtórne, subtropikalne) i inne tereny zadrzewione. Widywana jest na terenach położonych na wysokości nawet 2600 m n.p.m.

Rudosterki zielonolice zwykle trzymają się w koronach drzew, w niewielkich grupkach – złożonych z 10-20 osobników. Dobrane pary nie szczędzą sobie czułości – swoje uczucia wyrażają, dotykając się głowami lub dziobami.

Choć rudosterki nie należą do najbarwniejszych papug, na tle naszych rodzimych gatunków ptaków zimujących w Polsce i tak prezentują się dość interesująco. W upierzeniu rudosterki zielonolicej dominuje kolor ciemnozielony. Charakterystyczną cechą tej małej papugi są zielone policzki, od których wzięła się jej nazwa. Rudosterka zielonolica ma brązowo-szaro-czarną głowę, bordowy ogon i niebieskie pióra skrzydeł. Na brzuchu widoczny jest czerwony nalot. Uwagę przykuwają też białe pierścienie wokół brązowych oczu papugi. Odmiany hodowlane (np. żółtobrzucha) mogą jednak znacznie różnić się od formy dzikiej. U rudosterek zielonolicych nie występuje dymorfizm płciowy – aby określić płeć ptaków, konieczne jest wykonanie badań genetycznych.

Z wyglądu papugi Pyrrhura molinae przypominają blisko z nimi spokrewnione rudosterki kasztanowobrzuche (Pyrrhura frontalis) . Różnice między tymi papugami są bardzo subtelne i widoczne jedynie dla doświadczonych hodowców.

W hodowli dostępnych jest wiele odmian barwnych rudosterek. Do najpopularniejszych z nich należą;

  • żółtobrzucha,
  • turkusowa,
  • opalinowa.

Charakter i usposobienie rudosterki zielonololicej

Choć rudosterki zielonolice na pierwszy rzut oka wyglądają niepozornie, w tych małych papugach drzemie olbrzymi temperament. Papuga rudosterka zielonolica pod względem usposobienia przypomina inne konury (np. konurę słoneczną). Na co dzień jest wesoła, energiczna i psotna.

Rudosterka zielonolica (Pyrrhura molinae) uważana jest za wybornego pierzastego komika. Cechuje ją duża ekspresja w wyrażaniu emocji i rozwinięta mowa ciała. Papuga ta ma swój własny repertuar akrobatycznych popisów, na które składają się m.in.: leżenie na plecach, zwisanie głową do dołu. Papuga rudosterka chętnie uczy się również innych sztuczek. Podobnie jak konura słoneczna nie należy za to do wybitnych mówców. Niektóre osobniki można nauczyć powtarzania pojedynczych słów.

Papuga rudosterka zawsze ma ochotę na zabawę. Z natury jest ciekawska, dlatego wszelkie nowości budzą jej wzmożone zainteresowanie. Nie jest tak hałaśliwa jak inne konury, jednak jej wokalizacja i tak może być przez niektórych uważana za uciążliwą.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Rudosterki zielonolice to wyjątkowo czułe i towarzyskie papugi, które uwielbiają pieszczoty. Choć są postrzegane jako ptaki egzotyczne łatwe w hodowli, wymagają dużego zainteresowania ze strony opiekuna – w innym wypadku czują się nieszczęśliwe.

Pyrrhura molinae nie ma dużych skłonności do zachowań problemowych. Niektóre ptaki tego gatunku przejawiają jednak zachowania agresywne, połączone z dziobaniem – zwłaszcza w okresie dojrzewania i lęgów. U ptaków pozbawionych stymulacji umysłowej i regularnych kontaktów socjalnych zdarzają się zachowania autodestrukcyjne (wyrywanie piór) i krzyczenie w celu zwrócenia na siebie uwagi. Rudosterki nie zawsze dobrze dogadują się z innymi gatunkami, dlatego nie są polecane do utrzymywania w wolierach wielogatunkowych. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, co jedzą papugi.

Rudosterka zielonolica – hodowla, wymagania, cena

Papuga rudosterka – klatka, zabawki, żywienie

Ze względu na niewielkie rozmiary rudosterka zielonolica nie potrzebuje do życia ogromnej przestrzeni. Minimalne wymiary klatki dla tej konury to około: 50 cm x 50 cm x 75 cm. Warto jednak pamiętać, że ze względu na zamiłowanie do aktywności, papuga ta dużo lepiej będzie czuła się w większym lokum.

W klatce rudosterki zielonolicej nie powinno zabraknąć akcesoriów do ćwiczeń: drabinek, huśtawek i linek. Konura ucieszy się także z zabawek i gałązek do obdziobywania i niszczenia. Zielonej papudze dużą frajdę sprawią ponadto regularne kąpiele. Rudosterka zielonolica nie znosi nudy, dlatego warto zadbać o regularną wymianę jej zabawek na nowe.

Rudosterki zielonolice to ptaki bardzo elastyczne pod względem żywieniowym. W naturze, podobnie jak popularne ptaki zimujące w Polsce, spożywają szeroki zakres pokarmów. W ich diecie znajdują się różnorodne nasiona, orzechy, owoce, kwiaty i nektar. Rudosterki chętnie zjadają zwłaszcza mięsiste egzotyczne owoce, takie jak: figi, pomarańcze, papaje, mango. W hodowli rudosterkę zielonolicą można karmić standardową mieszanką dla średnich papug. W żywieniu tej papugi dobrze sprawdzą się też pokarmy owocowe. Dodatkowo warto uzupełniać jej menu świeżymi, naturalnymi przysmakami: owocami, warzywami, kiełkami i zieleniną.

Rozmnażanie i zakup rudosterki

Papuga rudosterka zielonolica (Pyrrhura molinae) zaliczana jest do ptaków egzotycznych łatwych w hodowli. Ptaki tego gatunku z reguły dobrze rozmnażają się w niewoli. Rudosterki są także wyjątkowo troskliwymi pierzastymi rodzicami. W opiekę nad jajami i pisklakami angażują się obydwoje rodzice.

Papugi rudosterki zielonolice, podobnie jak pospolite ptaki zimujące w Polsce (np. sikorki), w naturze gniazdują w dziuplach. Hodowla tych ptaków może natomiast odbywać się w standardowych drewnianych budkach lęgowych o wymiarach około: 30 cm x 30 cm x 45 cm i otworze wlotowym o średnicy 8 cm. Samica znosi od 3 do 6 jaj. Okres inkubacji trwa najczęściej 22-24 dni. Młode ptaki uzyskują dojrzałość płciową w wieku 2 lat. Rudosterki zielonolice w dobrych warunkach w niewoli mogą dożyć do 25-30 lat.

Papuga rudosterka zielonolica zazwyczaj osiąga podobną cenę jak inne konury. Cena najpopularniejszych odmian barwnych tej papugi (np. żółtobrzuchej) mieści się w zakresie 400-600 zł. Dla porównania konura słoneczna kosztuje zwykle około 1000 zł.

Rudosterki zielonolice to sympatyczne ptaki egzotyczne łatwe w hodowli, które mogą być utrzymywane nawet w niewielkich mieszkaniach. Choć te zielone papugi są świetnymi domowymi kompanami, warto pamiętać, że oczekują od swojego opiekuna dużego zaangażowania. Za czułą opiekę potrafią jednak się wspaniale odwdzięczyć – umilając czas komicznymi popisami.

ikona podziel się Przekaż dalej