Rozella królewska – pochodzenie, wygląd, tryb życia

Papuga rozella – występowanie, wygląd, rozpoznawanie płci

Rozella królewska (Platycercus elegans) to jedna z najpiękniejszych papug australijskich. W hodowli często nazywana jest penantą. Czerwono-niebieska papuga w naturze zamieszkuje południowo-wschodnią i wschodnią Australię. Została wprowadzona także do Nowej Zelandii i na wyspę Norfolk.

Naturalnym środowiskiem życia rozelli królewskich są duże, zwarte lasy deszczowe, przybrzeżne i górskie, chociaż ptaki te spotykane są również w parkach, na przedmieściach i w okolicach zbiorników wodnych. Papugi często odwiedzają lokalne plantacje, przez co uznawane są za szkodniki.

Rozelle unikają obszarów pozbawionych drzew. Prowadzą osiadły tryb życia. Zazwyczaj trzymają się w parach lub grupkach złożonych z kilku osobników, ale młode ptaki często tworzą większe stada. Rozelle królewskie często żerują wspólnie z innymi gatunkami. Noce spędzają na wysokich drzewach. Papugi te nie są zagrożone wyginięcie – ich status według IUCN określany jest jako LC.

Rozella królewska to papuga, która przykuwa uwagę swoim barwnym, czerwono-niebieskim upierzeniem. Intensywnie niebieskie pióra pięknie kontrastują z żywą czerwienią. Kolor niebieski u rozelli obejmuje policzki, skrzydła i sterówki. Środkowe pióra ogona są niebieskie, a zewnętrzne błękitne. Pióra na grzbiecie są czarne z czerwonym obrzeżem, a lotki czarne z niebieskimi obrzeżami. Rozelle królewskie osiągają około 36 cm wielkości.

Jak rozpoznać płeć ptaków? Samica i samiec różnią się tylko nieznacznie. Samiec jest nieco większy od samicy, ma też większą głowę. Jeśli chcesz rozpoznać płeć ptaków, powinieneś spojrzeć również na dziób. U samicy jest on nieco węższy u nasady.

W hodowli uzyskano kilka odmian barwnych, spośród których najpopularniejsze to:

  • niebieska,
  • cynamonowa,
  • żółta,
  • biała,
  • szek.

Rozella królewska – zachowanie, charakter, głos

Czerwona papuga rozella królewska to urocza pierzasta towarzyszka, obdarzona dużym temperamentem. Jest z natury ciekawska, spostrzegawcza i inteligentna. Chętnie bada nowe obiekty. Jest figlarna i psotna. Rozella królewska ma jednak zadziorny charakter. Częstym problemem u niej są zachowania agresywne.

Czerwono-niebieska papuga Platycercus elegans posługuje się głośnym, wysokotonowym gwizdem. Potrafi wydawać też przeszywające okrzyki w chwilach zaniepokojenia. Jej wokalizacja jest uznawana za melodyjną, choć hałaśliwość papugi może być postrzegana przez niektórych jako uciążliwa. Papuga rozella królewska nie jest jednak utalentowanym mówcą i nie wykazuje specjalnych zdolności dźwiękonaśladowczych. Nie należy oczekiwać, że będzie taką gadułą jak ara ararauna. Czasami może nauczyć się kilku prostych słów. Z powodu swojej naturalnej wokalizacji ma jednak talent do gwizdania melodii.

Rozelle królewskie lubią latać. Nie są jednak tak wybornymi lotnikami jak choćby rozelle białolice. Zwykle latają nisko nad ziemią.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Oswajanie czerwonej papugi rozelli jest trudne. Podobnie jak inne rozelle jest ona niezależna i raczej nie tworzy z człowiekiem zażyłych relacji. Rozella królewska unika pieszczot. By mogła cieszyć się z towarzystwa człowieka, potrzebuje odpowiedniej socjalizacji i regularnych interakcji. Pozbawiona częstych okazji do obcowania z człowiekiem, może stać się dzika, nerwowa i nieufna. Oswojona lubi jednak siedzieć na ramieniu opiekuna lub towarzyszyć mu podczas posiłków i wypoczynku. Papuga ta nie jest polecana dla dzieci. W dobrych warunkach rozella dożywa 15-20 lat.

Rozelle królewskie – utrzymanie, klatka, rozmnażanie, cena

Papugi rozelle królewskie – wymagania, żywienie

Rozelle królewskie (Platycercus elegans) to typowe ptaki wolierowe. Papugi te, ze względu na zamiłowanie do lotu, najlepiej czują się na większej przestrzeni. Są odporne na niskie temperatury, dlatego mogą bez przeszkód przebywać na zewnątrz przez cały rok. Muszą jednak dysponować osłoniętym schronienie, w którym będą mogły ukryć się w przypadku silnych mrozów lub wiatrów. Rozelle, mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, potrzebują podobnej przestrzeni do życia jak ara ararauna. Należy utrzymywać je w wolierze o długości minimum 1,5 m. Woliera powinna być solidna – ptaki mogą niszczyć drewniane elementy.

Ulubionym zajęciem papugi rozelli są kąpiele. Ptaki te zażywają ich znacznie częściej niż inne papugi. Latem kąpią się nawet kilka razy w ciągu dnia. Nie rezygnują z kąpieli także zimą. W ich wolierze koniecznie musi się znaleźć duże naczynie do kąpieli. Nie powinno też w niej zabraknąć gałęzi do obdziobywania. Warto regularnie dostarczać papugom nowe zabawki – rozbudzą ich ciekawość i dostarczą stymulacji. Rozelle lubią chodzić po ziemi, dlatego należy szczególnie dbać o czystość podłoża w ich wolierze.

Rozella królewska cała czerwona z niebieskimi piórami, a także opis gatunku, cena i rozmnażanie
Piękna papuga rozella królewska o czerwonych piórkach, a także jej opis i hodowla w domu

Papugi rozelle żerują na ziemi, drzewach i krzewach. Spożywają nasiona, owoce, nektar, pąki kwiatów, korzonki i bulwy roślin. Chętnie żywią się również owadami, zwłaszcza mszycami, termitami, muchami, chrząszczami. Uwielbiają nasiona akacji i eukaliptusów oraz owoce z sadów: gruszki, śliwki, jabłka. W warunkach domowych rozelle królewskie najlepiej karmić uniwersalną karmą dla średnich papug zawierającą m.in. proso, kanar, owies, pszenicę, słonecznik. Dietę papug należy wzbogacać zieleniną, owocami, warzywami, skiełkowanym ziarnem. Doskonałym przysmakiem dla rozelli będą też owady karmowe (np. larwy mącznika). A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat papugi popielatej?

Rozelle królewskie – rozmnażanie, cena, hodowla

Rozelle gniazdują w dziuplach i zagłębieniach drzew. Często nie zmieniają miejsca gniazdowania przez lata. Ptaki są gotowe do rozmnażania w wieku 2-3 lat.

Hodowla rozelli królewskich uchodzi za problematyczną. Kłopoty dotyczą zarówno doboru samca i samicy, jak i porzucania jaj lub piskląt przez rodziców. Budka lęgowa dla rozelli powinna mieć wymiary około 30 cm x 30 cm x 50 cm i otwór wlotowy o średnicy 9 cm. W czasie rozmnażania rozelle królewskie potrzebują spokoju. Należy odseparować je od innych ptaków i niepotrzebnie nie niepokoić.

Samica znosi zwykle 4-5 jajek, które wysiaduje bez pomocy samca przez 21 dni. Młode wychodzą z gniazda po upływie 29-34 dni, a później są dokarmiane przez rodziców jeszcze przez 3-4 tygodnie. Co ciekawe młode ptaki mogą być czerwone, zielone lub czerwono-zielone. Powszechnie uważa się, że u dobrze odkarmionych ptaków upierzenie jest zielone. Ptaki zyskują dojrzały wygląd po 12-15 miesiącach.

Jak cena rozelli plasuje się na tle ceny papugi ary lub innych papug? Australijska czerwona papuga nie należy do najtańszych ptaków. Jej cena jest jednak znacznie niższa niż cena papugi ary zwyczajnej czy niebieskiej (błękitnej). Rozellę królewską można kupić zwykle w cenie 300-500 zł. Wyższą cenę osiągają mutacje barwne (np. niebieska) – mogą kosztować nawet 650 zł. Dla porównania cena papugi ary to 5000-30 000 zł. Zakup ary ararauny to wydatek około 7000 zł

Rozelle królewskie to piękne i niezbyt wymagające papugi, które potrafią zachwycić melodyjnymi piosenkami. Ptaki te najlepiej jednak czują się w wolierach i zachowają pewnie dystans wobec człowieka.

ikona podziel się Przekaż dalej