Ptaki ozdobne – gatunki, zdjęcia, informacje, ciekawostki
Ptaki ozdobne coraz częściej pojawiają się w polskich mieszkaniach, stając się zwierzątkami domowymi tak samo, jak psy czy koty. Które domowe ptaki warto hodować w domu? Jakie gatunki są najbardziej popularne? Ile żyje papuga i jaka jest cena papugi falistej – jednej z najczęściej widywanych w domach Polaków? Dowiedz się więcej o ptakach ozdobnych na sprzedaż.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ptakach domowych.
Domowe ptaki ozdobne – opis i zdjęcia
Dlaczego ptaki ozdobne potrafią sprawiać problemy?
Coraz więcej osób myśli o tym, by kupić egzotycznego ptaka do domu – zamiast psa, kota czy gryzonia. Hodowla papugi nimfy cieszy się z roku na rok coraz większym powodzeniem, a gadające papugi zdobywają serca Polaków. Niestety, niektórzy wcale nie myślą o tym, że oprócz wyglądu powinno zwracać się na pozostałe, szalenie ważne cechy papugi. Przede wszystkim, na cechy jej charakteru, ale i łatwość socjalizacji. Z ptakami nie zawsze jest tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać. Niekiedy problem z oswojeniem papug bywa ogromnym utrudnieniem posiadania zwierzaka.
Warto mieć świadomość, że ptaki ozdobne nie należą do „porządnickich”. Bardzo często bywają wręcz niechlujne, w okresie pierzenia rozrzucając mnóstwo piór wokół klatki czy po domu, jeżeli mają możliwość latania po mieszkaniu. Swobodne latanie wiąże się też z zanieczyszczaniem powierzchni mieszkania – papugi nie bardzo kontrolują, w których miejscach się wypróżniają. Ziarna zazwyczaj rozrzucane są poza obręb klatki tak samo, jak piasek wysypany na dnie i woda z kąpieliska. Przy dużych papugach pojawia się też problem pudru, przy pomocy którego czyszczą one swoje pióra. Puder potrafi osiadać na każdym meblu czy innych rzeczach w mieszkaniu.
Na co zwracać uwagę, kupując hodowlane ptaki ozdobne?
Jak wiadomo, renomowana hodowla powinna być priorytetem każdego, kto nabyć chce zdrowego ptaka. Jeżeli mniej więcej wiesz, który gatunek ozdobny jest tym wymarzonym, powinieneś rozejrzeć się za dobrą i polecaną hodowlą. Hodowlane ptaki ozdobne dla początkujących, które sugerujemy na start przygody z ptakami, to:
- kanarki
- papugi faliste
- papugi nimfy
Oczywiście, możesz zdecydować się również na większą papugę typu żako czy arę. Ich hodowla jest równie popularna w Polsce, co hodowla papugi nimfy. Musisz jednak pamiętać, że cena papugi falistej lub nimfy będzie o wiele niższa. Poza tym, większe ptaki potrzebują równie więcej miejsca i bywają hałaśliwe. Dodatkowo, ary lub żako żyją nawet po kilkadziesiąt lat. Ile żyje papuga ara? No cóż, nawet do 60-70 lat. Zresztą, żako podobnie. Powinieneś zatem dobrze przemyśleć, czy dasz radę opiekować się przez tak długi okres czasu swoją papugą. Duże papugi to przygoda praktycznie na… całe życie. Zanim zakupisz ptaka powinieneś określić:
- Ile posiadasz miejsca w domu i jak dużą jego przestrzeń
możesz przeznaczyć na ptaka.
- Ile czasu jesteś w stanie codziennie poświęcać ptakowi.
- Czy, jeżeli dużo pracujesz, będziesz w stanie wychowywać dwa ptaki razem.
Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!
Gatunki ptaków ozdobnych – opis i zdjęcia ptaków na sprzedaż
Popularne ptaki ozdobne w Polsce
W naszym kraju ptaki ozdobne takie, jak gadające papugi, stają się już powszechnymi zwierzątkami domowymi. Wśród najbardziej popularnych ptaków ozdobnych, wyróżniamy:
- Kanarki – najbardziej znane ptaki w Polsce, które zaczęto traktować jako ptaki ozdobne wiele lat temu. Można w Polsce hodować kanarki, które dzielą się na wiele różnych odmian. Do najczęściej spotykanych zalicza się kanarki śpiewające (harceńskie lub flandryjskie), a także kształtne (jest ich ok. 26 odmian) i barwne (tych z kolei jest ponad 100 odmian barwnych na świecie).
- Papużki nierozłączki – papużki są bardzo lubiane i często hodowane w Polsce. Są przepiękne, jednak zaleca się hodowanie ich po dwie. Papugi dobierają się w pary i spędzają ze sobą całe życie. Unikaj wsadzania nierozłączek do woliery z innymi ptakami. Po pierwsze, nierozłączki mogą podgryzać duże ptaki. Z kolei wobec mniejszych zachowywać mogą się niekiedy całkiem agresywnie. Niech nie myli słodki wygląd nierozłączek! Są to papugi o wyjątkowo bojowym charakterze.
- Żako – jest to gadająca papuga, należąca do długowiecznych i niezwykle inteligentnych. Ze względu na wysoki iloraz inteligencji właśnie, należy poświęcać papugom żako dużo czasu, kreatywnie pobudzając ich wyobraźnię oraz zachęcając do aktywności nie tylko umysłowej, ale i fizycznej.
- Ara – z nazwy i wyglądu jest to jedna z najbardziej znanych rodzajów papug na całym świecie. Papugi są inteligentne, ale bardzo dużo krzyczą. W środowisku naturalnym, za pomocą tych charakterystycznych dźwięków właśnie, papugi komunikują się ze sobą. Podobnie, jak żako, ary należą do długowiecznych ptaków ozdobnych.
- Papużki faliste – jest to popularny gatunek papug w Polsce, cieszący się sympatią rodaków. Faliste potrafią być znakomitymi przyjaciółmi każdej rodziny pod warunkiem, że są odpowiednio socjalizowane i mieszkają najlepiej w parach. To bardzo żywiołowe i ruchliwe ptaki, o czym należy pamiętać kupując je do mieszkania. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ptakach śpiewających.
Czy każdy może hodować ptaki ozdobne?
Ptaki ozdobne jak najbardziej nadadzą się dla osób zarówno młodych, jak i starszych. Kiedyś można było zauważyć je głównie u osób starszych, samotnych i szukających towarzystwa – odnajdywali je właśnie w ozdobnych ptakach. Starsze osoby mogły się z nimi bezpośrednio kontaktować – porozmawiać, podziwiać i bawić się (np. z kanarkami).
Dziś ptaki ozdobne mieszkają nie tylko u starszych osób, ale głównie u rodzin z dziećmi. Ptaki nie tylko zdobią dom, ale też stają się członkami rodziny – towarzyszami dnia codziennego tak samo, jak koty czy psy. To przyjaciele, wymagający troski oraz dbania o nich każdego dnia. Jeżeli nie chcesz mieć kłopotów w przyszłości, powinieneś odpowiednio wcześniej przygotować się do obecności ptaka w domu. Musisz ustalić również, czy będziesz miał czas i pieniądze, by poświęcić je ptasiemu przyjacielowi. Dzięki temu unikniesz problemu np. z zakupem klatki, która okaże się zbyt mała dla danego gatunku. Pamiętaj, że na ptaki ozdobne trzeba poświęcić dużo czasu. Tak więc, tylko takim ludziom – z wolnym czasem – zaleca się ich hodowanie.