Ptaki egzotyczne – gatunki, opis, zdjęcia, hodowla, porady praktyczne
Ptaki egzotyczne to wyjątkowo wdzięczni domowi podopieczni. Energiczne, barwne i rozśpiewane doskonale umilają czas swoimi harcami i melodyjnymi trelami. Dzięki nim można na chwilę przenieść się do odległych krajów i zbliżyć się do natury. Sprawdź, jakie małe ptaszki możesz hodować w swoim domu i jak zapewnić im odpowiednie warunki do życia.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ptakach.
Najpopularniejsze ptaki egzotyczne – gatunki hodowlane, opieka
Kanarek – opieka, żywienie, klatka, warunki
Kanarek to bez wątpienia najbardziej znany przedstawiciel ptaków egzotycznych do domu, należący do rodziny łuszczakowatych. Mały ptaszek (ok. 13 cm) zyskał ogromną popularność ze względu na piękny, melodyjny śpiew. W naturze kanarki występują na Wyspach Kanaryjskich, Maderze, Azorach. Do Europy ptaszki te trafiły w 1474 r.
Dzikie kanarki mają żółtozielone upierzenie z brązowymi pasami. Upierzenie samic jest bardziej matowe i szare. Na przestrzeni lat wyhodowano jednak wiele odmian tych ptaszków. Kanarki hodowlane dzieli się na trzy grupy: śpiewające, barwne i posturalne. Do najbardziej znanych odmian należą m.in.:
- kanarek harceński,
- gloster,
- lizard,
- crested,
- border,
- paryski trębacz,
- belgijski garbus,
- kędzierzawy mediolańczyk.
Jeśli zależy Ci na wokalnych popisach kanarka, wybierz samca. Samice nie mogą poszczycić się podobnym talentem wokalnym co osobniki płci męskiej. Kanarki nie są wymagające i łatwo adaptują się do otoczenia. Wyróżniają się pogodnym i łagodnym usposobieniem. Wystarczy im niewielka klatka (35 cm x 20 cm x 25 cm), choć ze względu na zamiłowanie do ruchu ptaki te lepiej czują się na większej przestrzeni.
Drobne ptaki można karmić gotową mieszanką dla kanarków, składającą się z małych ziaren, z dodatkiem zieleniny, warzyw, owoców, i pokarmu jajecznego. Kanarki uwielbiają kąpiele, dlatego w ich klatce powinien znaleźć się basenik z wodą. Te przyjazne ptaki egzotyczne można utrzymywać zarówno pojedynczo, jak i w parach czy niewielkich stadach. Kanarek żyje krócej niż papugi (np. aleksandretta chińska) – zwykle około 10 lat.
Amadyna wspaniała – utrzymanie, dieta, charakter
Jeśli chcesz, by w domu zagościła barwna drobna egzotyka, zdecyduj się na amadyny wspaniałe, zwane też amadyńcami. To bez wątpienia jedne z najbardziej kolorowych małych ptaków egzotycznych.
Amadyna wspaniała pochodzi z Australii, gdzie spotkać można ją na stepach i obszarach trawiastych. Osiąga wielkość ok. 15 cm. Wyróżnia się wielobarwnym upierzeniem – z czerwoną, czarną lub pomarańczową głową, fioletową piersią, żółtym brzuchem, czarnym podgardlem, zielonym grzbietem, czarnym ogonem, turkusowymi piórami nad ogonem i nad czołem. Odmiany hodowlane mogą mieć jednak inne kolory. U samic kolory są mniej intensywne.
Amadyna wspaniała najlepiej czuje się w wysokich temperaturach (25-30 ℃), dlatego nie może być utrzymywana w wolierach zewnętrznych. Jeśli nie dysponujesz pomieszczeniem stale ogrzewanym, konieczne będzie zainstalowanie ogrzewania z termostatem. Klatka dla amadyny wspaniałej powinna mieć około 90 cm x 60 cm x 50 cm. W naturze małe kolorowe ptaki żywią się głównie nasionami traw. W hodowli należy karmić je suchymi i skiełkowanymi nasionami prosa i kanaru z dodatkiem innych małych nasion, zieleniny, karmy jajecznej.
Amadyna ma bezkonfliktową naturę i dobrze dogaduje się z innymi astryldami. Może być utrzymywana z innymi spokojnymi ptaszkami o podobnych rozmiarach.
Zeberka – usposobienie, warunki, hodowla
Zeberki (amadyny zebrowate) to kolejne popularne drobne ptaszki, które świetnie odnajdują się w roli domowych pupili. Rezolutne ptaki egzotyczne w naturze żyją w Australii i Indonezji – na półpustyniach, stepach, sawannach.
Zeberki to małe ptaki – osiągają zaledwie 10-11 cm. Widoczny u nich jest wyraźny dymorfizm płciowy – u samców występują charakterystyczne pomarańczowe plamy na policzkach, prążkowanie na piersi oraz kasztanowe pióra w białe kropki po bokach ciała. Samice są pozbawione tych cech, a ich dziób ma mniej intensywny (pomarańczowy) kolor.
Amadyny zebrowate należą do najbardziej spokojnych ptaków egzotycznych. Są bardzo towarzyskie, dlatego zawsze należy utrzymywać je w parach lub grupach. Dobrze będą czuły się także w towarzystwie innych małych astryldów. Zeberki posługują się cichą wokalizacją zbliżoną do ćwierkania. Mimo niewielkich rozmiarów potrzebują do życia sporej przestrzeni. Idealna dla pary ptaków będzie klatka o wymiarach minimum: 75 cm x 45 cm x 45 cm. W klatce warto umieścić drabinki, huśtawki, dzwonki i bawełniane sznury.
Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!
Zeberki powinny przebywać w pomieszczeniu o temperaturze minimum 12 ℃. W domu dieta ptaków musi bazować na różnych gatunkach prosa z dodatkiem innych nasion (np. murzynka, owsa, kanaru, lnu). Zeberki dobrze rozmnażają w niewoli – wystarczy zaoferować im koszyk z wyściółką z włókna kokosowego, juty czy sianka. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat papugi kakadu?
Ciekawe małe ptaszki do domu – hodowla, porady, sprzedaż
Ryżowiec – wygląd, opieka, utrzymanie w domu
Ryżowce to odporne i łatwe w utrzymaniu ptaki hodowlane z rodziny astryldowatych. Pochodzą z wysp Jawa i Bali, skąd rozprzestrzeniły się także na teren Azji i Afryki. Ptaki te osiągają wielkość ok. 14 cm. Nie są co prawda tak barwne, jak inne ptaki egzotyczne czy papugi (np. aleksandretta chińska), ale bez wątpienia nie można odmówić im urody. Ryżowce mają szaroniebieskie upierzenie z czarną głową, białymi policzkami, czerwonym dziobem, czarnym ogonem i białawym brzuchem. Samice wyglądają podobnie jak samce – w przeciwieństwie do nich jednak nie śpiewają.
Ryżowce w naturze chętnie żerują na polach uprawnych, gdzie ich ulubionym pokarmem jest ryż. W domu można karmić je mieszanką składającą się z prosa, kanaru, owsa, pszenicy, jęczmienia i niełuskanego ryżu. Dietę ptaszka warto uzupełniać warzywami, owocami i zieleniną, podawanymi w niewielkich ilościach.
Ryżowce są towarzyskie i łatwo się oswajają. Mimo drobnej postury bywają jednak nieco zadziorne i kłótliwe. Klatka dla ryżowca powinna mieć około 50 cm x 40 cm x 40 cm. Ptaki te można utrzymywać z innym astryldami, jednak w czasie lęgów należy je oddzielić od innych pierzastych podopiecznych. Do klatki należy wstawić basen z wodą – ryżowce chętnie zażywają kąpieli.
Gwarek – umiejętności, opis, charakter, żywienie
Pochodzący z południowej Azji gwarek czczony to jedyny z ptaków egzotycznych obdarzony tak wyjątkowymi zdolnościami dźwiękonaśladowczymi. Czarno upierzony szpak, z charakterystycznymi żółtymi wyrostkami na głowie, jest w stanie nauczyć się kilkudziesięciu słów. Z entuzjazmem naśladuje również zasłyszane dźwięki i melodie. Utalentowane pod względem dźwiękonaśladowczym są zarówno samce, jak i samice.
Gwarek jest z natury wesoły i energiczny. Z reguły nie domaga się jednak bliskości człowieka, choć oswojony chętnie spędza z nim czas.
Gwarek to przedstawiciel większej egzotyki – osiąga wielkość 30 cm. Ptak ten powinien mieszkać w domu, w klatce o wymiarach minimum 100 cm x 60 cm x 60 cm. Gwarka należy karmić gotową karmą dla miękkojadów. Jadłospis trzeba wzbogacać owocami. Ptaszek ten ucieszy się z naczynia do kąpieli i zabawek wydających dźwięki.
Mała egzotyka – nietypowe gatunki, sprzedaż, ogłoszenia, pokaz
Spodobała Ci się drobna egzotyka? Szukasz bardziej nietypowych pierzastych kompanów? Do innych ciekawych drobnych ptaków egzotycznych należą m.in.:
- mewka japońska,
- gołąbek diamentowy,
- kulczyk mozambicki,
- motylik krasnouchy,
- astrylda trzcinowa,
- amadyna ostrosterna,
- papuzik czerwonolicy,
- miedzianka szmaragdowa,
- szczygieł syberyjski.
Zakup popularnych ptaków egzotycznych zwykle nie stanowi większego problemu. Ich sprzedażą zajmują się zarówno sami hodowcy, jak i sklepy zoologiczne. Ogłoszenia o ptakach egzotycznych na sprzedaż można też znaleźć w internecie. W przypadku ogłoszeń warto zachować jednak ostrożność – po zaniżonych cenach często są oferowane chore ptaki. By bliżej poznać przyszłych ptasich podopiecznych, udaj się na pokaz hodowlanych ptaszków. W czasie pokazu można na żywo obejrzeć ptaki i zasięgnąć cennych porad ich hodowców.
Ceny ptaków egzotycznych są bardzo zróżnicowane. Drobne ptaszki zwykle kosztują kilkadziesiąt złotych. Koszt rzadko spotykanych gatunków może być jednak porównywalny do cen niektórych papug (np. aleksandretty chińskiej).
Ptaki egzotyczne nie mają wielkich wymagań, a opieka nad nimi może przynieść wiele radości. Ich utrzymanie jest zwykle sporo łatwiejsze niż papug. Z pewnością mogą być więc świetnymi towarzyszami zarówno dla młodych, jak i dorosłych miłośników ptaków.