Papużki nierozłączki – popularne odmiany i ubarwienie

W ofercie sprzedaży znajdziemy różne gatunki ptaków. Papużki nierozłączki cieszą się nieustającą popularnością i występują w wielu odmianach. Najważniejszym kryterium podziału poszczególnych odmian okazuje się ubarwienie.

W hodowlach przeważnie znajdują się papużki czarnogłowe, rudogłowe oraz papużka czerwonoczelna. W ofercie sprzedaży branży zoologicznej znajdziemy także inne gatunki ptaków, które cieszą się dużym uznaniem. Dobrym przykładem jest tu nimfa białogłowa czy papużki faliste.

Papugi czarnogłowe czy rudogłowe zaskakują bardzo charakterystycznym wyglądem. Samiec i samica papużki czarnogłowej posiada widowiskowe, czarne zabarwienie głowy. Pozostałe fragmenty upierzenia papugi mogą przybierać barwę od intensywnej żółci, przez zielenie, aż do neonowego błękitu. Nierozłączka rudogłowa posiada z kolei rudawe zabarwienie głowy i równie żywe zabarwienie piór. Jest zwierzakiem, które szybko adaptuje się w domu.

Papużka czerwonoczelna również posiada bardzo rozpoznawalne ubarwienie. Jej podbródek, czoło, gardło i boki policzków przybierają kolor czerwony (skąd wzięła się sama nazwa odmiany). Co ciekawe, papużka czerwonoczelna może też posiadać zielone lub żółte zabarwienie piór, a kolor samców zawsze jest bardziej intensywny od kolorów, które posiada czerwonoczelna samica.

Żywienie papugi w hodowlach. Co jedzą papugi mieszkające w domu?

Wszystkie gatunki ptaków ozdobnych wymagają prawidłowego żywienia. Jedzenie papugi powinno być najbardziej zbliżone do tego, które znajduje zastosowanie w środowisku naturalnym. Dziko żyjące papużki nierozłączki chętnie jedzą różnego rodzaju ziarna. Samiec i samica nie posiadają szczególnych wymagań kulinarnych, jednak ich dieta w domu powinna być odpowiednio zbilansowana.

W ofercie sprzedaży znajdziemy specjalne mieszanki ziaren, przeznaczone dla papugi nierozłączki. Jest to posiłek, który chętnie jedzą papugi czarnogłowe, nierozłączka rudogłowa czy papuga czerwonoczelna. Przed zakupem warto przeanalizować skład mieszanki i wybrać produkt dopasowany do potrzeb konkretnego zwierzaka. Inne gatunki ptaków (np. nimfa białogłowa) jedzą nieco inaczej zbilansowane mieszanki. Dlatego dobrym pomysłem będzie zakup zakupu karmy dedykowanej dla papużek nierozłączek.

Co ciekawe, typowa dieta mieszkającej w domu papugi może być też dodatkowo urozmaicona. Papugi chętnie jedzą świeże kawałki liści mlecza. W ich diecie mogą znaleźć się również kiełki słonecznika, żyta lub pszenicy. Samiec i samica papugi czy nimfa białogłowa radośnie jedzą także kawałeczki rozdrobnionych, świeżych owoców. Pamiętajmy jedynie, że tego typu posiłki powinny stanowić jedynie urozmaicenie podstawowej diety. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o karmie dla papug.

Papugi w domu - Usposobienie i odpowiednia klatka dla nierozłączek

Jak sama nazwa wskazuje, papugi nierozłączki to stworzenia stadne i warto kupić przynajmniej dwa osobniki. Żyjąca w domu papuga szybko przyzwyczai się także do kontaktu z właścicielem. Papużka czerwonoczelna, nierozłączka rudogłowa czy papużki czarnogłowe są dość ufne i łatwe do oswojenia. Jeśli zapewnimy im spokój oraz odpowiednie warunki, szybko przystosują się do naszej obecności i chętnie spędzą z nami czas (podobnie jak nimfa białogłowa).

Samiec i samica papużki często jedzą, ale i uwielbiają aktywność. Powinniśmy umożliwić im latanie poza klatką, co wpłynie pozytywnie na ich kondycję oraz zdrowie. Zwierzątka w domowych hodowlach można wypuszczać z klatki dopiero po pełnym oswojeniu. Na szczęście samiec i samica nierozłączki nie powinny sprawić tu większych trudności.

Papugi czarnogłowe, papuga czerwonoczelna czy nierozłączka rudogłowa mogą stresować się zmianą miejsca. Dlatego w pierwszych dniach pobytu w domu warto zapewnić im maksymalnie dużo spokoju. Pierwsze kilka dni to czas, w którym papużki nierozłączki lub nimfa białogłowa przyzwyczajają się do nowego otoczenia.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Po niespełna tygodniu papużki nierozłączki są już przyzwyczajone do nowej klatki i dźwięków w domu. Możemy przyzwyczajać je do obecności właściciela i ludzkiej dłoni. Dobrze dobrana klatka dla nierozłączek umożliwi wygodne wkładanie dłoni z przysmakiem. Jeśli papuga zacznie uciekać, cofamy dłoń i ponawiamy próby w późniejszym czasie. Oswojone gatunki ptaków chętnie siadają na ręce, podskubują przysmaki, a wypuszczone z klatki radośnie obserwują i eksplorują otoczenie.

Żyjące w domowych hodowlach papużki nierozłączki spędzają większość czasu w zamkniętej klatce. Dlatego warto zadbać o wybór dobrej jakości produktu wraz z odpowiednim wyposażeniem. Klatka dla nierozłączek musi posiadać odpowiednie wymiary, wąski rozstaw pomiędzy prętami oraz przynajmniej podstawowe akcesoria hodowlane.

Papużki nierozłączki na drążku, a także wymagania, hodowla, usposobienie oraz żywienie
Papużki nierozłączki krok po kroku, czyli opis, zdjęcia, żywienie, wymagania, hodowla

Dobrze dobrana klatka dla nierozłączek powinna posiadać dwie żerdzie oraz długość minimum 70 cm. Umożliwi to swobodny przelot pomiędzy żerdziami i zapewni swobodną hodowlę dwóch osobników. Dobra klatka dla nierozłączek powinna też posiadać łatwo dostępne drzwiczki oraz rozstaw prętów maksymalnie 1 do 1,2 cm.

Klatka dla nierozłączek może też posiadać gotowe wyposażenie. Najczęściej jest to poidełko, karmniki oraz drabinka, która umożliwia wspinanie. Papuga czerwonoczelna, nierozłączka rudogłowa i papużki czarnogłowe lubią przebywać w miejscach dobrze nasłonecznionych, ale pozbawionych intensywnej, bezpośredniej ekspozycji promieniami słonecznymi. Klatka dla nierozłączek może być umieszczona w widocznej części pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na wybór miejsca, które będzie odpowiednio zabezpieczone przed przeciągami.

Własna hodowla – cena papugi i dobrej jakości wyposażenia

Nierozłączka rudogłowa czy czerwonoczelna jest bardzo popularnym ptakiem ozdobnym (znacznie popularniejszym niż nimfa białogłowa). Dzięki dużej popularności owych zwierząt, możemy liczyć na dostępność klatek, pokarmów i różnego rodzaju elementów wyposażenia hodowli.

Cena papugi z dobrej hodowli lub ze sklepu zoologicznego przeważnie wynosi około 50 zł za jednego osobnika. Samiec i samica są na ogół dostępne w tych samych przedziałach kosztowych. Warto także zauważyć, iż cena papug dostępnych na różnego typu aukcjach internetowych często okazuje się bardziej atrakcyjna. Warto jednak wybrać miejsce, które nie praktykuje chowu wsobnego i zapewnia dobre warunki hodowlane.

Mniej znane gatunki ptaków (np. nimfa białogłowa) często okazują się droższe w zakupie. Podobna sytuacja dotyczy papużek nierozłączek o bardziej nietypowym umaszczeniu. Cena za jednego osobnika może niekiedy przekraczać kwotę 100 zł. Z kolei cena za nimfy często osiąga ponad 150 zł.

Cena zakupu papugi to jedynie początek naszych wydatków. Ważnym zakupem będzie również dobrej jakości klatka dla nierozłączek. Cena nowej klatki przeważnie mieści się w przedziale 120 – 300 zł. Im większa i lepiej wyposażona klatka, tym wyższa cena jej zakupu.

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zakupu używanej klatki dla papug. Tego typu produkty nabędziemy na wielu aukcjach internetowych. Cena używanej klatki okazuje się bardzo atrakcyjna i może być dobrym sposobem na poczynienie odczuwalnych oszczędności. Musimy jednak zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia i stan techniczny kupowanego produktu.

ikona podziel się Przekaż dalej