Papuga popielata – wygląd, nazwa, pochodzenie

Papuga popielata (Psittacus erithacus), znana też pod nazwą żako i papuga szara, to średniej wielkości (ok. 33-35 cm) ptak z Afryki. W naturze występuje w środkowej i zachodniej Afryce. Zamieszkuje m.in.:

  • Sierra Leone,
  • Ghanę,
  • Wybrzeże Kości Słoniowej,
  • Demokratyczną Republikę Konga,
  • Zatokę Gwinejską.

Papuga popielata występuje głównie w gęstych nizinnych lasach, ale spotkać można ją również na obrzeżach lasów, sawannach, obszarach rolniczych i w ogrodach.

Nazwa papugi (szara/popielata) nawiązuje do dominującego koloru upierzenia. Szare pióra na głowie i tułowiu mają białawe brzegi, które tworzą charakterystyczny łuskowaty rysunek. Pióra ogona u żako są szkarłatne. Tęczówki dorosłych osobników są żółte, a młodych czarne. Wokół oczu u papugi szarej widoczna jest biała skóra. Dziób żako ma kolor czarny. Między samcami i samicami nie występują wyraźne różnice w wyglądzie.

Wyróżnia się dwa podgatunki (według niektórych klasyfikacji traktowane jako odrębne gatunki):

  • Żako kongijskie (większe)
  • Żako liberyjskie (mniejsze)

Żako liberyjskie jest mniejsze (ok. 28-33 cm) i ciemniejsze niż kongijskie, ma też matowy, kasztanowy ogon i jasnoróżową górną część dzioba.

Papuga żako – wymagania, hodowla, żywienie

Papuga popielata – hodowla, cena

Papuga popielata jest monogamiczna i wyjątkowo stała w uczuciach. Ptaki łączą się w pary na całe życie. W czasie zalotów samce prezentują loty pokazowe i karmią swoje partnerki. Samica składa od 3 do 5 jaj, które wysiaduje przez 30 dni. Papugi szare gniazdują w dziuplach, zwykle w pobliżu zbiorników wodnych. Młode ptaki opuszczają gniazdo po upływie 12 tygodni, jednak później pozostają pod opieką rodziców nawet przez kilka lat.

Hodowla żako w niewoli jest dość trudna. Papugi późno osiągają dojrzałość płciową (w wieku 3-5 lat), a ich legi często są nieudane. Do hodowli niezbędna jest duża woliera (min. 2 m x 1,5 m x 1,8 m) i budka lęgowa wydrążona w pniu drzewa.

Papuga żako kosztuje średnio 2000-3000 zł. Jest więc sporo droższa niż np. rozella białolica, aleksandretta obrożna czy amadyna wspaniała. Przykładowo cena rozelli białolicej wynosi ok. 150-300 zł, a amadyny wspaniałej ok. 50-100 zł. W porównania z ceną papugi ary i innych gadających papug koszt żako nie jest jednak aż tak wysoki. Jaka jest cena papugi ary i innych dużych papug? Cena papugi ary wynosi ok. 5000-15 000 zł.

Papuga szara – wymagania, klatka, długość życia

Żako potrzebuje przestronnej klatki lub woliery, o wymiarach min.: 90 cm x 60 cm x 120 cm. Klatka dla żako kosztować będzie ok. 500 zł. Oprócz klatki warto zaoferować papudze stojak, który przyda się podczas treningu i spędzania czasu na zewnątrz. Papudze trzeba zapewnić liczne zabawki interaktywne (np. ze skrytkami na przysmaki), które pobudzą jej intelekt i umożliwią żerowanie.

Papuga szara ma spore wymagania. Żako potrzebuje bardzo dużego zaangażowania ze strony swojego opiekuna i odpowiedniej dawki stymulacji intelektualnej. Musi mieć zapewnione stabilne środowisko życia. Nie można też zaniedbywać u niej nauki niezależności i socjalizacji w młodości.

Opieka nad papugą szarą to zobowiązanie na długie lata. Żako żyje znacznie dłużej niż inne popularne ptaki utrzymywane w domach (np. amadyna wspaniała, rozella białolica, nimfa). W niewoli osiąga wiek 40-60 lat.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Papuga popielata w ogrodzie, a także opis gatunku, zdjęcia i hodowla w domu
Papuga popielata może być hodowana w domu, gatunek ma niewielkie wymagania i przyjacielskie usposobienie

Papuga żako – żywienie

W naturze papugi szare żywią się nasionami, orzechami, owocami, kwiatami i korą. Czasami wzbogacają swoją dietę także owadami. Do ulubionych przekąsek papugi popielatej należą owoce palmy olejowej.

W warunkach domowych żako najlepiej karmić gotową mieszanką ziaren dla dużych papug/papug afrykańskich lub specjalnym granulatem dla ptaków. Pokarm dla żako kosztuje średnio 10-25 zł/kg. Dietę papugi należy wzbogacać owocami, warzywami, orzechami, skiełkowanym ziarnem, ugotowanym jajkiem.

Papuga popielata jest szczególnie wrażliwa na niedobór wapnia, dlatego trzeba pamiętać o uzupełnieniu jej diety w ten pierwiastek. Papuga od młodości musi być przyzwyczajana do jedzenia różnych pokarmów, ponieważ w wieku dorosłym bardzo niechętnie podchodzi do żywieniowych nowości.

Papuga popielata – zachowanie, umiejętności, ciekawostki

Papuga szara – zachowanie

Pochodząca z Afryki papuga popielata należy do płochliwych i ostrożnych ptaków. Żako porozumiewa się za pomocą wysokich gwizdów i skrzeczących okrzyków. Dysponuje szerokim repertuarem odgłosów, których używa w różnych sytuacjach. W naturze chętnie też naśladuje odgłosy innych ptaków. Czas spędza w dużych stadach, złożonych wyłącznie z przedstawicieli swojego gatunku.

Papugi szare to bardzo wrażliwi pierzaści kompani. Ptaki te silnie przywiązują się do swojego opiekuna i potrafią nawiązać z nim wyjątkowo bliską relację. Papuga popielata ma tendencję do wiązania się tylko z jedną osobą, którą traktuje jako swojego partnera. Niektóre papugi mają skłonność do wybierania na partnerów osób tylko jednej płci. Z tego względu mogą nie akceptować innych członków rodziny, traktując ich jako rywali o serce „ukochanego”.

Papuga popielata jest bardzo wrażliwa na stres i nerwowa. Źle znosi samotność i zmiany w otoczeniu. Często występują u niej zachowania problemowe, szczególnie fobie i wyrywanie piór. Dodatkowo wykazuje dużą nieufność wobec nowych osób i obiektów (np. zabawek). Zaniepokojona lub osamotniona głośno wokalizuje. Sprawdź także ten artykuł z poradami, co jedzą papugi.

Żako – umiejętności, ciekawostki

Żako słynie ze swoich zdolności dźwiękonaśladowczych i uchodzi za mistrza w tej dziedzinie. Szara papuga z Afryki to prawdziwa gaduła. Potrafi nauczyć się wielu słów i wypowiadać je z niezwykłym podobieństwem do głosu swojego nauczyciela. Na tym nie kończą się jednak jej umiejętności. Papuga ta nie jest jedynie bezmyślnym naśladowcą, ale potrafi używać języka w sposób komunikatywny. Jest w stanie wypowiadać słowa w odpowiednim kontekście, a nawet nauczyć się odpowiadać na pytania. Świetnie naśladuje również dźwięki urządzeń domowych. Uważa się, że żako dysponuje podobnym poziomem inteligencji co 4-6-letnie dzieci.

Najsłynniejszą, znaną na całym świecie papugą popielatą jest Alex, uczestnik ponad 30-letnich badań nad komunikacją i zdolnościami poznawczymi u zwierząt prowadzonych przez dr Irene Pepperberg. Umiejętności Alexa zadziwiły wszystkich. Nie tylko potrafił on nazywać kilkadziesiąt obiektów, ale również określać ich liczbę, kolor, kształt, materiał. Dodatkowo Alex trafnie wskazywał różnice między obiektami. Posługiwał się również zwrotami „chcę x”, „chodź tu”, „chcę do y”.

Papuga szara może być wspaniałym domowym pupilem. Aby jednak mogła w pełni rozwinąć swój potencjał, potrzebuje zaangażowanego opiekuna, który poświeci jej mnóstwo uwagi.

ikona podziel się Przekaż dalej