Papuga królewska (szkarłatka królewska) – opis, hodowla, opinie
Czerwono-zielona szkarłatka królewska uznawana jest za jedną z najpiękniejszych papug. Choć w swojej ojczyźnie cieszy się dużą popularnością, w innych rejonach świata wciąż jest rzadko spotykana. Szukasz interesującego ptaka do swojej woliery? Poznaj bliżej papugę królewską i sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, by zapewnić jej właściwą opiekę.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o papugach.
Papuga królewska – wygląd, zachowanie, występowanie
Szkarłatka królewska – pochodzenie, opis, środowisko życia
Szkarłatka królewska (Alisterus scapularis) to średnia (ok. 43 cm) australijska papuga, wyróżniająca się jaskrawym upierzeniem. W naturze występuje we wschodniej Australii – od środkowego Queensland po południową Wiktorię.
Papuga królewska zamieszkuje tereny przybrzeżne, gęste wysokogórskie lasy, lasy eukaliptusowe i sawanny. Czasami spotykana jest również na terenach otwartych, polach uprawnych, przedmieściach, a nawet w przydomowych ogrodach. Papugi szkarłatki na co dzień żyją w parach lub niewielkich grupkach. Często widywane są w towarzystwie rozelli.
Szkarłatka królewska przykuwa uwagę ze względu na swoje intensywnie czerwone upierzenie. Ta zjawiskowa papuga swoją urodą potrafi przyćmić najpiękniejsze gołębie ozdobne. Nietypową cechą papugi królewskiej jest wyraźny dymorfizm płciowy. Samce i samice znacznie różnią pod względem kolorów upierzenia, dzięki czemu można rozróżnić je już na pierwszy rzut oka.
Samce papugi królewskiej mają czerwone upierzenie na głowie, klatce piersiowej i spodzie ciała, zielone skrzydła, ogon i grzbiet. U samic głowa i klatka piersiowa jest zielona, a brzuch czerwony. Ptaki różnią się także kolorem dzioba – u samców jest on pomarańczowy z czarną końcówką, a u samic – szary. Młode papugi przypominają z wyglądu samice.
Szkarłatka królewska – zachowanie, usposobienie, temperament
Papuga królewska (Alisterus scapularis) ma opinię cichego, przyjaznego, łagodnego i spokojnego ptaka. Choć z natury jest towarzyska, najczęściej nie tworzy z opiekunami bliskich i zażyłych relacji. Wykazuje pewien dystans w stosunku do ludzi i nie jest typem pieszczocha. Z tego względu nie wymaga dużej dawki interakcji społecznych. Znacznie lepiej czuje się jako ptak do podziwiania.
Szkarłatka królewska razem z modrolotką i gołębiami ozdobnymi zaliczana jest do grupy cichych ptaków hodowlanych. W przeciwieństwie do papug takich jak aleksandretta, ara czy kakadu raczej nie używa przenikliwych odgłosów. Wydawane przez nią dźwięki uznawane są za przyjemne dla ucha. Szkarłatka królewska nie należy do gadających papug. Przy intensywnym treningu może jednak nauczyć się kilku słów.
Papuga królewska – podobnie jak modrolotka czy konura – słynie z zamiłowania do zabawy. Wyróżnia się także ciekawością świata i dużą inteligencją. Dzięki temu obserwacja jej zachowania może być świetną rozrywką.
Szkarłatka nie ma tendencji do zachowań problemowych. Rzadko ucieka się do agresji. Nie przejawia też skłonności niszczycielskich. Wymaga jednak odpowiedniego uspołecznienia – w innym wypadku może być lękliwa. Sprawdź także ten artykuł TOP 4 najpopularniejsze papugi domowe.
Hodowla papugi królewskiej – wymagania, pielęgnacja, żywienie
Papuga królewska – warunki, dieta, klatka, zabawki
Papuga królewska (Alisterus scapularis), podobnie jak aleksandretta czy rozella, jest typowym ptakiem wolierowym. Najlepiej czuje się na większej przestrzeni, gdzie ma zapewnioną możliwość swobodnych lotów. Szkarłatkę królewską należy utrzymywać w wolierze lub przestronnej klatce o długości minimum 3 m. Mieszkanko papugi powinno znajdować się w miejscu zacisznym i spokojnym.
Szkarłatka na ogół dobrze dogaduje się z innymi ptakami, dlatego poza okresem rozrodczym może mieszkać w wolierze wielogatunkowej. Papugi królewskie świetnie adaptują się do życia w wolierach zewnętrznych, gdzie mogą przebywać przez cały rok.
Ze względu na zamiłowanie szkarłatki do zabawy w jej klatce nie może zabraknąć akcesoriów zapewniających różnorodną rozrywkę. Papugi królewskie potrafią sprawnie się wspinać, dlatego z pewnością ucieszą się z drabinek, ścianek wspinaczkowych i linek. Warto też zaoferować im zabawki interaktywne – umożliwiające żerowania i stymulujące intelekt.
Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!
Papuga królewska, tak jak modrolotka, lubi urozmaiconą dietę. W naturze pokarm dla ptaków tego gatunku stanowią:
- owoce,
- kwiaty,
- pąki,
- nasiona eukaliptusa i akacji,
- orzechy,
- owady.
W hodowli jadłospis papug powinien być równie bogaty. Dla szkarłatek najlepiej wybrać pokarm dla ptaków małych gatunków, bazujący na drobnych nasionach: kanarze, krokoszu barwierskim, prosie, konopiach, owsie. Dodatkowo dietę papug królewskich należy wzbogacać orzechami i świeżym pokarmem dla ptaków – zieleniną, owocami i warzywami.
Szkarłatka królewska – rozmnażanie, cena, długość życia
Hodowla szkarłatek królewskich w niewoli nie przysparza zwykle większych problemów. Należy pamiętać jednak, że ptaki tego gatunku mają specyficzne wymagania hodowlane. W naturze ptaki te gniazdują w opuszczonych pniach drzew. Do rozmnażania potrzebują głębokiej budki lęgowej (o długości ok. 1 m) i otworze wlotowym o średnicy 10 cm. Budka lęgowa powinna być zawieszona lekko ukośnie. Samica znosi zwykle 3-6 jaj, które wysiaduje przez 20 dni. Młode usamodzielniają się po upływie 5 tygodni. Rozmnażanie ptaków może odbywać się, gdy ukończą 3 lata. Szkarłatka królewska może być towarzyszem przez lata. Jej średnia długość życia w niewoli wynosi 20-25 lat.
Za szkarłatkę królewską trzeba na ogół zapłacić więcej niż za aleksandrettę obrożną czy popularne gołębie ozdobne. Cena tej papugi wynosi około 700 zł. Dla porównania aleksandrettę obrożną można zakupić już w cenie 250-300 zł.
Szkarłatka królewska to wyjątkowo piękna papuga, której nie brakuje naturalnego uroku. Nie ma dużych wymagań, a może znacząco ubarwić wolierę, dodatkowo zapewniając opiekunom wiele interesujących wrażeń.