Papuga kakadu – gatunki, opis, występowanie, środowisko życia

Rodzinę kakaduowatych (Cacatuidae) reprezentuje aż 21 gatunków. Oprócz papug kakadu należą do niej także żałobnice i nimfy. W warunkach domowych utrzymywanych jest kilka gatunków cacadu. Do najpopularniejszych należą:

  • kakadu biała,
  • kakadu różowa,
  • kakadu molucka,
  • kakadu żółtoczuba,
  • kakadu białooka.

Cacadu to średnie lub duże papugi (wielkość ok. 30-60 cm), o krępej budowie ciała. Łatwo odróżnić je od innych papug za sprawą charakterystycznego czubka na głowie.

Papugi kakadu nie są tak barwne jak inne ptaki egzotyczne i papugi (np. aleksandretta obrożna, rozella białolica). Zwykle kakadu jest biała, jednak znane są też gatunki z piórami w innych kolorach (różowych, szarych, czarnych). Wiele ptaków ma kolorowe (np. żółte, różowe, czerwone) czubki. Obie płcie wyglądają podobnie. Różnice między samcem i samicą są bardzo subtelne i ograniczają się do intensywności barwy upierzenia lub odcienia tęczówki.

Papugi kakadu zamieszkują tereny Australii, Azji i okolicznych wysp – Nowej Gwinei, Filipin, Indonezji, Wysp Salomona. Występują w różnych środowiskach – lasach, zaroślach, namorzynach, obszarach rolniczych. W czasie żerowania na ziemi mogą tworzyć duże stada, czasami składające się nawet z kilkudziesięciu tysięcy osobników.

Papuga kakadu – usposobienie, zachowanie, szkolenie

Kakadu – charakter, opis zachowania, mowa ciała

Kakadu to bez wątpienia jedne z najbardziej uczuciowych papug. Mają serdeczne usposobienie. Jeśli ktoś już zdobędzie ich serce, może być pewien, że zyskał pierzastych przyjaciół na długie lata.

Papuga kakadu potrafi nawiązać ze swoim opiekunem wyjątkową relację. Jest niezwykle wierna i oddana. Najchętniej w ogóle nie rozstawałaby się z ukochanym człowiekiem. Nie tylko chętnie spędza z nim czas, ale również często sama inicjuje kontakt i domaga się uwagi. Dodatkowo, jako jedna z nielicznych papug, uwielbia bliski kontakt dotykowy i jest prawdziwym pieszczochem. Silnie przywiązuje się do ludzi i bardzo źle znosi samotność. Bywa zaborcza i reaktywna.

Papuga kakadu nie znosi się nudzić. Jest ciekawska, inteligentna, skora do eksploracji otoczenia i uzdolniona manualnie. Na wolności potrafi tworzyć i wykorzystywać proste narzędzia. W warunkach domowych potrzebuje sporej dawki rozrywki i stymulacji umysłowej. Należy zapewnić jej wiele zabawek i obiektów do obdziobywania. Szczególnie polecane dla cacadu są zabawki na inteligencję oraz klocki i inne akcesoria, którymi można manipulować przy pomocy dzioba i stóp. Warto regularnie zmieniać zabawki, by uniknąć efektu znudzenia. Dodatkowo papudze trzeba dostarczać nieokorowane gałązki drzew do obdziobywania.

Polecane produkty i akcesoria dla papug

Papugi kakadu sporo czasu poświęcają na pielęgnację swojego upierzenia. Za sprawą piór pudrowych wytwarzają duże ilości pudru do pielęgnacji upierzenia. W czasie czyszczenia piór często pocierają swoją głowę o grzbiet, co pozwala im rozprowadzić puder. Z tego względu nie są polecane dla alergików.

Cacadu mają niezwykle bogatą mowę ciała. Wskaźnikiem przeżywanych przez nie emocji jest pozycja czubka. Gdy ptaki są pobudzone, podenerwowane lub zaciekawione, unoszą swój czubek do góry. U zaniepokojonych lub przestraszonych papug czubek jest cofnięty płasko do tyłu.

Papuga kakadu – umiejętności, szkolenie, problemy behawioralne

Kakadu są wybornymi komikami i można nauczyć je wielu sztuczek. Nie są za to uznawane za wybitnych mówców – z nauką słów radzą sobie dużo gorzej niż np. papuga popielata czy gwarek. Papugę kakadu można jednak nauczyć powtarzania pojedynczych słów.

Wokalizacja u kakadu jest zróżnicowana. Papugi te posługują się różnymi odgłosami w zależności od sytuacji. Kakadu biała i inne kakadu należą do hałaśliwych ptaków. Ich głos jest donośny i ostry, przez wiele osób uznawany za mało przyjemny dla ucha. W chwilach zagrożenia cacadu posługują się charakterystycznym syczeniem do odstraszenia potencjalnego przeciwnika.

Kakadu wyróżniają się wyczuciem rytmu i naturalnym zamiłowaniem do tańca. Entuzjastycznie reagują na muzykę i chętnie podrygują w jej takt. Nietypową zdolnością kakadu jest umiejętność synchronizacji ruchów do taktu muzycznego.

Kakadu i jej hodowla w domu oraz naturalne występowanie papugi i jej wymagania w klatce
Latająca papuga kakadu o ciekawym wyglądzie, idealna do hodowli w domu, jej wymagania i charakterystyka

Papugi kakadu to bardzo wymagający pierzaści pupile. Ptaki te mają kruchą konstrukcję psychiczną, są bardzo emocjonalne i podatne na stres, którego efektem są różnego rodzaju problemy behawioralne. Pozostawione same sobie szybko tracą życiową radość i popadają w depresję. Gdy nie otrzymują dostatecznej uwagi lub stymulacji umysłowej, często pojawiają się u nich problemy z wyrywaniem piór. Kłopotliwa może stać się ponadto ich głośna wokalizacja, zwłaszcza gdy nauczą się krzyczeć, by zyskać uwagę opiekuna. Niektóre gatunki mają też skłonność do zachowań agresywnych, zwłaszcza w sezonie lęgowym. Problemy behawioralne często przejawia m.in. kakadu biała.

Kakadu wykazują silne zapędy niszczycielskie – pozostawione bez nadzoru mogą zniszczyć elementy domowego wyposażenia, zupełnie nie zważając na to, jak wysoka była ich cena. Wszystko to sprawia, że, podobnie jak papuga popielata, nie są polecane dla niedoświadczonych opiekunów oraz osób, które sporo czasu spędzają poza domem. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat gadających papug?

Cacadu – wymagania, żywienie, hodowla

Ptaki kakadu – klatka, dieta, utrzymanie

Naturalny jadłospis cacadu jest dosyć urozmaicony. Ptaki chętnie spożywają nasiona, orzechy, kwiaty, owoce, części roślin i owady. Ze względu na silne dzioby są w stanie zdobywać pokarmy niedostępne dla innych zwierząt. Wiele gatunków ma też swoje ulubione przekąski i żeruje tylko na określonych drzewach.

Kupno odpowiedniego pokarmu dla kakadu nie stanowi obecnie problemu. Sprzedaż pokarmów przeznaczonych dla tych ptaków prowadzi większość sklepów zoologicznych. Karma kosztuje około 20 zł/kg. Papugę kakadu najlepiej karmić mieszanką nasion przeznaczonych dla dużych papug. Można kupić dla niej także pokarm dla papug australijskich. Dodatkowo dietę papugi należy wzbogacać: owocami, warzywami, orzechami, zieleniną, owadami karmowymi.

Aby zapewnić papudze odpowiednią przestrzeń do życia, niezbędne jest kupno dużej klatki, o wymiarach minimum: 90 cm x 60 cm x 120 cm. Cena takiej klatki to około 300-500 zł. Papugę można też utrzymywać w wolierze. Klatka powinna mieć część prętów ustawionych poziomo – umożliwi to papudze wspinaczkę. Każdego dnia kakadu musi spędzać przynajmniej kilka godzin poza klatką – na zabawie, ćwiczeniach i interakcjach z opiekunem.

Papuga kakadu – kupno, hodowla, cena, długość życia

Papugi kakadu żyją w monogamicznych parach. Silnie wiążą się ze swoimi partnerami, których obdarzają czułością. W czasie zalotów samce prezentują przed samicą charakterystyczne pozy – rozkładają ogon i skrzydła oraz unoszą czubek. Rytuałem cementującym ptasie związki jest wzajemne czyszczenie piór. Ptaki te gniazdują w dziuplach drzew. Wysiadywaniem jaj zajmują się zarówno samce, jak i samice. Kakadu dość późno osiągają dojrzałość płciową – zwykle przystępują do lęgów dopiero w wieku 3-7 lat. Samice w zależności od gatunku składają od 1 do 8 jaj i wysiadują je średnio przez 24-28 dni. Młode ptaki mogą pozostawać z rodzicami nawet przez kilka miesięcy.

Hodowla tych papug w niewoli jest trudna. Samce często przejawiają silną agresję w stosunku do partnerek i mogą je dotkliwie zranić. Do rozmnażania może służyć duża budka lęgowa lub dziupla wydrążona w pniu drzewa (o wymiarach ok.: 45 cm x 45 cm x 60 cm). Hodowla powinna być prowadzona w dużych wolierach.

Ile kosztuje papuga kakadu? Zwykle można ją kupić za 3000-7000 zł. Cena uzależniona jest od gatunku. Kakadu biała kosztuje około 6000-6500 zł. Kupno kakadu różowej to wydatek rzędu 3000-6000 zł. Cena kakadu żółtoczubej wynosi 6000-7000 zł. Ptaki te są więc sporo droższe niż inne popularne papugi (np. aleksandretta obrożna, nimfa).

Gdzie kupić papugę kakadu? Kupno pierzastej pupilki nie powinno sprawić większych problemów. Sprzedaż oferuje wiele sklepów zoologicznych. Cacadu można kupić w sklepach, gdzie sprzedawane są ptaki egzotyczne. Dobrym wyborem może być też kupno papugi bezpośrednio u hodowcy. Lepiej jednak zachować ostrożność, gdy sprzedaż odbywa się za pośrednictwem internetu. Choć cena papugi może być wtedy niższa, sprzedawane ptaki bywają obarczone poważnymi chorobami lub problemami behawioralnymi.

Kakadu uznawane są za najbardziej długowieczne spośród wszystkich papug. Przeciętnie papugi takie jak kakadu biała czy różowa osiągają w niewoli 40-60 lat. Prawdziwie sędziwą rekordzistką była papuga kakadu ognistoczuba Cookie, mieszkająca w Brookfield Zoo, która zmarła w 2018 r. w wieku 83 lat. Jeśli więc szukasz uczuciowego i przebojowego skrzydlatego pupila na długie lata, papuga kakadu może okazać się Twoim ptasim ideałem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny