Papuga amazonka – pochodzenie, opis, wygląd, gatunki

Amazonka – występowanie, tryb życia

Amazona to rodzaj średniej wielkości zielonych papug neotropikalnych obejmujący około 30 gatunków. Nazwa papug „amazonki” nawiązuje do prawdopodobnego miejsca ich pochodzenia – amazońskich dżungli. Amazonki bywają też nazywane zielonymi papugami – od dominującej barwy ich upierzenia.

Papuga amazonka zamieszkuje głównie rozległe obszary Ameryki Południowej. Niektóre gatunki spotykane są też na terenie Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Karaibów. Poza naturalnym zasięgiem występowania papugi amazońskie notuje się czasami w europejskich państwach.

W naturze papugi amazonki zamieszkują lasy deszczowe, zarośla, gaje palmowe i sawanny. Zwykle trzymają się w parach lub niewielkich grupach, choć czasami mogą tworzyć duże stada. Na obszarach gęsto porośniętych roślinnością zielone upierzenie zapewnia im doskonały kamuflaż.

Papuga amazonka – opis, wygląd, gatunki

Papugi amazonki wyróżniają się intensywnie zielonym upierzeniem. U wielu gatunków (np. amazonki żółtoszyjej, amazonki żółtogłowej, amazonki żółtogardłej, amazonki modrobrewej, amazonki niebieskoczelnej) zauważyć można również kontrastujące – niebieskie, żółte lub pomarańczowe – plamy na głowie, podgardlu czy skrzydłach. Wielkość papug zielonych według opisu waha się od około 23 do 45 cm. Za najmniejszy gatunek uważana jest amazonka białoczelna. Amazonka żółtogardła i żółtoszyja osiąga około 35 cm, a amazonka niebieskoczelna około 38 cm.

Charakterystyczną cechą amazonek jest krótki, tępo zakończony ogon. Papugi amazońskie mają też grube, masywne dzioby. U większości ptaków z tego rodzaju nie występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Zdarza się jednak, że samce są większe od samic. Obie płcie mogą różnić się też intensywnością ubarwienia i zasięgiem występowania plam barwnych.

Do popularnych gatunków utrzymywanych w domach należą m.in.:

  • amazonka niebieskoczelna,
  • amazonka żółtoszyja,
  • amazonka żółtogardła,
  • amazonka żółtolica,
  • amazonka modrobrewa (kurika),
  • amazonka kubańska,
  • amazonka czerwonoczelna,
  • amazonka żółtogłowa.

Gadająca papuga amazonka – charakter, hodowla, żywienie, opinie

Jaka jest papuga amazonka – usposobienie i opinie na forum

Papugi amazońskie zyskały dużą popularność głównie ze względu na swoje towarzyskie i komiczne usposobienie. Ptak należący do tego rodzaju zwykle uwielbia być w centrum zainteresowania. Jest ciekawski, przebojowy i odważny. Papuga amazonka słynie też z dużej ekspresji w wyrażaniu emocji. Ma bogatą mowę ciała. W chwilach ekscytacji czy zdenerwowania rozkłada ogon, szeroko rozstawia nogi, rzuca wyzywające spojrzenie i puszy pióra na głowie lub szyi.

Amazonka (np. żółtogardła) nie należy jednak do ptasich oaz spokoju. Często wykazuje się niezależnym i nieco porywczym charakterem. Jest dość pobudliwa i potrafi łatwo zatracić się w swoich emocjach. Papugi amazońskie mają tendencję do agresji – zwłaszcza o podłożu hormonalnym. Zdarza im się atakować opiekunów także w czasie zabawy. Aby uniknąć problemów, ważne jest dokładne obserwowanie mowy ciała ptaka. Amazonkę trzeba ponadto poddać starannemu szkoleniu i socjalizacji, co pomoże ograniczyć agresywne zachowania. Ptak powinien mieć wyznaczone jasne granice.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Papugi amazonki o zielonym upierzeniu, a także wymagania, charakterystyka i hodowla ptaków
Papugi amazonki i informacje o ich hodowli, a także wymagania i charakterystyka gatunku

Według opinii miłośników ptaków, wyrażanych m.in. na forum, amazonka to idealna gadająca papuga. Uznawana jest za jednego z najlepszych ptasich mówców. Potrafi przyswoić szeroki zakres słów. Chętnie uczy się także powtarzania dźwięków z otoczenia, a nawet melodii. Niestety ptasie gadulstwo może być kłopotliwe. Gadająca papuga ma bowiem bardzo donośny głos, którego może używać do przyciągania uwagi opiekuna. Papuga amazonka bywa bardzo hałaśliwa, a niektóre wydawane przez nią dźwięki są dosyć nieprzyjemne dla ucha.

Do ulubionych aktywności papugi amazonki należą kąpiele i wspinaczki. Amazonka jest niezwykle sprawna fizycznie. Należy zapewnić jej mnóstwo akcesoriów do zabaw ruchowych (takich jak drabinki, sznury i huśtawki) oraz zabawek, którymi będzie mogła manipulować dziobem i stopami (np. w formie klocków). Jej zdolności ruchowe można wykorzystać do nauki sztuczek. Papuga zielona ucieszy się ponadto z baseniku do kąpieli. Warto aranżować jej także kąpiele przy użyciu spryskiwacza, imitujące tropikalne deszcze.

Amazonka uwielbia używać swojego dzioba, dlatego należy regularnie dostarczać jej nieokorowane gałązki drzew i zabawki do niszczenia. W innym wypadku może dać znać o sobie jej niszczycielska natura. Aby zachęcić papugę do ruchu, warto przygotować dla niej specjalne drzewko lub plac zabaw poza klatką. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat amazonki modrobrewej?

Zielona papuga amazonka – żywienie, rozmnażanie, cena

Naturalna dieta amazonek (np. żółtogardłej, niebieskoczelnej) składa się z pokarmów różnego typu: nasion, orzechów, pąków, kwiatów, nektaru. W warunkach domowych można karmić je karmą dla papug amazońskich lub dużych papug. Menu ptaków należy wzbogacać owocami, warzywami i zieleniną.

Papuga amazonka jest prawdziwym łakomczuchem. Uwielbia przysmaki i często próbuje wymuszać na opiekunach, by podzielili się z nią swoim posiłkiem. Papugi z tego rodzaju z reguły lubią próbować nowych produktów. Warto więc zadbać o to, by ich posiłki nie były monotonne. Ptaki powinny otrzymywać pokarmy o różnych smakach, konsystencjach czy formach. Amazonki chwytają jedzenie stopami, dlatego podawane im przysmaki muszą być odpowiednio duże.

Niestety zamiłowanie do jedzenia często prowadzi u amazonek do problemów z nadwagą i otyłością. Z tego względu bardzo istotne jest, by limitować ilość podawanych im kalorycznych przekąsek.

Papugi amazonki (np. żółtogardła) zwykle gniazdują w dziuplach drzew. Okres inkubacji jaj trawa u nich średnio 28 dni. Z jednego lęgu najczęściej rodzą się 2 pisklęta. Hodowla tych papug w niewoli jest trudna. Trudności z rozrodem związane są m.in. z nadmierną agresją lub otłuszczeniem ptaków. Do rozmnażania konieczna jest duża budka lęgowa, o wymiarach dostosowanych do wielkości gatunku. Amazonka osiąga dojrzałość płciową w wieku 4-6 lat. Żyje średnio 30-40 lat, choć niektóre gatunki mogą dożyć nawet 60 lat.

Ile kosztuje papuga amazonka? Według informacji na forach cena tej gadającej papugi wynosi średnio 2500-3000 zł. To, ile dokładnie będzie kosztować zielona papuga, zależy jednak od gatunku. Amazonkę niebieskoczelną zwykle można nabyć w cenie 3000 zł, a amazonkę żółtogardłą za około 4000 zł. Zazwyczaj więcej kosztuje zakup papugi w sklepie zoologicznym niż bezpośrednio w hodowli.

Amazonki nie bez powodu cieszą się sympatią ptasich opiekunów. Z tymi kontaktowymi, energicznymi i wygadanymi ptakami z pewnością nie będzie grozić Ci nuda. Zanim jednak przygarniesz je pod swój dach, zastanów się, czy będziesz w stanie okiełznać ich temperament.

ikona podziel się Przekaż dalej