Klatka dla nimfy – jakich klatek szukać?

Klatki dla nimf – w jakim kształcie?

Klatka dla nimfy powinna mieć kształt prostokątna. A więc, zaleca się w przypadku tego gatunku papugi postawić na klatkę tradycyjną. Dzięki zachowaniu takiego kształtu klatki, papuga będzie mogła swobodnie się po niej poruszać, a żadne przeszkody nie będą jej wówczas utrudniały funkcjonowania w przestrzeni klatki. Pamiętaj, że klatki przypominające domki (czyli np. z modnymi skosami) są bardzo ładne, jednak też przez swój kształt mogą uniemożliwić papudze poruszanie się w środku. Szukaj więc najprostszych, ale dużych klatek. Klatka musi być wygodna, a nie tylko ładna!

Niektórzy hodowcy papug falistych czy nimf zastrzegają również, by nie kupować klatek z okrągłą podstawą. Okazuje się, że istnieje wiele argumentów, świadczących o niekorzystnym wpływie takiej klatki na ptaki. Ciężko jest wykorzystać w nich całą przestrzeń, więc okrągłe klatki średnich wymiarów nie są wskazane dla nimf. Nie poleca się nawet, by budki lęgowe dla ptaków były okrągłe – a co dopiero takie, w których papugi mają mieszkać na co dzień.

Jak duża powinna być klatka dla nimfy?

Szukając klatek dla nimf, warto zrezygnować z małych czy średnich wielkości. Woliera dla papug nimf powinna być jak największa. Uwarunkowane jest to faktem, że papuga powinna posiadać jak najwięcej przestrzeni w środku klatki. Jeżeli nie możesz kupić zbyt dużej klatki, bo nie masz wystarczająco miejsca w domu, powinieneś wypuszczać papugę na wiele godzin z klatki.

Wymiary klatki dla nimfy to średnio ok. 120 cm. Ciężko jednak znaleźć taki wymiar wśród producentów. Dlatego też, hodowcom papug polecana jest profesjonalna woliera dla ptaków. Taka ma z reguły długość minimum 100 cm. Oczywiście, jest to duża klatka, która wymaga dużo wolnej przestrzeni w mieszkaniu. Kupując papugę trzeba jednak liczyć się z faktem, że klatka powinna być dla niej jak największa. Dla falistych papużek czy nimf nie powinno być w nich problemu, by swobodnie polecieć z jednego końca klatki na drugi. Pamiętaj, że to nie są budki lęgowe dla ptaków a miejsce, które ma służyć ptakom do codziennego funkcjonowania.

Papuga nimfa w okrągłej klatce, a także polecana klatka dla nimfy i cena
Klatka dla nimfy krok po kroku, czyli polecane klatki dla papug nimf i ich ceny

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Nie ma co się oszukiwać. Klatka dla nimfy musi być duża. Papużka musi się w niej swobodnie czuć, kiedy nie lata zbyt wiele po domu. Powinieneś postawić jednak nie tylko na samą wielkość, ale bardziej wysokość klatki. Cena klatki dla nimfy zaczyna się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy –w zależności od wielkości, materiału wykonania czy producenta. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wygląda oswajanie papugi nimfy.

Klatka dla nimfy, krok po kroku

Co powinna mieć klatka dla nimfy?

Oprócz odpowiednio dużych wymiarów, klatka dla nimfy powinna:

  • Być łatwo dostępna dla ptaka – czyli drzwiczki dla papugi muszą być odpowiedniej wielkości. Ważne, by móc przez nie także swobodnie podawać papudze jedzenie lub wyczyścić klatkę.
  • Być wysypana na dnie – najlepiej możliwie ekologiczną ściółką, jak kartkami papieru czy pelletem.
  • Mieć pręty odpowiedniej długości – to ważne, by szczeliny nie były za duże lub za małe. Klatka musi być odpowiednio wentylowana, więc gęstość prętów nie może być zbyt mała. Jednak też nie może być za duża, by papuga przedostawała się między prętami.
  • Posiadać pręty poziome – jako że papugi uwielbiają wspinaczkę po bokach klatki, poziome pręty powinny im to najlepiej zapewnić.
  • Nie być malowana – papugi lubią swoimi dziobami kosztować wszystkiego. Lepiej więc, by klatka nie była malowana.

Jakie wyposażenie powinna mieć klatka dla papug?

Czy jest jeszcze coś ważnego oprócz kształtu, wymiarów czy elementów, z których wykonana jest klatka dla nimfy? Oczywiście, że tak! Jest to wyposażenie w klatkach, które powinno się zapewnić swojej papudze – niezależnie od gatunku. Klatka to nie tylko miejsce zabaw, ale też toaleta, sypialnia bądź stołówka dla ptaków. Klatka dla papugi powinna mieć przede wszystkim:

  • poidełko – powinno się móc wetknąć je między prętami klatki tak, by ptak siedział na żerdzi i spokojnie z niego pił.
  • żerdzie – na tym papuga będzie siadała, bawiła się, jadła czy odpoczywała.
  • karmnik (najlepiej dwa) – musi być ich zawsze o jeden więcej, niż jest ptaków. Zaleca się używanie wewnętrznych, choć najlepsze będą zewnętrzne karmniki dla papug. Można też przetestować zarówno jedne, jak i drugie.
  • zabawki – są koniecznością, zwłaszcza gdy papuga mieszka w klatce sama (czego zresztą nie polecamy).

Ważne, by papuga miała też źródło wapnia cały czas przy sobie – np. sepię, którą można zamocować do prętów.

ikona podziel się Przekaż dalej