Jak dbać o kanarka?

Wyposażenie klatki dla kanarków – co trzeba mieć?

Kanarek nie jest wymagającym ptakiem. Zbędne są mu wszelkie zabawki czy lusterka. On potrzebuje, aby w klatce były: miseczka na ziarno, poidełko, basen. Na dnie klatki powinien być wysypany żwirek, który umożliwi kanarkowi zażywanie suchych kąpieli. Ważne są również żerdzie, ponieważ to na nich kanarek spiłowuje pazurki. Najlepiej sprawdzają się naturalne gałązki, a nie plastikowe atrapy. Powinny być różnej grubości. Należy je rozmieścić w różnych miejscach klatki. Nie może być ich zbyt dużo, bo uniemożliwią kanarkowi latanie.

Najważniejsza jest sama klatka dla kanarka. To w niej ptak spędza najwięcej czasu. Choć sam jest mały, klatka dla niego powinna być duża. Minimalne wymiary klatki dla jednego osobniki to 60x40x50 cm, ale lepiej, aby klatka była większa. Należy wybrać taką o prostokątnym kształcie, bo zapewni najwięcej przestrzeni do latania. Niewskazane są te okrągłe i o spadzistym dachu. Klatka nie powinna być drewniana, a tylko wykonana z metalu lub drutu pokrytego miękkim plastikiem. Przerwy między prętami nie mogą być zbyt duże, bo kanarek będzie próbował się przez nie przeciskać. Dno w takich klatkach zazwyczaj jest wysuwane.

Klatka dla kanarka kosztuje od 200 do 400 zł, choć czasami można znaleźć oferty tańsze (małe klatki to koszt ok. 90 zł), ale też droższe (ok. 600 zł). Wszystko zależy od tego, na jaki projekt się zdecydujesz i czy w zestawie będzie z basenem, miskami i poidełkiem (same akcesoria kupowane osobno to koszt ok. 50 – 100 zł). Dobry producent klatek dla ptaków to np. PYKO S.C., Savic, Interzoo.

Pielęgnacja kanarka – jak o niego dbać?

Kanarek zazwyczaj radzi sobie bez pomocy człowieka. Wystarczy zapewnić mu specjalny piasek oraz basenik z ciepłą wodą, a sam będzie sobie czyścił piórka. Warto jednak wiedzieć, że jeśli nie będzie tego robił przez dłuższy czas, piórka posklejają się z brudu. Można sprowokować go pielęgnacji upierzenia, delikatnie oblewając go letnią wodą ze strzykawki. Zazwyczaj nie trzeba przycinać mu pazurków, ponieważ ściera je na gałązkach wstawionych do klatki. Żerdki należy czyścić z odchodów, a piasek wymieniać raz na tydzień.

Należy pamiętać, aby woda w poidełku i basenie była świeża. Trzeba ją zmienić raz dziennie, ale w cieplejsze dni warto to robić częściej. Wszystkie akcesoria należy wieszać na wysokości, ponieważ w przeciwnym razie kanarek zanieczyści wodę i jedzenie swoimi odchodami oraz piaskiem. Klatka powinna stać w miejscu wolnym od przeciągów, aby kanarek się nie przeziębił po swoich kąpielach w basenie. Klatka nie może być też cały czas nasłoneczniona, ale może być umieszczona blisko okna.

Średnia długość życia kanarków to ok. 10 lat. Jednak te ptaki mogą cierpieć na różne choroby, które głównie są wynikiem spożycia przez kanarka zabrudzonego jedzenia lub nieświeżej wody. Kanarkowi mogą przytrafić się biegunki i Aspergiloza, ale także choroby oczu (m.in. zapalenie spojówek) czy rogowacenie skóry. Niebezpieczne są także pasożyty zewnętrzne. Czasami samica może mieć problem ze zniesieniem jaja.

Jeśli kanarek straci swój zapał i energię, stał się apatyczny, przestał jeść i pić, biegunka nie przechodzi, a do tego wygląda, jakby cały czas spał – to od razu należy udać się z nim do weterynarza. Wczesne wykrycie choroby może zadecydować o tym, czy kanarek przeżyje. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kanarkach.

Co warto wiedzieć o śpiewających ptakach?

Odmiany kanarków – jak może wyglądać ten ptak?

Kanarki pochodzą z Wysp Kanaryjskich. Początkowo hodowano je w Hiszpanii, gdzie to zostały sprawdzone, ale potem utworzono hodowle w Anglii, Belgii, Francji i Ameryce. Głównie zajmowali się nimi mnisi, a górnicy wykorzystywali w kopalniach. Dzisiaj można je spotkać na Maderze i w lasach Azorów.

Zaskoczeniem dla niektórych osób może być to, że kanarki są nie tylko żółte. Występują różne odmiany tych ptaków. Jedne są bardziej melodyjne, inne mniej. Mają ciekawe kształty i upierzenie, a także barwy. To właśnie ich wygląd oraz piękny śpiew sprawiły, że ludzie je docenili i zaczęli hodować hobbystycznie.

Polecane produkty

Ozdobna klatka dla kanarka z ptakiem w środku, a także producent i cena
Jaka klatka dla kanarka jest odpowiednia, czyli hodowla kanarków krok po kroku

Kanarki można podzielić na trzy grupy:

  • śpiewające – ich śpiew jest przyjemny dla ucha. Najbardziej znany jest kanarek harceński, którego skala głosu potrafi rozszerzyć się do 3 oktaw. Inne kanarki z tej grupy to np.: kanarek rosyjski, kanarek timbrador i kanarek flandryjski.
  • barwne – te kanarki też ładnie śpiewają, ale w tej odmianie zwraca się uwagę przede wszystkim na kolory, a nie głos. Istnieje kanarek czerwony, żółty (różne odcienie), biały, zielony, izabelowaty etc. Jedne mają bardziej intensywne barwy, inne nieco stonowane. Występuje ponad 100 barwnych odmian tych ptaków.
  • kształtne – te ptaszki nie mają już tak melodyjnego głosu. Mają za to różne wielkości i ciekawe postury (np. garby), a także rzadko spotykane ułożenie piór (m.in. grzywki, czyli tzw. korony). Obecnie istnieje 26 odmian, w tym m.in.: kanarek lizard, kanarek gloster, kanarek kędzierzawy południowo-holenderski, kanarek belgijski garbaty.

Nie każdy śpiewający kanarek tak naprawdę śpiewa. Słyną z tego tylko samce. Samice rzadko decydują się na to, aby wydać z siebie jakiś dźwięk. Warto jednak wiedzieć, że te ptaki są towarzyskie i w przyrodzie występują w dużych skupiskach. Z tego powodu, jeśli nie spędzasz w domu zbyt dużo czasu, powinieneś zatroszczyć się o towarzystwo dla swojego kanarka. Niestety dwa samce nie będą się tolerować, a samiec w towarzystwie samicy śpiewa już znacznie mniej.

Hodowla kanarków a zoologiczny – opinie, cena kanarka

Sklep zoologiczny nie jest najlepszym miejscem na zakup kanarka. Kupując go w takim miejscu, nigdy tak naprawdę nie masz pewności, skąd pochodzi. Nie otrzymasz także żadnych przydatnych informacji ani pomocy w razie jakichś problemów. Najbezpieczniej kupować kanarka w hodowli, ponieważ ptak będzie oswojony i zadbany. Na miejscu możesz też ocenić, w jakich warunkach żyją te stworzenia. Do tego odpowiedzialni hodowcy zawsze służą radą i nie zrywają kontaktu po zakupie ptaka.

Cena kanarka zależy od tego, na jaką odmianę się zdecydowałeś oraz gdzie go kupujesz. Jeśli mimo wszystko wybrałeś sklep zoologiczny, to możesz spodziewać się ceny ok. 30 – 60 zł. W hodowli jest to kwestia 80 – 100 zł, a parki często sprzedawane są za 150 zł. Kanarki są popularne w Polsce i nie ma problemów z ich zakupem.

Warto kupić większą klatkę dla kanarka, zwłaszcza jeśli planuje się dokupić drugiego ptaka. Kanarki lubią przestrzeń, dlatego zamykanie ich w małych klitkach sprawi, że będą nieszczęśliwe – samce mogą nawet przestać śpiewać. Niezależnie od tego, gdzie kupisz kanarka, pamiętaj o tym, aby o niego dbać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny