Odmiany kanarków – w której grupie są kanarki harceńskie?

Kanarki pochodzą z Wysp Kanaryjskich, ale można je spotkać także na Maderze i w lasach Azorów. Pierwsze hodowle kanarków powstały w Hiszpanii, a później w Anglii, Belgii, Francji i Ameryce. Zazwyczaj zajmowali się nimi mnisi. Często były wykorzystywane przez górników w kopalniach.

Obecnie kanarki można podzielić na trzy grupy:

  • śpiewające,
  • barwne,
  • kształtne.

Najpiękniejszy śpiew mają kanarki śpiewające. Zaliczają się do nich m.in.: kanarki harceńskie, kanarki flandryjskie, kanarki rosyjskie. Kanarki barwne również mają melodyjny śpiew, ale w tej odmianie ważniejsze są kolory. Istnieje ich ponad 100! Trzecia grupa to kanarki kształtne i to właśnie w niej znajduje się kanarek gloster, który na swojej głowie ma tzw. koronę. Ta grupa wyróżnia się swoją ciekawą posturą i interesującym upierzeniem.

Kanarki harceńskie uważane są za najlepszych śpiewaków, ponieważ skala ich głosu potrafi rozszerzyć się do 3 oktaw. Podczas wykonywania pieśni ten ptak ma zamknięty dziób. Samce mają intensywniejszą barwę upierzenia. Kanarek harceński może być: ciemnozielono-żółty z nutką barwy szafirowej i brunatnej, żółty, żółto-czarny, żółto-zielono-czarny, żółto-zielony, żółto-zielono-brunatny.

Nie każdy kanarek śpiewa. Samice tylko podśpiewują, ale na co dzień rzadko wydają z siebie jakieś dźwięki. To samce są mistrzami śpiewu, ale w towarzystwie samiczki śpiewają już znacznie mniej. Trzeba jednak się z tym liczyć, bo jeśli mało czasu przebywasz w domu, to potrzebny będzie towarzysz dla osamotnionego kanarka. Nie może to być drugi samiec, ponieważ te ptaki nie będą się tolerować.

Opieka, wymagania – jaka powinna być klatka dla kanarka?

Nie jest to wymagający ptak i wszelki zabawki są zbędne. Potrzebuje tylko klatki, poidełka, miseczki na nasiona, baseniku oraz gałązek. Z racji tego, że kanarek większość swojego życia spędza w klatce, to ona jest najważniejsza.

Klatka powinna być duża. Kanarek może i jest mały, ale potrzebuje przestrzeni do latania. Minimalne wymiary klatki dla jednego osobnika to 60x40x50 cm. Powinna być prostokątna, a nie okrągła czy o spadzistym dachu. Nie może być wykonana z drewna. Odpowiednia klatka dla kanarka jest zrobiona z metalu lub drutu pokrytego plastikiem. Przerwy pomiędzy prętami powinny być na tyle małe, aby kanarek nie miał możliwości się przez nie przecisnąć ani w nich zaklinować. Klatka nie może stać w przeciągu ani być przez cały czas nasłoneczniona. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kanarkach.

Polecane karmy dla kanarków - sprawdź promocje

Pielęgnacja kanarka nie jest skomplikowana. W zasadzie kanarek dba o siebie sam. Jeśli ma zapewniony specjalny piasek oraz ciepłą wodę w baseniku, to czyści swoje piórka, a gdy ma różnej grubości żerdzie, to na nich ściera pazurki. Należy dbać o to, aby zawsze miał świeżą wodę. W ciepłe dni dobrze jest ją wymieniać dwa razy dziennie. Piasek wysypywany na dno klatki trzeba wymieniać raz na tydzień, a żerdzie należy często czyścić z ptasich odchodów. Ważne jest to, aby poidełko, miseczka oraz basen zostały umieszczone na pewnej wysokości, aby kanarek nie zabrudził jedzenia i wody swoimi odchodami i piaskiem.

Hodowla kanarków – cena, żywienie, choroby kanarków

Koszt kanarka w sklepie zoologicznym to kwestia ok. 30 – 60 zł. Nie jest to jednak najlepsze miejsce na zakup ptaka, ponieważ nigdy nie będziesz mieć pewności, skąd pochodzi twój kanarek, a także trudniej będzie ci go oswoić. W domowej hodowli kanarek kosztuje ok. 80 – 100 zł, a parki sprzedawane są za ok. 150 zł. Jednak tutaj ptak ma stały kontakt z ludźmi i masz pewność, że jest zdrowy. Gdybyś miał jakieś pytania, to w każdej chwili możesz dopytać hodowcę.

Dieta kanarka składa się głównie z ziarna. Gotową mieszankę możesz kupić w sklepie zoologicznym, ale zwróć uwagę, aby nie było w niej barwników i sztucznych konserwantów. Dzienna porcja to ok. 1 łyżeczka takiej mieszkanki. Kanarek może jeść nasiona np. trawy afrykańskiej, słonecznika (dziennie tylko 4-5 ziarenek), rzepiku, prosa, owsa, siemienia lnianego i konopi. Ten ptak zjada także zioła (np. mniszek lekarski, pokrzywa), warzywa (m.in. starta marchewka, ogórek) i owoce (m.in. jabłko, banan).

Kanarek żyje ok. 10 lat. Przez ten czas mogą go nękać różne schorzenia. U kanarka może pojawić się: zapalenie spojówek, Aspergiloza, rogowacenie skóry, biegunka czy pasożyty zewnętrzne. Jeśli stanie się osowiały, przestanie jeść i pić oraz będzie wyglądać, jakby cały czas spał, to jak najszybciej trzeba zabrać go do weterynarza. Szybkie zdiagnozowanie choroby może przesądzić o tym, czy ptaszek przeżyje.

Kanarek jest bardzo energiczny i wesoły. Ten ptak może i nie jest wymagający, ale trzeba o niego dbać. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki choroby, nie lekceważ ich, bo może się to źle skończyć dla kanarka. Pamiętaj o tym, aby miał stały dostęp do świeżej wody.

ikona podziel się Przekaż dalej