Odmiany kanarków – jak wygląda kanarek gloster?

Istnieją trzy grupy kanarków. Te ptaki mogą być: śpiewające, barwne i kształtne. Do pierwszej grupy zaliczają się kanarki harceńskie, które uważane są za najlepszych śpiewaków. Ich głos jest bardzo ładny, a jego skala potrafi rozszerzyć się do 3 oktaw. Z kolei kanarki barwne występują w ponad 100 kolorystycznych odmianach. Mogą być żółte (różne odcienie), zielone, czerwone, białe etc. Głos tych kanarków również jest ładny, ale nie tak jak kanarków śpiewających.

Do trzeciej grupy zaliczane są kanarki o ciekawej posturze (np. garbate) i o interesującym upierzeniu. Istnieje 26 odmian, w tym kanarek gloster, kanarek lizard, kanarek kędzierzawy południowo-holenderski, kanarek belgijski garbaty. Głos tych ptaków nie jest już tak melodyjny, a sama grupa jest mniej znana od pozostałych dwóch.

Kanarek gloster ma głowę płaską i szeroką. Występuje w wersji bez korony (tzw. gładkie) i z koroną (tzw. korońce), która jest okrągła i rozkłada się na wszystkie strony ze środka głowy. Jego pióra są równej długości. Jego ciało jest krępawe, ma zaokrągloną klatkę piersiową i grubą szyję. Ogon tego kanarka jest wąski i krótki. Ma delikatne i krótkie nóżki. Jego upierzenie dobrze przylega do ciała i jest gęste. Kanarek gloster może mieć intensywny kolor (tzw. yellow) lub nieintensywny (tzw. buff). Na jego piórach występują charakterystyczne jasne i ciemne plamy.

Pielęgnacja, tryb życia i choroby kanarków – co warto wiedzieć?

Ptak sam dba o swoje piórka. Wystarczy zapewnić mu specjalny piasek na dnie klatki oraz ciepłą wodę w baseniku. Jeśli jednak zauważysz, że kanarek nie czyści swoich piórek, będziesz musiał mu pomóc. W przeciwnym razie posklejają się z brudu. Aby zachęcić kanarka do pielęgnacji, wystarczy delikatnie spryskać go letnią wodą ze strzykawki.

Zwykle nie trzeba obcinać mu pazurków, bo ściera je na gałązkach umieszczonych w klatce. Żerdzie należy systematycznie czyścić z ptasich odchodów, a piasek wymieniać raz na tydzień. Basen, miseczka na ziarno oraz poidełko powinny znajdować się na wysokości, aby kanarek nie zabrudził ich piaskiem i odchodami. Wodę trzeba wymieniać raz dziennie, ale w cieplejsze dni należy robić to przynajmniej 2 razy w ciągu dnia.

Kanarka można karmić gotową mieszanką nasion, ale w jej składzie nie powinny znajdować się barwniki ani sztuczne konserwanty. Warto podawać mu wapno, świeżą trawę i mieszankę jajeczną. Ten ptak może zjeść owoce (m.in. jabłka, melony, gruszki) i warzywa (m.in.: startą marchewkę, szpinak), jak i zioła (np. mniszek lekarski).

Domowy kanarek żyje zazwyczaj ok. 10 lat. Na co dzień jest to ptak energiczny i wesoły. Jeśli jego zachowanie jest odległe od normy (stał się osowiały i wygląda, jakby cały czas spał, a do tego nie je i nie pije), to niezwłocznie należy udać się z nim do weterynarza.

Polecane produkty

Domowy kanarek gloster na białym tle, a także jego zachowanie i cena kanarka
Jakie jest zachowanie kanarka gloster, czyli domowy kanarek krok po kroku

Kanarek może cierpieć na różne choroby, a późne zdiagnozowanie schorzenia może oznaczać jego śmierć. U kanarka zdarza się: biegunka, Aspergiloza, zapalenie spojówek, pasożyty zewnętrzne, rogowacenie skóry. Choć w niektórych przypadkach można wyleczyć kanarka samemu, bezpieczniej jest udać się do lekarza weterynarii. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kanarkach.

Hodowla kanarków – cena kanarka, wymagania

Kanarki można kupić w sklepie zoologicznym. Wtedy ich cena powinna mieścić się w przedziale 30 – 60 zł. Innym miejscem na zakup kanarka jest hodowla, ale tutaj należy liczyć się z nieco wyższą kwotą. W hodowli jest to kwestia 80 – 100 zł, a czasami 150 zł za parkę. Droższa jest klatka, bo przeważnie jest to 200 – 400 zł, choć małe klatki można dostać już za 90 zł. Cena za inne akcesoria to ok. 50 – 100 zł.

Domowa hodowla to najlepsze miejsce na zakup kanarka. Gdy kupujesz ptaka w zoologicznym, tak naprawdę nie możesz być pewien jego pochodzenia, a także trudniej oswoić takiego kanarka. W hodowli ptak ma ciągły kontakt z człowiekiem, a po zakupie kanarka zawsze możesz zwrócić się o pomoc i poradę hodowcy.

Kanarek nie jest wymagającym ptakiem, ale jego komfort życia zależy od kilku rzeczy. Przede wszystkim klatka dla kanarka nie może być zbyt mała, a wręcz im większa, tym lepsza. To tam kanarek spędza większość swojego czasu, dlatego najmniejsze dopuszczalne wymiary klatki to 60x40x50 cm. Ważny jest jej kształt. Niewskazane są te ze spadzistym dachem, drewniane ani okrągłe. Klatka powinna być prostokątna i zrobiona z drutu lub metalu pokrytego plastikiem. Zwróć uwagę na to, aby przerwy między prętami nie były duże, aby ptak nie mógł się przez nie wydostać ani w nich zaklinować. Klatka nie może stać w przeciągu ani być stale nasłoneczniona.

Kanarek gloster nie należy do grupy kanarków o melodyjnym głosie, ale przyciąga uwagę swoim wyglądem. Decydując się na kanarka, powinieneś wziąć pod uwagę to, że jest to towarzyskie stworzonko. Jeśli mało przebywasz w domu, należy zapewnić towarzystwo samotnemu kanarkowi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny