Kanarek – charakterystyka, zdjęcia, wymagania, porady praktyczne
Domowy kanarek coraz częściej przyciąga uwagę. Zanim jednak zdecydujesz się na te piękne ptaki, warto dowiedzieć się nich czegoś więcej. Jaka jest cena kanarka? Czy każdy domowy kanarek żyje tyle samo? Jaka jest jego średnia długość życia? Czy samiec kanarka nie śpiewa? Czy ten żółty ptak żyje tylko w klatce? Jaki jest jego tryb życia? Czy ten ptak ma duże wymagania? Czy samica żyje dłużej od samca? Czy istnieje domowy kanarek z grzywką? Co je ten domowy ptak? Czytaj dalej, a przekonasz się, czy opieka nad kanarkiem jest trudna!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ptakach domowych.
Co warto wiedzieć o kanarkach?
Żółty, pomarańczowy czy czerwony – jaki wyglądają te ptaki?
Kanarki znane są od dawna. Są to energiczne i wesołe ptaszki. Pochodzą z Wysp Kanaryjskich, ale dzikie kanarki można spotkać również w lasach Azorów oraz na Maderze. Początkowo hodowane były w Hiszpanii, a potem trafiły do Anglii, Belgii, Francji i Ameryki. Zajmowali się nimi mnisi w klasztorach.
Później wykorzystywano kanarki głównie w kopalniach, gdzie służyły jako mierniki jakości powietrza (górnicy monitorowali, czy ich zachowanie ulegało zmianie lub czy zdychały). Jednak ich wygląd i piękny śpiew sprawiły, że zaczęto hodować je hobbystycznie.
Domowy kanarek zazwyczaj osiąga długość od 12,5 do 13,5 cm, czyli tak samo, jak jego dziki krewny. Te ptaki można podzielić na grupy. Kanarek może być:
- śpiewający – ma melodyjny, przyjemny dla ucha śpiew. Jest to np. kanarek harceński, kanarek timbrador, kanarek flandryjski. Niektóre łatwiej uczą się śpiewać, innym zajmuje to trochę więcej czasu. Kanarek harceński jest uważany za najlepszego śpiewaka. Skala jego głosu rozszerza się do 3 oktaw.
- barwny – ten ptak również ładnie śpiewa, ale w tej odmianie ważniejsze są same kolory. Kanarek może być żółty (różne odcienie), czerwony, zielony, biały, izabelowaty (cynamonowy, słomkowy), złocisto-izabelowaty, czerwono-izabelowaty etc. Istnieje ponad 100 barwnych odmian! Te domowe ptaki mogą mieć intensywne kolory, jak i przygaszone, łagodne barwy.
- kształtny – jest to najmniej popularna odmiana w Polsce. Kanarki kształtne mają różne wielkości i specyficzne pióra, ale przede wszystkim są ciekawej postury. Istnieje 26 odmian, a niektóre z nich są z grzywką (tzw. koroną) lub garbem. Ich głos nie jest tak melodyjny, jak kanarków śpiewających. Zalicza się do nich m.in.: kanarek kędzierzawy południowo-holenderski, kanarek paryski trębacz, kanarek belgijski garbaty, kanarek gloster czy kanarek lizard.
Pielęgnacja, choroby, wymagania – ile żyje kanarek?
Średnia długość życia kanarka to ok. 10 lat. Zdarza się jednak, że ten ptak żyje nawet 20 lat, ale nie jest to częste zjawisko. Ważne jest to, co je i czy to jedzenie jest świeże. Należy dbać o to, aby klatka była wysprzątana przynajmniej raz na tydzień (trzeba wymienić zarówno ściółkę, jak i wyczyścić żerdzie z odchodów lub dać nowe).
Kanarek nie jest trudny w pielęgnacji. W zasadzie rzadko potrzebuje pomocy człowieka w czyszczeniu piórek. Potrafi sam o nie zadbać, jeśli będzie miał dostęp do specjalnego piasku oraz miseczki z wodą. Czasami konieczne okaże się przycięcie mu pazurków, ale jeśli w klatce będą znajdowały się naturalne drążki, to powinien sam je ścierać.
Jeśli jednak kanarek ominie codzienną pielęgnację, możesz delikatnie spryskać go letnią wodą ze strzykawki, aby był zmuszony do wyczyszczenia piórek. Gdyby nie czyścił ich przez dłuższy czas, mogłyby się posklejać. Pamiętaj także o tym, aby zapewnić mu spokój w czasie corocznego zmieniania upierzenia.
Kanarek może cierpieć na choroby oczu (np. zapalenie spojówek) oraz rogowacenie skóry. Zdarza się, że samica ma problem ze zniesieniem jaja, przez co cierpi. Problemem mogą być zarówno pasożyty zewnętrzne, jak i grzyby (choroba Aspergiloza). Niebezpieczna dla kanarka jest także biegunka. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w jego zachowaniu (stał się apatyczny, nie je, nie pije, ma brudne piórka, wygląda jakby cały czas spał), to bezzwłocznie udaj się z nim do weterynarza. Szybkie zdiagnozowanie choroby może przesądzić o tym, czy ptak przeżyje. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kanarkach.
Domowy kanarek – jak wygląda hodowla?
Samo założenie hodowli nie jest trudne, ale zanim zdecydujesz się na jej prowadzenie, upewnij się, że masz warunki i czas, które możesz jej poświęcić. Kanarek nie jest wymagający, ale trzeba wiedzieć, jak należy z nim postępować. Np. w czasie godów (przełom lutego i marca) w klatce powinny znajdować się gniazda (rozmieszczone w różnych miejscach) oraz powinna być dołożona ściółka, którą samica kanarka wyścieli wybrane gniazdko.
Jeśli jednak nie zamierzasz prowadzić hodowli, a chcesz mieć jednego kanarka, warto wiedzieć, że samica kanarka śpiewającego tak naprawdę nie śpiewa. Robi to tylko samiec. Te ptaki żyją w dużych grupach i źle znoszą samotność. Jeśli mało czasu spędzasz w domu, powinieneś zatroszczyć się o towarzystwo dla kanarka. Pamiętaj jednak, że dwa samce nie będą się tolerować, a samiec w towarzystwie samicy nie śpiewa już zbyt często.
Cena za kanarka zazwyczaj wynosi od 80 do 100 zł. Często pary sprzedawane są po 150 zł. Nie należy kupować kanarka z niesprawdzonego miejsca, a jedynie z legalnych hodowli. Akcesoria do klatki to kwestia kilkunastu złotych, ale samo miejsce, w którym żyje kanarek, już nie. Należy nastawić się na to, że klatka dla tego ptaka będzie droga.
Polecane karmy dla kanarków - sprawdź promocje
Jakie wymagania ma domowy żółty ptak?
Jaki jest tryb życia kanarka? Co je ten ptak?
Kanarek je przede wszystkim ziarna. Można zdecydować się na zakup gotowych mieszanek dostępnych w sklepach zoologicznych. W ich składzie nie powinno być barwników ani sztucznych konserwantów. Zazwyczaj kanarek zjada ok. jednej łyżeczki takiej mieszanki dziennie. To, co je, nigdy nie może być zabrudzone lub zalane wodą.
Ważnym elementem diety kanarka jest wapno. Ten minerał jest niezbędny do utrzymania dobrej sprawności fizycznej. Co ciekawe, kanarek zjada także piasek i żwirek, bo pomaga trawić resztkę pokarmu. Cennym źródłem mikroelementów jest świeża trawa. Raz w tygodniu można podać kanarkowi mieszankę jajeczną.
Kanarek może jeść:
- owoce – banany, jabłka, gruszki, melony.
- warzywa – marchewka (starta), ogórek, sałata, szpinak.
- zioła – mniszek lekarski, pokrzywa.
- nasiona – konopi, słonecznika (niedużo ok. 4-5 ziarenek dziennie), trawy afrykańskiej, kanaru, rzepiku, prosa, osa, siemienia lnianego.
Teraz gdy już wiesz, co je kanarek, warto dowiedzieć się też tego, czego jeść nie powinien. Nie wolno podawać mu awokado, ziemniaków i cebuli. Pamiętaj, że to, co je człowiek, nie jest wskazane dla ptaka, ponieważ zawiera zbyt dużo przypraw i cukrów.
Kanarek powinien mieć cały czas dostęp do świeżej wody. Należy ją często wymieniać, ponieważ zabrudzona i po prostu nieświeża stanie się przyczyną różnych chorób, które mogą okazać się śmiertelne dla kanarka. Warto pamiętać o tym, aby w ciepłe dni zmieniać wodę częściej.
Akcesoria dla ptaka – jaka powinna być klatka dla kanarka?
Domowy kanarek to nie jest ptak, który żyje tylko w klatce, ale jest to jego podstawowe schronienie i spędza w nim większość swojego czasu. Choć sam ptak jest mały, jego klatka nie powinna taka być. Absolutne minimum to wymiary: 60x40x50 cm, ale im klatka większa, tym lepsza. Najlepiej, aby została wykonana z metalu (ewentualnie drutu pokrytego plastikiem). Przerwy między prętami powinny być na tyle małe, aby kanarek nie mógł się przez nie przecisnąć ani w nich zaklinować.
Kształt klatki również jest ważny. Nie powinna być okrągła i mieć spadzistego dachu. Najlepsza klatka ma prostokątny kształt, ponieważ zapewnia najwięcej przestrzeni. Dno klatki należy wysypywać specjalnym piaskiem, które służy kanarkowi do zażywania suchych kąpieli. W klatce powinny znajdować się żerdzie (nie plastikowe, ale z naturalnych gałęzi). Należy je umieścić w różnych miejscach, ale nie może być ich za dużo, bo będą przeszkadzały w lataniu.
Kanarek nie potrzebuje żadnych zabawek w swojej klatce. Jemu do szczęścia potrzebna będzie miseczka (basen), w której będzie mógł się kąpać w ciepłej wodzie. Wodę należy regularnie wymieniać (latem nawet 2 razy dziennie). Niezbędne jest także poidełko. Potrzebna jest także miseczka na karmę. Wszystko powinno być rozmieszczone na wysokości. Jeśli miski i poidełko będą znajdować się na dole klatki, kanarek szybko zabrudzi je piaskiem oraz odchodami.
Klatka dla kanarka powinna znajdować się w miejscu wolnym od przeciągu. W przeciwnym razie kanarek może szybko się przeziębić, zwłaszcza gdy ocieka wodą po swoich kąpielach. Może być umiejscowiona blisko okna, ale wybrane miejsce nie powinno być zbyt mocno nasłonecznione. Niewskazany jest hałas i ciągłe zakłócanie spokoju kanarka.
Domowy kanarek żyje ok. 10 lat. Jednak to, ile przeżyje, zależy od tego, jak będziesz o niego dbać. Opieka nad kanarkiem nie jest trudna. Jeśli zauważysz, że zachowanie kanarka uległo zmianie, nie czekaj i jedź z nim do weterynarza, bo przy tak małym stworzeniu każda choroba może przyczynić się do jego śmierci. Wymagania tego ptaka nie są duże. Zwracaj uwagę na to, co je kanarek i podawaj mu właściwe pożywienie, a także zadbaj o czystość w klatce. Samiczka nie śpiewa, więc jeśli zależy ci na piosenkach tego ptaka, wybierz samca.