Kakadu żółtoczuba – występowanie, tryb życia, wygląd, charakter

Australijska papuga żółtoczuba – podstawowe informacje, opis, środowisko życia

Kakadu żółtoczuba to biało upierzona, duża papuga australijska, wyróżniająca się charakterystycznym żółtym czubkiem. Zasięg jej występowania obejmuje wschodnią i północną Australię, Tasmanię, Nową Zelandię i Nową Gwineę. Zamieszkuje lasy tropikalne i subtropikalne oraz australijskie sawanny. Jej występowanie często stwierdza się również w parkach i ogrodach.

Australijska papuga żółtoczuba osiąga podobną wielkość jak ara modra – około 50 cm. Ma białe upierzenie na całym ciele, z wyjątkiem żółtego czubka i spodniej strony skrzydła. Subtelny żółtawy nalot można też zauważyć w okolicach policzków i uszu. Podobnie jak rudosterka zielonolica kakadu żółtoczuba nie wykazuje dymorfizmu płciowego. Samiec i samica kakadu żółtoczubej różnią się jedynie barwą tęczówek – u osobników płci męskiej są one niemal czarne, a u osobników płci żeńskiej – czerwonobrązowe.

U kakadu żółtoczubej – podobnie jak u innych papug kakadu – występują specjalne pióra pudrowe, wytwarzające puder do pielęgnacji upierzenia. Papugi tego gatunku mają potężny dziób, który umożliwia im rozłupywanie twardych przekąsek.

Papugi kakadu poszukują pokarmu w niewielkich grupkach, ale w miejscu wieczornego wypoczynku spotykają się setki ptaków. Białe ptaki zwykle żerują na ziemi. Część papug w trakcie żerowania czuwa nad bezpieczeństwem pozostałych, obserwując otoczenie z drzew. Papugi kakadu w Australii uznawane są za szkodniki, powodujące spore straty w uprawach zbóż. Informacje na temat ich życia na wolności (podobnie jak w przypadku wielu papug np. ary modrej) są ograniczone.

Kakadu żółtoczuba – zachowanie, zdolności, usposobienie

Kakadu żółtoczuba uznawana jest za jedną z najbardziej wymagających papug pod względem behawioralnym. Sympatyczna australijska papuga wyróżnia się niezwykłą emocjonalnością, rozwiniętymi zdolnościami poznawczymi, wysokimi kompetencjami społecznymi i dużą wrażliwością na stres. Potrafi nawiązać ze swoim opiekunem wyjątkowo bliską i czułą relację.

Tak jak inne kakadu czy rudosterka zielonolica australijska papuga żółtoczuba jest pieszczochem – lubiącym kontakt dotykowy. Ma bardzo rozwiniętą mowę ciała, a swoje emocje sygnalizuje poprzez ruchy czubka.

Kakadu żółtoczuba jest ciekawska, dlatego potrzebuje na co dzień dużej dawki rozrywki. Ze względu na wysoką inteligencję i umiejętność nauki na drodze naśladownictwa jest pojętym uczniem. Łatwo uczy się mowy ludzkiej oraz sztuczek. U kakadu żółtoczubej zaobserwowano również unikalną w świecie zwierząt umiejętność dostosowania ruchów ciała do taktu muzycznego.

Niestety, według informacji opiekunów, kakadu żółtoczuba często wykazuje zachowania niepożądane. Pozbawiona stymulacji intelektualnej i interakcji społecznych ma skłonność do autodestrukcyjnego wyrywania piór, niszczenia domowego wyposażenia i krzyczenia w celu przyciągnięcia uwagi.

Dużym problemem w przypadku kakadu żółtoczubej jest jej hałaśliwość. Australijska papuga, podobnie jak ara modra, ma donośny głos z charakterystyczną chrypą. W jej repertuarze znajdują się skrzeki, wrzaski, pomruki i gwizdy. Niestety większość z nich jest bardzo nieprzyjemna dla ucha. Z pewnością nie da się jej zaliczyć do grona najpiękniej śpiewających ptaków hodowanych w domu. Sprawdź także ten artykuł TOP 4 najpopularniejsze papugi domowe.

Kakadu żółtoczuba – hodowla, utrzymanie, pielęgnacja

Papuga kakadu – klatka, warunki, żywienie

Ze względu na duże rozmiary i zamiłowanie do aktywności kakadu żółtoczuba powinna być utrzymywana w dużej klatce lub wolierze wewnętrznej. Zalecana wielkość mieszkanka dla tego gatunku to przynajmniej: 100 cm x 100 cm x 150 cm. Klatka powinna być solidna, wykonana z metalu – drewnianą konstrukcję papuga szybko zniszczy. Kakadu żółtoczube wytwarzają sporo pyłu, dlatego niezbędne jest częste sprzątanie ich klatki/woliery.

W mieszkanku australijskiej papugi żółtoczubej muszą znaleźć się:

  • akcesoria do wspinaczki i ćwiczeń (drabinki, huśtawki),
  • zabawki do obdziobywania i niszczenia (np. gałązki drzew, drewniane zabawki, liny),
  • obiekty do manipulowania dziobem i stopami (np. klocki),
  • zabawki stymulujące intelekt (np. puzzle, karmniki ze skrytkami na przysmaki).

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Dodatkowo dla kakadu żółtoczubej warto przygotować specjalne miejsce do ćwiczeń poza klatką, np. stojak lub plac zabaw.

Australijskie papugi żółtoczube są miłośniczkami pokarmu ziarnistego. Żywią się głównie zbożami i nasionami roślin. Chętnie spożywają również owoce, orzechy, kwiaty, korzonki i owady. W warunkach domowych papugę kakadu żółtoczubą można karmić dobrej jakości mieszkanką dla dużych papug lub granulatem. Dodatkowo jej dietę należy wzbogacać świeżymi owocami, warzywami i zieleniną. Z powodu skłonności do otyłości papug kakadu należy limitować ilość wysokotłuszczowych przekąsek (np. orzechów) w ich diecie.

Kakadu żółtoczuba – rozmnażanie, cena, długość życia

Papugi kakadu żyją w monogamicznych związkach. Ptaki tworzące parę darzą siebie dużą czułością, m.in. wzajemnie czyszczą swoje upierzenie. Papugi tego gatunku gniazdują w dziuplach, zwykle na drzewach położonych w pobliżu zbiorników wodnych. Samica znosi 2-3 jaja, które wysiadują oboje rodzice przez 27-30 dni. Młode ptaki usamodzielniają się po 70 dniach. Dojrzałość płciową papugi uzyskują w wieku 3-4 lat. Hodowla kakadu może odbywać się w dużych budkach lęgowych o wymiarach: 40 cm x 40 cm x 90 cm.

Cena australijskie papugi żółtoczubej wynosi średnio 6000-7000 zł. Dla porównania za najpiękniej śpiewające ptaki hodowane w domu zapłacisz zwykle kilkaset złotych. A jak cena kakadu wygląda na tle cen innych papug? Rudosterkę zielonolicą można kupić w cenie 500-600 zł. Papuga żako kosztuje z kolei około 3000 zł.

Kakadu żółtoczube to długowieczne papugi. Żyją dłużej niż najpiękniej śpiewające ptaki hodowane w domu. Na wolności przeciętnie osiągają wiek 40 lat, ale w hodowli mogą żyć nawet 70 lat. Znane są nawet przypadki papug, które przeżyły ponad 100 lat.

Choć kakadu żółtoczuba potrafi szybko zaskarbić sobie sympatię otoczenia, z pewnością nie jest to papuga dla każdego. Dla dobrego samopoczucia psychicznego potrzebuje stałej uwagi opiekuna i wielu interesujących zajęć pobudzających intelekt. Przy odpowiedniej opiece potrafi jednak zadziwić swoją inteligencją i wrodzonym urokiem osobistym.

ikona podziel się Przekaż dalej