Kakadu żółtoczuba – występowanie, tryb życia, wygląd, charakter

Australijska papuga żółtoczuba – podstawowe informacje, opis, środowisko życia

Kakadu żółtoczuba to biało upierzona, duża papuga australijska, wyróżniająca się charakterystycznym żółtym czubkiem. Zasięg jej występowania obejmuje wschodnią i północną Australię, Tasmanię, Nową Zelandię i Nową Gwineę. Zamieszkuje lasy tropikalne i subtropikalne oraz australijskie sawanny. Jej występowanie często stwierdza się również w parkach i ogrodach.

Australijska papuga żółtoczuba osiąga podobną wielkość jak ara modra – około 50 cm. Ma białe upierzenie na całym ciele, z wyjątkiem żółtego czubka i spodniej strony skrzydła. Subtelny żółtawy nalot można też zauważyć w okolicach policzków i uszu. Podobnie jak rudosterka zielonolica kakadu żółtoczuba nie wykazuje dymorfizmu płciowego. Samiec i samica kakadu żółtoczubej różnią się jedynie barwą tęczówek – u osobników płci męskiej są one niemal czarne, a u osobników płci żeńskiej – czerwonobrązowe.

U kakadu żółtoczubej – podobnie jak u innych papug kakadu – występują specjalne pióra pudrowe, wytwarzające puder do pielęgnacji upierzenia. Papugi tego gatunku mają potężny dziób, który umożliwia im rozłupywanie twardych przekąsek.

Papugi kakadu poszukują pokarmu w niewielkich grupkach, ale w miejscu wieczornego wypoczynku spotykają się setki ptaków. Białe ptaki zwykle żerują na ziemi. Część papug w trakcie żerowania czuwa nad bezpieczeństwem pozostałych, obserwując otoczenie z drzew. Papugi kakadu w Australii uznawane są za szkodniki, powodujące spore straty w uprawach zbóż. Informacje na temat ich życia na wolności (podobnie jak w przypadku wielu papug np. ary modrej) są ograniczone.

Kakadu żółtoczuba – zachowanie, zdolności, usposobienie

Kakadu żółtoczuba uznawana jest za jedną z najbardziej wymagających papug pod względem behawioralnym. Sympatyczna australijska papuga wyróżnia się niezwykłą emocjonalnością, rozwiniętymi zdolnościami poznawczymi, wysokimi kompetencjami społecznymi i dużą wrażliwością na stres. Potrafi nawiązać ze swoim opiekunem wyjątkowo bliską i czułą relację.

Tak jak inne kakadu czy rudosterka zielonolica australijska papuga żółtoczuba jest pieszczochem – lubiącym kontakt dotykowy. Ma bardzo rozwiniętą mowę ciała, a swoje emocje sygnalizuje poprzez ruchy czubka.

Kakadu żółtoczuba jest ciekawska, dlatego potrzebuje na co dzień dużej dawki rozrywki. Ze względu na wysoką inteligencję i umiejętność nauki na drodze naśladownictwa jest pojętym uczniem. Łatwo uczy się mowy ludzkiej oraz sztuczek. U kakadu żółtoczubej zaobserwowano również unikalną w świecie zwierząt umiejętność dostosowania ruchów ciała do taktu muzycznego.

Niestety, według informacji opiekunów, kakadu żółtoczuba często wykazuje zachowania niepożądane. Pozbawiona stymulacji intelektualnej i interakcji społecznych ma skłonność do autodestrukcyjnego wyrywania piór, niszczenia domowego wyposażenia i krzyczenia w celu przyciągnięcia uwagi.

Dużym problemem w przypadku kakadu żółtoczubej jest jej hałaśliwość. Australijska papuga, podobnie jak ara modra, ma donośny głos z charakterystyczną chrypą. W jej repertuarze znajdują się skrzeki, wrzaski, pomruki i gwizdy. Niestety większość z nich jest bardzo nieprzyjemna dla ucha. Z pewnością nie da się jej zaliczyć do grona najpiękniej śpiewających ptaków hodowanych w domu. Sprawdź także ten artykuł TOP 4 najpopularniejsze papugi domowe.

Kakadu żółtoczuba – hodowla, utrzymanie, pielęgnacja

Papuga kakadu – klatka, warunki, żywienie

Ze względu na duże rozmiary i zamiłowanie do aktywności kakadu żółtoczuba powinna być utrzymywana w dużej klatce lub wolierze wewnętrznej. Zalecana wielkość mieszkanka dla tego gatunku to przynajmniej: 100 cm x 100 cm x 150 cm. Klatka powinna być solidna, wykonana z metalu – drewnianą konstrukcję papuga szybko zniszczy. Kakadu żółtoczube wytwarzają sporo pyłu, dlatego niezbędne jest częste sprzątanie ich klatki/woliery.

W mieszkanku australijskiej papugi żółtoczubej muszą znaleźć się:

  • akcesoria do wspinaczki i ćwiczeń (drabinki, huśtawki),
  • zabawki do obdziobywania i niszczenia (np. gałązki drzew, drewniane zabawki, liny),
  • obiekty do manipulowania dziobem i stopami (np. klocki),
  • zabawki stymulujące intelekt (np. puzzle, karmniki ze skrytkami na przysmaki).

Polecane produkty i akcesoria dla papug

Dodatkowo dla kakadu żółtoczubej warto przygotować specjalne miejsce do ćwiczeń poza klatką, np. stojak lub plac zabaw.

Australijskie papugi żółtoczube są miłośniczkami pokarmu ziarnistego. Żywią się głównie zbożami i nasionami roślin. Chętnie spożywają również owoce, orzechy, kwiaty, korzonki i owady. W warunkach domowych papugę kakadu żółtoczubą można karmić dobrej jakości mieszkanką dla dużych papug lub granulatem. Dodatkowo jej dietę należy wzbogacać świeżymi owocami, warzywami i zieleniną. Z powodu skłonności do otyłości papug kakadu należy limitować ilość wysokotłuszczowych przekąsek (np. orzechów) w ich diecie.

Materiały sponsorowane
Nowoczesne woliery dla ptaków

Zadbaj o przestrzeń i bezpieczeństwo dla swoich ptaków - sprawdź promocje na nowoczesne woliery

Kakadu żółtoczuba – rozmnażanie, cena, długość życia

Papugi kakadu żyją w monogamicznych związkach. Ptaki tworzące parę darzą siebie dużą czułością, m.in. wzajemnie czyszczą swoje upierzenie. Papugi tego gatunku gniazdują w dziuplach, zwykle na drzewach położonych w pobliżu zbiorników wodnych. Samica znosi 2-3 jaja, które wysiadują oboje rodzice przez 27-30 dni. Młode ptaki usamodzielniają się po 70 dniach. Dojrzałość płciową papugi uzyskują w wieku 3-4 lat. Hodowla kakadu może odbywać się w dużych budkach lęgowych o wymiarach: 40 cm x 40 cm x 90 cm.

Cena australijskie papugi żółtoczubej wynosi średnio 6000-7000 zł. Dla porównania za najpiękniej śpiewające ptaki hodowane w domu zapłacisz zwykle kilkaset złotych. A jak cena kakadu wygląda na tle cen innych papug? Rudosterkę zielonolicą można kupić w cenie 500-600 zł. Papuga żako kosztuje z kolei około 3000 zł.

Kakadu żółtoczube to długowieczne papugi. Żyją dłużej niż najpiękniej śpiewające ptaki hodowane w domu. Na wolności przeciętnie osiągają wiek 40 lat, ale w hodowli mogą żyć nawet 70 lat. Znane są nawet przypadki papug, które przeżyły ponad 100 lat.

Choć kakadu żółtoczuba potrafi szybko zaskarbić sobie sympatię otoczenia, z pewnością nie jest to papuga dla każdego. Dla dobrego samopoczucia psychicznego potrzebuje stałej uwagi opiekuna i wielu interesujących zajęć pobudzających intelekt. Przy odpowiedniej opiece potrafi jednak zadziwić swoją inteligencją i wrodzonym urokiem osobistym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny