Pokarm dla ptaków zimujących – dobór, najważniejsze cechy

Karmienie ptaków dziko żyjących przylatujących do karmnika – zasady

Zima to szczególnie trudny czas w życiu dzikich ptaków. W przeciwieństwie do egzotycznych gatunków, które mają jedzenia pod dostatkiem, ptaki zimujące mieszkające poza klatką są zdane tylko na siebie lub życzliwość ludzi. Gatunki, które pozostają na zimę w Polsce, muszą w tym okresie zmagać się nie tylko z niedoborem pokarmu, ale również z niskimi temperaturami. By przetrwać i utrzymać stałą temperaturę ciała, potrzebują wysokoenergetycznego pokarmu.

Ptaki zimujące w Polsce poświęcają nawet 85% swojego czasu na żerowanie. Polskie ptaki dziko żyjące szczególnie chętnie zaglądają do karmnika wczesnym rankiem i popołudniem – dzięki temu mogą szybko uzupełnić straty energii i zyskać rezerwy na kolejną mroźną noc. Warto więc zadbać, by w tym czasie zawsze mogły łatwo znaleźć wartościowe jedzenie w swojej jadłodajni.

Co jedzą gołębie i inne pospolite gatunki zimowych gości? Choć ptaki mają różne upodobania, wszystkie poszukują produktów wysokoenergetycznych. Pokarm dla ptaków zimujących powinien być więc przede wszystkim bogaty w tłuszcz, który jest dla pierzastych zwierzaków podstawowym źródłem energii.

Jeśli szukasz uniwersalnej mieszanki dla ptaków zimujących, postaw na karmę, w której składzie znajdują się nasiona oleiste, łój czy orzechy. Najlepiej zdecyduj się na zimową karmę z łuskanymi nasionami, bez łupin. Taka mieszanka ułatwi Ci utrzymanie porządku w karmniku. Postaraj się wybrać pokarm dla ptaków o bogatym składzie – bazujący na kilku źródłach substancji odżywczych – skorzysta z niego wiele gatunków.

Ptaki zimujące w Polsce – preferencje żywieniowe

Przy wyborze karmy na zimę dla ptaków warto mieć na uwadze ich specyficzne potrzeby żywieniowe. Zanim zakupisz pokarm dla ptaków, zastanów się, w czym gustują ptaki często przylatujące do Twojego karmnika.

Choć dzikie ptaki zimujące na ogół chętnie jedzą ziarno i inne pokarmy, które znajdą w karmniku, poszczególne gatunki mają szczególne preferencje. Co jedzą gołębie, wróble, sikorki i inne popularne ptaki zimujące? Ptaki, które na zimę pozostają w Polsce, można podzielić na 4 podstawowe grupy żywieniowe:

  • ziarnojady (np. wróble, trznadle, gołębie) – podstawowym pokarmem dla tych ptaków jest ziarno,
  • owadożerne (np. sikory, dzięcioły, kowaliki) – ptaki te żywią się przede wszystkim owadami i innymi drobnymi bezkręgowcami,
  • miękkojady (np. kosy, kwiczoły) – w ich naturalnej diecie dominują owoce i inne soczyste pokarmy roślinne,
  • wszystkożerne (np. sójki, sroki) – zjadają różne typy pokarmów roślinnych i zwierzęcych.

Karma dla dzikich ptaków na zimę – rodzaje

Pokarm dla ptaków do karmnika – jaki wybrać?

Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele produktów do zimowego dokarmiania dzikich ptaków. Wśród nich bez problemu znajdziesz zarówno karmy uniwersalne, jak i te przeznaczone dla konkretnych grup ptaków. Jakie są najpopularniejsze pokarmy dla ptaków zimujących? Co jedzą gołębie i inne ptaki?

  • kule tłuszczowe – stanowią uniwersalny pokarm dla ptaków zimujących, są chętnie zjadane przez ptaki owadożerne, wszystkożerne i ziarnojady,
  • słonina – smakuje przede wszystkim ptakom owadożernym i wszystkożernym,
  • smalec rozsmarowany na korze – ucieszą się z niego ptaki żerujące na drzewach, takie jak dzięcioły i kowaliki,
  • suszone owoce (np. rodzynki, morele, jabłka, owoce czarnego bzu) – lubiane przez miękkojady,
  • płatki zbożowe – idealne dla kosów i kwiczołów,
  • pokruszone orzechy (np. ziemne, laskowe) – to odpowiednie jedzenie dla wróbli, sikorek czy dzięciołów,
  • gotowane warzywa – polecane dla ptaków wodnych, np. dzikich kaczek i łabędzi,
  • mieszanki ziaren – uniwersalne produkty przeznaczone do dokarmiania różnych gatunków ptaków.

Do dokarmiania ptaków zimujących można wykorzystać również mieszanki ziarna, które jedzą ptaki egzotyczne utrzymywane w klatce. Karma dla ptaków egzotycznych małych lub średnich (np. papużek falistych, nimf, zeberek) będzie odpowiednia dla gołębi czy wróbli. Pamiętaj jednak, że taka mieszanka zwykle nie jest szczególnie bogata w tłuszcz. Warto więc uzupełnić ją np. orzechami czy nasionami oleistymi (np. słonecznikiem).

Witaminy i suplementy dla gołębi - sprawdź promocje

Mieszanka ziaren, a także pokarm dla ptaków oraz najlepsze jedzenie dla ptaków różnych gatunków
Najlepszy pokarm dla ptaków, czyli czym karmić ptaki i rodzaje pokarmu dla ptaków

Jako karma zimowa dobrze sprawdzi się pokarm dla ptaków dużych (np. papug ar), który zawiera nie tylko ziarna, ale też sporo orzechów. Pokarm dla ptaków miękkojadów utrzymywanych w klatce (np. gwarków) możesz natomiast wykorzystać do dokarmiania kosów czy kwiczołów. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by samodzielnie skomponować mieszankę dla ptaków zimujących z nasion, orzechów, suszonych owoców i płatków zbożowych. Sprawdź także ten artykuł z TOP 10 gatunków ptaków hodowanych w Polsce.

Popularne mieszanki dla ptaków zimujących – TOP 3

Zastanawiasz się, jaki pokarm dla ptaków wybrać do karmnika? Przedstawiamy 3 popularne mieszanki dla gatunków zimujących.

1. Versele-Laga Menu Nature 4 Seasons Blends – całoroczna karma dla ptaków

Jeśli szukasz mieszanki ziaren, która przypadnie do gustu większości ptaków zimujących zaglądających do karmnika, postaw na pokarm dla ptaków bazujący na różnych nasionach (m.in. pszenicy, kukurydzy, prosie, słoneczniku, rzepaku, kanarze, gryce, siemieniu lnianym) z dodatkiem orzeszków ziemnych. Mieszanka ta odznacza się średnią zawartością tłuszczu, dlatego może być serwowana nie tylko zimą. Pokarm dla ptaków, który oferuje producent, przyciągnie do karmnika najróżniejsze gatunki: od wróbli, przez sikory i dzwońce, po sójki i dzięcioły. Cena mieszanki tego producenta to około 9 zł/kg.

2. MultiFit Ulubione Danie – mieszanka z owocami

Pokarm dla ptaków dziko żyjących z owocami z pewnością sprowadzi do karmnika sympatyczne kosy, kwiczoły czy rudziki. Oprócz różnorodnych ziaren, zbóż i orzechów karma owocowa dla ptaków zimujących zawiera m.in. rodzynki, owoce jarzębiny, borówki czy jagody jałowca. Taka kompozycja składników gwarantuje wyśmienity smak i wysoką wartość odżywczą. Cena karmy to około 10 zł/kg. Producent oferuje również inne mieszanki dla ptaków dziko żyjących.

3. Premiere Mieszanka z owadami

Zimowa karma dla ptaków dziko żyjących z dodatkiem owadów to idealne jedzenie na mroźne dni dla miękkojadów, ptaków owadożernych i wszystkożernych. Ten pokarm dla ptaków z pewnością zasmakuje kosom, kwiczołom, sikorkom. Karma składa się z kilku źródeł białka i tłuszczu zwierzęcego. Zbilansowana mieszanka zawiera mączniki, świerszcze, larwy much i jedwabniki. Dodatkowo pokarm dla ptaków składa się z płatków pszennych i owsianych, owsa, prosa, rodzynek i orzechów. Pożywienie o zbilansowanej zawartości tłuszczu (14,9% )i białka (24,5%) nadaje się nie tylko do podawania zimą, ale również o innych porach roku. Pokarm dla ptaków z owadami ma jednak dosyć wysoką cenę – za 500 g mieszanki trzeba zapłacić ponad 50 zł.

Chcesz uraczyć czymś swoich zimowych gości? Popularne mieszanki sprawią, że przy twoim karmniku zimą z pewnością będzie panował wzmożony ruch.

ikona podziel się Przekaż dalej