Cena papugi nimfy – od czego zależy?

Ile kosztuje papużka nimfa?

Osoby, które chcą kupić papugę nimfę, często zastanawiają się nad ceną papugi. Wiele z nich myśli, że młode papugi kupią tanio – bo ptaki są piękne, ale często w Polsce spotykane. Inni zaś uważają, że cena papugi jest bardzo wysoka, więc z góry się na ptaka nie decydują. W rzeczywistości, cena papugi nimfy jest raczej wypośrodkowana. Ptak nie należy do najdroższych, ale też nie jest tani. Przez hodowców, papuga najczęściej wyceniania jest między 50 a 110 zł – w zależności od jej konkretnej mutacji. Bywają jednak nimfy, które kosztują nawet 250 zł.

Sklep zoologiczny wystawia papugi na sprzedaż często za o wiele niższą cenę. Niekiedy zdarza się, że w sklepie zoologicznym można zakupić w cenie papugi hodowlanej… jedną parkę! Jednak, czy warto patrzeć wyłącznie na cenę ptaka? W przypadku sklepów zoologicznych, sprawa wygląda podobnie jak z pseudohodowlami. Nie będziesz mieć pewności co do historii ptaka i jego socjalizacji. Sprzedawca nic o papudze nie opowie, nie znając jej przecież. Co gorsza jednak, w niektórych sklepach zoologicznych papugi kosztują więcej niż u hodowcy.

Papugę można kupić też na giełdzie, choć to nie zdarza się już często. Doradzamy jednak unikanie takich miejsc. Bardzo często, zwierzęta tam wystawiane mają już zaczątki chorób. Często sprzedają je również pseudohodowcy, którym zostały ostatnie „sztuki” papug. Zdecydowanie, nie polecamy kupować papug z tak podejrzanych źródeł.

Papuga nimfa – jaka cena?

Wielu przyszłych hodowców papug zadaje sobie pytania. Ile kosztuje pokarm dla papug? Jak wygląda rozmnażanie papug falistych? Co jedzą papugi? Jednak, wielu pyta też o to, ile kosztują młode papużki nimfy. Ciężko jednoznacznie wskazać na to, jaka jest cena papugi nimfy. Ciężko wskazać również na to, w którym miejscu powinno się papugę kupić. Można jednak powiedzieć śmiało, że cena nimfy uzależniona jest od kilku czynników. Najbardziej istotnym czynnikiem jest mutacja nimfy. To właśnie ona wpływa na cenę za ptaka.

W przypadku wolierowych papug, cena papugi nimfy sięga – jak już wcześniej wspominaliśmy – od 50 do 110 zł. Są to najbardziej powszechne odmiany nimfy w naszym kraju. W zależności od tego, na jaką mutację nimfy się zdecydujesz, zapłacisz najprawdopodobniej:

  • 50 zł – mutacja naturalna
  • 60 zł – mutacja cynamonowa / perłowa
  • 70 zł – mutacja szek / lutino
  • 80 zł – mutacja białogłowa
  • 110 zł – mutacja albinos

Nie są to jednak wszystkie mutacje, jakie może mieć papuga nimfa. Jeżeli będzie dopuszczona jakaś inna kombinacja, cena papugi z całą pewnością ulegnie zmianie. Będzie wyższa na pewno, gdy mutacja należeć będzie do rzadkich. W większości przypadków, może to być nawet 200 zł za jedną papugę. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wygląda oswajanie papugi nimfy.

Polecane produkty i akcesoria dla papug

Ile kosztuje nimfa? Hodowla nimf

Papugi hodowlane kontra papuga ze sklepu zoologicznego

Hodowla papug jest nastawiona na hodowanie dobrych okazów. Właściciele w większości stawiają na socjalizację papugi i przygotowują ją do życia w nowych warunkach – zupełnie tak samo, jak bywa z hodowlą kotów czy psów. Hodowle stosują wysokiej jakości pokarm dla papug oraz legalne rozmnażanie papug falistych czy nimf. Dobrze wiedzą, co jedzą papugi i dbają o każdy jeden okaz – oczywiście pod warunkiem, że jest to legalna i działająca zgodnie z prawem hodowla.

Właściciele hodowli karmią swoje papużki ręcznie, przyzwyczajając je do człowieka. A więc, hodowlane ptaki nauczone są obcowania z ludźmi i szybko się socjalizują. Kiedy więc hodowlana papuga trafia do nowego domu, nie trzeba będzie poświęcać wielu tygodni czy miesięcy na zaprzyjaźnienie się z ptakiem i oswojeniem go. Hodowlanym papugom przychodzi to znacznie łatwiej.

Papużka nimfa z psem w domu, a także cena papugi nimfy i polecana hodowla
Ile kosztuje papużka nimfa, czyli polecana hodowla i cena papugi nimfy

Można śmiało powiedzieć, że cena papugi nimfy nie zależy wyłącznie od mutacji. Cena jest zależna również od tego, w jaki sposób papuga będzie hodowana – a więc, w domowych czy sklepowych warunkach. Zanim zdecydujesz się na kupno nimfy z wybranego źródła, dobrze się zastanów. Porozmawiaj z osobą, która papugą się opiekuje. Nie warto jest oszczędzać pieniędzy! Bo co, jeżeli ptak będzie miał wady genetyczne, które negatywnie odbiją się na jego zdrowiu?

Hodowlane papugi można z reguły zakupić w cenie mniej więcej od 150 do 250 złotych. Cena papugi nimfy zawsze będzie wyższa. Jednak, jeżeli ptak będzie pochodził z pewnego i polecanego źródła, na pewno kupisz zdrowego przyjaciela, który będzie towarzyszył domownikom przez wiele kolejnych lat.

Oswojenie papugi nimfy a jej cena

Jak można więc wywnioskować, oswojona papuga będzie droższa niż ta kompletnie bez socjalizacji. Za oswojoną, czyli hodowlaną papugę, należy zapłacić średnio ok. 200 zł. Większość przyszłych, świadomych hodowców, pragnie posiadać papugę socjalizowaną i oswojoną. Nie chcą bowiem ryzykować, że trafią na papugę z niechlubną przeszłością – np. „z drugiej ręki”, która będzie miała słabą psychikę.

Jeżeli już znasz mniej więcej cenę, za jaką możesz nabyć papugę, powinieneś zdecydować, gdzie ją kupić. Oczywiście, najlepsze będzie znalezienie dobrej hodowli, która cieszy się pozytywnymi opiniami i wysoką renomą. Kupno hodowlanej papugi pozwala m.in.:

  • zobaczyć, jak wygląda miejsce, w którym wychowuje się papuga,
  • dowiedzieć się więcej na temat nimfy,
  • kupić zdrową papugę, nauczoną życia z ludźmi,
  • nauczyć się od hodowców pielęgnacji papugi – oni posiadają więcej doświadczenia.

Rzecz jasna, wybór hodowli jest równie ważny, co wybór samej papugi. Należy szczególnie uważać na wszystkich pseudohodowców, którym zależy wyłącznie na pieniądzach za zwierzę – a nie na wychowaniu go czy postawienie na dobre geny papugi. Pseudohodowle bardzo często trzymają swoje ptaki w okropnych warunkach. Dlatego ważne, by hodowla umożliwiała przyjazd na miejsce przyszłych właścicieli – w celu sprawdzenia warunków, w jakich chowa się papuga.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny