Cena papugi falistej – czynniki decydujące o cenie

Jaka jest cena papugi falistej?

Jeżeli chcesz kupić papugę falistą na pewno zastanawiasz się, jaka jest cena ptaka. Papuga falista niebieska, fioletowa czy żółta wcale nie jest dużym kosztem. Można śmiało powiedzieć, że o wiele droższa będzie klatka dla papug czy jej całe wyposażenie. Białe, żółte lub innej barwy papugi faliste sprzedawane są z reguły za ok. 20-30 zł / pojedynczo w sklepach zoologicznych. W niektórych sklepach można kupić parkę papużek falistych za ok. 50-60 zł. Dlaczego cena papugi falistej nie jest wysoka? Otóż, występują one dość powszechnie i łatwo znaleźć hodowlę w naszym kraju.

Sklep zoologiczny wystawia papużki faliste na sprzedaż często za o wiele niższą cenę niż hodowla. Bardzo często zdarza się, że w sklepie zoologicznym można zakupić jedną parkę w cenie papugi hodowlanej. Rzecz jasna, cena nie powinna grać w tym przypadku „pierwszych skrzypiec”. Hodowla gwarantuje przyszłym opiekunom papugi socjalizowane, odpowiednio karmione i zdrowe. W przypadku kupna papużek falistych z niesprawdzonych źródeł nie można być pewnym, czy np. niebieska lub fioletowa papuga nie ma jakiejś wrodzonej choroby. Dlatego też, poleca się kupowanie papug falistych wyłącznie w rekomendowanych hodowlach.

Sklep zoologiczny a hodowla papug nimf

Hodowla papug falistych ma za zadanie hodować dobre okazy ptaków, niebędących obciążonymi wadami genetycznymi czy chorobami. Właściciele takich hodowli stawiają na socjalizację papug, każdego dnia przygotowując je do życia w nowych warunkach. W przypadku hodowli papug falistych, ptaki karmione są w nich pokarmem wysokiej jakości – będącym odpowiednio zbilansowanym i dopasowanym do potrzeb papug. Dostosowana jest do ich życia nie tylko klatka, ale też cała przestrzeń wokół woliery. Hodowla papug będzie najlepszym miejscem do kupna papugi – mimo, iż czasami hodowlane papużki faliste mogą kosztować trochę więcej niż w sklepie zoologicznym. Zdarza się, że hodowla sprzedaje papugę za ok. 50-60 zł / sztukę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to miejsce legalne i działające zgodnie z prawem. Hodowla to miejsce prowadzone przez pasjonatów, a nie sprzedawców idących w sprzedaż masową. Oczywiście pod warunkiem, że nie jest to pseudohodowla.

Papugi faliste na drążku
Cena papugi falistej w sklepie zoologicznym i w hodowlach prywatnych.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

W sklepach zoologicznych sprzedawcy raczej nie karmią papug ręcznie, jak w hodowli. A więc, ptaki ze sklepu nie będą nauczone obcowania z ludźmi, w większości w ogóle nie przechodząc etapu socjalizacji. W momencie, gdy hodowlana papuga trafia do nowego domu, nie trzeba jej poświęcać tygodni czy miesięcy na oswajanie. Falista papużka ze sklepu niestety, ale tej socjalizacji będzie potrzebowała. A i tak może zdarzyć się, że sklepowa papuga nie przyzwyczai się do domowników… w ogóle. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł o gatunkach papug gadających.

Jaka jest cena papugi falistej? Ważne informacje

Od czego zależy cena papugi falistej?

Cena papugi falistej nie zależy wyłącznie od jej upierzenia, wieku czy wielkości. Jak można wywnioskować po powyższych informacjach, cena papugi falistej zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób ptak będzie hodowany. To znaczy, czy będzie pochodzić z profesjonalnej hodowli papug falistych, czy może jednak z osiedlowego sklepu. Zanim zdecydujesz się na kupno papugi falistej z wybranego, dowolnego źródła, przemyśl sprawę. Powinieneś koniecznie porozmawiać z kimś, kto już się taką papugą opiekuje. Nie warto jest oszczędzać pieniędzy! Lepiej zainwestować w zdrowego, żywiołowego i radosnego ptaka, jak w schorowaną papugę nienauczoną socjalizacji z człowiekiem. Niestety, ale taka papuga szybko może… odejść.

Oswojona papuga z reguły jest o wiele droższa niż papuga kompletnie bez socjalizacji. Za oswojoną, czyli hodowlaną papugę falistą, należy zapłacić w hodowli zazwyczaj ok. 50-60 zł. Aby jednak papudze nie było smutno w klatce czy wolierze, hodowcy zawsze doradzają kupno dwóch papug falistych. To pozytywnie wpływa nie tylko na proces socjalizacji ptaków, ale też ich kondycję psychiczną. Niekiedy hodowla może udzielić rabatu na dwie papugi, jednak jest to kwestia indywidualna, którą trzeba ustalić z właścicielami hodowli.

Dlaczego warto kupić papugę falistą z hodowli?

Jeżeli chcesz mieć papugę wstępnie oswojoną i pozbawioną wad genetycznych, lepiej będzie wydać więcej pieniędzy i kupić papugę z renomowanej hodowli. Znalezienie dobrej hodowli, która cieszy się pozytywnymi opiniami i wysoką renomą, będzie więc podstawą. Dlaczego warto kupić papugę falistą z hodowli? Otóż:

  1. Będziesz mógł osobiście odwiedzić hodowlę i sprawdzić warunki, w jakich papuga się wychowuje.
  2. Dowiesz się więcej o papugach falistych – właściciele posiadają na ich temat ogromną wiedzę.
  3. Nabędziesz papugę nauczoną życia z ludźmi, a także zdrową i z kompletem dokumentów.
ikona podziel się Przekaż dalej