Papugi ary – informacje, gatunki, zakup

Ara – kiedy warto zdecydować się na jej zakup?

Ary to papugi, obok których nie sposób przejść obojętnie. Pokaźne rozmiary, wielobarwne upierzenie, potężne dzioby, a do tego rozbrajający, komiczny charakter – wszystko to sprawia, że grono wielbicieli tych papug stale się powiększa. Do popularnych gatunków utrzymywanych w niewoli należą m.in.:

  • ararauna (ara zwyczajna),
  • ara karłowa,
  • ara zielonoskrzydła,
  • ara żółtoskrzydła,
  • ara epoletowa,
  • ara hiacyntowa.

Jeśli chcesz kupić papugę araraunę (arę zwyczajną) czy arę hiacyntową, musisz zdawać sobie sprawę ze specyficznych wymagań tych południowoamerykańskich papug. Papugi ary to dość wymagające pierzaste podopieczne. Do zachowania odpowiedniej kondycji i dobrego samopoczucia psychicznego potrzebują sporej przestrzeni, urozmaiconego żywienia, dużej dawki interakcji społecznych i starannego wychowania.

Choć z natury papugi ary są raczej spokojne, jeśli nie zostaną poddane odpowiedniemu szkoleniu mogą próbować zastraszać domowników. Ary bardzo rzadko uciekają się do agresji, ale swoim dziobem potrafią zadawać potężne rany. Wszystko to sprawia, że potrzebują doświadczonego i zrównoważonego opiekuna, który będzie w stanie je odpowiednio wychować. Ich okiełznanie wymaga znacznie większych umiejętności niż wychowanie papużki falistej czy nimfy. Papugi te nie są polecane dla rodzin z małymi dziećmi, ze względu na niebezpieczeństwo, jakie mogą stwarzać wobec maluchów.

Według informacji hodowców papugi ary źle czują się na małej przestrzeni. W małym mieszkaniu w bloku z pewnością ciężko będzie wygospodarować miejsce na wolierę i akcesoria dla ary. Dodatkowo warto upewnić się, czy wokalizacja ary składająca się z donośnych skrzeków i wrzasków nie będzie uciążliwa dla sąsiadów. Choć ara ararauna jest gadającą papugą, nie może ona zwykle poszczycić się spektakularnymi wynikami w nauce mówienia.

Nie można też zapomnieć, że ary to papugi niezwykle długowieczne – żyją znacznie dłużej niż np. aleksandretta obrożna czy papużka falista. W dobrych warunkach żyją tyle, ile amazonka modrobrewa, czyli nawet 60 lat. Opieka nad nimi to więc zobowiązanie na długie lata.

Kiedy warto kupić papugę arę? Ptaki z tego rodzaju z pewnością będą dobrymi towarzyszami dla osób, które poszukują kontaktowych, inteligentnych i przebojowych pierzastych pupili. Dobrze odnajdą się u boku osób, które mają już doświadczenie w opiece nad papugami o zbliżonym temperamencie (np. aleksandrettą obrożna, amazonką modrobrewą). Ze względu na swoją długowieczność ary to ptaki dla osób odpowiedzialnych i zapalonych hobbystów, którzy wiedzą, z czym wiąże się opieka nad papugami. Papugi te z pewnością najlepiej będą się czuły w dużym domu, najlepiej zlokalizowanym na uboczu, z dala od sąsiadów.

Gdzie kupić arę – sklep, hodowla, giełda

Jednym z najważniejszych czynników, wpływających na to, ile kosztuje papuga ara, jest miejsce zakupu. Zapewne zastanawiasz się, czy po papugę arę lepiej wybrać się do sklepu czy bezpośrednio do hodowli? Bardziej opłacalny zwykle okazuje się zakup papugi bezpośrednio od hodowcy. Ptaki w hodowli często kosztują mniej, ponieważ cała transakcja odbywa się bez udziału pośredników. Dodatkowo, odwiedzając hodowlę, możesz zobaczyć warunki, w jakich utrzymywane były ptaki i nawiązać bezcenne kontakty.

Papugę arę możesz kupić także na giełdzie ptaków. Choć z reguły trudno spotkać handlowców sprzedających te piękne ptaki, często można je u nich zamówić. Taki zakup bywa bardziej opłacalny niż zakup w sklepie. Istnieje jednak pewne ryzyko związane z nieznanym pochodzeniem kupowanych ptaków.

Z kolei zwykły sklep zoologiczny najczęściej sprzedaje jedynie popularne papugi, takie jak np. papużka falista, nimfa. Bardzo rzadko oferuje w sprzedaży bezpośredniej ary. Ptaki te najczęściej sprzedawane są na zamówienie. Po papugę arę najlepiej udać się do sklepu zajmującego się sprzedażą zwierząt egzotycznych. Taki sklep ma bazę zaufanych hodowców, co daję gwarancję, że ptaki będą zdrowe i odpowiednio zsocjalizowane. Warto jednak pamiętać, że cena papugi ary w sklepie zoologicznym może być nawet o kilka tysięcy wyższa od tej, jaką proponuje hodowla. Każdy sklep ma jednak swój własny cennik – najlepiej zatem zapytać u źródła.

Oferty sprzedaży papugi ary można też czasami znaleźć w internecie. Często ptaki oferowane są po okazyjnych cenach. Niekiedy można je nabyć wraz z klatką i wyposażeniem, co stanowi bardzo atrakcyjną ofertę. Warto jednak zachować szczególną ostrożność w przypadku zakupu papugi za pośrednictwem internetu. Niska cena papugi ary może być bowiem związana z jej złą kondycją, problemami wychowawczymi lub nielegalnym pochodzeniem. Pamiętaj więc, by zawsze przed zakupem upewnić się, czy papuga posiada dokument umożliwiający jej legalne zarejestrowanie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat gadających papug.

Cena papugi ary – zakup, utrzymanie

Ile kosztuje papuga ara?

Papugi ary są dość wymagające, a ich rozmnażanie w niewoli nastręcza sporych problemów. Wszystko to sprawia, że hodowlą tych papug zajmują tylko nieliczni pasjonaci. Ptaki te nie są powszechnie dostępne, a ich zakup jest kosztowny.

Ary należą do najdroższych papug. Cena papugi ary zwykle wynosi od 5000 do 10 000 zł. Zdarza się jednak, że papugę można kupić już za około 3000 zł.

Cena papugi ara krok po kroku
Egzotyczna papuga ara i jej ceny, a także koszt różnych rodzajów papugi ary

Z kolei w niektórych sklepach ara może kosztować nawet 15 000 zł. Papuga ara kosztuje więc znacznie więcej niż inne popularne gatunki, np. aleksandretta obrożna, nimfa czy amazonka modrobrewa.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Od czego zależy cena papugi ary?

Zakup ary wiąże się z wydatkiem minimum kilku tysięcy złotych. Na cenę tej papugi wpływa jednak wiele czynników. Z tego powodu cena papugi ary może znacznie różnić się w zależności od gatunku czy miejsca zakupu.

Mniejsze gatunki ar (np. karłowa, szlachetna) często można zakupić już w cenie 2500-3000 zł. Duże gatunki kosztować będą znacznie więcej.

Zakup ararauny to najczęściej wydatek rzędu 7000 zł. Cena papugi ary zielonoskrzydłej wynosi około 12 000 zł. Popularne hybrydy (np. arę arlekin) kupisz za około 10 000 zł. Zawrotne ceny osiąga natomiast ara hiacyntowa. Cena papugi ary hiacyntowej może wynieść nawet 20 000-30 000 zł.

Musisz przygotować się na spory wydatek również, jeśli marzy Ci się gadająca papuga ara zwyczajna. Ptaki, które przeszły już trening mówienia, są znacznie droższe niż zwykłe papugi.

Koszty utrzymania ary – informacje i cennik

Choć sam zakup papugi ary to już duży wydatek, jeśli chcesz mieć barwną pierzastą pupilkę, powinieneś liczyć się także z kosztami jej utrzymania. Na sam początek musisz zainwestować w wolierę/klatkę i wyposażenie.

W swoim miesięcznym budżecie powinieneś uwzględnić natomiast wydatki na karmę i opiekę weterynaryjną. Zapoznaj się z przykładowym cennikiem akcesoriów i usług związanych z utrzymaniem papugi ary w domu zamieszczonym w tabeli.

Koszty utrzymania papugi ary

Woliera/klatka

500-1500 zł

Akcesoria do klatki (miski, poidła, zabawki itp.)

300-500 zł

Karma dla papugi

20-25 zł/kg

Przysmaki i suplementy diety

50-100 zł/miesięcznie

Opieka weterynaryjna

100-250 zł/wizytę

Ary to wyjątkowo piękne papugi, które często osiągają bardzo wysokie ceny. Ich utrzymanie wiąże się nie tylko z wydatkami na pokarm i opiekę weterynaryjną, ale również dużą odpowiedzialnością na wiele lat. Zakup tych papug warto więc zawsze dobrze przemyśleć.

ikona podziel się Przekaż dalej