Domowe śpiewające ptaki – odmiany, cena

Kanarek rosyjski, hiszpański czy belgijski – rodzaje kanarków

Te ptaki są znane od stuleci. Czasami można spotkać się z określeniem, że kanarki to egzotyczne ptaki, ponieważ pochodzą z Wysp Kanaryjskich. Można je także spotkać na Maderze oraz w lasach Azorów. Dawniej hodowano je w Hiszpanii, Anglii, Belgii, Francji i Ameryce, a zajmowali się nimi mnisi. Górnicy wykorzystywali je w kopalniach, ale ze względu na swój śpiew, trafiły na salony.

Domowe kanarki mogą mieć różne kolory i rozmiary. Można je podzielić na trzy grupy:

  • kanarki śpiewające – mają przyjemny dla ucha śpiew. Znane są odmiany takie jak: kanarek harceński, kanarek rosyjski, kanarek flandryjski, kanarek timbrador. Uważa się, że najlepszym śpiewakiem jest kanarek harceński, ponieważ skala jego głosu potrafi rozszerzyć się do 3 oktaw.
  • kanarki barwne – ta odmiana ptaków występuje w ponad 100 barwach. Może być czerwony, zielony, biały, żółty (różne odcienie), izabelowaty etc. Niektóre barwy są intensywne, inne bardziej stonowane, łagodne. Ten ptak także może ładnie śpiewać.
  • kanarki kształtne – są mniej znane od pozostałych grup. Charakteryzują się różną wielkością, mają ciekawe postawy (mogą mieć garby) oraz ciekawie ułożone pióra (tzw. korony). Istnieje 26 odmian kanarków kształtnych m.in.: kanarek gloster, kanarek belgijski garbaty, kanarek kędzierzawy południowo-holenderski, kanarek lizard. Jednak ptaki z tej grupy nie mają już tak melodyjnego głosu, jak pozostałe.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie kanarki śpiewające faktycznie śpiewają. Tak naprawę robi to tylko samiec, a samica bardzo rzadko wydaje z siebie jakieś dźwięki. Kanarki to towarzyskie ptaki, które na łonie natury żyją w dużych grupach. Jeśli dużo czasu przebywasz poza domem, warto zatroszczyć się o towarzystwo dla swojego pierzastego przyjaciela. Należy jednak pamiętać, że dwa samce nie będą się akceptować, a samiec mający towarzystwo samicy będzie śpiewać dużo rzadziej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kanarkach.

Hodowla śpiewających ptaków – cena kanarka, opinie

Kanarki można kupić zarówno w sklepie zoologicznym, jak i w domowej hodowli. Zakup w pierwszym miejscu nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ nie masz pewności, skąd pochodzi ptak oraz nie uzyskasz żadnych przydatnych informacji. Gdy kupisz kanarka w hodowli, w razie jakichś problemów z ptakiem zawsze możesz zapytać hodowcę o radę.

Cena kanarka jest różna w zależności od miejsca, w którym kupujesz ptaka, a także od wybranej odmiany. W sklepie zoologicznym będzie to kwestia 30 – 60 zł, a w hodowli 80 – 100 zł (parki często sprzedawane są po 150 zł). Najdroższa tak naprawdę jest klatka, która może kosztować od 200 do 400 zł (aczkolwiek bardzo małą można dostać za ok. 90zł). Inne akcesoria to kwestia ok. 50 – 100 zł.

Kanarki żyją ok. 10 lat. Ich pielęgnacja nie jest trudna, ponieważ te ptaki tak naprawdę nie potrzebują pomocy człowieka w czyszczeniu swoich piórek. Trzeba im tylko zapewnić specjalny piasek oraz miseczkę z ciepłą wodą. Zdarza się, że ptaki nie ścierają swoich pazurków i wtedy trzeba je nieco przyciąć. Pamiętaj o tym, aby klatka kanarka stała w miejscu wolnym od przeciągów oraz aby nie była przez cały czas nasłoneczniona.

Polecane karmy dla kanarków - sprawdź promocje

Gdyby jednak przez dłuższy czas kanarki omijały codzienną pielęgnację, można delikatnie spryskać je wodą ze strzykawki, aby piórka nie posklejały się z brudu. Jeśli jednak taki ptak dalej nie będzie chciał się wyczyścić, a jego zachowanie będzie odbiegało od normy (nie będzie jeść ani pić, stanie się osowiały lub będzie wyglądać tak, jakby cały czas spał) to należy bezzwłocznie udać się z nim do weterynarza.

Wymagania kanarka – co warto wiedzieć?

Jakie akcesoria należy kupić dla kanarka?

Kanarek większość swojego życia spędza w klatce. Z tego powodu nie powinna być ona mała. Jeśli planujesz mieć tylko jednego osobnika, to najmniejsze dopuszczalne rozmiary klatki to 60x40x50 cm, ale duża klatka zapewni większy komfort kanarkowi. Nie może być okrągła ani mieć spadzistego dachu. Najlepsze są te o prostokątnym kształcie, ponieważ kanarek może swobodnie fruwać z jednego końca na drugi.

Żółty kanarek na zielonym tle
Kanarek domowy krok po kroku, a także cena kanarka domowego

Wybierają klatkę, zwróć uwagę na to, aby przerwy między prętami nie były zbyt duże, inaczej ciekawski kanarek będzie się przez nie przeciskał lub się w nich zaklinuje. Sama klatka powinna być wykonana z metalu lub być pokryta miękkim plastikiem. Klatki z wysuwanym dnem ułatwią sprzątanie. Piasek należy wymieniać raz na tydzień. Czyścić należy także żerdki z ptasich odchodów. Naturalne gałązki powinny być umieszczone w różnych miejscach klatki, ale tak, aby nie przeszkadzały w lataniu. Dobrze, aby były różnej grubości.

Ten ptak niewiele potrzebuje do szczęścia. Tak naprawdę wszelkie zabawki są zbędne. Kanarek potrzebuje poidełko, miseczkę na ziarna oraz miseczkę tzw. basen. Wszystko to powinno być zawieszone na wysokości, w przeciwnym razie kanarek szybko zabrudzi je odchodami i pieskiem.

Co jedzą śpiewające kanarki?

Podstawą diety każdego kanarka jest ziarno. Wybierając gotowe mieszanki, zwróć uwagę na to, aby było wolne od sztucznych konserwantów i barwników. Dzienna porcja takiej mieszanki dla jednego kanarka to ok. 1 łyżeczka. Niezmiernie ważne jest to, aby kanarek miał stały dostęp do świeżej wody. Zazwyczaj należy wymieniać ją raz dziennie, ale w cieplejsze dni trzeba to robić częściej. Brudna woda lub jedzenie mogą przyczynić się do różnych chorób kanarka.

Kanarkowi możesz podawać:

  • nasiona – słonecznika (tylko 4-5 ziarenek na dzień), rzepiku, prosa, trawy afrykańskiej, konopi, kanaru, owsa, siemienia lnianego.
  • zioła – pokrzywa, mniszek lekarski.
  • owoce – gruszka, jabłko, melon, banan.
  • warzywa – ogórek, sałata, starta marchewka, szpinak.

W diecie kanarka nie powinno zabraknąć wapna, ponieważ jest ono niezbędne do utrzymania właściwej sprawności fizycznej ptaka. Kanarek może jeść raz w tygodniu mieszankę jajeczną. Lubi także świeżą trawę, która jest cennym źródłem mikroelementów. Z kolei zjadany przez niego piasek pomaga trawić resztkę pokarmu. Kanarek nie może jeść: awokado, cebuli, ziemniaków i jedzenia przeznaczonego dla ludzi.

Niska cena kanarka w sklepie zoologicznym może kusić, ale lepszym rozwiązaniem jest zakup ptaka w sprawdzonym miejscu. Kanarek z hodowli jest zdrowy i oswojony, a w razie jakichkolwiek problemów możesz zapytać o radę hodowcę, co jest niemożliwe, gdy decydujesz się na jego zakup w inny miejscu.

ikona podziel się Przekaż dalej