Ile kosztuje aleksandretta obrożna?

Aleksandretta obrożna – średnia cena

Papugi niegdyś towarzyszyły władcom i stanowiły wyznacznik statusu materialnego. Dawniej ptaki te pochodziły z odłowu, przez co były trudno dostępne, a ich cena niezwykle wysoka. Wraz z upowszechnieniem się hodowli papug w niewoli koszty ptaków wyraźnie spadły. Wciąż wiele osób uważa jednak papugi za zwierzęta luksusowe, na które stać tylko nielicznych. Niesłusznie. Ceny pierzastych podopiecznych często są znacznie niższe niż rasowych czworonogów czy innych egzotycznych zwierząt.

Chcesz kupić aleksandrettę obrożną, ale obawiasz się, że to spory wydatek? Cena aleksandretty obrożnej waha się średnio od 250 do 500 zł. Czasami zdarza się, że ptaki, zwłaszcza za pośrednictwem internetu, sprzedawane są po okazyjnej cenie. Gdy jednak papuga kosztuje 100 zł, oferta jest dość podejrzana. Może okazać się, że sprzedawany ptak jest chory lub obarczony poważnymi problemami behawioralnymi. Dość często papugi sprzedawane po okazyjnych cenach nie posiadają odpowiednich dokumentów, poświadczających ich legalne pochodzenie. Warto pamiętać, że aleksandretta obrożna objęta jest konwencją CITES i podlega obowiązkowej rejestracji. Brak odpowiednich dokumentów uniemożliwia rejestrację i generuje kolejne problemy. Niemożliwa jest wtedy hodowla papug, a za samo posiadanie pierzastej podopiecznej grożą surowe kary. Zieloną papugę zawsze należy więc zakupić w sprawdzonym miejscu.

Jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów zakupu papugi, możesz poszukać specjalnych ofert. Czasami korzystniejszy cenowo jest zakup dwóch lub kilku ptaków. Zdarza się również, że proponowany jest zakup papugi wraz z klatką i wyposażeniem.

Cena aleksandretty obrożnej – od czego zależy?

Koszt papugi uzależniony jest od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą:

  • Mutacja barwna (np. niebieska, żółta)

Spory wpływ na cenę aleksandretty obrożnej ma mutacja kolorystyczna. Najtańsza jest zielona papuga, o upierzeniu przypominającym dzikie. Taką papugę zakupisz zwykle już za 250-300 zł. Więcej zapłacisz za odmiany barwne (np. żółtą, niebieską, fioletową). Papuga żółta (lutino) kosztuje od 350 do 650 zł. Niebieska aleksandretta osiąga cenę 400-600 zł. Odmiana biała kosztuje około 700 zł. Ceny rzadkich mutacji zaczynają się od 1000 zł.

  • Miejsce zakupu – hodowla, giełda ptaków, sklep zoologiczny

Zasada jest prosta – im więcej pośredników, tym wyższa cena papugi. Z reguły najkorzystniejszy jest więc zakup papugi bezpośrednio u hodowcy. Dodatkowo odwiedzając hodowlę papug, przekonasz się, w jakich warunkach żyją ptaki i w jakiej są kondycji. Często też będziesz mógł liczyć na fachowe porady.

Jeśli w Twojej okolicy nie ma hodowli, po papugę możesz udać się na pobliską giełdę ptaków. Zachowaj jednak ostrożność przy zakupie. Choć giełdy odwiedzają hodowcy, sprzedażą ptaków zajmują się też pośrednicy, którzy często nie dbają należycie o swoich pierzastych podopiecznych. Cena aleksandretty obrożnej na giełdzie ptaków zwykle jest porównywalna lub niewiele wyższa od tej określonej przez hodowcę.

Polecane produkty i akcesoria dla papug

Najwięcej kosztuje zakup papugi w sklepie zoologicznym. W takim przypadku musisz przygotować się, że cena będzie raczej w górnym przedziale – zbliżonym do 500 zł, a czasem nawet – 1000 zł. Z kolei cena aleksandretty w internecie jest bardzo zróżnicowana – średnio oscyluje wokół 300-400 zł.

  • Sposób odchowu – ręcznie karmiona vs odchowana naturalnie

Przyszłe zachowanie papug w dużej mierze zależy od sposobu odchowu. Za najlepszych kandydatów na domowych pupili uznawane są papugi odchowane ręcznie, które wykazują mniejszy lęk w stosunku do człowieka. Papugi wychowane przez rodziców zwykle są bardziej zdystansowane, dlatego lepiej odnajdują się w roli ptaków wolierowych. Odchów ręczny jest jednak znacznie trudniejszy i wymaga większego zaangażowania, co przekłada się na cenę papugi. Koszt odchowanej ręcznie aleksandretty będzie wynosił 400-500 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat papugi popielatej?

Aleksandretta obrożna – zakup, cena, hodowla, koszty opieki

Aleksandretta obrożna – kiedy warto się na nią zdecydować?

Aleksandretta obrożna to średniej wielkości zielona papuga, w naturze zamieszkująca rozległe obszary Azji i Afryki. Jej charakterystyczną cechą, od której wywodzi się drugi człon polskiej nazwy, jest widoczna na szyi czarna obroża. Co ważne, obroża ta występuję tylko u samca, dlatego jest cechą pozwalającą rozróżnić płeć dorosłych ptaków. Samiec papugi jest też bardziej barwny i nieco spokojniejszy.

Aleksandretta obrożna w locie, lecąca papuga na niebie, niezbędne porady na temat hodowli papugi aleksandretty obrożnej
Cena aleksandretty obrożnej w sklepie zoologicznym a cena u hodowcy, od czego zależy cena aleksandretty obrożnej

Aleksandretty to ptaki dosyć długowieczne w dobrych warunkach mogą dożyć nawet 25-30 lat, czyli znacznie dłużej niż np. amadyna wspaniała. Choć papugi te są raczej rzadko wybierane na pierwszych pierzastych podopiecznych, wśród bardziej doświadczonych ptasich opiekunów cieszą się dużą popularnością. Są towarzyskie, energiczne, ciekawskie, rezolutne. Chętnie nawiązują kontakty z ludźmi i łatwo się oswajają. Nie wykazują jednak tak silnej tendencji do wiązania się ludźmi jak np. papugi kakadu czy żako. Nie przepadają za bliskością fizyczną. Pod względem usposobienia przypominają raczej energicznego i wygadanego ptaka gwarka niż cichą afrykankę senegalską.

Aleksandretty obrożne nadają się nie tylko do utrzymywania w domu, ale również jako ptaki wolierowe. Przez większość roku mogą przebywać w wolierach zewnętrznych. Papugi te polecane są przede wszystkim dla osób, które lubią obserwować ptasie harce, dysponują dużą przestrzenią w mieszkaniu lub w ogrodzie. Ze względu na hałaśliwą naturę i zamiłowanie do ruchu raczej nie odnajdą się w małym mieszkaniu w bloku.

Cena aleksandretta obrożnej a ceny innych ptaków

Zastanawiasz się, jak cena aleksandretty obrożnej wygląda na tle cen innych ptaków? Papuga ta nie należy co prawda do najtańszych, ale ceny wielu papug (takich jak np. żako, kakadu, afrykanka senegalska) czy ptaków egzotycznych (np. ptak gwarek) są znacznie wyższe.

Dla porównania afrykanka senegalska kosztuje około 1000 zł, a ptak gwarek nawet 3000 zł. Tańsza będzie natomiast papuga nimfa czy egzotyczna amadyna wspaniała. Cena nimfy wynosi około 50 zł, a amadyny wspaniałej – 100 zł.

W przypadku papug aleksandrett cena nie jest ścisłe uzależniona od wieku czy płci. Samiec i samica zwykle osiągają podobne ceny.

Opieka nad aleksandrettą obrożną – dodatkowe koszty

Zakup papugi to niejedyny wydatek, na jaki musisz się przygotować, jeśli chcesz przyjąć pod swój dach pierzastą towarzyszkę. Poniżej przedstawiono szacunkowe koszty związane z opieką nad papugą:

  • klatka i wyposażenie – ok. 400-1000 zł
  • karma dla papugi – ok. 15 zł/kg
  • opieka weterynaryjna – ok. 100-250 zł/wizytę

Choć wydatki związane z zakupem papugi wydają się spore, w rzeczywistości nie mogą równać się z osiągniętymi zyskami. Dla wieku opiekunów ich papuga jest bowiem bezcenna. Bo jak przeliczyć na pieniądze jedyną w swoim rodzaju, wieloletnią przyjaźń z pierzastą podopieczną?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny