Dlaczego papuga mówi?

Gadająca papuga – cechy szczególne, wokalizacja, opis

Papugi domowe to prawdziwe gaduły wśród ptaków. Są znacznie bardziej hałaśliwe niż np. gołębie ozdobne. Odzywają się chętnie i często. Wiele z nich (np. ara ararauna, lorysa górska, amazonka żółtogardła) ma silny, donośny głos. W repertuarze papug znajdują się dźwięki:

  • alarmowe (używane w razie wykrycia zagrożenia),
  • kontaktowe (umożliwiające zachowanie kontaktu z innymi członkami stada w czasie lotu czy żerowania),
  • wabiące i „miłosne” (kierowane do partnera, wydawane w czasie zalotów, podtrzymujące więź między ptakami).

Z pewnością to jednak imitacja wokalna papug jest tym, co wzbudza szczególne emocje. Dlaczego papuga mówi? Z anatomicznego punktu widzenia wydawanie dźwięków umożliwia papugom i innym ptakom krtań dolna, zlokalizowana u rozgałęzienia tchawicy. U ptaków znanych ze zdolności dźwiękonaśladowczych ma ona specyficzną budowę. W precyzyjnym powtarzaniu dźwięków pomagają ruchy umięśnionego języka.

Imitacja wokalna u papug powiązana jest z wyjątkową budową mózgu tych ptaków. U papug doszło do powielenia szlaków mózgowych odpowiedzialnych za przyswajanie nowych dźwięków. W naukę mówienia zaangażowane są nie tylko jądra wokalne, ale również ich otoczki. Co ciekawe, u gatunków znanych ze zdolności dźwiękonaśladowczych (np. papugi żako) są one wyraźnie większe niż u innych ptaków.

Na czym polega imitacja wokalna u papug?

Gadająca papuga musi mieć coś, co skłoni ją do nauki. Papugi to zwierzęta społeczne, które są silnie zmotywowane do interakcji z innymi osobnikami. W naturze imitują wokalizacje osobników, z którymi łączą je szczególnie zażyłe relacje. W ten sposób mogą zwrócić się bezpośrednio do nich, wyróżniając z całej grupy ptaków.

Podobną motywację do nauki mówienia znajdują papugi domowe (np. nimfa, lorysa górska). Naśladowanie ludzkich słów służy nawiązaniu bliższej relacji z opiekunem, który w warunkach domowych często zastępuje ptasich towarzyszy.

Zakres ptasiego słownictwa uzależniony jest od otoczenia, w jakim na co dzień znajduje się pierzasty zwierzak. Niezależnie od miejsca pochodzenia, każda papuga może nauczyć się mówić po polsku. Papugi domowe najłatwiej uczą się polskich słów, które słyszą najczęściej. Niestety, nie zawsze ptaki uczą się tego, czego chcieliby ich opiekunowie. Dużym zainteresowanym papug cieszą się zwłaszcza dźwięki silnie nacechowane emocjonalnie. Właśnie dlatego gadająca papuga może szybko nauczyć się przeklinać. Zdolności dźwiękonaśladowcze papug nie ograniczają się tylko do powtarzania słów. Wiele ptaków równie chętnie powtarza dźwięki dochodzące z otoczenia, zwłaszcza te, które budzą dużą uwagę ludzi (np. dźwięk telefonu lub dzwonka do drzwi). Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat gadających papug.

Które papugi można nauczyć mówić?

Nauka mówienia u papug – naturalne predyspozycje

Większość papug – w odróżnieniu od ptaków takich jak kanarki czy gołębie ozdobne – jest w stanie nauczyć się powtarzania pojedynczych słów. Nie wszystkie gatunki wykazują jednak takie same zdolności dźwiękonaśladowcze. Różnice między papugami dotyczą zarówno zakresu przyswajanego słownictwa, jak i dykcji oraz umiejętności funkcjonalnego użycia mowy ludzkiej.

Jeśli marzysz o gadającej papudze, powinieneś zdecydować się na gatunek, który ma naturalne predyspozycje do nauki ludzkiego słownictwa. Mówiącej papugi możesz szukać wśród ptaków reprezentujących takie rodzaje jak: amazonki, kakadu, ary, aleksandretty, żako, papużki faliste. Istnieje też wiele mniej popularnych gatunków gadającej papugi. Rozwinięte zdolności dźwiękonaśladowcze widoczne są u m.in. barwnicy, lorysy górskiej czy mnichy nizinnej.

Papuga domowa powtarzająca słowa
Gadająca papuga, czyli jak wyglądają papugi, które gadają i powtarzają słowa oraz inne gadające gatunki

Zdolności do nauki mówienia u papug nie są jednak zależne wyłącznie od gatunku. Warunkują je również: wiek, rodzaje odchowu i utrzymania oraz płeć. Z reguły łatwiej nauczyć powtarzania słów papugi:

  • młode – wczesna ekspozycja na ludzkie słownictwo sprzyja rozwojowi wokalnemu u ptaków,
  • odchowane ręcznie – odchów ręczny ułatwia tworzenie bliskich relacji z człowiekiem,
  • płci męskiej – u wielu gatunków zdolności wokalne uwarunkowane są płcią męską,
  • utrzymywane osobno – papugi żyjące same są bardziej zmotywowane do kontaktów z człowiekiem i nauki mówienia.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Najlepsi ptasi mówcy – 6 gatunków gadających papug

Oto 6 gatunków uznawanych za najbardziej utalentowane gadające papugi.

1. Papuga żako

Żako to niezaprzeczalnie najlepsza gadająca papuga. Potrafi przyswoić szeroki zasób słów – zwykle około 50-200. Z łatwością uczy się również prostych zwrotów: powitania czy pożegnania.

Talent papugi żako w żadnym wypadku nie ogranicza się jednak do zwykłej imitacji wokalnej. Afrykańska papuga szara jest niebywale inteligenta i często wie, co mówi. Poddana odpowiedniemu treningowi jest w stanie nauczyć się mówić po polsku w sposób komunikatywny. Najbardziej znana papuga żako wykazywała zdolność do używania ludzkich słów w odpowiednim kontekście. Potrafiła trafnie odpowiadać na pytania, nazywać kolor czy materiały, prosić/pytać o przedmioty czy wskazywać różnice między poszczególnymi obiektami.

Papuga żako często bawi się językiem i samodzielnie tworzy nowe nazwy dla nieznanych przedmiotów na podstawie określeń, które już zna. Z taką gadułą na pewno nie będziesz się nudzić. Zakup papugi żako będzie kosztować około 3000 zł.

2. Amazonka żółtogłowa

Amazonka żółtogłowa to najbardziej utalentowana mówiąca amazonka. Zakres przyswajanych przez nią słów jest podobnie szeroki jak papugi żako. Słownik amazonki może składać się nawet ze 100 słów.

Amazonki mogą poszczycić się świetną dykcją – często wypowiadają słowa ze znacznie większą precyzją niż papugi żako. Świetnie naśladują tembr głosu swojego opiekuna. Ptaki te dobrze radzą sobie również z nauką zwrotów i melodii.

Oprócz amazonki żółtogłowej rozwinięte zdolności dźwiękonaśladowcze wykazuje m.in. amazonka żółtogardła i amazonka niebieskoczelna. Cena amazonki żółtogardłej czy żółtogłowej wynosi około 2000-3500 zł

3. Mnicha nizinna

Szukasz średniej wielkości gadającej papugi? Mnicha nizinna to zabawna mówiąca papuga polecana dla początkujących opiekunów ptaków. Papuga ta bardzo szybko przyswaja ludzkie słowa. Ma też zdolności do powtarzania dźwięków często słyszanych w otoczeniu. Potrafi być jednak bardzo głośna. Typowy słownik mnichy nizinnej obejmuje kilkadziesiąt słów. Zakup tej papugi to koszt około 200-300 zł.

4. Papużka falista

Obecność papużki falistej na liście najlepszych ptasich mówców często budzi zdziwienie. W tej małej papużce tkwi jednak olbrzymi potencjał. Uznawana jest ona za prawdziwą rekordzistkę w zakresie liczby przyswajanych słów. Jedna z papug tego gatunku miała nauczyć się ich aż 1700.

Papużka falista chętnie uczy się też gwizdania melodii. Niestety, ma dosyć chrapliwy głos i nie najlepszą dykcję. Często wypowiada słowa niedokładnie i niewyraźnie, co nie umniejsza jej zdolności. Papużkę falistą można nabyć w cenie zbliżonej do niektórych rodzajów gołębi ozdobnych, już za około 40-50 zł.

5. Ara ararauna

Ary nie są aż takimi gadułami jak amazonki czy żako. Przy odrobinie cierpliwości można nauczyć je jednak mówić nawet kilkanaście słów po polsku. Ptaki te dysponują potężnym głosem, co może być ich dodatkowym atutem podczas nauki mówienia. Papuga ara nie zawsze mówi jednak w sposób wyraźny i zrozumiały.

Spośród ar za najbardziej utalentowaną wokalnie uznawana jest ara ararauna, słynąca również z predyspozycji do nauki sztuczek. Cena ary ararauny to około 7000 zł.

6. Aleksandretta obrożna

Aleksandretta obrożna to kolejna gadająca papuga. Potrafi nauczyć się nie tylko krótkich słów, ale również całych zwrotów. Jej słownik może składać się nawet z 250 słów. Aleksandretta często wyłapuje słowa z otoczenia. Dodatkowo mówi całkiem wyraźnie. W połączeniu z jej wrodzoną ciekawością świata, żywym usposobieniem i wysoką inteligencją czyni z niej idealną mówiącą towarzyszkę. Aleksandretta obrożna kosztuje około 200-300 zł.

Gadająca papuga to wyjątkowa pierzasta towarzyszka, z którą można zbudować szczególną relację. Choć papugi domowe nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, co mówią, dla ptasich opiekunów często nie ma nic piękniejszego niż czułe „dzień dobry” usłyszane od swojego pupila o poranku.

ikona podziel się Przekaż dalej