Pielęgnacja, wymagania, choroby – opieka nad kanarkiem

Domowy kanarek sam czyści swoje piórka, ale aby mógł to robić, należy zapewnić mu basenik z ciepłą wodą oraz specjalny piasek na dnie klatki. Gdyby kanarek pominął ten zabieg pielęgnacyjny, można go delikatnie spryskać letnią wodą ze strzykawki. Należy obcinać mu pazurki tylko wtedy, gdy sam ich nie spiłuje na gałązkach umieszczonych w klatce. Raz w tygodniu należy wymieniać piasek, a żerdzie czyścić z ptasich odchodów lub wymieniać na nowe. Poidełko, miseczka na ziarno oraz basen powinny znajdować się na wysokości, bo inaczej kanarek zanieczyści je piaskiem oraz odchodami. Wodę należy wymieniać raz dziennie, ale w cieplejszy dni warto robić to częściej.

Ten ptak nie jest wymagający, ale potrzebuje kilku niezbędnych rzeczy. Najważniejsza jest klatka. Im większa, tym lepsza. Minimalne wymiary klatki to 60x40x50 cm. Powinna być prostokątna i wykonana z metalu lub drutu pokrytego miękkim plastikiem. Niezalecana jest okrągła, o spadzistym dachu ani drewniana. Przerwy między prętami nie powinny być zbyt duże, bo ciekawski kanarek będzie chciał się przez nie przecisnąć. Klatka nie może być umieszczona w przeciągu ani przez cały czas nasłoneczniona, ale może stać przy oknie.

Średnia długość życia kanarka to ok. 10 lat. Jednak nawet ptaki przebywające wyłącznie w domu, mogą zachorować. U kanarka może wystąpić: Aspergiloza, rogowacenie skóry, pasożyty zewnętrzne, biegunka, zapalenie spojówek. Na co dzień ten ptak jest wesoły i bardzo energiczny. Jeśli przestanie pić i jeść, stanie się apatyczny lub będzie wyglądał, jakby cały czas spał, to koniecznie trzeba zabrać go do weterynarza. To, ile żyje kanarek, zależy także od tego, czy odpowiednio wcześnie wykryje się chorobę. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kanarkach.

Hodowla kanarków – cena, odmiany

Kanarki można kupić w różnych miejscach. Cena tego ptaka w sklepie zoologicznym to ok. 30 – 60 zł, a w hodowli jest to kwestia 80 – 100 zł. Parki można dostać za 150 zł. Klatka dla kanarka to koszt ok. 200 – 400 zł (najmniejsze klatki można zakupić już za 90 zł). Pozostałe akcesoria to już kwestia 50 – 100 zł.

Kanarka da się oswoić, ale trudniej to zrobić, gdy kupujesz ptaka w sklepie zoologicznym, ponieważ tam ma ograniczony kontakt z człowiekiem. Decydując się na kanarka z hodowli, masz pewność, że ptaszek jest przyzwyczajony do obecności ludzi, a w razie jakichś problemów z nim zawsze możesz zapytać hodowcę o radę.

Istnieją różne odmiany kanarków. Może je podzielić na grupy:

  • śpiewające – jest to np.: kanarek harceński, kanarek flandryjski, kanarek timbrador, kanarek rosyjski. Te ptaki mają przyjemny śpiew, a skala głosu kanarka harceńskiego potrafi rozszerzyć się do 3 oktaw.
  • barwne – te ptaki mogą mieć różne kolory. Istnieje zarówno kanarek żółty (różne odcienie), jak i czerwony, biały, zielony, izabelowaty itd. Znane jest ponad 100 barwnych odmian kanarka. Barwne kanarki także ładnie śpiewają, ale w ich przypadku większą uwagę zwraca się na ich wygląd.
  • kształtne – zalicza się do nich m.in.: kanarek gloster, kanarek kędzierzawy południowo-holenderski, kanarek lizard, kanarek belgijski garbaty. Te kanarki są mniej znane od pozostałych grup i mają mało melodyjny głos, ale są ciekawiej postury (niektóre mają garby) oraz mają ciekawe upierzenie (np. korony). Znane jest 26 odmian kanarków kształtnych.

Polecane karmy dla kanarków - sprawdź promocje

Żółty kanarek na zielonym tle, a także długość życia i ile żyje kanarek
Jaka jest statystyczna długość życia kanarka, czyli ile żyje kanarek

Nie każdy kanarek śpiewa. Samice bardzo rzadko wydają z siebie jakieś dźwięki. Śpiewają głównie samce. Robią to rzadziej, gdy są w towarzystwie samiczki, ale jeśli rzadko przebywasz w domu, musisz zadbać o towarzystwo dla samotnego kanarka. Niestety dwa samce nie będą się tolerować.

Co je domowy kanarek?

Ten ptak je głównie nasiona. Gotową mieszankę można dostać w sklepie zoologicznym, a jej dzienna porcja to ok. 1 łyżeczka na jednego kanarka. Wybierając, należy zwrócić uwagę na to, żeby w składzie nie było barwników ani sztucznych konserwantów. W diecie domowego kanarka niezbędne jest także wapno, ponieważ pomaga utrzymać właściwą sprawność fizyczną ptaka. Raz w tygodniu można podawać kanarki mieszankę jajeczną. Ten ptak lubi też świeżą trawę. Zjadany przez niego piasek pomaga trawić resztki pokarmu.

W diecie kanarka powinny znajdować się:

  • nasiona – trawy afrykańskiej, owsa, siemienia lnianego, słonecznika (4-5 ziarenek dziennie), prosa, rzepiku, konopi.
  • warzywa – ogórek, starta marchewka, szpinak, sałata.
  • owoce – jabłko, melon, gruszka, banan.
  • zioła – mniszek lekarski, pokrzywa.

To, ile żyje kanarek, zależy m.in. od tego, czy odpowiednio wcześnie reagujesz, kiedy ptak jest chory. Przy tak małym stworzeniu nawet z pozoru nieznaczące schodzenie może okazać się śmiertelne. Ważne jest także to, czym karmisz kanarka i czy zapewniasz mu odpowiedni komfort życia.

ikona podziel się Przekaż dalej