Sklep zoologiczny a hodowla kanarków – cena, opinie

Zakup w pobliskim zoologicznym jest wygodną opcją, ale nie najlepszą. Zwierzęta w takich sklepach nie czują mocnej więzi z człowiekiem, a ich prawdziwe pochodzenie stoi pod znakiem zapytania. Mogą być obarczone chorobami genetycznymi, jeśli były rozmnażane w niewłaściwy sposób. Domowa hodowla kanarków jest bezpieczniejszym wyborem, bo nawet po zakupie ptaka możesz utrzymywać kontakt z hodowcą i w razie jakichkolwiek problemów z kanarkiem zapytać hodowcę o radę.

Cena za tego ptaka jest różna. Jeśli decydujesz się na zakup kanarka w sklepie zoologicznym, będzie to koszt ok. 30 – 60 zł. W hodowli zapłacisz trochę więcej, bo ok. 80 – 100 zł (parki bardzo często sprzedawane są po 150 zł).

Przeglądając ogłoszenia, w oczy rzucają się zdjęcia. Nie warto jednak sugerować się tylko nimi. Czasami naprawdę dobrzy hodowcy kanarków po prostu nie potrafią wykonać ładnego zdjęcia. Zwróć za to uwagę na opis i skontaktuj się z hodowcą. Warto wiedzieć, że nie każda domowa hodowla kanarków okaże się dobra. Ptaki muszą żyć w czystych klatkach i być oswojone. Podczas spotkania będziesz mógł ocenić, w jakich warunkach żyją kanarki i czy wybrałeś właściwe miejsce.

Choroby, pielęgnacja, wymagania – co warto wiedzieć o kanarkach?

Te ptaki żyją średnio ok. 10 lat. Większość swojego życia spędzają w klatce, dlatego tak ważne jest to, aby zapewniała im jak największy komfort. Choć same kanarki są małe, ich klatki takie nie powinny być. Najmniejsza dopuszczalna klatka ma wymiary 60x40x50 cm i prostokątny kształt. Niewskazane są te o spadzistym dachu ani okrągłe. Klatka powinna być wykonana z drutu lub metalu pokrytego plastikiem, a przerwy pomiędzy prętami muszą być na tyle małe, aby kanarek nie miał możliwości się przez nie przecisnąć. Zazwyczaj koszt klatki dla kanarka to ok. 200 – 400 zł, choć te najmniejsze można kupić za ok. 90 zł.

W klatce powinny znajdować się: poidełko, miseczka na ziarno, basen. Te akcesoria powinny być umieszczone na wysokości, bo inaczej kanarek zanieczyści wodę i jedzenie swoimi odchodami oraz specjalnym piasek, który wysypuje się na dno. W klatce powinny być umieszczone także naturalne gałązki. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kanarkach.

Kanarek zazwyczaj sam dba o pielęgnację swoich piórek. Używa do tego piasku lub wody z basenu. Gdyby jednak przez kilka dni pominął ten zabieg, jego piórka mogłyby się posklejać z brudu. Można wtedy zachęcić kanarka do ich wyczyszczenia, delikatnie polewając go letnią wodą ze strzykawki. Zwykle nie trzeba obcinać mu pazurków, bo spiłowuje je na gałązkach.

Dużym ułatwieniem w sprzątaniu jest wysuwane dno w klatce. Piasek należy zmieniać raz w tygodniu, a żerdzie czyścić z ptasich odchodów lub wymieniać na nowe. Wodę trzeba zmieniać raz dziennie, a w cieplejsze dni należy robić to częściej. Klatka nie może stać w przeciągu ani być cały czas nasłoneczniona.

Polecane karmy dla kanarków - sprawdź promocje

Dwa żółte kanarki w klatce, a także wymagania i hodowla kanarków w domu
Wymagania kanarków krok po kroku, czyli jak wygląda hodowla kanarków w domu

Kanarkowi mogą przytrafić się m.in.:

  • aspergiloza,
  • biegunka,
  • rogowacenie skóry,
  • pasożyty zewnętrzne,
  • zapalenie spojówek.

Kanarek z natury jest bardzo energiczny i wesoły. Jeśli zauważysz, że przestał jeść i pić, stał się apatyczny lub wygląda, jakby cały czas spał, to jak najszybciej udaj się z nim do lekarza weterynarii. Przy tak małym stworzeniu każda choroba jest niebezpieczna, a jej wczesne wykrycie może przesądzić o tym, czy kanarek wyzdrowieje.

Żółty, czerwony czy czarny – odmiany kanarków

Istnieją trzy grupy kanarków: śpiewające, barwne i kształtne. Kanarki harceńskie zaliczają się do tej pierwszej. Te ptaki uważane są za najlepszych śpiewaków – ich skala głosu potrafi rozszerzyć się do 3 oktaw. Z kolei kanarki barwne występują w ponad 100 barwnych odmianach. Istnieje kanarek zielony, czerwony, żółty (różne odcienie), biały, izabelowaty etc. Z kolei kanarek kształtny ma ciekawe upierzenie oraz posturę. Może mieć koronę (przypomina grzywkę) lub być garbaty. Jest 26 odmian tych kanarków. Jednak żadne kanarki nie są bardzo duże.

Nie wszystkie kanarki śpiewające potrafią śpiewać. Samice bardzo rzadko wydają z siebie jakieś dźwięki. Tylko samce słynną ze swojego melodyjnego śpiewu. Pamiętaj jednak, że kanarki są towarzyskie i na łonie przyrody żyją w grupach, więc jeśli rzadko przebywasz w domu, zapewnij samotnemu ptakowi towarzystwo. Musisz jednak wziąć pod uwagę to, że dwa samce nie będą się tolerować, z kolei samiec w towarzystwie samiczki nie będzie już tak często śpiewał.

Kanarki może i nie są wymagające, ale nie można zapomnieć o czyszczeniu ich klatek, w tym wymienianiu wody na świeżą. Zanieczyszczone jedzenie może być przyczyną różnych chorób, a te późno wykryte mogą spowodować śmierć kanarka. Zdarza się, że samica ma problem ze zniesieniem jaja, przez co bardzo cierpi i należy jej szybko pomóc.

ikona podziel się Przekaż dalej