Gołębie pocztowe – gatunki, opis, wymagania, hodowla, ciekawostki
Gołębie pocztowe to ptaki, które odegrały szczególną rolę w dziejach świata. W czasach, gdy nie było telefonu ani internetu, to one były głównym i niezawodnym nośnikiem informacji. Choć dziś ptaki te nie muszą już przenosić wiadomości, ich hodowla wciąż cieszy się dużą popularnością. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych niezwykłych ptaków.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gołębiach.
Gołębie pocztowe – historia, najważniejsze informacje, ciekawostki
Gołąb pocztowy – pochodzenie, cechy charakterystyczne, rasy
Gołąb pocztowy jest jedną z odmian gołębia skalnego – przodka wszystkich udomowionych gołębi. Ptak ten znany jest z doskonałej orientacji przestrzennej, wytrzymałości fizycznej, dobrego wzroku i zdolności do szybkiego lotu na długim dystansie. Gołębie pocztowe potrafią powrócić z terenu oddalonego od ich gołębnika nawet o 2000 km. Są przy tym w stanie latać z prędkością do 100 km/h.
Historia gołębi pocztowych rozpoczęła się już w starożytności. Ptaki te do przekazywania wiadomości wykorzystywali starożytni Persowie, Grecy i Rzymianie. Były niezastąpione wszędzie tam, gdzie niezbędne było szybkie przesyłanie wiadomości na znaczne odległości. Wojsko, giełda, statki, organizacje rządowe – wszędzie tam służyły gołębie pocztowe.
Wraz z upowszechnianiem się radia i telegrafu rola gołębi pocztowych zaczęła ulegać zmianie. Obecnie ptaki te hodowane są głównie w celach amatorskich lub sportowych. Niektóre gołębie pocztowe święcą triumfy również jako ptaki wystawowe.
Współczesne gołębie pocztowe powstały w wyniku hodowli prowadzonej przez hodowców z różnych rejonów świata. Ptaki te słyną z dużej inteligencji, predyspozycji do lotu, zrównoważonego charakteru, przywiązania do opiekuna i łagodnego usposobienia. Na świecie znanych jest wiele ras tych ptaków różniących się budową, kolorami i wzorami upierzenia. Do popularnych ras gołębi pocztowych na sprzedaż, jakie często oferują aukcje internetowe i giełda, należą m.in.:
- krymka białostocka,
- ozdobny gołąb pocztowy angielski,
- orlik polski,
- barwnogłówka poznańska,
- belgijski gołąb pocztowy,
- agaran,
- timișoarski srokacz.
O dużej popularności tych ptaków świadczy istnienie związków zrzeszających hodowców i miłośników gołębi. W Polsce działa m.in. Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych.
Jak gołębie znajdują drogę do gołębnika?
Zdolność gołębi do powracania do gołębnika oddalonego o tysiące kilometrów od miejsca, w którym się znajdują, to jedna z najbardziej zagadkowych ptasich umiejętności. Podczas treningu gołębi pocztowych hodowcy bazują na naturalnym przywiązaniu tych ptaków do swojego gołębnika. Do dziś nie jest jednak do końca jasne, czym kierują się ptaki, wracając do swojego domu.
Ptaki prawdopodobnie znajdują drogę powrotną, posługując się kompasem słonecznym, na podstawie położenia słońca na horyzoncie. Nie mają jednak problemów, by powrócić do gołębnika nawet wtedy, gdy niebo jest zachmurzone.
Fascynujące zdolności gołębi przypisuje się także ich rozwiniętemu zmysłowi magnetycznemu. Do nawigacji ptaki te wykorzystują ziemskie pole magnetyczne.
Według jeszcze innej teorii gołębiom w orientacji w terenie pomagają mapy zapachowe. Gołębie prawdopodobnie w drodze do miejsca wylotu rozpoznają różne zapachy, na podstawie których później wybierają drogę do domu.
Gołębie pocztowe – wymagania, gołębnik, żywienie
Co jedzą gołębie pocztowe – prawidłowe żywienie
Gołąb pocztowy należy do grupy ziarnojadów. W naturze dzikie gołębie zjadają głównie drobne nasiona znajdowane na ziemi. Często żywią się też częściami roślin. Nie są jednak zbyt wybredne w doborze pożywienia.
Żywienie gołębi pocztowych jest nieco bardziej skomplikowane. By ptaki te cieszyły się dobrym zdrowiem i osiągały sukcesy podczas zawodów sportowych, potrzebują starannie zbilansowanej diety. Co jedzą gołębie? Podstawę żywienia gołębi pocztowych powinna stanowić mieszanka ziaren złożona z m.in.: jęczmienia, prosa, sorgo, owsa, pszenicy, kukurydzy, peluszki, wyki, konopi, lnu. Gołębiom należy zapewnić także dostęp do świeżej i czystej wody. Dodatkowo gołębiom pocztowym można podawać zieleninę, niektóre warzywa i owoce. W okresie wzrostu i pierzenia wskazane jest również stosowanie suplementów mineralno-witaminowych.
Witaminy i suplementy dla gołębi - sprawdź promocje
Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele gotowych mieszanek ziaren dla gołębi pocztowych, dostosowanych do różnych okresów w życiu ptaków. Do najpopularniejszych pokarmów należą:
- karma lotowa,
- karma pierzeniowa,
- karma uniwersalna,
- karma lęgowa.
Ile kosztuje karma dla gołębi? Ceny tego typu produktów wynoszą około 2-3,5 zł/kg. Wybierając pokarm, nie powinniśmy jednak kierować się wyłącznie ceną – tanie produkty nie zawsze są dobre. Sprzedaż karmy dla gołębi oferują targi, sklepy zoologiczne, ogrodnicze i wielobranżowe. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat gołębia grzywacza?
Gołębie pocztowe – utrzymanie, pielęgnacja, profilaktyka
Zapewnienie gołębiom właściwych warunków środowiskowych to podstawowa udanej hodowli. Gołębie muszą dysonować odpowiednim gołębnikiem, w którym będą czuły się swobodnie, a zarazem bezpiecznie. Gołębnik może mieć formę wolnostojącą lub zaadaptowanego pomieszczenia (np. na poddaszu, strychu). Na jedną parę gołębi pocztowych powinno przypadać około 0,5 m2 powierzchni gołębnika. Optymalna wysokość gołębnika to około 2 m. Temperatura w pomieszczeniu dla gołębi powinna wynosić około 10-25℃, a wilgotność: 50-60%. Bardzo ważna jest też odpowiednia wentylacja gołębnika – należy zapewnić stały obieg powietrza. Gołębi pocztowych nie można jednak narażać na przeciągi. Gołębnik trzeba także zabezpieczyć przed wilgocią i drapieżnikami. Dobrym pomysłem może okazać się połączenie gołębnika z wolierą, dzięki czemu gołębie będą miały możliwość swobodnych lotów.
Należy zadbać o odpowiednie umiejscowienie gołębnika – w miejscu zacisznym, z dala od ulicy czy wysokich drzew. Powinna wpadać do niego odpowiednia ilość światła, dlatego okna gołębnika najlepiej umieścić od strony wschodniej lub południowo-wschodniej.
W gołębniku trzeba umieścić siodełka, cele gniazdowe, karmidła i poidła. Jako tanie podłoże w gołębniku możesz wykorzystać zrębki drewniane, słomę lub piasek. Ptaki muszą mieć także dostęp do kamieni i żwiru, które pomogą im w trawieniu pokarmu. Gołębie lubią się kąpać, dlatego koniecznie udostępnij im basenik kąpielowy.
By uniknąć rozprzestrzeniania się chorób i pasożytów między ptakami, nowe gołębie przed wprowadzeniem do stada należy poddać kilkutygodniowej kwarantannie. Trzeba pamiętać ponadto o regularnym szczepieniu gołębi pocztowych przeciw salmonellozie, ospie, paramyksowirozie. Dwa razy w roku przed rozpoczęciem i zakończeniem sezonu lotowego warto przeprowadzić kompleksowe badanie gołębi. Ważna jest także okresowa dezynfekcja gołębnika. Z pomieszczenia hodowlanego trzeba regularnie usuwać pióra i odchody ptaków.
Jeśli chcesz, by w przyszłości gołębie pocztowe brały udział w zawodach, musisz poddać je treningowi. Trening młodych gołębi pocztowych można rozpocząć już około 3. miesiąca życia. Podstawą sukcesów sportowych jest organizowanie regularnych lotów ćwiczeniowych. Młode gołębie należy także przyzwyczaić do przebywania w koszu transportowym. Pierwsze loty najlepiej organizować w niewielkiej odległości od gołębnika. Główną motywacją do powrotu do domu dla ptaków jest chęć zaspokojenia głodu, dlatego loty warto zaplanować rano, przed karmieniem. Bardzo pomocne jest nauczenie gołębi sygnału oznaczające karmienie, na który będą same wchodziły do gołębnika. Należy pamiętać, że dorosłe gołębie nie powinny być wypuszczane na loty w okresie pierzenia – brak piór może znacznie utrudnić im powrót do gołębnika
Gołąb pocztowy – zakup, cena, rozmnażanie
Sprzedaż gołębi pocztowych – ogłoszenia, aukcje, giełda
Kupno gołębi pocztowych nie przysparza zwykle większych problemów. Gdzie nabyć ptaki? Hodowla, giełda, licytacja – możliwości jest wiele. Zakup pierwszych ptaków w renomowanej hodowli to bez wątpienia dobre rozwiązanie. Sprzedaż gołębi pocztowych często odbywa się również na cyklicznych targach i giełdach, na których spotykają się hodowcy tych ptaków. Giełda daje duże możliwości wyboru upragnionych ptaków. Często można tam nabyć tanie ptaki.
Dużą popularnością cieszą się ponadto aukcje ptaków organizowane przez internet, gdzie odbywa się licytacja i sprzedaż. Warto też śledzić ogłoszenia w prasie lokalnej. Zdarza się, że ptaki można nabyć za darmo – w przypadku likwidacji hodowli. Takie ogłoszenia często widnieją na popularnych portalach.
Ile kosztuje rasowy gołąb pocztowy? Nasze gołębie pocztowe to stosunkowo tanie ptaki hodowlane. Ich ceny mogą być jednak zróżnicowane – w zależności od rasy czy miejsca, w którym odbywa się sprzedaż (np. giełda, hodowla, licytacja) – wynoszą od kilkunastu do kilkuset złotych. Dla porównania papugi domowe często osiągają znacznie wyższe ceny. Ara kosztuje nawet 10000 zł, a żako około 3500 zł. Tanie nie są za to młode gołębie pochodzące od ptaków odnoszących sukcesy mistrzowskie.
Hodowla gołębi pocztowych – lęgi, pisklęta, długość życia
Gołębie osiągają dojrzałość płciową w wieku 5-7 miesięcy. Ptaki te żyją w monogamicznych parach. Po okresie zimy, kiedy samce i samice gołębi są rozdzielone, hodowcy przystępują do parowania gołębi. Najczęściej odbywa się ono na zasadzie zamierzonego kojarzenia par w celu osiągnięcia najlepszego efektu hodowlanego. Podczas parowania ptaki zamykane są w celach lęgowych. Zaloty ptaków są niezwykle widowiskowe – samiec grucha, a następnie muska pióra partnerki.
Nasze gołębie pocztowe przystępują do lęgów najczęściej już pod koniec lutego lub na początku marca. Ptaki te samodzielnie budują swoje gniazda, ze znalezionego materiału. Należy dostarczyć im odpowiednie elementy budowlane, np. siano, słomę, gałązki. Samica składa 2 jaja, które wysiadują oba ptaki przez 18 dni. Bezpośrednio po wykluciu przez 5 dni młode ptaki karmione są tzw. ptasim mleczkiem, produkowanym w wolu przez rodziców. Młode ptaki opuszczają gniazdo po około 21-28 dniach. Gołębie pocztowe żyją średnio 10-15 lat, choć niektóre rasy mogą osiągnąć wiek nawet 25 lat.
Gołębie pocztowe mają równie dużo wielbicieli co papugi domowe. Ptaki te są stosunkowo tanie w utrzymaniu, a przy tym piękne i inteligentne. Ich hodowla może być więc fascynującym zajęciem.