Hodowla papugi nimfy – opis, cena i zdjęcia ptaków

Cena papug nimf. Ile powinien kosztować ptak?

Na forum krąży wiele opinii co do ceny papug nimf. Niektórzy uważają, że papugę można kupić tanio ze względu na to, iż jest mimo wszystko dość powszechnym ptakiem w polskich domach. Inni zaś uważają, że hodowlane papugi nimfy są drogie, więc nie decydują się na ich kupno. Czasem klatka dla papugi nimfy lub klatka dla papugi falistej są w podobnej cenie, jak sama papuga. Przeglądając kilka forum Polsce, zauważyć można różnice cenowe nimf. Niektórzy wyceniają papugi na 50-110 zł, zaś inni nawet na 250 zł. W przypadku papug hodowlanych, cena papugi zależy od tego, na jaką mutację nimfy się zdecydujesz. Warto wcześniej obejrzeć zdjęcia, jak wyglądają poszczególne mutacje. Ceny rozciągają się mniej więcej w następujący sposób:

 • 50 zł – naturalna
 • 60 zł – cynamonowa / perłowa
 • 70 zł – szek / lutino
 • 80 zł – białogłowa
 • 110 zł – albinos

Papugi sprzedawane są również przez sklepy zoologiczne. Jednak, nie jest to dobre miejsce na zakup zdrowej, socjalizowanej papugi. Sklepy zoologiczne często wystawiają okazy chore lub zranione, więc sprawa może mieć się podobnie, jak z pseudohodowlami. Kupując ptaka ze sklepu zoologicznego, nie masz wglądu do np. historii pochodzenia papugi. Sprzedawca niewiele będzie o niej wiedział. Dlatego zaleca się, by jednak postawić na dobrą i renomowaną hodowlę. O takie ciężko w naszym kraju. Jednak nie oznacza to, że nie istnieją wcale.

Hodowla papugi nimfy w Prudniku

Informacje w Internecie wskazują na to, że dobrą i renomowaną hodowlą nimf jest znajdująca się w Prudniku. Nimfy u właściciela, Pawła Kopecia, pojawiły się na początku 2015 roku. Na dzień dzisiejszy, hodowca ma aż 9 par lęgowych nimf. Karma dla papug, której używa, to własnoręczna mieszanka ziaren, zielonek, kiełków, mieszanka jajeczna i kłosa. Właściciel podkreśla, że odpowiednia karma dla papug to podstawa podobnie, jak dobrze dobrana klatka dla papugi falistej, klatka dla papugi nimfy czy innego rodzaju papugi. Hodowla papugi nimfy w Prudniku skupia się przede wszystkim na następujących odmianach:

 • abino
 • lutino
 • perłowe
 • szeki
 • białogłowe
 • cynamonowe
 • płowe

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Celem hodowli są różne ciekawe mutacje, jak perłowe żółtolice lutino czy primorose. Właściciel chciałby też uzyskać ciemnooką białą nimfę, tzw. clear pied. Hodowca doskonale wie, na czym polega rozmnażanie i pielęgnacja nimf. Swoją wiedzą chętnie dzieli się z przyszłymi hodowcami. W przyszłości hodowla może rozwinąć się o kolejne gatunki ptaków, jednak to papużka nimfa jest dla pana Pawła najbardziej istotna. Jeśli tylko pozwoli czas, w hodowli pojawi się kolejna woliera na piękne ptaki. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wygląda oswajanie papugi nimfy.

Czy w Polsce jest hodowla papugi nimfy? Ważne informacje

Papugi hodowlane czy ze sklepu zoologicznego – które lepsze?

Oczywiście, hodowla papugi nimfy jest lepszym wyborem. Hodowla nastawiona jest przede wszystkim na to, by hodować dobre i zdrowe okazy ptaków. Właściciele hodowli stawiają na socjalizację swoich papug, przygotowując je od najmłodszych miesięcy do życia w nowych warunkach. Rozmnażanie czy pielęgnacja nie jest dla nich obcym tematem i mają w tych dziedzinach dużą, stale poszerzaną wiedzę. Hodowle karmią swoje papugi wysokiej jakości karmą i dobrze wiedzą, czym żywi się każda papużka.

Papuga nimfa w klatce
Jaka hodowla papugi nimfy w Polsce jest warta uwagi, czyli gdzie kupić papugi

Właściciele profesjonalnych hodowli karmią swoje papużki ręcznie, w ten sposób przyzwyczajając je do obecności człowieka. Hodowlane ptaki od początku są zatem nauczone obcowania z ludźmi i szybko się z nimi socjalizują. W domu nie trzeba będzie więc poświęcać aż tak dużo czasu na socjalizację, jak w przypadku papugi ze sklepu zoologicznego. Ptak ze sklepu zoologicznego nie oszukujmy się, ale będzie ciężki do oswojenia i wychowania.

Trzeba jedynie pamiętać, że oswojona papuga z reguły jest droższa od tej bez socjalizacji – czyli z pseudohodowli. Za hodowlaną papugę należy zapłacić więcej, na co zresztą wskazuje opis właścicieli na wielu stronach hodowli nimf – nie tylko polskich, ale i zagranicznych. Większość przyszłych, świadomych hodowców, papugę pragnie mieć już wstępnie oswojoną. A taką będzie jedynie papuga z hodowli.

Dlaczego warto kupić papugę w hodowli?

Kupno hodowlanej papugi pozwala zobaczyć, jak wygląda miejsce, w którym wychowuje się papuga. W hodowli możesz od razu dowiedzieć się więcej na temat nimfy – czyli np. sposobu jej żywienia lub pielęgnacji. Dowiesz się, jak duża musi być dla niej woliera lub klatka i jak kreatywnie poświęcać papudze czas. W hodowli możesz kupić zdrową papugę, nauczoną życia z ludźmi, a także nauczyć się od hodowców obchodzenia z tym pięknym zwierzęciem.

Uważaj jednak na pseudohodowców, którym zależy wyłącznie na pieniądzach za papugę! Często trzymają swoje ptaki w okropnych warunkach. Hodowla papugi nimfy musi umożliwić przyszłym właścicielom odwiedzenie jej i przekonanie się, w jakich warunkach trzymane i socjalizowane są tam ptaki.

ikona podziel się Przekaż dalej