Gadające papugi – zobacz, które gatunki papug potrafią naśladować mowę
Papugi to niezwykle inteligentne ptaki. Nie dość, że są barwne i wesołe, to często również… rozgadane! Gadające papugi domowe potrafią zaskoczyć niejednego człowieka zdolnością do mówienia. Ile kosztuje mówiąca rasa papug? Które gatunki papug gadają? Dowiedz się więcej na temat gadającej części papug.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o papugach.
Gadające papugi – rodzaje i cena
1. Żako – papuga, która mówi
Mówiąca papuga potrafi niejednego człowieka wprawić w osłupienie. No, bo przecież jak to możliwe, że ptaki ozdobne rozmawiają? Okazuje się, że niektóre odmiany posiadają zdolność do zapamiętywania, a następnie powtarzania słów. Jedne papugi zapamiętują wyrażenia szybciej i mówią bardzo wyraźnie, inne ptaki zaś (jak np. faliste czy nimfy) mogą nauczyć się np. konkretnych dźwięków (jak gwizdanie czajnika). Które gatunki gadających papug można kupić?
Wielu hodowców podkreśla, że to żako jest najlepszym rozmówcą wśród papug. To bardzo inteligentna rasa, potrafiąca naśladować masę różnych dźwięków. Żako może powtarzać niektóre zwroty mówione przez człowieka, ale też zdania. Często wiąże je potem z różnymi sytuacjami i wydarzeniami za dnia. Wyobraź sobie mówiącą „dobranoc” żako, gdy gasisz światło. Albo „dzień dobry”, kiedy pojawiasz się w drzwiach.
Niestety, konstrukcja psychiczna żako jest wątła. Ptaki mogą panikować, gdy pojawi się w ich życiu jakakolwiek zmiana – wówczas nie dadzą rady zaprezentować, jak świetnie mówią. Wymagają one od swojego opiekuna wiele troski i poświęcenia im czasu, by mogły gadać.
Bez większego problemu nabyć można żako w sklepie zoologicznym – choć my oczywiście doradzamy kupić papugę z profesjonalnej hodowli. Zaleca się odwiedzić hodowlę, gdy papuga będzie jeszcze młoda i skora do nauki mówienia. Zakupiona w sklepie zoologicznym, starsza papuga może mieć już problem z oswojeniem – a już tym bardziej z nauką rozmawiania. Żako kosztuje nawet kilka tysięcy w renomowanej hodowli.
2. Amazonki – kilka słów na temat gadającej papugi
Zastanawiasz się, które odmiany jeszcze gadają? Warto zwrócić uwagę na amazonki – żółtogardłą i żółtoszyją. Są to niezwykle piękne i wdzięczne papugi, które potrafią rozmawiać. Należy jednak odpowiednio wcześnie zaznajomić się z rasą – zaniedbane i źle wychowywane, mogą sprawiać mnóstwo kłopotów, zwłaszcza poprzez bycie hałaśliwymi.
Amazonka mówi tak dokładnie i wyraźnie, że wyprzedza swoimi umiejętnościami wiele innych papug. Najchętniej uczą się samce, które potrafią się śmiać, recytować, wygwizdywać przeróżne melodie, udawać płacz lub śpiewać serenady. Poza tym, amazonki przepięknie wyglądają – w połączeniu z głosem, stając się kolorowym i wesołym towarzyszem dnia codziennego.
Warto pamiętać jednak, że amazonki wymagają dużej uwagi i poświęcenia im czasu ze strony właściciela. Jednak, nie pozostaną one wówczas dłużne! Z całą pewnością odwdzięczą się piękną mową i towarzystwem. Jeżeli zadbasz o amazonki, z radością będą chciały one stać się członkami rodziny – takimi, które będą bawić i głośno wyrażać swoje zdanie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat pokarmu dla papug.
W zależności od rodzaju amazonek, ich cena to od kilkuset do nawet 2500 zł / papugę.
Rodzaje gadających papug – gadające papugi w domu
3. Mówiąca kakadu w mieszkaniu
Klatka dla nimfy nie będzie wyzwaniem takim, jak klatka dla kakadu. Dlaczego? Otóż, nimfy czy faliste papugi nie tańczą tak, jak kakadu właśnie! Kakadu są ruchliwymi papugami, które wymagają wiele miejsca w wolierze. To zabawne ptaki z charakterystyczną fryzurką na czubku głowy. Papużki są bardzo wylewne, często naśladując różne dźwięki – innych zwierząt, ludzi czy urządzeń. Poza tym, są świetnymi aktorami – łączą zdolność mówienia z umiejętnościami tanecznymi, przez co potrafią dać prawdziwy popis aktorski przed domownikami.
Jak pozostałe papugi, kakadu również wymaga spędzania z nią dużej ilości wolnego czasu. Jeżeli nie będziesz mógł poświęcać uwagi swojej papudze, stanie się osowiała lub odwrotnie – bardzo hałaśliwa i złośliwa. Warto poświęcić czas na rozmowy i harce z papugą, zwłaszcza że może stać się ona najlepszym towarzyszem całej rodziny. Zadbana i kochana papuga kakadu szybko będzie uczyć się nowych słówek i rozbawiać domowników. Uważaj jednak, by przy całej swojej miłości do ptaka nie pozwolić się zdominować! Dominujące kakadu mogą bowiem zacząć hałasować, gdy coś będzie nie tak, jak one tego chcą.
Cena kakadu jest bardzo wysoka. Papugi niekiedy kosztują nawet 4-5 tysięcy.
Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!
4. Gadające papugi domowe – falista, konura słoneczna i ara
Ptaki ozdobne, jakimi są papugi faliste, to powszechnie występujące ptaki w polskich domach. Są też chyba najtańszym rodzajem papug wśród wszystkich wcześniej wymienianych. Ich zdolności mówienia są zdecydowanie mniejsze niż poprzedników. Jeżeli jednak chcesz, by papużka się czegoś nauczyła, warto będzie szkolić ją w młodym wieku. Jeżeli ptak będzie odizolowany od innych i spędzać będzie czas ze swoim właścicielem, jest w stanie nauczyć się pojedynczych słówek – a przynajmniej naśladowania niektórych dźwięków w domu. Klatka dla nimfy pojawia się w polskich mieszkaniach tak samo często, jak dla papug falistych.
Inną gadającą papugą jest konura słoneczna. Ją już ciężej zauważyć w mieszkaniach Polaków – jednak, niektórzy hodują właśnie tego ptaka. To papuga przepięknie ubarwiona i niewielka (ok. 30 cm wzrostu). Hałasuje mniej od innych odmian konur oraz potrafi bardzo mocno przywiązać się do swojego opiekuna. Konura słoneczna umie naśladować różne dźwięki, np. śmiech dziecka czy dzwoniący telefon. Zresztą, świetnie się z dziećmi dogaduje, powtarzając dźwięki ich zabawy.
Ostatnim ptakiem, który zamyka naszą listę papug gadających, jest ara. To chyba najbardziej znana papuga z nazwy oraz wyglądu. Ary są bardzo odważne nie tylko, jeżeli chodzi o upierzenie – a również o indywidualny charakter. Potrafią naśladować ludzką mowę, a wyćwiczone nauczą się więcej niż 100 różnych słów. Uważaj, bo niektóre z papug będą je umiejętnie wykorzystywać w danej sytuacji! Ary chętnie śpiewają piosenki i recytują pod warunkiem, że nauczysz ich tego w odpowiednim czasie – szkolenie zacząć najlepiej, gdy papużki są jeszcze małe.