Dlaczego nie można dokarmiać dzikich ptaków chlebem?
Zimowa pora to trudny czas zarówno dla ludzi, jak i dla dziko żyjących zwierząt. Wiele osób chce wtedy dokarmiać ptaki, ale ich częstym wyborem jest chleb. Dowiedz się, dlaczego nie jest to najlepsza opcja dla kaczek, łabędzi oraz innego rodzaju ptactwa. Mamy dla Ciebie także kilka podpowiedzi, jak zapewnić ptakom to, czego potrzebują.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ptakach.
Kiedy dokarmiać ptaki?
Dokarmianie ptaków to dobry zwyczaj, ale nie jest konieczne przez cały rok. Ptaki najbardziej potrzebują pomocy w okresach ekstremalnych temperatur, migracji oraz późną zimą i wczesną wiosną.
Panuje ogólny pogląd, że zaczynając dokarmiać ptaki np. w swoim ogrodzie, trzeba to robić w sposób ciągły. Oczywiście warto dbać o regularność, ale nie martw się, jeśli musisz przestać je dokarmiać na krótko np. podczas dwudniowej służbowej delegacji. Dzikie ptaki zwykle znajdą sobie pożywienie, szczególnie na obszarach podmiejskich, gdzie stosunkowo często w pobliżu znajdują się także inne karmniki. Masz sąsiada? Zawsze możesz go poprosić, by dbał o karmienie ptaków podczas Twoich zimowych nieobecności.
Gdzie najlepiej umieścić karmniki dla ptaków? Organizując kącik dla „małych przyjaciół”, weź pod uwagę, że najczęściej jedzą tam, gdzie czują się bezpieczne. Umieść karmnik kawałek od krzaków, w których będą mogły ukryć się ptaki, ale jednocześnie nie będą mogły zostać wykorzystane przez drapieżniki. Jeżeli chcesz jeszcze bardziej zadbać o ptaki, możesz zapewnić im dodatkową ochronę. W sieci jest sporo pomysłów na zabezpieczenie karmników. Karmiąc ptaki wodne, nie wrzucaj jedzenia do wody. Zostaw je w spokojnym i czystym miejscu. Zawsze zwracaj uwagę, by w razie zagrożenia ptaki miały możliwość ucieczki.
Jeżeli chcesz dbać o sikorki oraz inne ptaszki, a masz swój własny ogródek, posadź w nim takie krzewy jak:
- dzika róża,
- bez czarny,
- kalina koralowa,
- głóg,
- tarnina.
Zapewnią one naturalne źródło pożywienia.
Czy można karmić ptaki chlebem?
Kiedy stworzysz już karmnik lub zapragniesz iść karmić kaczki nad stawem, nie używaj typowego krojonego chleba dostępnego np.w supermarkecie. Taki chleb jest mocno przetworzony i często zawiera chemikalia lub konserwanty, które zdecydowanie nie są odpowiednie dla dzikich ptaków.
Dodatkowo chleb zawiera mało białka, a to jego zwierzęta potrzebują do rozwoju mięśni i upierzenia. Pieczywo nie zawiera także tłuszczu zapewniającego energię. Co zatem ma w składzie? Chleb to głównie węglowodany. Mogą one wypełnić ptasi żołądek i zmniejszyć głód, ale nie zapewnią mu wszystkich składników odżywczych. Dotyczy to także:
- bułek,
- bajgli,
- krakersów,
- ciast i ciasteczek,
- pączków.
Zwierzęta karmione jedynie chlebem mogą mieć kłopoty zdrowotne. Z jednej strony są one narażone na niedobory składników odżywczych, a z drugiej na otyłość. Karmienie chlebem jest bardzo niebezpieczne dla młodych zwierząt. Takie ptaki nie otrzymują odpowiednich składników odżywczych dla zdrowego rozwoju i prawidłowego wzrostu. Zdarza się, że można zauważyć zwierzęta mające zdeformowane skrzydła i nogi oraz wiele innych trudności.
Podsumowując, chleb jest odpowiednikiem niezdrowego jedzenia. Oferowany jako rzadki przysmak nie jest bezpośrednio szkodliwy, ale trudno określić ile posiłków z chleba zjada dziki ptak. Jedna rodzina może karmić kaczki tylko raz na kilka tygodni, ale finalnie takich rodzin lub pojedynczych osób może być wiele. Warto zatem zaoferować kaczkom oraz innym ptakom coś bardziej wartościowego. Sprawdź także ten artykuł na temat pokarmu dla ptaków dzikich i domowych.
Czym najlepiej karmić ptaki?
Zamiast kolejnej porcji niezbyt zdrowego chleba. Do wyboru jest sporo produktów.
- Nasiona słonecznika - są bogate w tłuszcz, dzięki czemu dostarczają ptakom energii. Najlepiej podawać słonecznik łuskany, gdyż jest lepiej dostępny dla ptaków. W zimie bywa to ważne!
- Gotowane warzywa – ptaki chętnie zjedzą ugotowanego buraka, marchew, czy pietruszkę podawane w kawałkach.
- Tłuczone orzechy – nasi mali przyjaciele docenią także tłuczone orzechy włoskie lub inne (wysokotłuszczowe) orzeszki. Pamiętaj tylko, że nie mogą być solone ani w inny sposób przyprawiane.
- Siemię lniane - na liście dobrych dla ptaków produktów znajduje się także siemię lniane.
- Kawałki sadła, boczku lub słoniny – z takiej opcji skorzystają np. dzięcioły.
Jeżeli chcesz się bardziej zaangażować, możesz samodzielnie tworzyć kule tłuszczowe z ziarnami.
Dokarmiając ptaki, rób to mądrze. Niech każdy posiłek przynosi im prawdziwe korzyści. Wspólnie pomożemy im przetrwać najchłodniejsze zimowe dni.
gave Jesse when preparing a post-graduate research and, most importantly, for
providing all of the ideas in one blog post. If we had been aware
of your web page a year ago, we would have been rescued from the needless measures we were selecting.
Thanks to you. toys for adults