Co jedzą gołębie – najważniejsze informacje o żywieniu ptaków

Naturalna dieta gołębi miejskich

Gołębie to pospolite ptaki miejskie i hodowlane. Ich utrzymanie nie sprawia zwykle większych trudności. Gołąb miejski znany jest z szerokich możliwości adaptacyjnych – łatwo dopasowuje się do różnych warunków środowiskowych.

Choć dzikie gołębie miejskie, podobnie jak liczne papugi domowe, to typowe ziarnojady, ptaki te są bardzo elastyczne w doborze pożywienia. Podstawowym pokarmem gołębia są różnorodne nasiona znajdowane bezpośrednio na ziemi. Gołąb miejski to zdeklarowany wegetarianin, który rzadko sięga po pokarm pochodzenia zwierzęcego, choć czasem zdarza mu się zjeść małe owady czy ślimaki.

Gołębie miejskie lubią też inne pokarmy roślinne, np. pąki, pędy czy liście roślin. Dzikie ptaki chętnie zjadają ponadto pokarm pozostawiony przez ludzi, np. okruchy chleba czy odpadki – co niestety im nie służy. Z kolei gołębie leśne (np. grzywacze) lubią jeść zboża, owoce zrywane prosto z drzew oraz żołędzie i orzeszki bukowe.

Czym karmić gołębie pocztowe – podstawowe składniki diety

Sposób żywienia gołębi pocztowych nie różni się znacznie od diety dzikich ptaków miejskich. Należy jednak pamiętać, że ptaki te są dosyć wrażliwe na błędy żywieniowe. Dodatkowo – inaczej niż w przypadku papug domowych – ich jadłospis musi być precyzyjnie dopasowany do pory roku, wieku i stanu fizjologicznego. Wymusza to przeprowadzanie okresowych modyfikacji w diecie ptaków.

Co jedzą gołębie pocztowe? Ich menu powinno składać się z:

  • zbilansowanej mieszanki ziaren, zawierającej m.in.: jęczmień, pszenicę, kukurydzę, owies, len, siemię lniane, rzepik i nasiona roślin strączkowych (np. groch, bobik, peluszkę, fasolę),
  • zieleniny – gołębie lubią m.in. mniszek lekarski, gwiazdnicę pospolitą, krwawnik,
  • warzyw i owoców – ptakom można podawać m.in. jarmuż, szpinak, marchewkę, jagody,
  • piasku i drobnych kamieni – niezbędnych do prawidłowego trawienia,
  • skiełkowanego ziarna – stanowiącego bogate źródło białka, witamin i minerałów.

Jaki pokarm lubią gołębie miejskie i pocztowe?

Żywienie gołębi pocztowych o różnych porach roku

Zastanawiasz się, co jedzą gołębie o różnych porach roku? Pokarm dla ptaków powinien być dopasowany do ich zmieniającego się zapotrzebowania na poszczególne składniki. Zobacz, jak wyglądają potrzeby żywieniowe gołębi pocztowych w ciągu roku:

Gołębie a pory roku

Zima

Zima to dla gołębi czas odpoczynku. O tej porze roku aktywność ptaków jest ograniczona, dlatego, by uchronić je przed otłuszczeniem, należy ograniczyć w ich menu pokarm wysokotłuszczowy i wysokobiałkowy. W zimie dobrze sprawdzą się mieszanki o wysokiej zawartości jęczmienia i owsa.

Wiosna

Po zakończeniu zimy gołębie przygotowują się do najgorętszego czasu w roku – lęgów i odchowu piskląt. Aby ułatwić im przygotowania do wiosny, warto zwiększyć w ich diecie udział białka i tłuszczu. Wiosenna mieszanka dla gołębi powinna opierać się na m.in. pszenicy, prosie, grochu, wyce, kukurydzy – z dodatkiem jęczmienia, rzepaku i bobiku.

Lato

Latem mieszanka dla gołębi powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb ptaków. Gołębie można karmić np. uniwersalną karmą lub specjalną mieszanką lotową.

Jesień

Jesienią gołębie pocztowe przechodzą proces pierzenia. Wymiana piór wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na białko i inne składniki budulcowe. W czasie pierzenia warto więc postawić na pokarm zawierający: proso, kukurydzę, rzepak, konopie, pszenicę, groch i wykę. Dodatkowo należy uwzględnić w jadłospisie ptaków siemię lniane, które wpływa korzystnie na stan upierzenia. Przydatne mogą okazać się także suplementy witaminowo-mineralne.

Witaminy i suplementy dla gołębi - sprawdź promocje

Szczególne potrzeby żywieniowe mają młode gołębie pocztowe. Co jedzą gołębie, zanim dorosną? Małe ptaki zaraz po wykluciu się są karmione przez rodziców ptasim mleczkiem produkowanym w wolu. Gdy ptaki są już w stanie samodzielnie pobierać pokarm, potrzebują pożywienia bogatego w białko. Małym gołębiom w okresie odchowu warto podawać karmę o wysokiej zawartości pszenicy, wyki i peluszki. Gołąb w okresie wzrostu może potrzebować również suplementów witaminowo- mineralnych. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat gołębia grzywacza?

Jak dokarmiać dzikie gołębie zimą?

Dzikie gołębie to części goście w miejskich parkach i przydomowych ogrodach. Zimą warto więc pozostawić dla sympatycznego miejskiego ptaka smaczne przekąski, które na pewno będzie lubił jeść.

Dokarmianie gołębi zimą powinno być dopasowane do żywieniowych potrzeb i preferencji tych ptaków. Nie najlepszym pomysłem jest raczenie miejskich ptaków chlebem. Pieczywo zjadane w dużych ilościach jest dla ptaków szkodliwe. Jego jedzenie przez gołębia może doprowadzić do rozwoju kwasicy lub choroby anielskiego skrzydła. Szczególnie niebezpieczne jest karmienie gołębi chlebem spleśniałym, który może spowodować śmiertelne zatrucie.

Jeśli chcesz dokarmiać gołębie zimą, najlepiej przygotuj dla nich specjalną mieszankę zawierającą małe nasiona. Zimą możesz podawać dzikim gołębiom uniwersalny pokarm dla gołębi pocztowych lub specjalną mieszankę do dokarmiania ptaków zimujących. W zimie szczególnie dobrze sprawdzą się mieszanki zawierające sporo nasion wysokoenergetycznych, np. słonecznika, lnu czy kukurydzy. Nasiona te są bogate w tłuszcz wykorzystywany jako materiał energetyczny w czasie chłodnych dni.

Zimą gołębie miejskie warto dokarmiać również ryżem lub płatkami owsianymi. Jeśli masz w domu małe lub średnie papugi domowe, często możesz wykorzystać do dokarmiania dzikich ptaków ich karmę podstawową.

Choć gołębie nie mają wielkich wymagań żywieniowych, warto pamiętać o ich specyficznych preferencjach i potrzebach. Prawidłowo zbilansowana dieta to klucz do utrzymania ptaków w świetnej kondycji przez lata.

ikona podziel się Przekaż dalej