Papuga ara zielonoskrzydła – pochodzenie, wygląd, charakter

Ara zielonoskrzydła – opis, tryb życia, środowisko

Ara zielonoskrzydła (Ara chloropterus) jest jedną z największych papug na świecie. Osiąga wielkość 90-95 cm i wagę do 1,7 kg. Jest więc prawie 3 razy większa od amazonki niebieskoczelnej i ponad 2,5 od papugi królewskiej. Czerwona papuga pod względem sylwetki przypomina inne duże ary (np. żółtoskrzydłą). Ma długi ogon (ok. 50 cm), duży, silny dziób i charakterystyczny rysunek na twarzy złożony z drobnych czerwonych piórek na nagiej skórze.

Arę zielonoskrzydłą można rozpoznać po charakterystycznym upierzeniu. Południowoamerykańska papuga ma ciemnoczerwone pióra na głowie, grzbiecie i spodzie ciała. Pokrywy skrzydeł i lotki są jasnoniebieskie, a ogon czerwono-niebieski. U ary zielonoskrzydłej nie występuje dymorfizm płciowy.

Papuga ara zielonoskrzydła wygląda podobnie jak żółtoskrzydła. Charakterystyczną cechą, po której można ją odróżnić, jest zielony pas na środku skrzydeł. Ara żółtoskrzydła jest też zwykle nieco mniejsza.

Ara zielonoskrzydła jest szeroko rozpowszechniona w północnej i środkowej Ameryce Południowej. Występuje w m.in.:

  • Kolumbii,
  • Peru,
  • Boliwii,
  • Brazylii,
  • Argentynie,
  • Paragwaju,
  • Panamie,
  • Ekwadorze.

Podobnie jak wiele gatunków papug (np. papuga królewska) Ara chloropterus zamieszkuje gęste lasy tropikalne – zwłaszcza położone w pobliżu zbiorników wodnych. Przebywa najczęściej wysoko w koronach drzew. Papugi tego gatunku spędzają czas głównie ze swoimi partnerami lub członkami rodziny. Jednym z ich rytuałów jest odwiedzanie gliniastych zboczy.

Zachowanie i charakter ary zielonoskrzydłej

Mimo pokaźnych rozmiarów ara zielonoskrzydła uznawana jest za jedną z najłagodniejszych papug. Ma zrównoważone, przyjacielskie, zabawne i czułe usposobienie. Słynie z towarzyskiej natury i zamiłowania do spędzania czasu z opiekunami.

Ara chloropterus zaliczana jest do elitarnego grona pierzastych inteligentów. Jest bystra i dociekliwa, dzięki czemu łatwo uczy się sztuczek. Choć może nauczyć się nawet kilkunastu słów, nie jest raczej gadułą. Papuga ara zielonoskrzydła nie należy też do najpiękniej śpiewających ptaków hodowanych w domu. Ma donośny, szorstki i głęboki głos, a do komunikacji używa krzyku i skrzeku, co niestety sprawia problemy w hodowli papugi.

Ara zielonoskrzydła – w porównaniu do innych ar – rzadziej przejawia zachowania niepożądane. Jest mniej impulsywna i skłonna do nieprzewidywalnych reakcji. Podobnie jak amazonka niebieskoczelna wymaga jednak starannego szkolenia. Papuga Ara chloropterus szczególnie źle znosi samotność i nudę – pozbawiona odpowiedniej dawki kontaktów społecznych i stymulacji intelektualnej może przejawiać zachowania autodestrukcyjne (wyrywanie piór) i niszczycielskie. Sporym problemem w przypadku tej papugi jest też krzyczenie w celu uzyskania uwagi opiekunów. Sprawdź także ten artykuł TOP 4 najpopularniejsze papugi domowe.

Ara zielonoskrzydła – wymagania, żywienie, hodowla

Ara chloropterus – klatka, dieta, utrzymanie, pielęgnacja

Ara zielonoskrzydła to papuga o dużych wymaganiach mieszkaniowych. Ze względu na pokaźne rozmiary potrzebuje klatki lub woliery o wymiarach minimum: 1,2 m x 1 m x 2 m. Mieszkanko dla ary musi być bardzo wytrzymałe – czerwona papuga może wygiąć cienkie metalowe pręty. W klatce należy umieścić dodatkowe zamki – ara często bez problemu otwiera drzwiczki. Ara zielonoskrzydła zwykle dobrze dogaduje się z innymi arami, dlatego może być utrzymywana w bardzo dużych wolierach razem z pokrewnymi gatunkami.

W klatce ary nie może zabraknąć zabawek do niszczenia, elementów do badania dziobem i stopami oraz akcesoriów do wspinaczki. Papudze warto ponadto zapewnić zabawki interaktywne – dostarczające stymulacji intelektualnej. Konieczne jest też udostępnienie papudze drewnianych elementów umożliwiających ścieranie dzioba. Dobrym pomysłem na urozmaicenie życia ary jest regularne organizowanie jej prysznica (imitującego tropikalne deszcze) spryskiwaczem do roślin.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

W naturze ara zielonoskrzydła spożywa różnorodne nasiona, owoce i orzechy. Swój jadłospis wzbogaca także gliną, która najprawdopodobniej pozwala jej uzupełnić dietę o składniki mineralne i pomaga w detoksykacji. W hodowli czerwona papuga może być karmiona gotową mieszanką dla dużych papug lub granulatem. Jej menu należy też codziennie uzupełniać warzywami i owocami. Jako przekąski warto podawać orzechy.

Hodowla papugi ary – rozmnażanie, cena, długość życia

Ary zielonoskrzydłe mogą uchodzić za wzór ptasiej miłości. Papugi te łączą się w pary na całe życie. Partnerzy praktycznie się ze sobą nie rozstają. Oba ptaki angażują się w wyszukiwanie miejsca gniazdowania i odchów potomstwa. Samica składa zwykle 2-3 jaja – w dziuplach drzew lub w naturalnych zagłębieniach klifów. Pisklęta wykluwają się po upływie 25-28 dni i pozostają z rodzicami przez 3 miesiące. Później zwykle przebywają w grupach rodzinnych. Ptaki uzyskają dojrzałość płciową po ukończeniu 2-4 lat.

W niewoli hodowla papugi ary zielonoskrzydłej powinna odbywać się w dużej wolierze. Parze lęgowej należy zaoferować budkę o wymiarach minimum: 60 cm x 60 cm x 90 cm, z wyściółką z trocin. Papugi ary zielonoskrzydłe w niewoli żyją znacznie dłużej niż najpiękniej śpiewające ptaki hodowane w domu. Średnio osiągają wiek 50 lat.

Ara zielonoskrzydła to jedna z najdroższych papug. Cena papugi ary wynosi około 10000-15000 zł. Dla porównania – najpiękniej śpiewające ptaki hodowane w domu można zwykle kupić w cenie kilkuset złotych. Amazonka niebieskoczelna kosztuje średnio 2500-4000 zł, a papuga królewska 700-1000 zł.

Ara zielonoskrzydła jest jedną z najciekawszych papug towarzyszących. Przy odpowiedniej opiece może być doskonałą – kontaktową i pojętną – pierzastą przyjaciółką. Ze względu na pokaźne rozmiary i wysoką cenę z jej towarzystwa wciąż mogą cieszyć się jednak nieliczni.

ikona podziel się Przekaż dalej