Amazonka żółtogardła – pochodzenie, opis, wygląd, zachowanie

Papuga amazonka żółtogardła – występowanie, tryb życia, cechy charakterystyczne

Amazonka żółtogardła (Amazona oratrix) to popularna przedstawicielka grupy zielonych papug amazońskich zamieszkujących Amerykę Południową i Środkową. Wraz z amazonką żółtogłową (Amazona ochrocephala) i żółtoszyją (Amazona auropalliata) tworzy związek blisko spokrewnionych gatunków. Czasami wszystkie trzy papugi uznawane są za jeden gatunek. Amazonka żółtogłowa, żółtoszyja i żółtogardła różnią się między sobą tylko nieznacznie – zasięgiem koloru żółtego w upierzeniu, kolorem nóg i dzioba.

W naturze papuga amazonka żółtogardła żyje głównie w Meksyku, Hondurasie i Gwatemali. Papuga preferuje tereny położone w pobliżu rzek i innych zbiorników wodnych. Jej siedliskiem są:

  • lasy łęgowe,
  • lasy sosnowe,
  • lasy tropikalne,
  • namorzyny.

Według IUCN amazonka żółtogardła uznawana jest za gatunek zagrożony wyginięciem. Głównym zagrożeniem dla niej i gatunków pokrewnych (np. amazonki liliogłowej) jest niszczenie siedlisk i kłusownictwo.

Amazona oratrix na pierwszy rzut oka przypomina inne papugi amazońskie, takie jak np. amazonka modrobrewa, żółtogłowa, liliogłowa. Ma zielone upierzenie i krępe ciało, z krótkim kwadratowym ogonem, zaokrąglonymi skrzydłami i dużym dziobem. Amazonka żółtogardła osiąga wielkość 38-43 cm. Charakterystyczną cechą tej papugi jest żółta głowa – u poszczególnych podgatunków zasięg koloru żółtego może być jednak bardzo różny. Na skrzydłach i u podstawy ogona u amazonki żółtogardłej występują czerwone plamy, a wokół oczu białe lub szare pierścienie. U amazonki żółtogardłej – podobnie jak u rudosterki zielonolicej – nie występuje dymorfizm płciowy.

Charakter i zachowanie amazonki żółtogardłej – opis

Papuga amazonka żółtogardła nie bez powodu cieszy się dużą popularnością wśród miłośników amazonek. Według opisu ptaki tego gatunku są utrzymywane w niewoli już od XVI w. Papugi amazonki żółtogardłe są szczególnie cenione jako zwierzęta domowe z uwagi na ich ponadprzeciętne zdolności dźwiękonaśladowcze. Znajdują się na szczycie rankingu najlepiej gadających papug. Uważa się, że są równie utalentowane pod tym względem jak papugi żako.

Amazonka żółtogardła jest w stanie nie tylko przyswoić szeroki zakres słów, ale również wypowiadać je w sposób łudząco podobny do swojego opiekuna. Co ciekawe papuga ta ma też niezwykły talent do śpiewania, a jej popisy wokalne dorównują najsłynniejszym ariom operowym.

Amazona oratrix – podobnie jak inne papugi amazonki (np. niebieskoczelna, liliogłowa, żółtogłowa, modrobrewa) – jest z natury towarzyska, ekspresyjna i otwarta. Lubi znajdować się w centrum zainteresowania. Chętnie lata i wspina się. Potrzebuje codziennej dawki nowych atrakcji. Często obdarza silnym uczuciem tylko jednego z opiekunów. Jest papugą inteligentną, która szybko przyswaja zasady panujące w domu i uczy się sztuczek.

Niestety, okiełznanie temperamentu amazonki żółtogardłej to nie najłatwiejsze zadanie. Papuga ta – podobnie jak rudosterka zielonolica – ma skłonność do zachowań agresywnych w okresie dojrzewania płciowego i w sezonie lęgowym. Stosunkowo często przejawia też zachowania destrukcyjne i niszczy domowe wyposażenie. Dużym problemem w przypadku tego gatunku jest hałaśliwość. Amazonki mogą być bardzo głośne – zwłaszcza jeśli nauczą się krzyczeć w celu przyciągnięcia uwagi opiekuna. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, ile żyją papugi.

Papuga amazonka żółtogardła – wymagania, żywienie, hodowla

Papugi amazonki – klatka, dieta, pielęgnacja

Dla zachowania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej papuga Amazona oratrix potrzebuje odpowiedniej przestrzeni. Najlepiej utrzymywać ją w dużej klatce lub wolierze wewnętrznej o długości minimum 1 m. Ze względu na zamiłowanie papugi do wspinaczki warto wybrać dla niej wysokie lokum z poprzecznie ułożonymi prętami.

W mieszkanku amazonki nie może zabraknąć akcesoriów do ćwiczeń fizycznych (drabinek, linek, huśtawek) oraz zabawek do obdziobywania i niszczenia. Zielona papuga chętnie zażywa kąpieli w baseniku. Dodatkowo można aranżować dla niej tropikalne deszcze za pomocą spryskiwacza do kwiatów. Aby wzbogacić życie amazonki i szlifować jej talent dźwiękonaśladowczy, warto także sięgnąć po zabawki wydające dźwięki.

Jak prawidłowo karmić amazonkę? Naturalna dieta papug amazońskich składa się z:

  • nasion,
  • orzechów,
  • owoców,
  • kwiatów
  • zielonych części roślin.

Ptaki chętnie zjadają zwłaszcza owoce palm i figowców. W hodowli zielona papuga powinna być karmiona specjalną mieszanką dla papug amazońskich /dużych papug bądź granulatem. Papudze należy ponadto podawać owoce, warzywa i zieleninę. Ważną rolę w diecie amazonki odgrywają zwłaszcza pokarmy bogate w witaminę A i wapń – papuga ta jest podatna na niedobory tych składników. Amazonka żółtogardła (Amazona oratrix) jest prawdziwym łakomczuchem, dlatego niewłaściwie karmiona szybko może stać się otyła. Bardzo ważne jest limitowanie ilości kalorycznych przekąsek w jej menu.

Amazona oratrix – rozmnażanie, długość życia, cena

Amazonki w naturze gniazdują w dziuplach. Samica składa 2-3 jaja, które wysiaduje przez 26-28 dni. Młode pozostają pod opieką rodziców przez 8-9 tygodni. Ptaki późno osiągają dojrzałość płciową – dopiero w wieku 4-5 lat. Hodowla papug w niewoli może być prowadzona w budkach lęgowych o wymiarach: 30 cm x 30 cm x 80 cm i otworze wlotowym o średnicy 10-12 cm.

Ile żyje amazonka żółtogardła? Średnia długość życia u gatunku Amazona oratrix wynosi 60 lat. W dobrach warunkach zielona papuga może żyć jednak nawet kilkadziesiąt lat dłużej. Dla porównania rudosterka zielonolica żyje przeciętnie 25-30 lat, a nimfa 15-20 lat.

Zastanawiasz się, ile kosztuje piękna papuga amazońska? Niestety, cena amazonki żółtogardłej jest dosyć wysoka. Papuga tego gatunku kosztuje przeciętnie 3500-4000 zł. Jej cena jest więc podobna do ceny innych amazonek. Ręcznie karmioną amazonkę modrobrewą można nabyć w cenie 1500-2500 zł. Amazonka niebieskoczelna będzie kosztować 2500-4000 zł.

Amazonka żółtogardła ma wszystko, co od lat fascynuje ludzi w papugach – nieprzeciętne zdolności dźwiękonaśladowcze, wyraziste ubarwienie i żywiołowy temperament. Poddana wczesnej socjalizacji i odpowiedniemu treningowi może być wyjątkową wygadaną pierzastą towarzyszką przez długie lata.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny