Amazonka niebieskoczelna – informacje, wymagania, hodowla, opinie
Szukasz papugi, która zaraża pozytywną energią, a na dodatek jest świetnym mówcą? Amazonka niebieskoczelna to kontaktowa i żywiołowa papuga, która słynie ze zdolności dźwiękonaśladowczych. Choć jej utrzymanie nie nastręcza zwykle dużych trudności, dla dobrego samopoczucia papuga amazońska potrzebuje sporej dawki rozrywki i interakcji społecznych. Sprawdź najważniejsze informacje o hodowli, pielęgnacji i żywieniu amazonek.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o papugach.
Papuga amazonka niebieskoczelna – występowanie, wygląd, charakter
Amazonka niebieskoczelna – pochodzenie, opis, tryb życia
Amazonka niebieskoczelna (Amazona aestiva) to średnia papuga (ok. 38 cm, dla porównania barabanda: 40 cm, nielotna papuga z Nowej Zelandii: 60 cm) zamieszkująca rozległe tereny w Ameryce Południowej. Spotykana jest m.in. w:
- Boliwii,
- Paragwaju,
- Brazylii,
- Argentynie.
Papugi amazonki zamieszkują głównie tereny otwarte – sawanny, łęki, tereny zalewowe, gaje palmowe. Rzadko spotykane są w gęstych, wilgotnych lasach. Ptaki te są z natury bardzo towarzyskie i zwykle trzymają się w dużych stadach. Noce spędzają razem w koronach drzew.
Ptaki amazonki niebieskoczelne mają niezwykle rozbudowany repertuar wokalny. Dysponują aż 9 odgłosami, o różnej wysokości, sekwencji i głośności – wydawanymi w różnych porach i kontekstach (m.in. w chwilach zagrożenia, lotu, żerowania, lęgów).
Amazonki niebieskoczelne mają zaokrągloną głowę z czarnym dziobem i stosunkowo krótki ogon. W upierzeniu amazonki niebieskoczelnej, podobnie jak innych amazonek, dominuje kolor zielony. Czoło papugi ma charakterystyczny niebieski (turkusowy odcień), od którego pochodzi jej nazwa. Wierzch głowy i policzki przybierają natomiast barwę żółtą. U poszczególnych osobników zasięg koloru żółtego i niebieskiego może być jednak bardzo różny. Na zgięciach i u podstawy skrzydeł występuje kolor czerwony. Amazonka niebieskoczelna ma podobne kolory w upierzeniu jak barabanda – rozkład barw jest jednak u obu papug na tyle różny, że nie sposób je pomylić.
Choć dla ludzkiego oka ubarwienie samców i samic amazonek jest identyczne, w rzeczywistości upierzenie u obu płci widziane w zakresie promieniowania UV wyraźnie się od siebie różni.
Papuga amazonka – usposobienie, opinie na forum
Amazona aestiva nie bez powodu jest jedną z najpopularniejszych papug amazonek utrzymywanych w domach. Ceniona jest za rozrywkowy i przyjazny charakter. Według wielu opinii na forum oraz wyrażanych wśród hodowców to wyjątkowo towarzyska, łagodna i zabawna papuga. Amazonka niebieskoczelna słynie z zamiłowania do zabawy i wysokiego poziomu energii. To typowa pierzasta ekstrawertyczka, która lubi być w centrum uwagi i spędzać czas z ludźmi.
Choć amazonka niebieskoczelna ma silną potrzebę kontaktów z człowiekiem, w przeciwieństwie do wielu papug potrafi też aktywnie spędzać czas w samotności. Wykazuje duże zainteresowanie otoczeniem – jest bystrą i ciekawską obserwatorką. Czerpie ponadto sporą frajdę z badania obiektów znajdujących się w klatce.
Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!
Amazonka niebieskoczelna uznawana jest też za jedną z najlepszych gadających papug. Chętnie i łatwo uczy się powtarzania słów i potrafi wypowiadać je z dużą precyzją. Jest też świetnym komikiem – łatwo uczy się sztuczek.
Choć na forum przeważają pozytywne opinie o amazonce niebieskoczelnej, zdarza się, że u tej papugi pojawiają się problemy behawioralne. Generalnie amazonka niebieskoczelna ma spokojniejszy charakter niż inne amazonki, ale czasami – zwłaszcza w sezonie lęgowym – może wykazywać zachowania terytorialne i agresywne. Bywa też nieco zaborcza i może zaatakować, gdy poczuje, że ktoś zagraża jej opiekunowi. Mimo że nie jest tak hałaśliwa jak inne papugi amazońskie, jej wokalizacja może być uciążliwa, zwłaszcza jeśli nauczy się w krzyczeć w celu przyciągnięcia uwagi opiekuna.
Amazonka niebieskoczelna – wymagania, żywienie, hodowla
Papugi amazonki – klatka, dieta, pielęgnacja
Amazona aestiva to aktywna papuga, która najlepiej będzie czuła się w przestronnej wolierze. Klatka lub woliera dla tego gatunku powinna mieć około: 100 cm x 100 cm x 120 cm. Dodatkowo warto przygotować dla papugi stojak, na którym będzie mogła ćwiczyć i spędzać czas poza klatką. W mieszkanku amazonki niebieskoczelnej nie powinno zabraknąć akcesoriów do wspinaczki i ćwiczeń fizycznych (drabinek, lin, huśtawek) oraz zabawek do obdziobywania i żucia o różnych kształtach i fakturach. Amazonki z chęcią zażywają kąpieli, dlatego koniecznie należy udostępnić im basenik z wodą.
Jak karmić papugi amazonki? Ptaki te w naturze spożywają różnorodne nasiona, owoce, orzechy, kwiaty i liście. W warunkach domowych można karmić je specjalną karmą dla papug amazońskich lub południowoamerykańskich bądź zbilansowanym granulatem. Należy pamiętać także o uzupełnieniu diety papug owocami, warzywami, zieleniną, skiełkowanym ziarnem. Pokarm soczysty powinien stanowić około 25-30% diety amazonek. Amazonki mają tendencję do otłuszczania, dlatego należy limitować ilość podawanych im wysokotłuszczowych przekąsek (np. orzechów).
Amazonki niebieskoczelne to wytrzymałe i odporne ptaki, które łatwo przystosowują się do otoczenia. Aby ptaki zachowały zdrowie, należy dbać o odpowiednią dawkę ćwiczeń fizycznych. W sprzyjających warunkach amazonki mogą dożyć nawet 50-70 lat, czyli tyle, ile nielotna papuga z Nowej Zelandii. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat latających papug?
Papuga amazonka niebieskoczelna – rozmnażanie, cena, zakup
Ptaki amazonki – w przeciwieństwie do nielotnej papugi z Nowej Zelandii – tworzą monogamiczne związki i potrafią nawiązać silną więź ze swoimi partnerami. W naturze gniazdują w dziuplach. Samica znosi zwykle 3-5 jajek, które wysiaduje przez około 27-30 dni. Ptaki opiekują się pisklętami przez 9 tygodni. Młode papugi osiągają dojrzałość płciową w wieku 2-4 lat.
Hodowla papug amazonek w niewoli może odbywać się w budkach lęgowych o wymiarach około 30 cm x 30 cm x 60 cm i otworze wlotowym o średnicy 12 cm. Aby rozmnażanie przebiegało bez problemów, nie należy niepokoić ptaków. Hodowla najlepiej udaje się w dużych wolierach. Pary w sezonie lęgowym i podczas rozmnażania należy jednak oddzielić od innych ptaków.
Amazonka niebieskoczelna nie należy to najtańszych ptaków. Cena tej pięknej papugi oscyluje wokół 2500-4000 zł. Jest więc znacznie wyższa od ceny barabany czy nimfy.
Papugi amazonki niebieskoczelna to nie tylko piękne, ale również wyjątkowo rozrywkowe, energiczne i kontaktowe ptaki. Nie są zbyt wymagające, a za czułą opiekę potrafią odwdzięczyć się wieloletnią przyjaźnią. Z pewności warto więc bliżej je poznać.