Amadyna wspaniała – pochodzenie, wygląd, charakter

Amadyniec – podstawowe informacje, występowanie

Amadyna wspaniała (Poephila gouldiae), zwana też amadyńcem, to niewielki (ok. 15 cm) ptak, należący do rzędu wróblowych i rodziny astyldowatych. W naturze zamieszkuje północną i środkową część Australii.

Amadyńca wspaniałego spotkać można głównie na stepach i terenach trawiastych, gdzie ma łatwy dostęp do pokarmu. Amadyny wspaniałe często tworzą duże mieszane stada z innymi niewielkimi ptakami, składające się nawet z 1000-2000 osobników. W porze suchej ptaki te prowadzą koczowniczy tryb życia i zmieniają miejsce swojego pobytu w poszukiwaniu pożywienia.

Na wolności populacja amadyn jest skrajnie nieliczna. Ptaki te znalazły się na skraju wyginięcia, nie tylko z powodu praktykowanego niegdyś wyłapywania ich do hodowli, ale również niszczenia siedlisk, chorób i presji ze strony drapieżników. Początki hodowli amadyn w niewoli sięgają XIX w. Przez lata ptaki te uchodziły jednak za wyjątkowo trudne w utrzymaniu. Dopiero wraz ze zwiększeniem się wiedzy i szerzeniem informacji na temat ich wyjątkowych potrzeb stały się popularne w hodowli.

Amadyniec wspaniały – wygląd, cechy charakterystyczne

Amadynie wspaniałej (Poephila gouldiae) urody może pozazdrościć niejedna papuga. Jej barwne upierzenie bez wątpienia przykuwa uwagę już od pierwszego spojrzenia. W naturze występują trzy odmiany kolorystyczne, wyodrębnione ze względu na kolor głowy:

  • czarnogłowa – najbardziej rozpowszechniona,
  • czerwonogłowa,
  • pomarańczowogłowa – najrzadsza.

U wszystkich odmian pierś jest fioletowa, brzuch żółty, grzbiet zielony, a ogon i podgardle czarne. Amadyny wspaniałe mają też niebieskie obwódki wokół głowy. Uroku ptakom dodaje charakterystyczny połysk, jakim odznaczają się ich pióra.

Samiec i samica mają podobne upierzenie – różni się jednak ono nasyceniem kolorów. Samica ma mniej intensywne kolory, co jest najłatwiej zauważalne w przypadku piersi. U samicy przybiera ona barwę liliową, a u samca ciemnofioletową. W hodowli znane są też inne mutacje kolorystyczne, np. amadyny niebieskie czy żółte. U niebieskich lub żółtych ptaków charakterystyczne barwy występują na grzbiecie.

Amadyna wspaniała – zachowanie, charakter, usposobienie

Amadyniec wspaniały to ptak spokojny, łagodny i niekonfliktowy. Jest z natury towarzyski, dlatego najlepiej czuję się utrzymywany w większych grupach. Bez problemu może mieszkać także z innymi spokojnymi ptakami o podobnych rozmiarach, zwłaszcza astryldami. Amadyny wspaniałe nie należą do ptaków hałaśliwych – ich wokalizacja jest cicha i przyjemna dla ucha.

Ptaki te w stosunku do człowieka zwykle zachowują dystans. Z amadyną wspaniałą nie da się stworzyć podobnie zażyłej relacji jak z papugą. Nie przepada ona za bezpośrednim kontaktem fizycznym. Nie należy od niej oczekiwać, że będzie akceptować pieszczoty czy przylatywać na zawołanie. Interakcje z amadyną powinny opierać się więc przede wszystkim na obserwacji jej zachowań z pewnej odległości. Przy odrobinie cierpliwości amadynę można jednak nauczyć jeść z ręki.

Amadyny wspaniałe są dosyć wrażliwe na stres. Nierzadko reagują bardzo gwałtownie na niepokojące bodźce, dlatego należy zachować dużą ostrożność w czasie opieki nad nimi. Łatwo je zaniepokoić, dlatego nie są najlepszymi towarzyszami dla dzieci. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat papugi popielatej?

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Ptaki amadyny wspaniałe – żywienie, hodowla, utrzymanie

Amadyna wspaniała – dieta, klatka, warunki

Dieta amadyn wspaniałych w naturze składa się głównie z nasion traw w różnych fazach dojrzałości. Podstawowym składnikiem ich menu jest sorgo. W warunkach domowych amadyny najlepiej karmić gotową mieszanką ziaren przeznaczoną dla małych ptaków egzotycznych. Karma dla amadyn powinna bazować na kanarze, różnych gatunkach prosa, murzynku i nasionach traw. Dietę ptaków warto uzupełniać karmą jajeczną. Prawdziwym przysmakiem dla amadyn są także kłosy zbóż, kiełki i zielenina. Największe zainteresowanie ptaki wykazują zielonkami zasianymi w doniczkach.

Amadyna wspaniała na gałęzi
Gdzie można spotkać amandynę, czy amandynę można hodować w warynkach domowych, jak wygląda tryb życia amandyńców

Klatka dla amadyny wspaniałej powinna mieć wymiary minimum 90 cm x 60 cm x 50 cm. Warto pamiętać, że w przypadku tych małych ptaszków najlepiej zdecydować się na klatkę o orientacji poziomej (dłuższą niż wyższą), która pozwoli na krótkie loty. Amadyna wspaniała nie potrzebuje klatki tak bogato wyposażonej jak papuga. Z pewnością warto zaoferować jej jednak akcesoria, które urozmaicają czas i zachęcą do ruchu, takie jak np. drabinki i huśtawki. W klatce dla amadyn trzeba też umieścić rozwidlone gałązki o różnej grubości.

Ptak amadyniec wspaniały (Poephila gouldiae) jest z natury ciepłolubny. Preferuje temperatury 25-30℃, jednak wystarczy zapewnić mu temperaturę zbliżoną do 20℃. Amadyn wspaniałych nie należy narażać na gwałtowne zmiany temperatur i przeciągi. Ptakom trzeba zagwarantować dostęp do światła przez przynajmniej 12 godzin, dlatego w sezonie jesienno-zimowy konieczne jest użycie dodatkowego sztucznego oświetlenia, które zastąpi światło słoneczne.

Ptak amadyniec – hodowla, rozmnażanie, cena, długość życia

Amadyny wspaniałe można z powodzeniem rozmnażać w warunkach domowych. Do hodowli powinny być jednak dopuszczane wyłącznie ptaki w pełni dojrzałe, czyli takie, które ukończyły 12 miesiąc życia. Aby zachęcić ptaki do lęgów, w klatce należy umieścić budkę lęgową i materiał na gniazdo (włókno kokosowe lub bawełniane, sianko). Dla amadyn wspaniałych odpowiednia jest budka lęgowa o wymiarach około 12 cm x 11 cm x 12 cm przeznaczona dla drobnej egzotyki. Może mieć zarówno formę koszyka, jak i drewnianej skrzynki. W okresie lęgów i odchowu piskląt należy dostarczać ptakom pokarm bogaty w białko (karmę jajeczną) i wapń (muszle). Dietę ptaków odchowujących pisklęta trzeba także wzbogacać odżywczymi kiełkami i zieleniną.

Podczas zalotów samiec prezentuje przed samicą specjalny taniec, prezentując swoje barwne upierzenie. Towarzyszy temu melodyjny śpiew. Samica składa średnio 4-6 jaj. Obowiązek wysiadywania jaj spoczywa na obojgu rodzicach. Pisklęta wykluwają się po upływie 14 dni. Samodzielność zyskują po 40 dniach. Amadyna wspaniała niestety nie należy do ptaków długowiecznych. Zazwyczaj żyje zaledwie 6-8 lat.

Zastanawiasz się, ile kosztuje amadyna wspaniała? Czy jej cena jest porównywalna np. do ceny aleksandretty obrożnej? Cena tego egzotycznego ptaka nie jest zbyt wysoka. Zwykle zapłacimy za niego 90-100 zł. W sklepach zoologicznych może osiągać jednak wyższą cenę. Dla porównania cena aleksandretty obrożnej i innych podobnych papug jest znacznie wyższa. Kosztują nawet kilkaset złotych. Cena aleksandretty obrożnej o innych kolorach niż standardowe jest jeszcze wyższa.

Za sprawą pięknych kolorów i urzekającego usposobienia amadyny wspaniałe to idealne ptaki egzotyczne do utrzymywania w domu. Małe ptaszki zawsze prezentują się zjawiskowo, a obserwacja ich zachowań może być wspaniałą rozrywką.

ikona podziel się Przekaż dalej